Προς το περιεχόμενο

Κάποιο γνωστό κατάστημα για αλλαγή μαγνητών στη Θεσσαλονίκη?


blasito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας χρήστες... Σπουδάζω στη Θεσσαλονίκη και παίζω κιθάρα εδώ και τρία χρόνια. Όμως δεν έχω γνώσεις σχετικά με τα πεταλάκια (τι κάνει το καθένα δηλαδή) οπότε θα ήθελα να με βοηθήσετε με το θέμα αυτό.. Για το equalizer και το compressor κυριως θέλω να μάθω τι κάνουν... Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο καλό, σίγουρο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη για να κάνω service στην κιθάρα και να της αλλάξω μαγνήτες. Επέιδή είναι κάπως ακριβή δε θέλω να πάω σε κομπογιαννήτες....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...[/img]

ill your idols!!! (κλεμμένο είναι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Welcome to noiz.gr!

Σε πρώτη φάση δες τι κάνει ο compressor στην κιθάρα:

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=881&sid=65cf4e5a070a04820c6b779e9fd0de45

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω σχετικά με καταστήματα γιατί είμαι αθηναίος θα σου πω όμως 2-3 πράγματα.

Είσαι σίγουρος οτι φταίνε οι μαγνήτες σου για τον ήχο που έχεις και θες να τους αλλάξεις ?είπες πως είναι ακριβή η κιθάρα όποτε λογικά έχει καλούς .Σε πολλές περιπτώσεις δεν μας αρέσει ένας μαγνήτης ακόμη και αν είναι ακριβός-καλός αλλά όταν απλά θέλουμε τον χαρακτηριστικό ήχο ενός άλλου .

Γνώμη μου? ψάξου και με τον εξοπλισμό σου(ενισχυτής καμπίνα πετάλια)να δεις τι πραγματικές ικανότητες έχει η κιθάρα σου .όσο για το eq-comp,με το eq μπορείς να διορθώσεις και να ισορροπήσεις τις συχνότητες του ήχου σου η να τονίσεις κάποιες που προτιμάς η ακόμη και να φτιάξεις τον δικό σου χαρακτηριστικό ήχο .με το compr. θα έχεις πιο punchy ήχο και πιο ισορροπημένες δυναμικές .και τα 2 πολύ χρήσιμα

Χωρίς να θέλω να γίνω γραφικός πια..... 8) θα σου πρότεινα πριν κάνεις μια οποιαδήποτε αγορά να ρίξεις μια ματιά στο guitar rig της native instruments. .εφόσον έχεις υπολογιστή βέβαια .εγώ έχω λαμπατο ενισχυτή άλλα παίζω με αυτό πλέον αποκλειστικά και γράφω επίσης

κατέβασε το demo και μου λες....

http://www.nativeinstruments.de/index.php?products_us

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κιθάρα & τι μαγνήτες?είναι αρκετά σημαντικό να μας πείς :wink: πολλές φορές (ισως και τις περισσότερες...) μια σωστη ρύθμιση του ύψους των μαγνητών (ειδικά αν είναι καλοί όπως μας είπες) κάνει θαυματα.

Οσο για το σετ απ & τις αλλαγές μαγνητών μπορείς ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ να μάθεις να τα κάνεις και μόνος σου.Ψάξε σε παλαιότερα posts & στα άρθρα :wink:

Καλως Ορισες!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους μάστορες στη Θεσσαλονίκη (εγώ δε γνωρίζω) είχε αναφερθεί κάτι εδώ:

 

Δηλαδή όποιος είναι άσχετος τα σκάει;

 

Καλή χρονιά,

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ... Η κιθάρα καλή είναι.. Μη φανταστείτε ακριβή πολύ... μια ibanez sa 1260 prestise έχω....απλά θέλω λίγο πιο παχύ ήχο (clean tone) στους δυο μονοπύρηνους που έχει, πιο blues ήχο... οι μαγνήτες είναι S1 της ibanez οπότε δε νομίζω να έχει και την καλύτερη ποιότητα ήχου...

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!! ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΛΑ!!!!

ill your idols!!! (κλεμμένο είναι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου