Προς το περιεχόμενο

Linux Audio Workstation


mechmg93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπράβο Μιχάλη! Είναι πολύ ενδιαφέρουσα και χρήσιμη η προσπάθειά σου! Προτείνω να γίνει sticky και να ποστάρουμε όλοι όσοι ασχολούμαστε με τα πιγκουινάκια links και λύσεις για audio workstations που προσπαθούμε να στήσουμε ή στήνουμε σε οποιαδήποτε διανομή.

 

Καλό θα ήταν, όποιος επιχειρεί κάτι τέτοιο να γράφει και την κάρτα ήχου που χρησιμοποιεί (και να δοκιμάζει και άλλες από φίλους-γνωστούς ειδικά αν είναι usb ή firewire που το βάλε-βγάλε είναι εύκολο) καθώς και όλες τις εξωτερικές συσκευές (midi controllers κλπ) ώστε να δημιουργηθεί μια νοητή βάση δεδομένων όσον αφορά την συμβατότητα και να ξέρουμε που θα αναζητήσουμε λύση σε περίπτωση προβλημάτων.

 

Και πάλι εύγε Μιχάλη! ;) (Ήδη έχω ψηθεί και λέω μέχρι το βράδυ να στήσω το studio64 στο φορητό μου. Θα δώσω περισσότερες πληροφορίες αργότερα!)

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ ενδιαφέρουσα προσπάθεια, αλλά ήθελα να κάνω μια παρατήρηση. Γιατί πιστεύεις ότι πρέπει για να στήσεις ένα DAW βασισμένο σε windows να το ρίξεις στην παρανομία;

Οι περισσότερες κάρτες πλέον δίνουν λογισμικό δωρεάν το οποίο είναι υπεραρκετό για έναν αρχάριο. Αλλά ακόμα και για έναν προχωρημένο υπάρχουν λύσεις. Π.χ. αν πάρεις μια κάρτα της digidesign θα βρεθείς αμέσως να έχεις νομιμότατο λογισμικό που θέλοντας και μη είναι industry standard όπως είναι τα protools, reason, sampletank, amplitube, live κλπ.

Βέβαια αν πάμε σε επαγγελματικές καταστάσεις νομίζω πως δεν γλιτώνεις το μεγάλο κόστος των νόμιμων λογισμικών.

 

Οπότε για να καταλήξω, προσωπικά δεν θα έμπαινα ακόμα στον κόπο να πειραματιστώ με open-source λογισμικό. Δεν είναι ακόμα ώριιμο. Αλλά είναι σε πολύ καλό δρόμο.

Παρόλα αυτά βρήκα την παρουσίασή σου πολύ ενδιαφέρουσα και πολλά υποσχόμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρουσα προσπάθεια' date=' αλλά ήθελα να κάνω μια παρατήρηση. Γιατί πιστεύεις ότι πρέπει για να στήσεις ένα DAW βασισμένο σε windows να το ρίξεις στην παρανομία;

[/quote']

 

γιατι πολυ απλα δεν εχω windows :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον μία φορά το χρόνο, έχουμε τη φιλότιμη προσπάθεια κάποιου μέλους του noiz να παρουσιάσει τις δυνατότητες του open-source λογισμικού για το κοινό των audio εφαρμογών - μάλιστα, αν θυμάμαι καλά, είχα γράψει και εγώ ένα τέτοιο thread.

 

Κάθε φορά καταλήγουμε στα ίδια συμπεράσματα: ωραία φάση, σε καλό δρόμο είναι, μπράβο στα παιδιά, αμήν και πότε... αλλά το "πότε" έχει αρχίσει να μοιάζει πολύ με το "ποτέ".

 

Βέβαια, ο mechmg93 είναι πολύ σαφής εξηγώντας ότι οι απαιτήσεις του δεν είναι πολλές, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το "πολλές" είναι συγκριτικό μέγεθος: αυτό που θεωρείτο "πολλές" πριν πέντε χρόνια, είναι αυτονόητη συνθήκη πλέον.

 

Νομίζω ότι το ποσό που πρέπει να δώσει κανείς για λογισμικό είναι τόσο λίγο - σε σχέση με όσα πρέπει να δώσει σε όργανα, ηχεία, μικρόφωνα, κονσόλες, ενισχυτές - ώστε κανέναν δεν απασχολεί σοβαρά η πιθανότητα ανάπτυξης open-source λογισμικού για τον μουσικό ή τον συνθέτη.

 

Νομίζω ότι όλο αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω ότι δεν είναι και ότι καλύτερο για κάποιον που θέλει να κάνει μουσική να ασχολείται πιο πολύ ώρα με το πως θα στήσει το λογισμικό του παρά με το αντικείμενό του. Όχι ότι με τα windows δεν θα αντιμετωπίσεις και τέτοια. Αλλά αν έχεις ένα standard setup τότε μάλλον τα προβλήματα ελαχιστοποιούνται.

 

Λέμε τώρα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά καταλήγουμε στα ίδια συμπεράσματα: ωραία φάση' date=' σε καλό δρόμο είναι, μπράβο στα παιδιά, αμήν και πότε... αλλά το "πότε" έχει αρχίσει να μοιάζει πολύ με το "ποτέ".[/quote']

 

ναι αλλα ξεχναμε κατι εντελως βασικο. στο linux τα πραγματα αναπτυσσονται με εναν τροπο παρομοιο με αυτον της "φυσικης επιλογης", δηλαδη, οσα projects ενδιαφερουν μια μεγαλη μεριδα κοσμου, αυτα αναπτυσσονται ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥΣ, ειτε σε επιπεδο προγραμματισμου, ειτε feedback ειτε τελοσπαντων με οποιο τροπο μπορει ο καθενας, ενω οσα στα οποια δεν υπαρχει το αναλογο ενδιαφερον σταματουν, η αναπτυσσονται πολυ αργα.

ομως το να κρατας μια σαφη αποσταση(δεν μιλαω για σενα προσωπικα) και ταυτοχρονα να απαιτεις "με καποιον τροπο" να παει μπροστα η ολη ιστορια, δεν μου ακουγεται και τοσο παραγωγικο.

 

ενα ειναι σιγουρο, οτι σε μια 5 ετια που ασχολουμαι με το ελευθερο λογισμικο εχουν γινει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΑΛΜΑΤΑ, που αν τοτε ελεγα οτι "το 2007 θα εχει γινει αυτο κ αυτο... " θα νομιζες οτι λεω ανεκδοτα.(πχ ρησεις του στυλ , το linux θα ειναι πληρες και αποδοτικοτατο σε desktop χρηση κλπ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά καταλήγουμε στα ίδια συμπεράσματα: ωραία φάση' date=' σε καλό δρόμο είναι, μπράβο στα παιδιά, αμήν και πότε... αλλά το "πότε" έχει αρχίσει να μοιάζει πολύ με το "ποτέ".[/quote']

 

ναι αλλα ξεχναμε κατι εντελως βασικο. στο linux τα πραγματα αναπτυσσονται με εναν τροπο παρομοιο με αυτον της "φυσικης επιλογης", δηλαδη, οσα projects ενδιαφερουν μια μεγαλη μεριδα κοσμου, αυτα αναπτυσσονται ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥΣ, ειτε σε επιπεδο προγραμματισμου, ειτε feedback ειτε τελοσπαντων με οποιο τροπο μπορει ο καθενας, ενω οσα στα οποια δεν υπαρχει το αναλογο ενδιαφερον σταματουν, η αναπτυσσονται πολυ αργα. ομως

το να κρατας μια σαφη αποσταση(δεν μιλαω για σενα προσωπικα) και ταυτοχρονα να απαιτεις "με καποιον τροπο" να παει μπροστα η ολη ιστορια, δεν μου ακουγεται και τοσο παραγωγικο.

 

ενα ειναι σιγουρο, οτι σε μια 5 ετια που ασχολουμαι με το ελευθερο λογισμικο εχουν γινει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΑΛΜΑΤΑ, που αν τοτε ελεγα οτι "το 2007 θα εχει γινει αυτο κ αυτο... " θα νομιζες οτι λεω ανεκδοτα.(πχ ρησεις του στυλ , το linux θα ειναι πληρες και αποδοτικοτατο σε desktop χρηση κλπ.).

 

Πάντως άλλο το να προτιμάς να χρησιμοποιείς το λογισμικό που σε βολεύει κι άλλο αν έχεις τη διάθεση να υποστηρίζεις το open source λογισμιικό. Νομίζω πως μπορούν αν σου περισσεύει χρόνος να τα κάνεις και τα δυο ταυτόχρονα χωρίς να επιβαρύνεται η παραγωγικότητά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως μπορούν αν σου περισσεύει χρόνος να τα κάνεις και τα δυο ταυτόχρονα χωρίς να επιβαρύνεται η παραγωγικότητά σου.

 

αυτο που δεν καταλαβαινω, με καθε καλη διαθεση, ειναι το γιατι εχει θεωρηθει δεδομενο το οτι επιβαρυνθηκε η παραγωγικοτητα μου.. :roll: ολα επαιξαν αμεσως, τα παντα ανγνωριστηκαν αυτοματα και αμεσως ξεκινησα να κανω μουσικη.. :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρώτη φάση δεν υπάρχει πλήρης συμβατότητα (με κάρτες ήχου, vst και άλλα sequencers και προγράμματα). Οπότε θα πρέπει να περιοριστείς σε ότι είναι συμβατό με το αντίστοιχο open-source.

Δεύτερον, ίσως φταίει και η εμπειρία μου με το open source. Προσπάθησα να δουλέψω κάποια περίοδο αποκλειστικά με linux αλλά κάποια στιγμή βρέθηκα να ασχολούμαι με άσχετα πράγματα με τη μουσική και κατάληξα να γίνω προγραμματιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου