Προς το περιεχόμενο

"αναβάθμιση" μιας squier strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ΠΕΤΑ ΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΣΤΡΑΤΟ ('59 ας πουμε) ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ.

ΧΑΧΑ

Φιλικα Δελτα.

(Με λεγανε Γαμα αλλα με εκοψε η λογοκρισια)

 

ΧΑΧΑ

 

:lol:

 

Ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας. Ο λογος που δε θελω να σκασω πολλα χρηματα ειναι οτι ηδη εχω μια strat reissue 57' (αξια=ανεκτιμητη :lol:) την οποια δε μπορω να ρισκαρω να την κουβαλαω δεξια και αριστερα για αυτο και σκεφτηκα να κανω τη squier λιγο πιο λειτουργικη. Λεω να ξεκινησω με ενα budget των 100ευρω και να προσπαθησω να κανω μονος μου καποιες μετατροπες οπως ο ειπε και ο janick :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://store.guitarfetish.com/wipi.html

 

... μονο κολημα το jack θελει , παιρνεις και οτι hardwear θελεις και τα φτιαχνεις μονος σου

(μαθαινεις κιολας) και εισαι γυρω στο 100ρικο

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε ενα καλο nut...

 

κοκαλακι φυσικα.

 

με καμια 30δρχ(ευρωπαικες) εισαι μεσα

 

αν ο καβαλλαρης ειναι μαπα, μπορεις να βαλεις saddles και tremblock απο Callaham (οπως θα μπορουσες να βαλεις και στην ΄57 RI... θα σε ευγνωμονει!)

 

Αλλα προσεχε γιατι λογικα θα ειναι ο πιο "στενος".

(μη μασας, ο Bill τα εχει ολα)

 

Ετσι το οργανο θα βελτιωθει αρκετα "παικτικως". (ταστα αλλαζεις μετα...)

 

Αφου εξασφαλισεις το καλο παιξιμο/intonation κλπ, τοτε πανε στα ηλεκτρικα/μαγνητες.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος που δε θελω να σκασω πολλα χρηματα ειναι οτι ηδη εχω μια strat reissue 57' (αξια=ανεκτιμητη :lol:) την οποια δε μπορω να ρισκαρω να την κουβαλαω δεξια και αριστερα

 

μην την λυπάσαι!!! τίποτα δεν παθαίνει!!!!! Αυτα τα λάθη τα εκανα κι εγω και το εχω μετανιώσει....! Ειδικα οι στρατ δεν παθαίνουν τίποτα, το αντίθετο, εκπαιδευονται!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται!.....δεν ειναι δα και κανα vintage οργανο,απλα μια πολυ καλη στρατ ειναι που με το...παιξιμο θα γινει ακομα καλυτερη... :wink:

 

Fender ειναι δεν παθαινει ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ.....

 

μονο αν το οργανο ειναι vintage δεν το βγαζουμε απο το σπιτι (και αυτο μονο και μονο για να μη μας το κλεψουν,αν ειμαστε σιγουροι οτι θα ειναι ασφαλες εννοειται οτι το χρησιμοποιουμε)

 

Αυτά που γράφει ο delta66 πράγματι θα βελτιώσουν πολύ την κιθάρα, αλλά το κόστος θα ανέβει πολύ.

Στο guitar fetish πάντως λεχει και parts της Wilkinson σε καλές τιμές. Αν δε θέλεις να επενδύσεις τόσα λεφτα μαλλον οι gfs είναι η μόνη λύση (που είναι και μια χαρα εδω που τα λεμε).

 

+10000 :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη με ενδιαφερει να κανω το ίδιο με τη δικιά μου squier strat, θελω να ρωτησω αν μπορω να βαλω μονό μαγνητη στη θεση bridge γιατι εχει ήδη διπλο εκει, αλλα λογω οτι εχω κ αλλη fender με 2πλο δε θελω να ειναι κ οι 2 ετσι.. Γινεται ευκολα αυτό ή θα μου παει πολυ η εγκατασταση;;;;;;;;;

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη με ενδιαφερει να κανω το ίδιο με τη δικιά μου squier strat' date=' θελω να ρωτησω αν μπορω να βαλω μονό μαγνητη στη θεση bridge γιατι εχει ήδη διπλο εκει, αλλα λογω οτι εχω κ αλλη fender με 2πλο δε θελω να ειναι κ οι 2 ετσι.. Γινεται ευκολα αυτό ή θα μου παει πολυ η εγκατασταση;;;;;;;;;[/quote']

 

πανευκολο, αλλα με αλλο pickguard Και ισως αλλο(α) ποτενσιομετρα.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά κόλπα εννοείς; Σχετικά με τα μεταφορικά; Ή την ποιότητα των μαγνητων κλπ; Γιατί αν εννοείς το δεύτερο το θέμα έχει χιλιοαναλυθεί, και όχι μόνο στο νοιζ!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου