Προς το περιεχόμενο

SG Standard ή Les Paul Studio?


sol83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια και θα πας στις ΗΠΑ το καλυτερο θα ηταν να ΦΕΡΘΕΙΣ ΕΞΥΠΝΑ και να αγορασεις ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗ κιθαρα στη ΜΙΣΗ τιμη απο οτι καινουργια...

 

Στην θεση σου θα επαιρνα μια μεταχειρισμενη SG 1961 REISSUE η οποια βεβαια ειναι η κορυφαια SG που βγαζει η Gibson και απο ηχο αλλα και απο εμφανιση/feel (παιζουν γυρω στα 1000-1400 δολλαρια μεταχειρισμενες)

 

Τσεκαρε την

εδω

 

 

αν θες Les Paul σωνει και καλα... :lol: χτυπα καμμια μεταχειρισμενη Les Paul Custom για να εχεις και τη χλιδα του πραγματος...

 

απο τις δυο παντως προσωπικα θα προτιμουσα χαλαρα την SG ειναι ΕΛΑΦΡΙΑ' date='πολυ πιο ευελικτη και κανει οτι κανει και η Les Paul χωρις να καταστρεφει τη μεση σου... :lol:

 

Επισης θα ηθελα και μερικες γνωμες για καλες πεταλιερες. Απο διαφορα παιδια εχω ακουσει καλα λογια για Line 6, Zoom, Digitech και καποιες αλλες που δεν θυμαμαι τωρα.

 

πριν παρεις πεταλιερα φροντισε να παρεις εναν καλο,μικρο ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη αλλοιως ηχο δεν προκειται να βγαλεις.

αν εχεις ηδη καλο λαμπατο ενισχυτη παρε μια VOX TONELAB & καθαρισες απο εφε για παντα.. :wink:

 

Thanks φιλε superfunk, και γενικοτερα ολους για τις απαντησεις σας. :)

 

Οσον αφορα τον ενισχυτη, παω μαλλον για εναn Marshall MG50DFX. Τον εχω ακουσει και αυτον και τον 100αρη, και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος. Αν και ποτε δεν ξερεις τι γινεται, αλλα μαλλον εκει προσανατολιζομαι.

nothing to fear, nothing to doubt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οχι ρε αρχηγε μου,μη το παρεις αυτο πραγμα... :lol:

 

παρε εναν ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη κι ας ειναι και 15 βαττ (ετσι κι αλλοιως αποκλειεται να σου χρειαστουν περισσοτερα,στο υπογραφω)....

 

τα λεφτα σου θα πεταξεις με το Marshall μια και οσο θα "μπαινεις το νοημα" της ηλεκτρικης κιθαρας τοσο "λιγο" θα σου φαινεται το τραντζιστορ,οποτε παρε κατι καλο απο την αρχη να σου μεινει...

 

:wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωωωωπ !! μας ξενερωσες τωρα , πανω που ειπαμε,

να ενα σοβαρο παιδι που θελει , πρωτη κιθαρα,

Gibson .

Aστο αυτο , ψαξε για ¨λαμπα"

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω τον 15 τον MG και νταξ για αρχάριο καλούτσικος είναι..αλλά τώρα τον έχω ΣΙΧΑΘΕΙ.Ο 50 είναι πέταμα λεφτών, τον έχει ένας ξάδερφος μου και κρατιέται να μη το στείλει απο το παράθυρο.Δηλαδή να δώσεις τόσα λεφτά για τη Gibson και να την ''σκοτώσεις'' πανω στον MG δε λέει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε αρχηγε μου' date='μη το παρεις αυτο πραγμα... :lol:

 

παρε εναν ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη κι ας ειναι και 15 βαττ (ετσι κι αλλοιως αποκλειεται να σου χρειαστουν περισσοτερα,στο υπογραφω)....

 

τα λεφτα σου θα πεταξεις με το Marshall μια και οσο θα "μπαινεις το νοημα" της ηλεκτρικης κιθαρας τοσο "λιγο" θα σου φαινεται το τραντζιστορ,οποτε παρε κατι καλο απο την αρχη να σου μεινει...

 

:wink:[/quote']

 

Καλα, μην χτυπιεσαι, δεν τον πηρα ακομη. :lol:

 

Καμια προταση για κατι αλλο; :wink:

nothing to fear, nothing to doubt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε αρχηγε μου' date='μη το παρεις αυτο πραγμα... :lol:

 

παρε εναν ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη κι ας ειναι και 15 βαττ (ετσι κι αλλοιως αποκλειεται να σου χρειαστουν περισσοτερα,στο υπογραφω)....

 

τα λεφτα σου θα πεταξεις με το Marshall μια και οσο θα "μπαινεις το νοημα" της ηλεκτρικης κιθαρας τοσο "λιγο" θα σου φαινεται το τραντζιστορ,οποτε παρε κατι καλο απο την αρχη να σου μεινει...

 

:wink:[/quote']

 

Απολύτως λογικό, είναι αυτό που λέει ο Superfunk, Sol83. Το μέγιστο λάθος είναι να θάβεις μία καλή κιθάρα, πάνω σε έναν μετριότατο ενισχυτή.

Φυσικά ο ήχος είναι υποκειμενικό στοιχείο. Αλλά στην προκειμένη αν θεσ να ευχαριστηθείς την κιθάρα σου, ο ενισχυτής είναι το σημείο αναφοράς. Τσέκαρε πόσο κοστίζει ο Μάρσαλ που θέλεις και τι διαφορά έχει από κει και πέρα ένας λαμπάτος 15Watts. Το πιθανότερο η διαφορά στην τιμή να είναι ΜΙΚΡΗ, αλλά στο αποτέλεσμα ΤΕΡΑΣΤΙΑ!

Αν σου άρεσαν τα γκαζια από το κλιπάκι που ανέβασα να ξέρεις ότι προέρχονται από το Guitar port USB στο PC. Αν είχα την δυνατότητα να την ηχογραφήσω με τον Peavy μου, να είσαι σίγουρος ότι θα έλεγες , σιγά τον ήχο του κλίπ... τέτοια διαφορά.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο Tag ' date=' μιλαμε για την BFG ??[/quote']

 

BFG? Είναι η Gibson LP standard faded της προηγούμενης Foto.

 

Κατσε , γιατι με μπερδεψες τωρα .

Η faded std ειναι champered ??

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο Tag ' date=' μιλαμε για την BFG ??[/quote']

 

BFG? Είναι η Gibson LP standard faded της προηγούμενης Foto.

 

Κατσε , γιατι με μπερδεψες τωρα .

Η faded std ειναι champered ??

 

Oxi τοσο μαζικα οσο η bfg αν ειναι προ του 2007 μοντελο(ειναι weight reliefed με τρυπες).

Σχετικως ασχετο αλλα παρτε μια πανεμορφη bfg:

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/Mesimeriaris/aDSC00730.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείχνει ότι τα "μαστόρια" της Gibson, ακόμα και champered, ξέρουν πως να διατηρήσουν τον απόλυτο ήχο της.

 

 

Εδω μπερδευτικα...

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου