Προς το περιεχόμενο

IPS (Interactine Phrase Synthesizer)


zinobios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το Cubase SX 2 αλλά δεν βρίσκω πουθενά το Interactine Phrase Synthesizer (IPS). Μήπως γνωρίζετε πού βρίσκεται ή πώς μπορώ να το εγκαταστήσω (άν δεν υπάρχει). ¶ν έχει καταργηθεί μήπως γνωρίζετε κάποιο άλλο παρόμοιο πρόγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The only thing I miss from Cubase 5.x is the Interactive Phrase Synthesizer. For those who don't know' date=' the IPS is a compositional tool that takes a melody and does various things to it that sound very musical. It can alter a melody completely beyond recognition. I once turned the intro to Mozart's Eine Kleine Nachtmusik into something that sounded like Bartok.

 

We were promised midi plug-ins as replacement for all this, but I haven't seen one.

[/quote']

 

:roll:

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.... Το IPS είναι ένα (σχετικά πρωτόγονο) σύστημα παραγωγής Generative Music.΄Έχω βρει δύο τέτοια συστήματα λογισμικού τα οποία έδωσαν πολύ καλά αποτελέσματα:

 

Το πρώτο λέγεται Sounder (www.sounder.com). Αυτό έχει ένα γραφικό περιβάλλον στο οποίο ανάθετει ηχητικές και μελωδικές ιδιότητες σε γραφικά που περιδιαβαίνουν την οθόνη παράγοντας midi events, τα οποία μπορεί να παίξει οποιοδήποτε synth (μέσω midi out) ή οποιοδήποτε soft synth (μέσω κάποιου εσωτερικού midi router, εκ των οποίων ένας λέγεται Midi Yoke και διατίθεται δωρεάν από το ίδιο site).

 

Το δεύτερο λέγεται Koan (www.sseyo.com/products/koanpro). Αυτό έγινε πολύ δημοφιλές πριν μερικά χρόνια επειδή το χρησιμοποίησε ο πολύς Brian Eno στην παραγωγή του δίσκου Neroli (και μερικών άλλων). Το Koan είναι ένα αρκετά περίπλοκο σύστημα (μπροστά του το IPS είναι παιγχνίδι), αλλά ικανό για ταυτόχρονο χειρισμό δεκάδων ηχητικών παραμέτρων, της κλίμακας την οποία παίζει κάθε midi κανάλι, αποστολή program changes, controller events κλπ. Κατάφερα να μάθω πως λειτουργεί μετά από προσεκτική μελέτη του manual.

 

Και το ένα και το άλλο πρόγραμμα έχουν δύο μειονεκτήματα. Πρώτον, δεν είναι πλέον υπό ανάπτυξη. Το Sounder είναι προσπάθεια χομπίστα (ο οποίος δεν έχει συγκεκριμένες δεσμεύσεις για το πότε θα κάτσει να εργαστεί). Το Koan ανήκει στην εταιρεία SSEyo η οποία κατάλαβε ότι η επιβίωση στον κόσμο του software απαιτεί πολλά περισσότερα από την κίτρινη διαφήμιση του Eno (http://www.inmotionmagazine.com/eno1.html - σημαντικότατη διάλεξη παρ' όλα αυτά). Το δεύτερο μειονέκτημα είναι ότι κανένα από τα δύο προγράμματα δεν έχει καλό τρόπο εξαγωγής των midi δεδομένων σε midi files. Χρειάστηκε να γράφω κανάλι-κανάλι στο sequencer τα δεδομένα που έβγαζαν από το virtual midi-out τους.

 

Τρίτο "μειονέκτημα" είναι ότι κανένα από τα δύο δεν είναι δωρεάν - αλλά αυτά θα τα ανακαλύψει ο ενδιαφερόμενος/η μόνος/η του.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα μια παλιά κόπια του Cubase Score 2.0 που περιέχει το IPS αλλά επειδή δεν έχω κάρτα ήχου με midi ήχους (sinth) δεν μπορώ να ακούσω τίποτα με το Cubase Score. Μήπως γνωρίζετε αν η εσωτερική κάρτα ήχου του κομπιούτερ (του bios) διαθέτει κάποιο synth ώστε να μπορώ να ακούω τις midi νότες απο το Cubase Score; ¶λλος τρόπος να ακούσω τις midi νότες από το Cubase Score υπάρχει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Ζηνόβιος... θα σε δαγκώσω.. εγώ σου δίνω πληροφορίες που μου πήρε τρία χρόνια να τις μαζέψω και να τις δοκιμάσω και εσύ ψάχνεις μία αρχαία έκδοση του Cubase; (άάάάάάργγγγκκκκκ)... 8O

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά πρέπει να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Microsoft GS Wavetable SW Synth της Roland.

 

Αν πας στο Control Panel -> Sounds and Audio Devices -> Audio πρέπει να στο εμφανίζει και στη λίστα του MIDI. Αυτό δεν το βλέπεις από την παλιά έκδοση του Cubase?

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά πρέπει να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Microsoft GS Wavetable SW Synth της Roland.

Αν πας στο Control Panel -> Sounds and Audio Devices -> Audio πρέπει να στο εμφανίζει και στη λίστα του MIDI. Αυτό δεν το βλέπεις από την παλιά έκδοση του Cubase?

Γεράσιμος

Kαταρχήν έχω δύο υπολογιστές. Αυτός που με ενδιαφέρει δεν είναι στο σπίτι που μένω και έχει λειτουργικό Windows XP Home English SP1, δεν έχει πρόσβαση στο internet και του έχω βάλει σαν κάρτα ήχου την Multiface της RMI. Ο άλλος υπολογιστής είναι στο σπίτι μου (XP Home Ελληνικά SP2) έχει πρόσβαση στο internet και έχει μια απλή Audigy SB κάρτα ήχου. Σε αυτόν τον υπολογιστή βλέπω πράγματι (στο Control Panel->Sounds and Audio Devices -> Audio -> Midi devices) το Microsoft GS Wavetable SW Synth.

Στον υπολογιστή που με ενδιαφέρει όμως, αυτό που βλέπω στις midi devices είναι μόνο ένα, το midi out του driver της RMI και τίποτα άλλο.

Το ίδιο φυσικά βλέπω και στο Cubase Score (μόνο αυτόν τον driver που φυσικά δεν δίνει κανένα ήχο και το MROS)

Που οφείλεται αυτό και πώς θα μπορέσω να εγκαταστήσω τον (Microsoft GS Wavetable SW Synth ) driver αυτόν; Γιατί διαφέρουν τόσο πολύ στούς midi drivers oι δύο υπολογιστές;Φταίει η RMI κάρτα ήχου που έχω;

¶ν μπορείς εξήγησέ μου τι φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου