Προς το περιεχόμενο

Περίεργοι κιθαριστικοί ηχοι με δημιουργική χρήση εφφέ!


fleaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

..προτεινω ανεπιφυλαχτα την χρηση του sherman filterbank 2 για δημιουργια δαιφορων ''τρελιαρικων'' ηχων....οι δυνατοτητες του ειναι πραγματικα παρα πολλες...κ δεν ξερω αν μπορει να βρει κανεις στο you tybe καποια αντιπροσωπευτικο του ντεμο....σε συνδυασμο με καποιο delay η  reverb (h...oti allo επιθυμει κανεις...) και κατανοηση των λειτουργιων του ,οπως κ με πειραματισμο,...μπορει να κανει θαυματα...επισης ενα πολυ καλο φτηνo Πολυ εφφε με πολλους ''κιθαριστικους '' αλγοριθμους  k presets eιναι το ensoniq dp2....milame gia 150 peripoy euros....τελος το Moog Moogerfooger MF-107 FreqBox ειναι επισης μια κορυφαια επιλογη(αυτο δεν το εχω αλλα...συντομα θα το αποκτησω...!!)

 

http://www.youtube.com/watch?v=wBvw9ki6tFQ&feature=related  (μετα το 3¨λεπτο αποκτα ενδιαφερον..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

στο παραπανω...ο τυπος εχει ξεφυγει!!

 

 

και εδω ο ιδιος....

 

 

 

sas παραθετω κ τους αλγοριθμους του dp 2:

 

ONE-UNIT ALGORITHMS

• 8-voice Chorus

• ADSR Envelope Generator

• Chorus-Reverb

• Compressor-Distortion-Flanger-Reverb

• De-Esser

• Digital Tube Amp

• Distortion-Chorus-Reverb

• Distortion-Rotary-Reverb

• Dual Delay

• Ducker/Gate

• Dynamic Tube Amp

• EQ-Chorus-Delay

• EQ-Compressor

• EQ-Delay with LFO

• EQ-Flanger-Delay

• EQ-Gate

• EQ-Panner-Delay

• EQ-Tremolo-Delay

• EQ-Vibrato-Delay

• Expander

• Fast Pitch Shift

• Flanger

• Flanger-Reverb

• Fuzz Box

• Gated Reverb

• Guitar Amp 1, 2, 3, 4

• Hall Reverb

• Inverse Expander

• Keyed Expander

• Large Plate

• Large Room Reverb

• Multi-tap Delay

• Non-linear Reverb 1, 2, 3

• Parametric EQ

• Phaser-Delay

• Phaser-Reverb

• Pitch Shift-Delay

• Pitch Shifter

• Plate-Chorus

• Reverse Reverb 1, 2

• Rotating Speaker

• Rumble Filter

• Sine/Noise Generator

• Small Plate

• Small Room Reverb

• Speaker Cabinet

• Tempo Delay

• Tunable Speaker 1, 2

• Van Der Pol Filter

• VCF-Distortion 1, 2

• Vocal Remover

• Wah-Distortion-Reverb

• No Effect

 

TWO-UNIT ALGORITHMS

• 3.6 Second Delay

• Guitar Tuner

• Pitch Shift

• Vocoder

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

kai ena demo toy sherman...

 

 

 

k ena pio kitharistiko..

 

 

..to πρωτο αναφερεται γνικοτερα στις δυνατοτητες του  sherman...αναλογιστειτε ποσο μπορει να μεταβαλλει και να κανει εναν ηχο κιθαρας αγνωριστο ακουγοντας αυτο το ντεμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκει εγκειται ο πουριτανισμός μου ;D

Δεν εχει παει η κιθαρα, αλλα εχει παει αλλο οργανο και καλυτερα :)

Δηλαδη ενας κιθαριστας σε μια μπαντα που παιζει ετσι δεν αφηνει χωρο για τον πληκτρα, τον σαμπλερά και το λάπτοπ :D .

 

Kαι κακά τα ψέματα, η κιθάρα μπορεί να πάει με πολυ εύκολο τρόπο εκει που δεν έχει "ξαναπάει", το δυσκολο είναι να παραμείνει κιθάρα, όχι υποκατάσταστο theremin :)

Εξάλλου είναι και λίγο κρυφο-πουριτανισμός να κάνουμε τα σύνθια, αλλα να σνομπάρουμε τις midi κιθαρες.

 

Yπάρχουν χρήσεις και χρήσεις αυτών των ήχων... μερικές είναι διακριτικές, πχ. όταν έχει μπει ένα POG σε χαμηλό wet σήμα για να "αλατοπιπερώσει" κάποια ακκόρντα, πχ. στις στροφές του "Magnificent" από U2. Mερικές είναι πιο εξτρίμ όπως αυτές που περιγράφονται στα βίντεο που παρέθεσα προηγουμένως. Για μένα - και για πολλούς άλλους υποθέτω - δεν είναι αυτοσκοπός, ούτε θέλω να φτάσω σε extremes σε στυλ Fripp μιας και δεν παίζω τέτοια μουσική. Αυτά τα ψάχνω επειδή είμαι μανιακός με το να φτιάχνω ατμόσφαιρα με τις επιλογές των εφφέ μου. (Στην μπάντα που παίζω δεν βρίσκει τόπο η προτίμησή μου αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης).

 

Επίσης, έχω ένα analog modelling synth με ένα ολόκληρο κοπάδι από κουμπιά, διακοπτάκια κλπ. που μπορεί να φτιάξει τέτοιους ήχους, και πολύ περισσότερους ίσως. Όμως αυτή για μένα θα ήταν η εύκολη λύση... η δύσκολη και πιο θελκτική από πλευράς εξερεύνησης είναι αυτή που περιγράφεται στα προηγούμενα βίντεο!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγραψα ενα κλιπ με φιλτρα και delay, μαλακιζομενος με τη Μ13. Ενα layer, οχι looper κλπ.

H ηχογραφηση εγινε με το Zoom H2, απλα για να να δειξω τι εννοω παραδειγμα προς αποφυγη ;D

helicopter.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μπλου απήχθη από αρειανούς...  ;D

 

Δημοσιεύτηκε και το καινούργιο βίντεο του Effectology, το ένατο, με τίτλο Τerrifying Effect Pedals (σαφώς επηρεασμένο από το κλίμα του Halloween!):

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χρειάζεσαι βασικά ένα delay ή echo που να κάνει feedback στο ίδιο του το σήμα, oscillation δλδ. Κοίτα αυτό το βίντεο:

 

<object width="425" height="350"><param name="movie" value="

name="wmode" value="transparent"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350"></embed></object>

 

Bέβαια δεν είναι ανάγκη να πάρεις ένα Diamond Memory Lane... τo Deluxe Memory Man σου έρχεται κουτί για αυτήν τη δουλειά (φαντάσου τους ανωτέρω ήχους με νότες και με τόνους echo), και σαν μπόνους έχει τους ωραιότερους, πιο τρισδιάστατους και πιο ταξιδιάρικους ήχους που έχω ακούσει εγώ σε πετάλι.

 

YΓ. Αν και δεν το έχω ακούσει ποτέ σε μπασο θα ήταν ενδιαφέρον συνδυασμός...

Ω! ΝΑΙ τυχανω να εχω ενα τετοιο και δεν ειναι παρα ενα μικρο στουντιο ηχων και ''ηχων''. πολλα πραγματα ειναι το συγκεκριμενο και το καινουριο ακομα ποιο....ακριβο!!!

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ιδού και το δέκατο βίντεο της σειράς Effectology με τίτλο "Electric Piano Effect". Πιο ήπιο από πλευράς ήχων και φαντασίας από τα προηγούμενα, αλλά χωρίς να του λείπει το ενδιαφέρον...

 

 

Περιττό να πω βέβαια πως με τις απίστευτες αλυσίδες των πεταλιών που παρουσιάζονται σε αυτά τα βίντεο (μεθερμηνευόμενον: υψηλά έξοδα και μεγάλο εμβαδό πάνω σε πεταλιέρα), και με τις συνεχείς εναλλαγές του routing τους (το Α πάει στο Β και μετά στο Γ πάνω στο Δ, αλλά για τον άλλο ήχο θες το Δ σε άλλο setting πάνω στο Β και μετά στο Α επί του Γ, ενώ για άλλες ηχητικές περιπέτειες θες το Γ πάνω στο Α και μετά στο Δ που οδηγεί στο Β... κλπ κλπ), στην ουσία δεν διαφημίζονται τα ίδια τα πετάλια Electroharmonix αλλά μια ποιοτική λύση "όλα-σε-ένα" που μπορείς να αλλάζεις και settings/routing με το πάτημα ενός κουμπιού... δηλαδή η Ακατανόμαστη νο.2 ή η Aκατανόμαστη νο.2 τζούνιορ (κατά σειρά Line 6 M13, M9 ή οποιαδήποτε άλλη παρόμοια λύση που να επιτρέπει τις εύκολες και γρήγορα προσβάσιμες αλλαγές της σειράς των εφφέ).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν μεγαλο ενδιαφερον τα βιντεα (sic) μπλοντι σαντει!

μπορει καποιος να με βοηθησει να καταλαβω λιγο παραπανω τι παιζει με το βιντεο#9 απο το 3:10 και μετα?

 

κατ αρχην τι εννοει με το ''τιουμπ ικιου ιν σελφ οσιλεισον''?

και κατα δευτερον, πως κανει την μοντα με το φωτοκυτταρο???

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν μεγαλο ενδιαφερον τα βιντεα (sic) μπλοντι σαντει!

μπορει καποιος να με βοηθησει να καταλαβω λιγο παραπανω τι παιζει με το βιντεο#9 απο το 3:10 και μετα?

 

κατ αρχην τι εννοει με το ''τιουμπ ικιου ιν σελφ οσιλεισον''?

και κατα δευτερον, πως κανει την μοντα με το φωτοκυτταρο???

 

λεω εγω τωρα.... ;D ;D ;D

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου