Προς το περιεχόμενο

Ποια κάρτα ήχου να επιλέξω;


georgym

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια και χαρά κι από μένα. Είμαι τεχνικός και ασχολούμαι πολύ καιρό με το στήσιμο "μουσικών" PC. Κυρίως με Cubase - Nuendo.

 

Καταρχήν αν έχεις Vista Business ή Ultimate μπορείς να κάνεις downgrade σε XP Pro νομιμότατα. Πληροφορίες http://www.computerworld.com/action/article.do?command=viewArticleBasic&articleId=9040318 (προς το τέλος). Και σου μένουν και τα Vista για πιο μετά. Τα Vista θα σε "ταλαιπωρήσουν" στις μουσικές σου αναζητήσεις πιστεύω προς το παρόν. Το ίδιο και οι κάρτες της Creative, X-Fi αλλά ακόμα και τις EMU (θα αναφερθώ για αυτές αργότερα).

 

Να εξηγήσω κάποια πράγματα που μάλλον δεν ειπώθηκαν και ίσως σου διαφεύγουν. Μια κάρτα για να δουλέψει με μικρή (1,5ms-6ms) καθυστέρηση (latency) πρέπει να συνοδεύεται από κάποιους drivers που λέγονται ASIO. (Όχι ASIO 4All είναι ημίμετρο). Οι "ποιότητα" ή "ωριμότητα" (αν μου επιτρέπονται αυτές οι εκφράσεις) αυτού του driver θα σου κάνουν τη ζωή καλλίτερη & τη μουσική σου δημιουργικότερη. Για να καταλάβεις τι εστί ms, προσωπικά με 6ms γράφω κιθάρα και περνώντας την από κάποιο εφέ εξομοίωσης ενισχυτών, έχω την (ψευδ)αίσθηση ότι η απόκριση είναι ακαριαία. Ίσως επειδή είμαι και χάλιας κιθαρίστας :P. Χα Χα. Ενώ όταν ηχογραφώ φωνή νομίζω ότι καθυστερεί, με ενοχλεί, και προτιμώ τα 3ms και σίγουρα το 1,5 αλλά εκεί τα παίζει το PC μου που είναι και λίγο παππούλης :-[... Επίσης να θυμάσαι ότι όσο χαμηλώνεις τη καθυστέρηση αυξάνονται και οι απαιτήσεις σε CPU.

 

Επίσης ο ASIO driver εκμεταλλεύεται μόνο από τις ειδικευμένες μουσικές εφαρμογές (Cubase, Sonar, Soundforge κλπ).  Επίσης ότι η κάρτα που θα διαλέξεις μπορεί να είναι "απίστευτη," να κάνει "παπάδες" με τα παραπάνω αλλά από πιο απλές εφαρμογές ΙΣΩΣ να υπο/δυσ/λειτουργεί!!! Λέμε ίσως γιατί πχ με τη δικιά μου RME αξίας 400€ περίπου τώρα, στο powerdvd δεν "ακούει" το volume control ενώ με μια M-Audio 2496 γύρω στα 100€ ήταν μια χαρά.

 

Εγώ θα διαφωνήσω με κάποιο φίλο (Wow!) & για κάρτα στο 200άρι προτείνω M-Audio (Ελίνα -3ης Σεπτεμβρίου & Ηπείρου). Έχει αρκετά μοντέλα από 100€ & με πολύ ΣΤΑΘΕΡΟΥΣ drivers, θα βρεις κάποια να καλύπτει τις ανάγκες σου. To αν μια εταιρία δεν έχει (ακόμα) Vista drivers δεν είναι κριτήριο αξιολόγησης. Η δική μου εμπειρία λέει ότι, όταν δεν έχω καλό τελικό αποτέλεσμα (stable drivers δηλ.) δεν τους βγάζω & να κάνω το ταλαίπωρο κοσμάκη beta tester...

 

Όπως διάβασα ο Wow! έχει RME και θα έχει παρατηρήσει ότι δεν είναι και η πρώτη εταιρία στην ανακοίνωση drivers αλλά όταν βγαίνουν, απλά... παίζουν ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ. Και ‘γω RME έχω, HDSP 9632 και δεν έχω μετανιώσει ούτε για ένα ευρώπουλο την "παραπάνω" αξία της.

 

Τώρα αν μπορείς να διαθέσεις κάποια παραπάνω χρήματα, RME Α-Ν-Ε-Π-Υ-Φ-Υ-Λ-Α-Κ-Τ-Α. Δεν λέω τίποτα παραπάνω γιατί θα νομίζετε ότι κάνω διαφήμιση. Δεν ξέρω τι παίζει από αντιπροσώπους εγώ τη πήρα από NAKA αλλά τώρα βλέπω τη φέρνει ο Λογοθέτης.

 

EMU μακριά, μια "τραυματική" εμπειρία που είχα πιο παλιά προσπαθώντας να εξυπηρετήσω ένα κολλητό, μου έχει αφήσει κάκιστες εντυπώσεις στον τομέα των driver και ακόμα χειρότερες στην υποστήριξη (direct από αυτούς, από ΝΑΚΑ κάναν ότι μπορούσαν πράγματι, για να λέμε και του στραβού το δίκιο). Το πιο χαρακτηριστικό που θα σου πω, σε κάπως παλιό PC για τότε, (P4 1.9GHz, 512 RAM) με Cubase & 1 light VSTi το HyperCanvas, που έπαιζε ένα standard midi file & με ίδιο latency (12ms - 512 buffer) είχαμε τα εξής CPU Utilization: RME 6-10%, M-Audio 10-13% και η EMU 60+% !!! Φαντάσου να ήθελες να φορτώσεις και κάτι πιο βαρύ δηλ. Να μη σας πω τι μου απάντησαν σε email forum γιατί θα καταντήσω κουραστικός.

 

Επίσης να τονίσω ότι υπάρχουν και άλλοι κατασκευαστές που χαίρουν άκρας εκτίμησης όπως, TC, Presonus, MOTU, Edirol, Alesis, Echo, Mackie, Line 6, Tascam μαζί με τις άλλες που ανέφεραν τα παιδιά εδώ στο forum, αλλά αφού δεν τις έχω δουλέψει δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

 

Παρότι δεν πολυεμπιστεύομαι τον ειδικό τύπο & τα test, στο http://www.soundonsound.com μπορώ να πω ότι θα βρεις αξιόπιστα reviews. Ότι έχει πέσει στα χέρια μου είναι ακριβώς όπως τα λέει. Nothing less, nothing more. Με τους φίλους μου το αποκαλούμε η Βίβλος.

 

Ζητώ συγνώμη για τη μακρηγορία μου. Ελπίζω να βοήθησα αρκετά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα διαφωνήσω με κάποιο φίλο (Wow!) & για κάρτα στο 200άρι προτείνω M-Audio (Ελίνα -3ης Σεπτεμβρίου & Ηπείρου). Έχει αρκετά μοντέλα από 100€ & με πολύ ΣΤΑΘΕΡΟΥΣ drivers, θα βρεις κάποια να καλύπτει τις ανάγκες σου.

 

Για άλλη μία φορά να πω ότι το αρχικό ερώτημα αφορούσε και αφορά κάρτες που υποστηρίζονται στα Vista. Η Μ-Audio (ακόμη και σημερα, πολλούς μήνες μετά από το αρχικό ποστ) εξακολουθεί να μην υποστηρίζει τα Vista παρά μόνο σε beta επίπεδο και για ελάχιστες (κυρίως μπουρούχες) κάρτες της.

 

To αν μια εταιρία δεν έχει (ακόμα) Vista drivers δεν είναι κριτήριο αξιολόγησης.

 

Ασφαλώς και είναι, ειδικά όταν έχει περάσει τόσος πολύς καιρός, έχουν τόσα πολλά διαφορετικά μοντέλα και έχουν τόσους πολλούς πελάτες οι οποίοι έχουν μείνει με... τη κάρτα στο χέρι. Μάλιστα αυτοί ξεπέρασαν τα όρια της λογικής, κυκλοφορώντας τα ProTools M-Powered στην έκδοση 7.4, τα οποία λειτουργούν με Vista, αλλά (τι κρίμα) δεν έχουν ακόμη drivers για τις κάρτες που θα χρειαζόντουσαν προκειμένου να γίνει αυτός ο συνδυασμός. Η M-Audio έχασε και θα συνεχίσει να χάνει πελάτες από αυτή την υπόθεση... αλλά θαρρώ ότι οι εμπορικές τους προτεραιότητες έχουν αλλάξει τώρα πια που ανήκουν στην Avid.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου