Προς το περιεχόμενο

Ποια κάρτα ήχου να επιλέξω;


georgym

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν σε ρωτούσε Wow! δηλαδή κάποιος "να πηδήξω απο την αριστερή πλευρά του πηγαδιού ή την δεξιά" ? Θα του έλεγες την δεξιά?

 

Εγω προτιμώ να του πώ να μην πηδήξει καθόλου και ας θέλει να πηδήξει , με το συμπάθιο πάντα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω προτιμώ να του πώ να μην πηδήξει καθόλου και ας θέλει να πηδήξει ' date=' με το συμπάθιο πάντα.[/quote']

 

Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στη γενική πεποίθηση ότι τα Vista δεν είναι ώριμα ακόμη - προειδοποίηση που έδωσα στην πρώτη απάντησή μου σε αυτό το thread, γράφοντας ένα μεγάλο "ΟΜΩΣ".

 

Εν' τούτοις, η πραγματικότητα της αγοράς είναι ότι κανένας καινούργιος υπολογιστής δεν πουλιέται με XP, παρά μόνο αν κάποιος το ζητήσει. Και μάλιστα θα κάνει λάθος αν το ζητήσει, διότι θα χάσει την ευκαιρία να έχει μία νόμιμη άδεια για Vista. Όπως προτείνω συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις, καλύτερα να τα πάρει κανείς και να κάνει λίγη υπομονή (ή να βάλει dual-boot σύστημα) παρά να μην τα πάρει και να κλαίει σε δύο-τρεις μήνες.

 

Πάντως, με λίγες θυσίες στο Latency, τα Vista πάνε μία χαρά - μόλις χθες έτρεχα το Live και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προτιμώ να του πώ να μην πηδήξει καθόλου και ας θέλει να πηδήξει ' date=' με το συμπάθιο πάντα.[/quote']

 

Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στη γενική πεποίθηση ότι τα Vista δεν είναι ώριμα ακόμη - προειδοποίηση που έδωσα στην πρώτη απάντησή μου σε αυτό το thread, γράφοντας ένα μεγάλο "ΟΜΩΣ".

 

Εν' τούτοις, η πραγματικότητα της αγοράς είναι ότι κανένας καινούργιος υπολογιστής δεν πουλιέται με XP, παρά μόνο αν κάποιος το ζητήσει. Και μάλιστα θα κάνει λάθος αν το ζητήσει, διότι θα χάσει την ευκαιρία να έχει μία νόμιμη άδεια για Vista. Όπως προτείνω συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις, καλύτερα να τα πάρει κανείς και να κάνει λίγη υπομονή (ή να βάλει dual-boot σύστημα) παρά να μην τα πάρει και να κλαίει σε δύο-τρεις μήνες.

 

Πάντως, με λίγες θυσίες στο Latency, τα Vista πάνε μία χαρά - μόλις χθες έτρεχα το Live και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. :)

 

Βασικά μιλούσα για την X-Fi.

 

Τα VISTA είναι μια χαρά απο τα λίγα που είδα σε μισή ώρα αλλά αντιμετώπισα προβλήματα συμβατότητας απο τα 5 δευτερολεπτα.ΠΧ το Avast Antivirus Vista edition έκανε εγκατάσταση αλλά δεν μπορούσε να τρεξει. Και μιλάμε για ένα antivirus το οποίο είναι το πιο stable προγραμμα που έχω δουλέψει στα XP. Και είναι λογικο . Χρειάζεται ακόμα ένας χρόνος για λυθούν αυτά τα θεματάκια.

 

Βασικά τα multirama σου δίνουν τον υπολογιστή με Vista ακόμα και αν δεν τον ζητήσεις ξέρω γιατί αγόρασα για την κοπέλα μου πρόσφατα. Και την προτείνω αυτήν την λύση μια και το να βρείς αυθεντικά τα Windows XP είναι εύκολο απο κάποιον που δεν τα χρειάζεται. Εγώ έχω ήδη 5 !!! Προς εκεί το πήγαινε η microsoft αλλά δέν έπεισε και τώρα οι περισσότεροι βγάζουν τα vista και βάζουν XP. Απο την άλλη καλό είναι να έχουμε σε μια γωνιά και το cd εγκατάσταση των VISTA.

 

Aλλά VISTA ή XP είναι καθαρά θέμα επιλογής. Εγω εμένω περισσότερο στην επιλογή επαγγελματικής κάρτας ήχου και μόνιτορς. Ειναι καλό αυτό να σφηνωθεί καλά στο μυαλό όλων όσω ξεκινούν με μουσική παραγωγή στον υπολογιστή . Τα υπόλοιπα (λειτουργικο, επεξεργαστης , μνήμη κτλ) είναι φρου φρου και αρώματα.

 

Και εγώ την Creative Z λιγουρευόμουν αλλά ευχαριστώ τον εαυτό μου που προτίμησα την "Απαράδεκτη" M-AUDIO Transit , ειδικά στις μπάσες συχνότητες δεν παίζεται σε καμμία συγκριση με κάρτες creative και ειδικα με την Z που δοκίμασα. Τώρα έχω στα χέρια μου εδώ και ένα χρόνο την NI KORE που είναι ακόμα καλύτερη ειδικά στο θέμα εισόδων και midi control.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο άσχετο θα προτείνω την tapco link usb για κάρτα και αυτό για 2 λόγους:

 

1ος και σπουδαιότερος) Δεν είναι αναγκαία η ύπαρξη drivers, καθώς αναγνωρίζεται αυτόματα. Έτσι απλά θα πρέπει να βρεις κάποιο λογισμικό που να τρέχει στα vista. Αυτό το λογισμικό είναι το sonar.

 

2ος) Είναι μια πολύ καλή λύση στα 150¤. Ίσως η καλύτερη σε αυτά τα λ7 για κάποιον που δεν έχει τρελές απαιτήσεις. Πολύ καλοί κονβέρτορες, καλές είσοδοι για όργανα κτλ κτλ.

 

Από την άλλη εικασίες κάνω, δεν ξέρω!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες. Πρέπει να σας πω ότι δεν είμαι αρχάριος όσον αφορά τη μουσική γιατί είναι κατά κάποιο τρόπο και... η δουλειά μου. Δουλεύω κυρίως το Cubase και το Audition απλά δεν έχω εμβαθύνει στο θέμα κάρτας ήχου ακόμα. Στα Vista δεν είμαι κολημμένος. Απλώς τα είδα και μου άρεσαν. Μου κάνει οποιοδήποτε λειτουργικό θα είχε το σωστό αποτέλεσμα στον ήχο μου. Ακόμα και στο θέμα των χρημάτων το συζητάω, αρκεί να μου δοθεί πρόταση από κάποιον που δοκίμασε και είδε όντως μεγάλη διαφορά ευθέως ανάλογη με τα λεφτά που ξόδεψε.

Βάζω επίσης και θέμα επιλογής μικροφώνου για ηχογράφηση στον υπολογιστή.

ΥΓ Μακριά από μένα τα πηγάδια ...θάχουν και κρύα νερά...μπρρρρρρρρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

επειδη ειναι νωρις για τα vista  βαλε xp  και παρε μια m-audio 24/96 στα 90 ευρω η την 192/24 στα 170 καπου εκει.θα δουλευεις vst μονο?η και μικροφωνα και εξωτερικα οργανα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ναι όλα αυτά! Και μικρόφωνα και μουσικά όργανα και midi. Την έχεις δοκιμάσει τη συγκεκριμένη κάρτα; Έμεινες ευχαριστημένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα που προτεινεις fabiawrc είναι pci ή εξωτερική? Γιατι αν είναι αυτή

http://www.thomann.de/gr/m-audio_delta_audiophile_2496.htm

δεν έχει προενίσχυση μικροφώνου και φυσικά δεν έχει phantom power, και απ΄'ότι λέει ο φίλος μας θέλει να γράφει και όργανα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

des ke aftin peripou 250  euro 

 

den ine konsola ine karta ixou    exi kalous A/D ke D/A converters vasika stin protino giati exi treli texnologia se sxesi me tis ipolipes pou pezoun se aftin tin timi

 

Windows Vista (32-bit drivers only. 64-bit drivers are not yet available.)

 

http://www.alesis.com/product.php?id=9

 

io14_front_back.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ωχ!πρωτη φορα την βλεπω!Παντως προσφατα δοκιμασα αυτη της steinberg ενως φιλου μου και εμεινα εκπληκτος!Χωρις καμια ρυθμιση μονο drivers και επαιζε τελεια..φυσικα xp ειχα αλλα αυτος ο φιλος μου την ειχε σε laptop με vista και δεν ειχε κανενα προβλημα!!Δε ξερω τιμη ομως... :-\

i hate you,the pigs who turn the screws...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου