Προς το περιεχόμενο

Αγαπημένες μπασογραμμές?


haryy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παντως, ΔΕΝ αναφερομουν σε "τεχνικες"= δυσκολες μπασογραμμες αλλα σε κορυφαια απο αποψη συλληψης και αποδοσης ωστε πραγματικα να "δινουν" στο κομματι, και πολλες φορες να κλεβουν και την παρασταση.

Αμα ηταν για τεχνικη θα αρχιζαμε τα Stu Ham, Billy Sheehan και Rocco Prestia

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eagles - Hotel california

            One of these nights

Alanah Myles - Black Velvet

Thin Lizzy - Dancing in the moonlight

 

 

+10000000000000 ακριβως για τετοιες μιλαγα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωστε πραγματικα να "δινουν" στο κομματι, και πολλες φορες να κλεβουν και την παρασταση.

Απο κλασικο hard rock ο Geezer Butler ειναι ο πρωτος που μου ερχεται στο μυαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφουμε "ΔΙΑΣΗΜΕΣ" μπασσογραμμες, ή "ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ" απο αποψη τεχνικής και συνθεσης?  ;)

 

Εε, δεν ήξερα ότι θα υπάρξει πρόβλημα διαχωρισμού. Εννοούσα κορυφαίες από άποψη σύνθεσης κυρίως! Τώρα πολλές από αυτές δεν θα είναι και διάσημες? Αλλά βρε παιδιά, μη κολλάτε, γράψτε τις μπασογραμμές που σας αρέσουν!  ;)

 

Κάποιος ανέφερε τους Muse! Φοβερό μπάσο στα κομμάτια τους! Παλεύω να μάθω το Hysteria τελευταία, είναι κομματάρα! Κάπου άκουσα ότι ο Bellamy γράφει ακόμη και τις μπασογραμμές.

 

Μια ακόμη μπασογραμμή που ανακάλυψα και μου άρεσε είναι το "She lost control" από Joy Division.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να είναι "riff" η μπασογραμμή βρε παιδιά! Όπως είπε και ο Playloud, αρκεί να "δίνει" στο κομμάτι...

Εγώ θεωρώ κορυφαίες σχεδόν όλες τις μπασογραμμές του McCartney και δεν εννοώ μόνο το Come Together ή άλλα πολύ αναγνωρίσιμα. Πχ στα With a Little Help from My Friends, Dear Prudence, I Want You (She's So Heavy) απλά... κεντάει.

 

Ο Flea έχει παίξει επίσης φοβερές μπασογραμμές, δεν έχει νόημα να τις λέμε μία-μία. To ίδιο και για τον Mike Mills των REM, παίζει πολύ ωραία πράγματα από πίσω. Κυρίως μέχρι και το Automatic for the people, με αγαπημένο μου ("μπασιστικά") το Fables of the reconstruction.

 

Άλλο ένα κομμάτι που μου έρχεται πρόχειρα είναι το Is this it των Strokes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όπως-μου-ήρθαν-στο-μυαλό σειρά:

 

- Joy Division - Transmission (Peter Hook)

- B. Cobham - Stratus (Lee Sklar ή Ron Carter, δεν παίρνω όρκο...)

- M. Jackson - Billie Jean (Louis Johnson)

- H. Hancock - Chameleon (H. Hancock, στο συνθ)

- J. Pastorius - The Chicken (ο ίδιος αυτοπροσώπως)

- J. DeJohnette - Nine Over Reggae (J. DeJohnette, στο συνθ)

- Iron Maiden - Wrathchild (ο Harry)

- Stranglers - Nice 'n' Sleazy (J.J. Burnel)

- Αμέτρητες φανκ μπασογραμμές, από την περίοδο των Stax/Motown μέχρι τους Tower of Power και τους Parliament.

-  Καμιά 200 άλλες που τώρα μου διαφεύγουν...

 

To "The chicken" έχει γραφτεί απο τον σαξοφωνίστα Alfred "Pee Wee" Ellis αλλά έγινε γνωστό απο τον jaco.

Κορυφαίο επίσης και το "Rapper's Delight" απο Sugarhill.

 

Εχω Φ-εντερικές διαταραχές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To "The chicken" έχει γραφτεί απο τον σαξοφωνίστα Alfred "Pee Wee" Ellis αλλά έγινε γνωστό απο τον jaco.

 

Σωστά αλλά τα ονόματα που γράφω δίπλα είναι οι παίκτες, όχι οι συνθέτες (αν και σε κάποια συμπίπτουν).

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες του post-punk, ολες του funk, ολες των πρωιμων Hawkwind.

Ξεχωριστη μνεια στους Bauhaus.

Ξεχωριστη μνεια στην reggae.

 

Για να μην πολυλογουμε ξεχωριστη μνεια σε ολους οσους εχουν συνειδητοποιησει οτι το μπασσο μπορει να κανει κι αλλα πραγματα εκτος απο το να κοπιαρει αυτα που παιζει η κιθαρα μονοχορδιακα και μια οκταβα κατω της τονικης νοτας.

 

Ξεχωριστη μνεια σε οσους δεν κανουν την διακριση "ληντ-συνοδευτικα" οργανα.

 

α και...

Green Onions!!!

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες του post-punk, ολες του funk, ολες των πρωιμων Hawkwind.

Ξεχωριστη μνεια στους Bauhaus.

Ξεχωριστη μνεια στην reggae.

 

Για να μην πολυλογουμε ξεχωριστη μνεια σε ολους οσους εχουν συνειδητοποιησει οτι το μπασσο μπορει να κανει κι αλλα πραγματα εκτος απο το να κοπιαρει αυτα που παιζει η κιθαρα μονοχορδιακα και μια οκταβα κατω της τονικης νοτας.

 

Ξεχωριστη μνεια σε οσους δεν κανουν την διακριση "ληντ-συνοδευτικα" οργανα.

 

α και...

Green Onions!!!

 

Θα μπορούσες να αναφέρεις καλλιτέχνες post-punk αν είναι δύσκολο να απαριθμήσεις κομμάτια?

Για το funk όλοι ξέρουμε για τον μεγάλο ρόλο που παίζει το μπάσο και επομένως για τα μπασογραμμικά διαμάντια. Θα μπορούσες να αναφέρεις κανένα κομμάτι όμως για τους οχι-και-τοσο-γνώστες του είδους?

 

Είσαι λιγάκι γενικός απλά.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου