Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής με γκάζι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ παραμόρφωση ,ιδανική για καφρίλες έχει η σειρά Χ της ibanez.εγώ δοκίμασα τον τριαντάρη και είχε πολύ καλό ήχο.Αυτό που μου άρεσε κιόλας ήταν το παραμετροποιήσημο mid.Ψάξε το, ανάλογα με τα λεφτά που διαθέτεις και τα watt που θές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια χαρα' date='επανερχομαι στο θεμα με εναν αλλο ενισχυτη το οποιο μου

προτεινε ενας φιλος τον vox ad50 vt τι γνωμη εχετε για αυτο τον ενισχυτη? (δεν βρηκα κατι σε αλλα posts)και τι λετε αναμεσα σε αυτον και

τον line 6 spider 3?καταλαβαινετε πως τα χρηματα ειναι λιγα και θα πρεπει

αμμεσα να αγορασω εναν απο τους δυο.

ευχαριστω.[/quote']

 

Εγω εχω τον AD30VT και είναι παρα πολύ καλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να παίξεις στην κατηγορία του Valve King κοίτα οπωσδήποτε αυτόν.

http://www.randallamplifiers.com/products/amplifiers/tube/index.asp#

Είναι στα ίδια λεφτά περίπου και για το στυλ που θες πολύ καλύτερος. Εγώ θα τον χτύπαγα. Είναι λαμπάτος σαν τον Valve King και φτιάχνεται και αυτός στην Κινα. Ο Valve King δεν έχει την ποιότητα κατασκευής που έχουν οι υπόλοιποι Peavey γι'αυτό είναι και τόσο φτηνότερος.

 

Από τους άλλους τους Line6, VOX κτλ εγώ μαλλον θα προτιμούσα κάτι από τη σειρά Valvetronix XL

http://www.voxamps.co.uk/valvetronixxl/

αν πας σε Line6 προτίμησε τον Flextone και όχι τον Spider. Είχα παίξει με έναν από τους "καλούς" Spider, που ήταν ελάχιστα φτηνότερος και ήταν σκέτη αηδία σε σχέση με τον Flextone ή με τον Valvetronix.

 

Αλλά για το στυλ που λεμε, η Randall έχει πιστεύω την καλύτερη λύση σε αυτά τα λεφτα... :wink:

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζω ότι μάλλον με κάποιο πεταλάκι θα βγάλεις καλλίτερα ήχο metal παρα αν ψάχνεις για "ειδικό" ενισχυτή. Ο ενισχυτής πρεπει να μπορεί να βγάλει απλώς καλό και καθαρό ήχο στην ένταση που πρέπει, δλδ αν είναι πρόβα ή στο δωμάτιό σου κλπ

 

Γιατι δεν κοιτάς κάτι τέτοιο πχ Digitech Death Metal που κάνει 50 ευρώ μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε vrass δεν μπορω να ανεβω στα επιπεδα του valve king η του randall

η επιλογη μου θα ειναι αναμεσα στους flextone 75W και vox ad50vt,με μια

προχειρη ματια σε reviews στο internet βγαζω το συμπερασμα οτι μαλλον

ο vox δεν κανει χωρις καποιο πεταλακι για death metal,απο την αλλη η

λαμπα στην προενισχυση που διαθετει σε συνδυασμο με το πεταλακι που

ποτεινει ο φιλος agellos με βαζουν σε σκεψεις.οποιος εχει καποιον απο τους δυο ας με διαφωτισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η VOX βγάζει δύο σειρές ενισχυτών Valvetronix. Την "σκέτη" Valvetronix που είναι η γνωστή κλασσική και την καινούργια Valvetronix XL που είναι για εμάς τους χεβιμέταλλους. Αυτός είναι που σου δίνω στο λινκ στο προηγούμενο ποστ μου, και όχι ο κλασσικός.

 

Οποιον από αυτούς που λες και αν πάρεις πάντως είναι μια χαρά με τα γκάζα του. Αυτό που γράφει ο Αγγελος παραπάνω, το θεωρώ τελείως λάθος (χωρίς παρεξήγηση και χωρίς να θέλω να την πω σε κανέναν, ε...). Πεταλάκια τύπου Death Metal, Metal Zone κτλ έχουν χρησιμότητα μόνο στο πρώτο μας μικρό και ταπεινο ενισχυτάκι που πήραμε με την πρώτη μας κιθάρα όταν ξεκινάγαμε. Μετά είναι πολύ καλό να το βάζεις πάνω από χαρτιά οταν έχεις ανοιχτό παράθυρο ή ανεμιστήρα για να μην τα παίρνει ο αέρας.

Αν μπεις στην κατηγορία των modelling ενισχυτών ΔΕΝ χρειάζεσαι επιπλέον πεταλάκια distorsion.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ibanez21, δες αυτό το video του VOX μήπως σε βοηθήσει ...

 

 

Η λάμπα δεν είναι στην προενίσχυση αλλα στον τελικό, κάνοντας προσομοίωση ενός λαμπάτου τελικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η VOX βγάζει δύο σειρές ενισχυτών Valvetronix. Την "σκέτη" Valvetronix που είναι η γνωστή κλασσική και την καινούργια Valvetronix XL που είναι για εμάς τους χεβιμέταλλους. Αυτός είναι που σου δίνω στο λινκ στο προηγούμενο ποστ μου' date=' και όχι ο κλασσικός.

 

Οποιον από αυτούς που λες και αν πάρεις πάντως είναι μια χαρά με τα γκάζα του. Αυτό που γράφει ο Αγγελος παραπάνω, το θεωρώ τελείως λάθος (χωρίς παρεξήγηση και χωρίς να θέλω να την πω σε κανέναν, ε...). Πεταλάκια τύπου Death Metal, Metal Zone κτλ έχουν χρησιμότητα μόνο στο πρώτο μας μικρό και ταπεινο ενισχυτάκι που πήραμε με την πρώτη μας κιθάρα όταν ξεκινάγαμε. Μετά είναι πολύ καλό να το βάζεις πάνω από χαρτιά οταν έχεις ανοιχτό παράθυρο ή ανεμιστήρα για να μην τα παίρνει ο αέρας.

Αν μπεις στην κατηγορία των modelling ενισχυτών ΔΕΝ χρειάζεσαι επιπλέον πεταλάκια distorsion.[/quote']

 

Καμμία παρεξήγηση, δεν έχω παίξει ποτε Μεταλ, απλώς εχω δει ότι ο συνδιασμός του ενισχυτή με πετάλι ή και 2 πετάλια βγάζει πιο γεμάτο ήχο όταν η "βρώμα" δεν προέρχεται μόνο απο τον ενισχυτή και δίνει περισσότερες δυνατότητες στο να φτιάξει η χροιά του ήχου.

 

Αυτόν τον VOX εννοείς μάλλον ?

http://www.thomann.de/gr/vox_ad50vtxl212.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτήν τη σειρά της VOX λεω. Αυτός που λες Αγγελε είναι πολύ καλή περίπτωση (ίσως η καλήτερη) κατά τη γνώμη μου, ή ακόμα και αυτός αν θες κάτι πιο οικονομικό και πιο φιλικό για εντάσεις "σπιτιού".

http://www.thomann.de/gr/vox_ad30vtxl.htm

 

Απο'κει και πέρα, σχετικά με τα πετάλια distorsion για μεταλλοκαταστάσεις θα έλεγα ότι έχουν χρησιμότητα μόνο σε μικρούς και φτηνούς ενισχυτές που δεν έχουν κάποιο αξιοπρεπές drive κανάλι και eq. Αυτοί οι ενισχυτές θα τείνουν να εκλείψουν μετά από καποια περίοδο, αφού η τεχνολογία modelling έχει φτηνήνει αρκετά και τα ενισχυτάκια που βγαίνουν τώρα πια είναι αρκετά παραμετροποιήσιμα και ευέλικτα ώστε να μπορείς να βγάλεις έναν αποδεκτό ήχο χωρίς βοήθεια από πετάλια κτλ.

Πάντως για έναν "γεμάτο" και "ογκώδη" ήχο όπως τον θέλουμε εμείς οι χεβιμέταλλοι, κακα τα ψέματα, χρειάζονται πράγματα όπως μεγάλες καμπίνες με 12" μεγάφωνα, κάποια watt παραπάνω, και παχουλές χορδές... No pain, no gain... :wink: :wink: :twisted:

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου