Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Musicman, Jackson, ESP, Ibanez


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με γειες πασα μου και σ'ανωτερα.Αν και οπως σου ειπα στο αλλο thread που ανοιξες (για Carvin guitars) εγω θα προτιμουσα μια Carvinια customαρισμενη απο μενα για μενα σπο το αμερικανικο site.Αφου ομως λες οτι ηταν και ευκαιρια καλα εκαμες.

Καλοπαιχτη και καλες διπλοshredιες!!!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστώ παιδες! Σε κόκκινο την πήρα! Radiance Red! Μοιάζει πολύ με μια κόκκινη που έχει ο Satriani στο G3 με τον malmsteen αν δεν κάνω λάθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά μια ερώτηση για τα πιέζο! (η κιθάρα δεν έχει έρθει ακόμα)

 

Αν έχω το switch στη θέση στην οποία βγαίνουν συγχρόνως και τα δύο σήματα, και της piezο και της ηλεκτρικής, χάνουν ποιότητα τα δύο σήματα? Εννοώ στη φάση που χρησιμοποιώ και τις δύο εξόδους. Και αν χρησιμοποιώ τη μία έξοδο μόνο, της ηλεκτρικής, βγαίνει το σήμα της πιέζο και από κει ή όχι? Και σ αυτήν την περίπτωση, που μου φαίνεται και πιο πιθανό, χάνει ποιότητα το σήμα? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μία έξοδος βγάζει μόνο ηλεκτρικό σήμα. Στην άλλη έχεις τρείς επιλογές. ηλεκτρικό μόνο, μιξ, πιέζο μόνο αναλόγως σε ποιά θέση έχεις τον διακόπτη. Σε καμία περίπτωση δέν χάνει ποιότητα το σήμα..(και γιατί να έχανε άλωστε). Στην περίπτωση που συνδέσεις τον ενισχυτή σου στο βύσμα που βγαίνει το ηλεκτρικό σήμα και επιλέξεις απο τον διακόπτη την θέση πιέζο τότε δέν έχεις καθόλου ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι που το ανακάλυψα μόλις τώρα καθότι μου δημιουργήθηκε η απορία. Όταν συνδέσεις τα δύο βύσματα σε δύο ξεχωριστούς ενισχυτές έχεις τα εξής.

Θέση 1. Απο τον ενισχυτή α μόνο ηλεκτρικό σήμα.

Θέση 2. Απο τον ενισχυτή α ηλεκτρικό και απο τον ενισχυτή β πιέζο

Θέση 3. Απο τον ενισχυτή β πιέζο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι που το ανακάλυψα μόλις τώρα καθότι μου δημιουργήθηκε η απορία. Όταν συνδέσεις τα δύο βύσματα σε δύο ξεχωριστούς ενισχυτές έχεις τα εξής.

Θέση 1. Απο τον ενισχυτή α μόνο ηλεκτρικό σήμα.

Θέση 2. Απο τον ενισχυτή α ηλεκτρικό και απο τον ενισχυτή β πιέζο

Θέση 3. Απο τον ενισχυτή β πιέζο

 

Δηλαδή απ ότι κατάλαβα, με δύο καλώδια έχεις τις παραπάνω επιλογές. Με ένα καλώδια στη κανονική έξοδο έχεις μόνο ηλεκτρικό σήμα, σαν κανονική κιθάρα, και με ένα καλώδιο στην πιέζο έξοδο έχεις ή ηλεκτρικό ή mix ή piezo, μόνο που πάνε στον ίδιο ενισχυτή! Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου