Προς το περιεχόμενο

SG Standard ή Les Paul Studio?


sol83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω κ εγώ την άποψη μου ως φανατικός Gibson-άκιας:

 

H studio είναι συμβιβασμός από κάθε άποψη.

Όπως προειπώθηκε αν είναι να πάρεις Les Paul πάρε την Standard, αλλιώς καλύτερα να πάρεις μια Epiphone Elitist!

 

Δύο είναι οι κιθάρες που θα άξιζαν να ψάξεις να τις βρεις:

 

50s neck

60s neck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στο Αμερικα ειναι σιγουρο οτι θα βρεις LP std

δευτερο χερι με τα χρηματα για new SG or STUDIO

Aν θελεις καινουργια , συμφωνω απολυτα με τον

φιλο Tag , αρκει να σου αρεσει η faded .

Για SG υπαρχει και η υπερβαση

http://www.thomann.de/gr/gibson_sg3_hc.htm

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε επειδη εχω μια gibson les paul deluxe '79,αγορασα προσφατα

(1 μηνα)απο musicstore μια gibson les paul classic 1395 ευρω(δεν προλαβα τον thomann που ειχε την ιδια 1350) λογω ευκαιριας βεβαια,ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος....εχω παιξει με studio και ειναι η μερα με την νυχτα....και επειδη παρακολουθω τον thomann στις ευκαιριες,τωρα υπαρχει αυτο..

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_classic_h_90_iced_tea.htm

με εβενο ταστιερα (super δηλαδη,οι custom εχουν εβενο) και οι μαγνητες

δεν τους εχω παιξει αλλα εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια για αυτους.

1555 ευρω....

μετα σαν αυτη που αγορασα εγω αλλα 1800 ευρω

http://www.musik-schmidt.de/osc-schmidt/catalog/electric-guitars-c-1670_1671.html?keyword=GIBSON&filter_id=293&sort=3a

βεβαια του thomann ειναι πιο καλη ευκαιρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία είναι η classic.

http://www.gibson.com/en-us/Divisions/Gibson%20USA/Guitars/LesPaul/Classics/Classic/

 

Οι υπόλοιπες είναι στην ουσία νέα μοντέλα που έφτιαξε στην classic σειρά της η Gibson, για να εμπλουτίσει την σειρά, και να προσφέρει και άλλεσ λύσεις vintage αλλα low budget. (είναι τα "φτηνά" των κανονικών vintage τύπου μοντέλων). Για παράδειγμα η custom classic έχει 2800 Ευρώ στο γνωστό στέκι, ένα 50ς vintage όμως με τους Paf 57 κοστίζει πάνω από 4000 Ευρώ.

Το κόστος της Gibson Classic (το μοντέλο που όλοι γνωρίζουμε χρόνια τώρα ως LP ποιοτικά νάμεσα σε studio & Standard κοστίζει about 2000 - 2400 στην Ελλάδα ανάλογα αν είναι η απλή ebony (no carved maple top) περίπου 2000 πάνω κάτω ευρά, αν είνα sunburst/honeyburst klp klp, μέχρι 2400

 

H standard faded είναι αυτή

http://www.gibson.com/en-us/Divisions/Gibson%20USA/Guitars/LesPaul/Standards/Standard%20%281%29/

 

Το κόστος της είναι about 2400 - 2850 στην Ελλάδα. Η δική μου μου κόστισε 2400 lightburst χρώματος (ένα γλυκό κοκκινοκίτρινο burst) όταν σε γνωστό στέκι του εξωτερικού κόστιζε πρίν 1,5 χρόνο κάπου 2100 ευρώ.

 

Σαν όργανο είναι αρκετά πιό προσεγμένο και με όλα τα "καλά" που φέρει η σειρά standard.

 

Οι classic είναι επίσης πολύ καλές, αλλά το προβλημά μου είναι ότι έχουν πολύ πιό γκαζωμένους μαγνήτες από ότι χρειάζεται (κεραμικοί είναι το σετ που φοράει διπλοί, μιλάμε για τρελό gain, και όγκο, που ενοχλεί ακόμα και μένα :lol: :lol: :lol: :lol: )

 

και το σημαντικό ότι έχουν ακριβώς το μισό finish (στρώσεις χρώματος -βερνικιού) από τις strd, πράγμα που με λίγο ιδρώτα να αρχίσει να σε ενοχλεί το "κόλημα" του χεριού σου στο μπράτσο, και σου δίνει την εντύπωση ότι παίζεισ μία Les Paul studio, ΑΛΛΑ ακούς μία normal Gibson ΛΠ :lol: .

 

Ηχητικά δεν το συζητώ, αν μεγάλωσες με hard rock, Lizzy, και Whitesnake, αυτό θα πάρεις, είτε επιλέξεις την μία , είτε την άλλη.

Εν κατακλείδι προτιμώ ή την φούλ βαμμένη (όχι για αισθητικούς όπως εξήγησα, αλλά για παικτικούς λόγους) ή την τελείως άβαφτη (Ε! όχι και τελείως άβαφτη αλλά τες πα)

 

Γενικά και επειδή είναι πολύ υποκειμενικά όλα, ύστερα από έναν περίδρομο Gibson LP, μεταξύ των 2 προτιμώ την faded. Ειδικά τώρα που έχει πέσει και η τιμή της είναι τρελό deal για καθαρή λύση LP Gibson strd.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπράβο ανάλυση 8O :lol: :wink:

Θα τα λάβω υπόψη μου.

 

Παρεπιπτόντως, οι PRS singlecut πως συγκρίνονται με τις LP?

 

 

@rivera, πράγματι εντυπωσιακό το όργανο που δείχνεις αλλά αν κάνω το βήμα και .... break on through to the other side ( :lol: ) θα ήθελα την συνηθισμένη εκδοχή, με humbuckers. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρίλαε, η ανάλυση μου είναι ΓΤΠ! Σε σχέση με αυτό που λέμε feel, καμιά φορά αυτά τα πράγματα, δεν μπορείς να τα μεταφέρεις μέσω του γραπτού λόγου.

 

 

Μιά πρόχειρη φωτό είναι αυτή.

 

P1010378.jpg

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και θα πας στις ΗΠΑ το καλυτερο θα ηταν να ΦΕΡΘΕΙΣ ΕΞΥΠΝΑ και να αγορασεις ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗ κιθαρα στη ΜΙΣΗ τιμη απο οτι καινουργια...

 

Στην θεση σου θα επαιρνα μια μεταχειρισμενη SG 1961 REISSUE η οποια βεβαια ειναι η κορυφαια SG που βγαζει η Gibson και απο ηχο αλλα και απο εμφανιση/feel (παιζουν γυρω στα 1000-1400 δολλαρια μεταχειρισμενες)

 

Τσεκαρε την

εδω

 

 

αν θες Les Paul σωνει και καλα... :lol: χτυπα καμμια μεταχειρισμενη Les Paul Custom για να εχεις και τη χλιδα του πραγματος...

 

απο τις δυο παντως προσωπικα θα προτιμουσα χαλαρα την SG ειναι ΕΛΑΦΡΙΑ,πολυ πιο ευελικτη και κανει οτι κανει και η Les Paul χωρις να καταστρεφει τη μεση σου... :lol:

 

Επισης θα ηθελα και μερικες γνωμες για καλες πεταλιερες. Απο διαφορα παιδια εχω ακουσει καλα λογια για Line 6, Zoom, Digitech και καποιες αλλες που δεν θυμαμαι τωρα.

 

πριν παρεις πεταλιερα φροντισε να παρεις εναν καλο,μικρο ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη αλλοιως ηχο δεν προκειται να βγαλεις.

αν εχεις ηδη καλο λαμπατο ενισχυτη παρε μια VOX TONELAB & καθαρισες απο εφε για παντα.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

119176_large.jpg

 

 

8O

 

 

love0001.gif

 

 

Μόλις είδα λινκ για iced tea χρώμα από τον rivera άρχισα να γελάω περιφρονητικά, όμως μόλις πήγα να τη δω... άστα να πάνε.

 

Οι singlecuts της PRS είναι Α*πίστευτα όργανα, κατά τη γνώμη μου καλύτερα από τις Gibson Les Paul (με την οποία εταιρία είχαν μακρόχρονη δικαστική διαμάχη για τα εν λόγω μοντέλα, την οποία και κέρδισαν), και στα συν τους ότι δεν βάζουν επ'ουδενί τρύπες για να μειώσουν το βάρος (αυτό το αντιμετωπίζουν με παχιά μεν, πιο ελαφριά δε σώματα από ελαφρύτερες ποικιλίες ξύλων). Στα συν τους επίσης το φημισμένο quality control, δηλαδή το να βρεις κακοφτιαγμένη PRS γενικά είναι σαν να πιάνεις το λόττο ενώ το να βρεις κακοφτιαγμένη Gibson στα ίδια λεφτά είναι συνηθισμένο φαινόμενο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, μην ορκίζεσαι κιόλας για το QC των PRS, και αυτό τα τελευταία χρόνια έχει αρχίσει να πηγαίνει για βρούβες.

 

Επίσης το να έχει τρύπες ένα σώμα

 

α) δεν γίνεται μόνο για να ελαφρύνει και

β) δεν είναι κάτι απαραίτητα κακό.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου