Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμος ταστιερας ηλεκτρικης κιθαρας


heretic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αμυγδαλέλαιο είναι περισσότερο για καρυδιές και ταστιέρες με πιο μεγάλους και ανοιχτυούς πόρους, καθότι είναι πιο παχύ.

Για τον καθαρισμό θα σου προτείνω να καθαρίσεις την ταστιέρα με ένα σφουγγαράκι-γυαλλόχαρτο πολύ ψιλό (το πιο ψιλό) και μετά απλά να του βάλεις lemon-oil.

Το ζιπέλαιο που αναφέρθηκε, μάλλον θα κάνει δουλειά εξίσου καλά, αλλά δεν το εμπιστεύομαι στα οργανάκια μου. (ευλεκτα χημικά.... ??? )

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καθε ποτε χρειαζεται να βαζω lemon oil??ειμαι καπως ασχετος  :P

Εγώ βάζω αν 2-3 αλλαγές χορδών.

Το lemon-oil μην το φοβάσαι, οτι είναι να τραβήξει στο ξύλο, θα τραβήξει.

Αν δεν σηκώνει άλλο απλά δεν το αποροφάει και το σκουπίζεις καλά με ένα πανάκι που δεν αφήνει χνούδια.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lemon oil βαζω καθε 3μηνο...4μηνο....αναλογως

πολυ λιγο χρειαζετε

με ενα μπουκαλακι 8α βγαλεις καμια 20ετια

 

Για εβανο ταστιερα..αμυγδαλελαιο

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Τα σχετικα με καθαρισμο ταστιερας και σωματος εχουν ειπωθει πολλες φορες στο παρελθον,αλλα εχω μια απορια για την οποια δν βρηκα απαντηση στο forum.Καπου μες στο site αναφερεται οτι οταν αλλαζουμε χορδες δν πρεπει να τις βγαζουμε και να τις βαζουμε ολες μαζι,αλλα μια μια καθε φορα λογω των πιεσεων που ασκουνται στο λαιμο.Η απορια μ λοιπον ειναι η εξης:Οταν θελουμε να καθαρισουμε την ταστιερα τι κανουμε στην προκειμενη περιπτωση που δν μπορουμε να βγαλουμε ολες τις χορδες μαζι? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ'αυτον τον τροπο ομως και παλι δν χαλαρωνει η πιεση στο λαιμο τελειως?αυτο δν θελουμε να αποφυγουμε?

 

Μια-μια και οχι τελιως χαλαρές..δεν νομίζω να γίνει και κατι το τρομερο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως χαλαρώνοντας απλά τις χορδές κατά το καθάρισμα, και έχοντας τες ακόμα πάνω στην ταστιέρα, είναι αδύνατον να καθαριστεί σωστά το όργανο.

άσε που πάνω στο καθάρισμα, θα παίρνεις την μπίχλα από τις χορδές και θα την μεταφέρεις στην ταστιέρα. Νομίζω πως ένα στοιχειωδώς αξιοπρεπές όργανο δεν θα έχει πρόβλημα να τις βγάλεις όλες σιγά σιγά.

Εκτός και αν τις βγάλεις, κόβοντας τες και τις 6 μαζί με τανάλια και τεντωμένες. Έκει νομίζω πως θα την ακούσει λίγο το μπράτσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τόσο καιρό, στο μπάσο μου, όταν άλλαξα χορδές με σκοπό να καθαρίσω και την ταστιέρα, τις έβγαλα όλες έβαλα κ το λαδάκι, κ μόνο αν άλλαζα gauge υπήρξε θέμα, που διορθωθηκε με προσεκτική ρύθμιση της βέργας.

Από εκεί και πέρα όταν ξαναλλάξω χορδές θα τις αλλάξω μια μια μιας και δε θα χρειαστεί καθάρισμα και λάδι εκ νέου. Σε κανένα 6μηνο πάλι ίσως...

 

Δεν βλέπω πάντως να έχει δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα που τις έβγαλα όλες τις χορδές :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου