Προς το περιεχόμενο

νεκρος ο πι-σις;... :-(


andreoulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκίμασε να αλλάξεις τα ρευματα και δώσε μια καθαρή γραμμή στην κάρτα γραφικών, εκεί εχεις πρόβλημα μάλλον καθώς και το σημείο που το τροφοδοτικό δίνει ρευμα στην πλακέτα, αν έχει άλλη γραμμή δοκίμασε απο αυτή.

 

Είχα παλιότερα το ίδιο πρόβλημα γι αυτό σε ρώτησα

 

Ισως χρειάζεσαι μεγαλύτερο τροφοδοτικό απο 350 watt

 

Κατι λειτουργεί σαν αντίσταση μέσα και τοτε το τροφοδοτικό πάυει να δίνει ρευμα, έτσι κάνουν τα περισσότερα, γι αυτό παει να ξεκινήσει.

 

Δεν νομίζω να φταίει η motherboard

 

Δοκίμασε να βγάλεις απο το ρευμα καναν δίσκο και καμια μνήμη για να δούμε αν παιρνει μπρος.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

:roll: ...και μένα το Ψ μου είχε τα ίδια συμπτώματα. Πάταγες το κουμπί, άναβαν τα led, έκαναν μια σβούρα τα ανεμιστηράκια και....

  • Τελικά... ήταν ο επεξεργαστής. :?

Αν και όλη η συμπεριφορά σε κάνει να υποθέτεις άλλα....

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα μου το κάνει αυτό αλλά με λίγη μίζα κάτι γίνεται, μετά από καμιά 10ρια φορές ανοίγει. (Και το αμάξι και το PC)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως όταν μου το είχε κάνει ένα παλιό PC πριν αρκετά χρόνια, λύνοντάς το, ανακάλυψα μέσα μια μεγάλη μαμά αράχνη με τα αραχνάκια της...

 

Πέρα από πλάκα τώρα, δοκίμασε για καλό και για κακό κι ένα άλλο καλώδιο ρεύματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι' date=' το κάνει και με τα δύο τροφοδοτικά. Οι ανεμιστήρες ζωντανέυουν για 1 δευτερόλεπτο και σταματούν. Κανένα άλλο σημάδι ζωής....

Το τροφοδοτικό είναι Chieftec 350W[/quote']

 

Ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού λειτουργεί; Γιατί ο ανεμιστήρας της CPU για παράδειγμα, όντως, μπορεί να κάνει μία στροφή και να σταματάει και ξεκινάει μετά από κανένα λεπτό όταν ζεσταθεί λίγο η CPU (αυτό είναι ρύθμιση σε μερικά BIOS).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το συμπέρασμα του Ανθρώπου με την Μοναδική Λάμψη ειναι το εξης.

 

Το είχες αφήσει μήνες σε απραξια αρα αν και ο χώρος ηταν ευνοϊκός για υγρασία, εχει μαζευτεί υγρασία μεσα και εχει κατακαθίσει και σκόνη. Είναι λογικό συμπέρασμα.

 

Το pc λογικά εφόσων δούλευε απροβλημάτιστα ως τότε πρέπει να βρούμε τον παράγοντα που το έκανε να μην λειτουργεί.

 

Θα πρότεινα να το λύσεις όσο γίνεται και με σπρέι καθαρισμού η κομπρεσσοράκι να το φυσήξεις σχολαστικα μεχρι εκεί που δεν παίρνει, ακόμα και τις επαφές, τους διακόπτες, τα καλώδια κ.λ.π. με θρησκευτική ευλάβεια.

 

να δοκιμάσεις επίσης άλλη πρίζα και να δοκιμάσεις και με άλλο καλώδιο τροφοδοσίας, το μαυρο.

 

Μαλλον μετά δεν θα έχεις πρόβλημα θα φτιάξει.

 

Αν δεν πιάσει αυτό , θα δούμε......

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όλα τα άλλα αποτύχουν, βγάλε την cpu, καθάρισε την καλά από την πάστα όπως και τον ανεμιστήρα της από την σκόνη, και ξαναβάλτα με φρέσκια πάστα. Προσοχή, μην το παρακάνεις με την πάστα!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το βρεις πες το και σε μένα.

 

Εγώ το δικό μου δεν το κλείνω ποτέ' date=' μόνο όταν λείπω πολλές μέρες, και τότε το κάνει πάντα.

 

Παίζω λίγο με το ον οφ από πίσω. Αν το κρατήσεις λίγο κλείστό, τη στιγμή που το ανοίγεις δίνει λίγο ρεύμα. Εκείνη ακριβώς τη στιγμή πατάς το power και με την τρίτη τέταρτη πέμπτη παίρνει μπρός.

 

Σα να βάζεις μπροστά αμάξι παλιάς τεχνολογίας με μίζα και γκάζι ένα πράμα. :lol:[/quote']

 

 

Και εγω το'χα αυτό το πρόβλημα στο pc του αδερφού μου, ωσπου μια μέρα δεν έπιανε αυτο το κόλπο.Του άλλαξα τροφοδοτικό και πήρα κάτι σταυρούς APC προστασία υπέρτασης και πάνω αυτοί οι σταυροί έχουν ένδειξη γείωσης, και το λαμπάκι του δεν άναβε.Ε, απο κει έβγαλα τα συμπεράσματα του γιατι το τροφοδοτικό έπαιρνε έτσι μπρος(5χρόνια τοχα).

Τελικά τα σιδεράκια της γείωσης της πρίζας ήταν βαμένα με πλαστικό χρώμα (η καλή δουλειά των μπογιατζίδων,μη χαρτωσουν τπτ),τα έξυσα και μετά είχα γείωση.Είχα ανοιξει το ελλατωματικό τροφοδοτικό και είδα κανα 3αρι σκασμένους πυκνωτες (τα "λάδια" τους απεξω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει!!!!!

Έκανα reset το BIOS αφαιρώντας την μπαταρία (το ρημαδι το τζαμπεράκι που κάνει αυτή την δουλειά δεν το βρήκα μες το χάος), και πάλι τίποτα!

¶ρχισα λοιπόν να αφαιρώ συσκευές από το τροφοδοτικό, μέχρι που δούλεψε, με τον ένα μόνο δίσκο συνδεδεμένο... Στη συνέχεια έκανα διάφορους συνδιασμούς, αλλά δεν έιχαν καμια λογική, πχ, με το φλόπι και ένα σκληρό δεν δουλευε, με το φλόπι και 2 σκληρούς δούλευε!

Τες πα, αυτή τη στιγμή έχω τους 2 σκληρούς μόνο και δουλέυει.

Μηπώς το τροφοδοτικό θέλει κάποια βατ παραπάνω;;;

Σε κάθε περιπτωση σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές, προτάσεις και τα ευχέλαια :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου