Προς το περιεχόμενο

Περί mixing...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι. Εδώ τεράστιοι μιξαδόροι δεν έχουν απαντήσει τι είναι και οι απαντήσεις στην ερώτηση "τι είναι η μίξη" απο επαγγελματίες που μιξάρουν ραδιοφωνικά διαμάντια συνήθως είναι "Δεν ξέρω, είναι μαγεία" κτλ. :lol:

 

Εντιτ: Με πρόλαβες SF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρυθμιση εντάσεων,στερεοφωνική(πολυφωνική) εικόνα, εφφέ, πανάρισμα ήχων, συχνοτικές επεμβάσεις στους ήχους(για να μην εμποδίζουν τους υπόλοιπους,να μην πίανουν χώρο που δεν χρειάζεται στο συνολικό συχνοτικό φάσμα).

 

Αυτά νομίζω είναι κάποια απο τα βασικά-σημαντικά μιας μίξης.

 

Μετά αφού πάς στον ψυχίατρο και σου βάλει σφραγίδα για τα ηρεμιστικά που θα χρειαστείς πάς για, το ειδικό χειρουργείο με laser τελευταίας τεχνολογίας, mastering. Εκεί θα δείς βελτιώσεις στο κατεψυγμένο αρνί που θα τους πάς, αλλά να γίνει ντόπιο ελευθέρας βοσκής δεν παίζει......

 

Μ@λ@κιες στο 4γωνο πρόσχωμεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ytsestef_2112 μήπως δεν λένε ακριβώς τι είναι γιατί είναι μια συνταγή γούστου του καθενός και το μυστικό του για να μπορεί να ταίσει τα παιδιά του?Όπως και το μάστερινγκ που εξαρτάται πάλι απο το αυτί,τον τρόπο,το γούστο του μηχανικου?

 

Απλά υπάρχει στο παιχνίδι ένας γενικός μπούσουλας που πατάνε όλοι εκεί και στη συνέχεια βρίσκουν το στύλ τους και τα κόλπα τους για κάθε πρόβλημα που θα αντιμετωπίσουν.....Δεν ξέρει το φτωχο αμειρο αγκόρι τι αλλο να πει γκα(μα)μότο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να πω κι εγώ το μακρύ μου και το κοντό μου, νομίζ ω η απάντηση είναι εκεί που το πάει ο triggas.

Δηλαδή το τεχνικό σκέλος της διαδικασίας για να επιτευχθεί μια αποδεκτή μείξη είναι κάτι το οποίο διδάσκεται και μαθαίνεται (και νομίζω είναι και σχετικά εύκολο). Ασφαλώς και γίνεται καλύτερο με την εμπειρία.

Το δημιουργικό σκέλος όμως αυτής της διαδικασίας και η προσωπική αισθητική αυτού που κάνει τη μείξη, είναι το στοιχείο εκείνο το οποίο μπορεί να έχει ουσιαστικό ρόλο στο καλλιτεχνικό αποτέλεσμα και να απογειώσει ή να "χαντακώσει" ένα σύνολο από πρωτογενή tracks. Ας μην ξεχνάμε ότι τις περισσότερες φορές χρησιμοποιείται τελικά ένα μέρος από (και όχι όλα) τα διαθέσιμα tracks (π.χ πολλά takes κλπ). Τουλάχιστον για το είδος της μουσικής που έχω κατά νου.

Με 10 δεδομένα tracks, άλλο αποτέλεσμα θα φτιάξω εγώ και άλλο ο Brian Eno. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να καταλήξω και μάλλον να ρωτήσω αν το θέμα μίξης είναι αποκλειστικά η ρύθμιση εντάσεων και των εφφέ.. Γιατί αν τελικά είναι έτσι.. τι ποιο εύκολο από το να φτιάξεις μουσική με καλά μόνιτορ και να ρυθμίσεις τις εντάσεις....

 

Βρε,τι ωραία που τα λες!!

 

Μακάρι να έχεις το ταλέντο να μιξάρεις εύκολα με οποιοδήποτε υλικό.

 

Γίνεται,το έχω δει σε μαθητή σχολής που έκανε recording και mix φίλων μου και ήμουν μέσα όταν έφερε τα tracks όλα στην επιφάνεια και ακουγόταν judas priest έτοιμο το πράγμα.

 

Εγώ από την άλλη ψειρίζω τη μαιμού για να "φαίνεται" απλή η μίξη ενω έχω ξεπατωθεί από την αρχή.

 

Τώρα που αποφάσισα σιγά-σιγά να ψάχνομαι και να τα χώνω σε gear γίνεται η δουλειά ευκολότερη να πετύχω τα στάνταρ που θέλω,αλλά και πάλι ποτέ δεν είμαι σίγουρος ότι θα πετύχω καλή μίξη.

 

Αλλά αν έχεις το magic touch που λένε,φυσικά και είναι όλα εύκολα ακόμη και αν γράφεις καζανάκια να "τρέχουν" ή τον Παβαρότι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πολλά έχουν ειπωθεί περί mastering' date=' τα πάντα ξεκινάνε από τη μίξη (και πιο πριν, από τις πηγές σου).....Το mastering έρχεται δεύτερο. Είναι πεταμένα λεφτά να πας για mastering υλικό κακής μίξης.[/quote']

 

Πω... άσχετο αλλά σε 3-4 γραμμές, περιέγραψες ίσως και τον 1ο παγκόσμιο νόμο του μαστεριγκ

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πολλά έχουν ειπωθεί περί mastering' date=' τα πάντα ξεκινάνε από τη μίξη (και πιο πριν, από τις πηγές σου).....Το mastering έρχεται δεύτερο. Είναι πεταμένα λεφτά να πας για mastering υλικό κακής μίξης.[/quote']

 

Πω... άσχετο αλλά σε 3-4 γραμμές, περιέγραψες ίσως και τον 1ο παγκόσμιο νόμο του μαστεριγκ

 

+1

 

Και λίγο ποιο πριν, από το σωστό παίξημο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να καταλήξω και μάλλον να ρωτήσω αν το θέμα μίξης είναι αποκλειστικά η ρύθμιση εντάσεων και των εφφέ.. Γιατί αν τελικά είναι έτσι.. τι ποιο εύκολο από το να φτιάξεις μουσική με καλά μόνιτορ και να ρυθμίσεις τις εντάσεις....

 

 

 

Δεν είμαι ο ειδικός αλλά έχω καταλάβει ότι δεν είναι τόσο απλό. :roll:

 

Θα πρέπει να ρυθμίσεις τις εντάσεις και μέσα σε κάθε ήχο με το eq

ώστε τα όργανα – ήχοι να μην καλύπτουν ο ένας τον άλλο.

 

Πχ οι χαμηλές συχνότητες μίας κιθάρας να μην καλύπτουν το μπάσο' date='

και οι υψηλές της να μην σκεπάζουν τα πιατίνια.

 

 

Το μπάσο να μην καλύπτει την μπότα κλπ. …

 

Εκτός από το eq χρειάζεται και ό compressor

ώστε ο ήχος να μην έχει μεγάλη διαφορά στις δυναμικές του

και εξαφανίζεται τις στιγμές που παίζει σιγανά.

 

Αν μιξάρεις με ήχους σύνθ, τα πράγματα είναι πιο εύκολα,

γιατί οι ήχοι από τα σύνθ είναι πιο ισορροπημένοι.

 

Αν όμως έχεις να κάνεις με φυσικά όργανα και με φωνή,

τα πράγματα δυσκολεύουν.

 

Σου συνιστώ να διαβάσεις το βιβλίο The Art of Mixing

[img']http://img3.musiciansfriend.com/dbase/pics/products/4/1/5/235415.jpg[/img]

 

είναι καταπληκτικό. :wink:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι πιο απλο.

 

που θα την κανεις την μιξη??

 

αντε ετσι απλα στο γραφειο σου ας πουμε?

 

το να εχει σωστη ακουστικη ενα δωματιο ωστε να γινει σωστη μιξη(δλδ ολες οι συχνοτητες να ειναι ξεκαθαρες και να μην επικαλυπτονται απο διαφορες αντανακλασεις του ηχου) ειναι κατι κοστοβόρο για εναν απλο ανθρωπο.

 

μην επιχειρισεις ουτε για αστειο να κανεις μιξη σε εναν οτι να ναι οπως να ναι χωρο οπου υπαρχει εστω και ελαχιστος θορυβος και δεν υπαρχει σωστη ηχομονωση.

 

αμα ηταν τοσο απλο τοτε η μουσικη βιομηχανια θα ειχε κλεισει....

 

και μια ερωτηση. στο mastering τι ακριβως κανουνε????

http://www.neobux.com/?r=Evarian

βγάλτε λεφτάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου