Προς το περιεχόμενο

100 μερες που άλλαξαν την μουσική


sotoman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Όχι δεν με πείραξαν οι Beatles και ούτε η θέση που τους δώσανε. Με πείραξε ότι γενικώς το site αυτο δεν είναι και της προκοπής και ότι ΤΟΛΜΟΥΝ να ασχολούνται με κάτι τόσο συνθετο και περίπλοκο' date=' το βαφτίζουν λάθος και πάει λέγοντας.

[/quote']

 

καλα ρε λαμπρο, δεν το κατεθεσαν και στο ευρωκοινοβουλιο, μια αποψη γραψανε..

 

και βεβαια σε πειραξαν οι beatles, δες το μηνυμα σου στην αρχη.

 

οταν σκεφτομαστε τους beatles, τον elvis, τον dylan, τους rolling stones και αλλους 2-3, πρεπει καλως η κακως να σκεφτομαστε αντικειμενικα. ειτε μας αρεσει η οχι εχουν επηρρεασει καθε νοτα που ακουμε σημερα ειτε εκουσια ειτε ακουσια. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να είμαι ειλικρινής, και εγώ εκνευρίζομαι κάθε φορά που κάποιος (δημοσιογράφος συνήθως) ταυτίζει την έννοια "μουσική" με την έννοια "ροκ παράδοση". Αλλά το έχω συνηθίσει: σε τελευταία ανάλυση, αν ο άλλος είναι ανιστόρητος τι με κόβει εμένα;

 

Το μόνο που θεωρώ ασυγχώρητο είναι το ότι αυτή η νοοτροπία έχει εμποτίσει τους πάντες, σε τέτοιο βαθμό ώστε στην Ελλάδα (π.χ.) που δεν υπάρχει καμία ροκ παράδοση, πάλι οι νέοι θεωρούν τη ροκ μουσική ώς ισότιμη του όρου "μουσική".

 

Υπάρχουν πάμπολλες μουσικές παραδόσεις που ούτε είχαν, ούτε έχουν, ούτε πρόκειται να αποκτήσουν καμία σχέση με το ροκ, οπότε αυτό που γράφεις στην τελευταία παράγραφό σου mech δεν ισχύει. Απ' την άλλη, αυτό δε σημαίνει ότι - στα πλαίσια της ροκ μουσικής παράδοσης - αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι θεοί: και μόνο ότι καθόρισαν και διεύρυναν αυτή την υπόθεση είναι κάτι μοναδικό.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε αυτό που γράφεις στην τελευταία παράγραφό σου mech δεν ισχύει. .

 

απο τη στιγμη που μιλαμε για τους beatlles και εγω επεκτεινομαι και στα αλλα ονοματα, θεωρησα δεδομενο οτι μιλαμε για συγχρονη δυτικη κυριως μουσικη, ειτε μιλαμε για radiohead, ειτε μιλαμε για type o negative, ειτε για τροβαδουρους, ειτε για συγχρονες jazz μπαντες, ειτε για τον ψαραντωνη, ειτε για τη χαρουλα αλεξιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Ο Mozart που είναι?

 

Μαζί με το Βάγκνερ και τον Πουτσίνι. Έχουν πάει λαϊκή που φέραν μπάμιες από τη Θήβα με 2 Ευρώ.

 

O lambrosgg έχει δίκιο. Το site εκείνο είναι γελοίο. Κανονικά στην πρώτη θέση έπρεπε να έχει τη μέρα που έκανε περμανάντ ο John Norum.

nyband.jpg

 

 

(Καλά' date=' όχι ότι το site είναι και από τα πιο σοβαρά εδώ που τα λέμε....)

 

Κι εσύ ρε lambrogg, OI BEATLES ΣΕ ΠΕΙΡΑΞΑΝ? :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

Καλο θα ηταν παντως αν θελετε να σας παιρνουν στα σοβαρα να μην αντιμετωπιζετε με απαξιωση πραγματα που ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΙΔΕΑ ας πουμε, γιατι ο John Norum δεν βρισκεται στην φωτογραφια αλλα ειναι ο Κee Marcello (η φωτο ειναι απο την περιοδο που ειχε φυγει ο Norum). Επισης ο Norum δεν ειχε κανει ποτε περμαναντ. Οχι οτι αυτα εχουν σημασια με το θεμα αλλα οχι να βαζουμε οτι ναναι και να μαστε και ασχετοι

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
...

Επισης ο Norum δεν ειχε κανει ποτε περμαναντ. ...

 

OXI !!! ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΣ? O Νorum είχε φυσικό μαλί?

Πάω να τα βάψω. :lol: :lol: :lol:

 

Κάνε μας τη χάρη please.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ενταξει, καλα κρασα, αλλα το κακο ειναι οτι γραφεις αποψεις και σε διαβαζουν και ανθρωποι και μετα θα λενε, "μα το διαβασα στο noiz". Τελος παντων γραψε οτι θες δεν το συνεχιζω γιατι σεβομαι τους υπολοιπους αλλα μαθε να λες "εχω λαθος", καλο θα σου κανει

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εσύ πρώτα πρέπει να μάθεις ότι όταν βλέπουμε κάποιο λάθος λέμε στον άλλο ότι έκανε λάθος και ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ.

 

Κατά τα άλλα, προσπάθησε να καταλάβεις το νόημα του post (έκανα ένα γρήγορο google image search για να βρώ και την εικόνα) και προσπάθησε επίσης να καταλάβεις αν ήμουν επιθετικός ή όχι απένταντι στο τζιτζιλάμπρο.

 

Μιλάμε για τη μουσική... και έρχεσαι και με λές άσχετο επειδή δεν ήξερα αν ο Norum έκανε περμαναντ ή όχι και πως ακριβώς ήταν η φάτσα του το '85.

 

Ήμαρτον, οι καλοί τρόποι δεν βλάπτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η περμανάντ είναι καλό πράμα ή όχι; Αν είναι να κάνω και γω ρε παιδιά, να γράψω και κανα χιτάκι.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταιο, δεν σε ειπα ασχετο για το μαλλι αλλα για το οτι αυτος στην φωτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο NORUM, αρα το ασχετος ισχυει. Αυτος στην φωτο του mech ΕΙΝΑΙ ο Norum

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου