Προς το περιεχόμενο

SG Standard ή Les Paul Studio?


sol83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελα μωρέ' date=' ξύλο και σαχλαμάρες.... απλά μια φυσιολογική σειρά είναι

Καλή κιθάρα + ένας ενισχυτής με λυχνίες + (εφέ, πετάλια, πολυεφέ ο,τι συμπληρωμα θες δηλαδή) και είσαι Οκ!

Καλή κιθάρα αναλόγως τα γούστα σου επέλεξες. Αν και η παραπάνω αλυσίδα δεν είναι τροχοπέδη για όλους, η επιλογή στο μέσω της αλυσίδας ενός μετριότατου ενισχυτή, "σβύνει" και την κιθάρα αλλά και το χρώμα των εφέ ή πολυεφέ που θες να χρησιμοποιήσεις.

Αν πολύ απλά υπάρχει στενότητα, όπως λέσ να μείνει και τίποτα, αφήνεις την αγορά του πολυεφέ για λίγο πιό μετα. Όταν θα έχεισ ήδη αρχίσει να εκτιμάς το επίπεδο του εξοπλισμού σου, να βγάζεισ τον ήχο που θέσ μέσα από αυτόν κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ........

Θυμίσου ότι ο καλύτερος τρανσίστορ ενισχυτής δεν φτάνει ούτε τόοοσο τον χειρότερο λαμπάτο. Και επειδή δεν τον φτάνει, ας ξεκινήσουμε με τον Peavy Valve king 30 Watts , 3 channels, clean, crunch, high gain, full tube, στα χρήματα που ψάχνεις.

Επίσης τσέκαρε του Laney LC15 κτλ , επίσης τίμιες λύσεις!! :wink:[/quote']

 

Bασικά πιστεύω ότι οι Tech 21 μπορούν να συναγωνιστούν ορισμένους λαμπάτους,αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...

Προτείνω Peavey Valve King.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτός ο Ed ρε παιδιά..εκεί που σχολίαζε τις απαντήσεις του υπάλληλου από τη Prs φάνηκε ότι είναι λίγο σούργελο..Γιατί λέει η Swamp ash να κάνει παραπάνω απο άλλα μοντέλα,του απαντάει ο τύπος λόγω υψηλότερου κόστους παραγωγής και αυτός τον αμφισβητεί.Που ξες ρε τι επιπλοκές παρουσιάστηκαν και άνέβασαν το κόστος όταν πήγαν να φτίαξουν τέτοιο όργανο από swamp ash,η πόσο τους κόστισε ο seymour duncan που κάθεται στη μέση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ' date=' απο οτι βλεπω θα φαω ξυλο αν παρω τον MG. :lol:

 

καμια καλη προταση, γυρω στα 400, το πολυ πολυ 500 ευρω;

 

(να 'χουμε και κανα ψιλο να γυρισουμε ρε παιδια) :lol:[/quote']

 

Για πες μας , τον ενισχυτη τον θελεις για το σπιτι η¨ θα παιζεις και αλλου

(live, studio , club) ??

 

για αρχη σπιτακι, αλλα κατι ψινεται με ενα παιδι που εχει χωρο δικο του (σαν μικρη αποθηκη ενα πραμα). ετσι κι αλλιως αυτο θα αργησει, πρεπει οπως ειπα να δουλευτει το οργανο πρωτα, οι επαφη μου με ηλεκτρικες κιθαρες ειναι ακομα πολυ μικρη θα ελεγα.

 

τωρα για live μαλλον εχουμε ακομα καιρο. :P

nothing to fear, nothing to doubt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο Ed ρε παιδιά..εκεί που σχολίαζε τις απαντήσεις του υπάλληλου από τη Prs φάνηκε ότι είναι λίγο σούργελο..Γιατί λέει η Swamp ash να κάνει παραπάνω απο άλλα μοντέλα' date='του απαντάει ο τύπος λόγω υψηλότερου κόστους παραγωγής και αυτός τον αμφισβητεί.Που ξες ρε τι επιπλοκές παρουσιάστηκαν και άνέβασαν το κόστος όταν πήγαν να φτίαξουν τέτοιο όργανο από swamp ash,η πόσο τους κόστισε ο seymour duncan που κάθεται στη μέση?[/quote']

 

προκειται για τον μεγαλυτερο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ & ΜΠΟΥΛΚΟΥΜΕ των ΗΠΑ γελοιος τυπος και ΜΕΓΑΣ απατεωνας......εχει καψει κοσμακι.... :twisted:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ' date=' απο οτι βλεπω θα φαω ξυλο αν παρω τον MG. :lol:

 

καμια καλη προταση, γυρω στα 400, το πολυ πολυ 500 ευρω;

 

(να 'χουμε και κανα ψιλο να γυρισουμε ρε παιδια) :lol:[/quote']

 

Για πες μας , τον ενισχυτη τον θελεις για το σπιτι η¨ θα παιζεις και αλλου

(live, studio , club) ??

 

για αρχη σπιτακι, αλλα κατι ψινεται με ενα παιδι που εχει χωρο δικο του (σαν μικρη αποθηκη ενα πραμα). ετσι κι αλλιως αυτο θα αργησει, πρεπει οπως ειπα να δουλευτει το οργανο πρωτα, οι επαφη μου με ηλεκτρικες κιθαρες ειναι ακομα πολυ μικρη θα ελεγα.

 

τωρα για live μαλλον εχουμε ακομα καιρο. :P

 

 

Σε αυτη λοιπον την περιπτωση πρεπει να κανεις ¨σχεδιο μαχης¨

παιρνεις ενα μικρο λαμπατο 5-10 W με τον οποιο θα περασεις ολη σου τη

ζωη στο σπιτι (απο 100 εως 250 ευρ) και μετα απο καιρο οταν θα ξερεις

και τι θελεις παιρνεις και ενα πιο ολοκληρωμενο , παντα λαμπατο , ενισχυτη

Αυτη ειναι η δικη μου προταση (την οποια εχω κανει και πραξη εδω και

πολλα χρονια)

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ' date=' απο οτι βλεπω θα φαω ξυλο αν παρω τον MG. :lol:

 

καμια καλη προταση, γυρω στα 400, το πολυ πολυ 500 ευρω;

 

(να 'χουμε και κανα ψιλο να γυρισουμε ρε παιδια) :lol:[/quote']

 

Για πες μας , τον ενισχυτη τον θελεις για το σπιτι η¨ θα παιζεις και αλλου

(live, studio , club) ??

 

για αρχη σπιτακι, αλλα κατι ψινεται με ενα παιδι που εχει χωρο δικο του (σαν μικρη αποθηκη ενα πραμα). ετσι κι αλλιως αυτο θα αργησει, πρεπει οπως ειπα να δουλευτει το οργανο πρωτα, οι επαφη μου με ηλεκτρικες κιθαρες ειναι ακομα πολυ μικρη θα ελεγα.

 

τωρα για live μαλλον εχουμε ακομα καιρο. :P

 

 

Σε αυτη λοιπον την περιπτωση πρεπει να κανεις ¨σχεδιο μαχης¨

παιρνεις ενα μικρο λαμπατο 5-10 W με τον οποιο θα περασεις ολη σου τη

ζωη στο σπιτι (απο 100 εως 250 ευρ) και μετα απο καιρο οταν θα ξερεις

και τι θελεις παιρνεις και ενα πιο ολοκληρωμενο , παντα λαμπατο , ενισχυτη

Αυτη ειναι η δικη μου προταση (την οποια εχω κανει και πραξη εδω και

πολλα χρονια)

 

 

πιθανοτατα κατι τετοιο θα γινει.

 

καποιες συγκεκριμενες προτασεις απο σενα μια που εχεις και γνωση;

nothing to fear, nothing to doubt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω (που δεν θελω ....γκαζια) εχω εναν EPI VALVE

JUNIOR και ειμαι πολυ ευχαριστημενος .

Εδω θα βρεις και αλλους

http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=tube_guitar_combos&oa=pra

 

Αλλοι φιλοι απο εδω ,θα σου προτεινουν και αλλους

που εχουν δοκιμασει .

Εχε υποψιν σου οτι ολοι αναβαθμιζονται με λιγα

χρηματα (μεγαφωνο, λαμπες)

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κι εγώ περίεργος να δω τι λαμπάτο θα προτείνετε με 100 - 250 ευρώ. :!: :!: Ο Epiphone Valve Junior είναι το άκρον άωτον του μινιμαλισμού (έχει μόνο volume) και νομίζω ότι στα πρώτα σου βήματα θα σε περιορίσει εξαιρετικά. ¶σε που για να καλύψουν τον μινιμαλισμό του (και για να βγάλουν τον Κύρο Γρανάζη από μέσα τους) κάνουν και τις εντελώς κουφές μόντες, κάνοντας το καημένο το ενισχυτάκι Φρανκεστάιν. Σαν να παίρνεις φτηνό παπί και να θες να το κάνεις Ducati Monster Dark.

 

Καλύτερα να πάρεις έναν ενισχυτή που θα σου δώσει αρκετές ρυθμίσεις, για να μάθεις να παίζεις με αυτές έτσι ώστε να φτιάξεις τον δικό σου ήχο. Όχι, στην ίδια κατηγορία είναι και ο Tiny Terror, μην τον ξαναπροτείνετε όπως στο παρελθόν πληζ.

 

Για οποιονδήποτε ενισχυτή: αν είναι συνειδητοποιημένη αγορά οκ, αλλά μια πρόταση κρύβει πολλά πίσω της που ο αγοραστής θα πρέπει να τα ξέρει. Search στο Νοιζ, πήγαινε και στο site του κατασκευαστή, μια ματιά και στο Harmony Central και με καθαρά αυτάκια και με την κιθαρούλα σου μαζί στο μαγαζί.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κι εγώ περίεργος να δω τι λαμπάτο θα προτείνετε με 100 - 250 ευρώ. :!: :!:

 

οπως ειπα και πιο πριν, μπορω να φτασω μεχρι και 500 ευρουλακια. το πολυ πολυ ομως, θα μπουμε φυλακη μετα...

nothing to fear, nothing to doubt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου