Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Musicman, Jackson, ESP, Ibanez


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

εχω παιξει με ολες τις παραπανω εκτος απο την jackson...αυτο που θελεις ειναι η rg... :wink:

 

Tακη πρεπει να παιξεις με μια jackson soloist......δεν ξερω αν θα λες το ιδιο μετα για τις rg.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδιά αν θέλει να παίξει σαν ντριμ θιατερ και λίγο πιο πέρα τότε πάει για την Musicman John Petrucci. Ε δλδ ο κιθαρίστας τους παίζει με αυτήν....

Αν θέλει 1 πιο γενική κιθάρα πάει στην ESP Horizon

 

Τώρα βέβαια και οι συγκεκριμένες 4 κάνουν πανεύκολα αυτό που θέλει. Αλλά το πως θα το βολέψει στο χέρι, είναι κάτι που δεν θα του το πω εγώ, ούτε εσείς ούτε κανένας, παρά ο ίδιος του ο εαυτός. Οπότε βουρ για δοκιμή!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην παρεξηγηθω, δεν προσπαθω να πεισω καποιον για την ανωτεροτητα της rg, εναντι των υπολοιπων οργανων...

 

Ειχα για περιπου εναμιση χρονο μια soloist γιαπωνεζα, η οποια αντικειμενικα ηταν εκπληκτικη κιθαρα (ποσο μαλλον η αμερικανα) απλα προσωπικα δεν μου εκατσε η neck thru κατασκευη...

 

Ο καθενας κρινει με βαση το προσωπικο του γουστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οι Jackson απο αμερικα εχουν ταστιερα με μεταβαλομενο radius οσο ανεβαινεις ψηλοτερα στην ταστιερα, αυτο δινει πολη μεγαλη ανεση στα bends και ταχυτητα για σολα. Οσο πας πιο ψηλα γινεται πιο επιπεδη, φαντασου κατι τετοιο. Για μπρατσο, εχουν λεπτο και γρηγορο αλλα τα wizard της Ibanez ειναι ακομη λεπτοτερα οποτε ισως, αν ψαχνεις για παρα πολυ λεπτο μπρατσο....

Τωρα αν θες καλα καθαρα, μαλλον αυτη με τα piezos θα ηταν η καλυτερη λυση αλλα πολυ πιθανον να σου κανει και μια με καλο μονοπηνιο.

Σε ESP δεν θα πηγαινα, καθαρα γιατι ο,τι φτιαχνει ειναι αντιγραφη (η horizon ειναι αντιγραφη της slatq-mah soloist απο την Jackson) αν και ειναι πολυ καλο οργανο.

Αν παντως καταληξεις σε Ιμπανεζ, εχε υποψην σου οτι θες αμεσως αλλαγη μαγνητων για να πεις οτι εχεις ενα πραγματικα εκρηκτικο οργανο.

Γενικα ομως βλεπω μια προκαταληψη ως προς τις λιγοτερο γνωστες εταιριες. Στα ιδια λεφτα μπορεις να βρεις και Palm Bay και Carvin και ενα καρο αλλες εταιριες που φτιαχνουν πραγματικα απιστευτες κιθαρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθε εταιρεια εχει καλα μοντελα η PETRUCCI K H LUCHATHER μου φανηκαν οι χειροτερες MUSICMAN

σε αυτα τα χρηματα

σε σχεση με κιθαρες αντοιστοιχης αξιας....

μη φανταστεις ομως οτι εχει τον ηχο του petrucci.. :wink: :D

 

αν θες heavy κιθαρα παρε καμια καλη charvel

η καμια esp horizon ,deluxe ,custom αρχες 90΄

usa

δοκιμασμενες ακουγονται καλα. :wink:

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ESP δεν θα πηγαινα' date=' καθαρα γιατι ο,τι φτιαχνει ειναι αντιγραφη (η horizon ειναι αντιγραφη της slatq-mah soloist απο την Jackson) αν και ειναι πολυ καλο οργανο.[/quote']

 

Θα ήθελα να το εξηγήσεις αυτό, λαμβάνοντας το γεγονός ότι η esp είναι και παλιότερη της jackson,(το 75 η πρώτη, το 79 η δεύτερη) όπως και τα σχέδια της. Μπορεί να έχεις και δίκιο στην συγκεκριμένη περίπτωση της Horizon.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.........

Τα μοντέλα προς σύγκριση είναι:

1) Musicman John Petrucci 6 strings με piezo ή χωρίς

2) Jackson SL1

3) ESP Horizon

4) Ibanez RG Prestige 2570' date=' 2550

 

...........[/quote']

 

Λοιπόν, ας τα πάρουμε από την αρχή.. Και οι τέσσερεις κιθάρες που σε ενδιαφέρουν είναι άψογες από ποιότητα κατασκευής (εκτός και αν είσαι τοοοοοοοοοοοοοσο γκαντέμης και σου κάτσει στραβοχυμένο κομμάτι, αλλά δεν έχω ακούσει τέτοια περίπτωση για τις συγκεκριμένες). Σχετικά με την άνεση στο χέρι, μόνο εσύ μπορείς να το κρίνεις αυτό, γιατί ο καθένας βολευεται και με διαφορετικό μπράτσο. Ο κοινός παρανομαστής πάντως είναι ότι πρέπει να σεταριστούν σωστά, πράγμα που ισχύει για κάθε κιθάρα ανεξαρτήτως κατηγορίας και τιμής. Ολες πάντως έχουν "γρήγορα" μπράτσα και επίπεδες ταστιέρες, οπότε δεν θα σε περιορίσουν όσον αφορά την ταχύτητα.

Τώρα όσον αφορά τον ήχο, όλες είναι προσανατολισμένες σε rock και metal παιξίματα, με την Petrucci να υπερέχει σε ευελιξία, ειδικά όταν στο παιχνίδι μπαίνουν και τα καθαρά. Οι μαγνήτες της (οι οποίοι είναι σχεδιασμένοι από τον Petrucci και τη DiMarzio ειδικά για αυτήν την κιθάρα και δεν υπάρχουν αλλού είναι απλά θαυμάσιοι για progressive και για πειραματισμούς). Το μπράτσο είναι πολύ άνετο και γρήγορο, χωρίς να είναι τόσο ακραία λεπτό όσο αυτό της Ibanez (πράγμα που όμως αρέσει σε μερικούς). Η Jackson και η ESP είναι πιο 80's νοοτροπίας με τους Seymour Duncan και τη neck-thru κατασκευή τους. Η Jackson έχει και την καλύτερη ταστιέρα κατά τη γνώμη μου που συνδυάζει έβενο με μεταβλητό radius και ένα πολύ γρήγορο και άνετο μπράτσο.

Τέλος η Ibanez είναι μία σίγουρη λύση που ή θα την αγαπήσεις ή θα τη μισήσεις λόγω του πολύ ιδιαίτερου επίπεδου και λεπτού μπράτσου της, η τιμή της είναι η χαμηλότερη όλων (νομίζω) αλλά ηχητικά δεν ξεχωρίζει από τη μάζα λόγω των υποδεεστερων (από τις άλλες τρεις) μαγνητών της.

 

Τι θα έπαιρνα εγώ στη θέση σου? Με βάση τα προσωπικά μου γούστα, την Jackson SL2H (σαν την SL1 αλλά με δύο διπλούς, αντί για ένα διπλό και δύο μονούς). Αν όμως είχα λίγα ¤ παραπάνω ίσως να χτύπαγα την Petrucci με τα πιεζοηλεκτρικά. Το καλύτερο όμως είναι να τις πάρεις και τις δύο. :D

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, από ανωμαλία κ μόνο, θα αγόραζα κάτι σαν κ αυτό:

 

Framus Morrigan Custom

 

Με 1166 ευρώ, παίρνεις φοβερούς μαγνήτες, ebony fretboard, original Floyd Rose! Απλά στο headstock θα γράφει Framus...

 

Έχω παίξει με Framus, όχι τη συγκεκριμένη αλλά τη Diablo Pro, μιλάμε για πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, καλά ξύλα, απλά δεν έχει endorsements κ marketing των "μεγάλων" του χώρου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ESP δεν θα πηγαινα' date=' καθαρα γιατι ο,τι φτιαχνει ειναι αντιγραφη (η horizon ειναι αντιγραφη της slatq-mah soloist απο την Jackson) αν και ειναι πολυ καλο οργανο.[/quote']

 

Θα ήθελα να το εξηγήσεις αυτό, λαμβάνοντας το γεγονός ότι η esp είναι και παλιότερη της jackson,(το 75 η πρώτη, το 79 η δεύτερη) όπως και τα σχέδια της. Μπορεί να έχεις και δίκιο στην συγκεκριμένη περίπτωση της Horizon.

 

Κοιταξε, το σχεδιο soloist κρατει απο τις εποχες της παντοδυναμης charvel στην οποια εργαζοταν και ο ιδρυτης της Jackson. Αυτος εφυγε απο εκει και εκανε την δικια του φιρμα περνοντας (και μαγκια του) τα σχεδια του.

Η ESP εχει αντιγραψει πολλα διασημα σχεδια (και πολυ καλα μαλιστα) οπως Les Paul, SG, Explorer ακομα και το σχεδιο του Gus G. ειναι αντιγραφη ενος σχεδιου της Charvel. Και το headstock ακομα ειναι πολυ ομοιο με εκεινο της Jackson/Charvel (για καποιο λογο ετσι λεγεται πλεον, μαλλον η Jackson αγορασε την Charvel πριν τις παρει πακετο η Φεντερ αλλα δεν ξερω σιγουρα) στα μοντελα του Hammet, Hannemann κλπ.

Γενικα οι Ιαπωνεζοι, σε ολους τους τομεις σχεδον, γινανε υπερδυναμη αντιγραφοντας ειτε τεχνολογια ειτε designs ειτε ακομη και ναυπιγικη τεχνογνωσια (το ειδα με τα ματια μου αυτο σε ενα ναυπηγιο στην Ιαπωνια!!!). Οποτε ειναι αναμενομενο να ειναι πολλα απο τα σχεδια της ESP αντιγραφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά' date=' από ανωμαλία κ μόνο, θα αγόραζα κάτι σαν κ αυτό:

 

Framus Morrigan Custom

 

Με 1166 ευρώ, παίρνεις φοβερούς μαγνήτες, ebony fretboard, original Floyd Rose! Απλά στο headstock θα γράφει Framus...

 

Έχω παίξει με Framus, όχι τη συγκεκριμένη αλλά τη Diablo Pro, μιλάμε για πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, καλά ξύλα, απλά δεν έχει endorsements κ marketing των "μεγάλων" του χώρου!

 

Και ομως εχει, απλα δεν ειναι αμερικανικες οποτε δεν πληρωνεις κερατιατικα εδω στην Ευρωπη για μεταφορικα, τελωνεια και τι αλλα διαολια.... Και συμφωνω απολυτα οτι εχει καταπληκτικα οργανα η Framus. Και δεν ειναι καθολου κακο να γραφει αυτο το ονομα πανω αφου στο αμερικα εχει μεγαλη επιτυχια και ας το χρυσοπληρωνουν!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου