Προς το περιεχόμενο

Περί mixing...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν αναφέρεσαι στον σφ, τότε που να μην έγραφε στην 1η του πρόταση αυτό

Να ξεκαθαρισω οτι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι αυτα που γραφω δεν ειναι μονοδρομος αλλα tips που κατα τη γνωμη μου βοηθουν πολυ στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ πραγματικοτητα των ΛΙΓΩΝ ΩΡΩΝ και του ΧΑΜΗΛΟΥ μπατζετ... icon_wink.gif

και να μην συμφωνούσες, τι θα έλεγες... :lol:

 

Και μια παρότρυνση: Σουλούπωσε λίγο το ποστ σου.

 

Τώρα τι πετάχτηκα κι εγώ θα μου πεις, αλλά όποιος βαριέται και δεν έχει τι να κάνει, πετάγεται σαν τον πισινό :lol:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μονο στο γεγονος οτι υπαρχουν και αλλοι τροποι...

 

αν διαβασεις ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ θα δεις οτι ΤΟ ΕΧΩ ΤΟΝΙΣΕΙ ΕΠΑΝΗΛΗΜΕΝΑ ΑΥΤΟ..... :wink:

 

Αλλα στο οτι αν η μπαντα ΔΕΝ παιζει ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εχουμε ΑΨΟΓΟ αποτελεσμα μενω βραχος..... :wink: :lol:

 

σαν εππαγγελματιες ομως πρεπει να φροντιζουμε ολοι αυτοι να επιστρεψουν ξανα στη δισκογραφια οταν εχουν γινει καλυτεροι.

 

και αυτο το εχω ξεκαθαρα γραψει,μαζι σου λοιπον ειμαι... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γραψω αλλα απο βδομαδα.... :lol:

 

Τωρα δεν μπορω γιατι το ΣΚ με εχουν κλεισμενο για να τους μαθω να...μιξαρουν ο Jerry Rubbin,o Μπριαν (ο Ενο μωρε....) & ο Bobby Rock.....τοσα φραγκα θα σκασουν τα παιδια για το...σεμιναριο μην τους ριξω κι ολας.... :lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Και εγω περιμένω με ανυπομονησία(!) το επόμενο post του SF σ' αυτό το θέμα.

Πολύ χρήσιμες θα ήταν και μερικές πιο "ειδικες" οδηγίες σχετικά με το πως θα βελτιώσουμε τον ήχο του κάθε track της μίξης μας ωστε να πετύχουμε ενα πιο professional-like αποτέλεσμα.

Π.χ. κάτι σαν τις ρυθμίσεις του κομπρέσσορα για μπάσσο που έχει αναφέρει ο SF σε άλλο μήνυμα του.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ βρήκα πάρα πολύ χρήσιμα αυτά τα tips! Ως αρχάριος είχα τελείως διαφορετική εικόνα για τις μίξεις. Ειδικά όσον αφορά τα ντραμς και τα πολλά tracks και πως χαλάνε τον ήχο! πχ είχα καθίσει και είχα γράψει αρκετά καλά ντραμς και μπάσο, και μετά άρχισα να γεμίζω κιθάρες πλήκτρα και έφτανα 35-40 tracks ανά κομμάτι!  :P  Και τα ντραμς μετά ακούγονταν λες και τα είχα ηχογραφήσει στην τουαλέτα!  :P Και αναρωτιόμουν γιατί ήταν τόσο χάλια ο ήχος  :P Πιστεύω με μερικά ακόμα tips + όσα αποκόμισα από το καλοκαίρι που κάναμε τις ηχογραφήσεις, μπορώ να βελτιώσω δραματικά τις μίξεις μου! Περιμένουμε συνέχεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Φροντιζουμε να χρησιμοποιησουμε μπασο με ΟΓΚΟ και ΠΑΡΟΥΣΙΑ στα χαμηλα (δηλ. γραφουμε ΜΟΝΟ με Fender ή Music Man  :lol:  :lol: ) με ΠΑΛΙΕΣ χορδες και σχεδον κλειστο το tone (δηλ. απλα ακολουθουμε τη συνταγη της Reggae) ,η παραπανω τεχνικη ειναι ΑΛΑΝΘΑΣΤΗ και σουπερ ΑΣΦΑΛΗΣ αν δεν εχουμε ΧΡΟΝΟ & ΧΡΗΜΑ ......

 

 

Ερώτησεις:Γιατί με σχεδόν κλειστό το tone;Το δοκίμασα και αν και σκέτο το μπάσο ακούγεται σαν σκ@τ@ στη μίξη κάθεται καλά!

Αληθεύει ότι στο μπάσο δεν πρέπει να βάλουμε καθόλου delay ή reverb ή αυτό είναι σχετικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον έχει όρεξη να διαβάσει, εδώ έχει πολύ πράγμα

 

http://www.computermusic.co.uk/page/computermusic?entry=free_beginner_pdfs

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου