Προς το περιεχόμενο

Περίεργοι κιθαριστικοί ηχοι με δημιουργική χρήση εφφέ!


fleaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατ αρχην τι εννοει με το ''τιουμπ ικιου ιν σελφ οσιλεισον''?

και κατα δευτερον, πως κανει την μοντα με το φωτοκυτταρο???

 

Το Tube EQ είναι ένα πετάλι eq με λυχνίες από την Electroharmonix - έχω παίξει με δυο-τρία, τα δυο ήταν προβληματικά, οπότε έχε το νου σου. Έχει την ιδιότητα να έρχεται σε self oscillation (κάτι παρόμοιο με το Diamond που βλέπεις πιο πάνω) μόλις γυρίσεις το διακόπτη του Q στο μέγιστο. Αντί για κάτι τέτοιο, μπορείς να κάνεις το εξής:

 

10-2.jpg

 

Όλες οι πληροφορίες που θες για settings κλπ., για το photocell, πώς να το φτιάξεις και από πού να το αγοράσεις, εδώ: http://www.ehx.com/forums/viewthread/2029/

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παραλείψαμε να αναφέρουμε το σπάνιο και πολύ συλλεκτικό Digitech XP300, του οποίου πολλούς ήχους μπορείτε να βρείτε στο Digitech EX7.

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

To κανάλι του Effectology (http://www.youtube.com/user/Effectology) έχει βγάλει μερικά καινούργια βίντεο που δεν έκρινα ιδιαίτερα σκόπιμο να αναφέρω ανασταίνοντας το θρεντ, αλλά το σημερινό αξίζει (περισσότερο) τον κόπο. Ασχολείται με το Welcome to the Machine από Floyd:

 

 

Παρακαλώ κρατήστε το θρεντ ενδιαφέρον και spam free.

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

bump για τον effectology, γιατί είναι θεός :

 

Dr. Who !!!!!!!!!!!!!!!!!!! respect.gif

 

 

και ένα παλιότερο που πρόσεξα πρόσφατα, Scratchy old Record :

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή έπαιζα με τα built in εφέ του ενισχυτή μου, στο συγκεκριμένο είχα βάλει chorus, octaver και μπορεί κ reverb και στον κρουστό ήχο τίποτα. Το αποτέλεσμα που είχε βγει μου έφερνε σε κάτι που συμβαίνει κάπου στο βυθό. (υπήρχε κ κονσεπτ για αυτό το δημιούργημα, αλλά ξεφεύγει αυτού του θέματος)

 

Επίσης χρησιμοποιώντας κάποιο delay δεδομένου ότι έχεις κ ένα expression pedal (για να κόβεις εντελώς την ατάκα) είναι δυνατόν με το μπάσο να βγάλεις ήχο σαν τσέλο, και είναι πολύ όμορφο. Δυστυχώς γι αυτό δεν έχω κλιπάκι. Μέχρι τώρα έπαιζα με μια κιθαριστική πεταλιέρα  ένα preset Που είχε κ το έκανα μ αυτό, αλλά την έχω πουλήσει οπότε πάει το παιχνιδάκι. Επίσης κ με κάποια presets του guitar rig γίνεται αλλά δεν έχω expression pedal οπότε χάνεται μέρος του αποτελέσματος.

underwater_sos.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Aνασταίνεται το παρόν μιας και ο Μπιλ Ρούπερτ (που φτιάχνει τα Effectology για τα οποία έχουμε μιλήσει πολύ εδώ) δημιούργησε το 22ο απολαυστικό βίντεο με τίτλο "Paranormal Guitar". Εξαιρετικός όπως πάντα. Θαυμάστε:

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Να συνεχίσω την "ανάσταση" του παρόντος thread, αφού ο mr.Effectology έφτιαξε το 23ο video με το άκρως ψυχεδελικό (για τα γούστα μου  8) ) Ravish Sitar guitar pedal:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

κατι που χρησιμοποιω κ εγω...επισης καποιοι συνδιασμοι delay-volume-octave-filter παραγουν ωραιους και χρησιμους ηχους

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Ανασταίνεται το θρεντ με την αφορμή ενός σχετικά πρόσφατου και εξαιρετικού βίντεο του Effectology:

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου