Προς το περιεχόμενο

Πειρατεία στο music software..-appz ή ...appapa?


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η επιστροφή ενός ασώτου... :) :)

 

Γυρνώντας μετά από πολύ καιρό στα πράγματα του Noiz, χαιρετώ τους παλιούς συμπολεμιστές και τους νέους φίλους...

 

Αν μου επιτρέψετε, να πω κι εγώ την ταπεινή μου άποψη πάνω στο θέμα...

 

Μέχρι προσφάτως, ήμουν της άποψης ότι είναι συμφέρον να αποκτάω πειρατικό οποιοδήποτε πρόγραμα χρειάζομαι καθώς μου κακοφαινόταν να δώσω έστω και λίγες δεκάδες ευρώ για κάτι που πιθανότατα δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ στο έπακρο (ούτε καν σε αξιοπρεπή επίπεδα). Από τη στιγμή όμως που αγόρασα laptop (που συνοδευόταν από original Windows) κατάλαβα πόσο πιο άνετος ήμουν στη δουλειά που έκανα και πόσο πιο ήσυχη ήταν η συνείδησή μου. Από τη στιγμή εκείνη, έχω βάλει στόχο να μην έχω καθόλου πειρατικό software στους υπολογιστές μου. Και έχω διαπιστώσει ότι με κάποια φτηνά προγραμματάκια και κάποια freeware, κάνω τη δουλειά μου γρήγορα, αποτελεσματικά και νόμιμα. 7-8 προγραμματάκια, λίγα χρήματα (όσα θα ήθελα για να πάρω 25 πειρατικά) και δεν μπορώ να πω ότι μου λείπει κάτι. Κι αν μου λείπει, προτιμώ το freeware από το πειρατικό κι ας έχει τις μισές λειτουργίες. Ούτως ή άλλως, δεν θα χρησιμοποιήσω τα παραπάνω. Και είπαμε: καθαρή συνείδηση που για μένα μετράει γιατί δεν θέλω να καώ στην κόλαση... :wink:

 

Υ.Γ. Το άρθρο του Wow! στην κεντρική σελίδα σχετικά με τα πλεονεκτήματα του original software είναι απίστευτο! Μπράβο και πάλι μπράβο!

 

Και άλλο Υ.Γ. Επειδή κι εγώ τυγχάνει να σπουδάζω πληροφορική, θα συμφωνήσω με τον Dienekes ότι η παραγωγή σωστού λογισμικού είναι υπόθεση χρονοβόρα, δαπανηρή και ψυχοφθόρα άρα ένα καλό πρόγραμμα αξίζει πολλά παραπάνω από την τιμολόγηση που κάνει ο καθένας από εμάς... :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εμεις θελουμε να ξαναπεσει η τιμη του ψωμιου,να παρουμε και αυξηση για να αγορασουμε παντεσπανη 8)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είπαμε: καθαρή συνείδηση που για μένα μετράει γιατί δεν θέλω να καώ στην κόλαση... :wink:

 

:

μονο μου θα με αφησετε εκει??μπορει να κανει λιγο ζεστη εκει στα καζανια αλλα επιτρεποντε τα πειρατικα!! :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο μου θα με αφησετε εκει??μπορει να κανει λιγο ζεστη εκει στα καζανια αλλα επιτρεποντε τα πειρατικα!! :D

 

Δεν γίνεται αγαπητέ, δεν μπορώ τη ζέστη! ¶σε που είναι κι αυτά τα διαβόλια και τριβόλια με τις πιρούνες και τσιμπάνε τα άτιμα...

 

Καλά ikon, τα κολάζ σου είναι θεοπάλαβα! :wink: :D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού μου παρέχεται η δυνατότητα να έχω πράγματα χωρίς κόστος για το χόμπι μου. Ένας επαγγελματίας ίσως σκεφτεί διαφορετικά και όπως και να το κάνουμε έχει περισσότερους λόγους να προτιμήσει αυθεντικό software.

 

 

 

Ναι.

 

 

 

Πειρατεία......

 

 

δεν είναι μόνο........

 

 

 

 

στα λογισμικά........

 

περί μουσικής.............

 

 

 

 

Αν υπογράφεις......

 

 

 

και με αριθμό άδειας......

 

 

στο όνομά σου.............

 

 

 

όπως σε ότοκαντ π.χ...........

 

 

πώς να το κάνουμε.....

 

 

 

είναι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω με το οτι θες 5 πραγματάκια και οτι χρησιμοποιώντας κάποιος περατικά δεν γράφει μουσική και πάιζει μαθαίνοντας...

 

Είναι αρκετές φορές που χρησιμοποιήσα ακόμα και το πιο άσχετο Plugin και τον πιο κουφό ήχο απο ενα synth το οποίο το επξεργάστηκα απο κάποια άλλα εφφε plugin...κτλ

 

Γεγονός είναι οτι χάνεσαι...

 

Αλλά αυτό είναι το ταξίδι, νιώθεις οτι δεν σταματάνε οι δυνατότητες ποτε.. Αρχίζεις να μαθαίνεις για πολύ περισσότερα πράγματα απο οτι πριν και κατα συνέπεια εαν και πριν είχες όρεξη για να γράφεις, το μόνο σίγουρο είναι οτι με τα πειρατικά σου αποκτήματα έχεις πολύ περισσότερη όρεξη...

 

Και να πώ και κάτι ακόμα όσο αναφορά την μουσική...

 

Η χρήση πειρατικών τα τελευταία χρόνια αύξησε θεαματικά τους ενδιαφερόμενους μουσικούς. Σιγά σιγά ο κάθε κιθαρίστας, πληκτράς, τραγουδιστής, με μια επένδυση ¤2.000 μπορούν να καλύψουν το πάθος τους για μουσική...

 

Μην ξεχνάτε οτι αν το foroum αυτό επιδυκνύει αυτην την κίνηση, με αυτό το post να είναι ανοιχτό εδω και καιρό.. ειναι γιατί στηρίζετε απο αυτούς τους ανθρώπους... γιατι το ενδιαφέρον τους για την μουσική και την τεχνολογία αυξάνετε...

 

έτσι το αν δεν ακούγονται αυτές οι μουσικές δεν είναι γιατι φταίει η πειρατεία, αλλα γιατι στην ελλάδα και τι στο κάτω-κάτω ακούγεται...

 

ας αναλογιστούμε λοιπόν τη δυναμική που έχει προσθέσει στον έλληνα η πειρατεία, και ας μην θεωρήσουμε οτι ο μη-πειρατής είναι καλύτερος μουσικός επειδή απλά δεν είναι πειρατής.

 

Σίγουρα ανάμεσα σε αυτούς με τις πειρατικές κόπιες θα είναι και άτομα που έρχονται απλά σε επαφή με το αντικείμενο και ύστερα καταλαβαίνουν οτι δεν τους ταιριάζει..

 

Το θέμα είναι οτι είχαν την ευκαρία να δοκιμάσουν απο εκει και πέρα διάλεξαν την πορεία τους.

 

βρίσκω οτι η πειρατεία είναι ενα είδος επανάστασης και θα μεταβάλλει όλο το τοπίο του κλάδου...καθώς και τον τρόπο με τον οποίο ο κλάδος δουλεύει..

 

οι πάρα πολύ distributors θα κλείσουν και distributors θα ειναι p2p προγράμματα μεσω των οποίων καθένας θα έχει πρόσβαση σε οτι θέλεις γρήγορα και πολύ φθηνά... (εκτίμηση)

 

είναι παράλογο να θεωρήσουμε το προϊόν ανελαστικό στην τιμή.. Αντίθετα είναι πολύ ελαστικό την στιγμή που υπάρχουν πειρατικά υποκατάστατα...

 

Η λογική λέει μείωση τιμών, και επιμένω ως επιχείρημα μου να θέτω όσο και αν δεν αρέσει σε κάποιους οτι η στρατηγική μαρκετινγκ, η ελλειπής τροφοδοσία της αγοράς, η μη-άμεση εξυπηρέτηση και η αλυσίδα κόστους ανάμεσα στην επιχείρηση και τους distributors είναι οι κύριοι λογοι της πειρατείας..

 

δεν είναι θέμα απλά νοοτροπίας, γιατι κάθε ορθολογικά σκεπτόμενο ών στην οικονομία θα κινηθεί στο να καλύψει τις ανάγκες του με την μικρότερη θυσία, και το φαινόμενο της πειρατείας δεν βρίσκει μεγαλύτερη έξαρση στην ελλάδα γιατι είμαστε τσαμπατζίδες αλλα γιατι η οικονομική μας θέση δεν είναι η ίδια με τους υπόλοιπους ευρωπαίους, οι οποίοι όμως έχουν παράλληλα χαμηλότερες τιμές σε οτιδήποτε μας αφορά για αυτό και εμείς ψωνίζουμε απο αυτούς...

 

Εξακολουθεί να με πειράζει η προσπάθεια καταστολής της πειρατείας, χωρίς να εξετάζονται και να συζητούνται προτάσεις και αιχμές που όντως έχουν να κάνουν με την ελληνική αγορά...

 

Ήδη διαπιστώνουμε πολύ απο εμάς που αγοράσαμε κάτι απο την εγχώριο αγορά οτι το έχουμε πληρώσει ακριβά..

 

Επείσεις οι στρατηγικές μειωμένων τιμών κάτω απο συνθήκες φοιτητών, χρηστών προηγούμενων εκδόσεων καταδηκνύει το το προϊόν έχει μεγάλα περιθώρια κέρδους...(τα οποία στο κλάδο της πληροφορικής φτάνουν τα 30% ενώ στην μεταποίηση το 7%)

 

με άλλα λόγια όσοι θέλουν να αναφέρθούν στο θέμα της κλοπής με το παράδειγμα δεν έχω mercedes αρα θα την κλέψω θα πρέπει επείσης να σκεφτούν οτι η mercedes δεν σου δίνει 500% κάτω την επόμενη mercedes ως update ούτε σου κάνει ειδική έκπτωση σαν φοιτητής...

 

Για μένα αν μπορείς να βγάλεις κέρδος απο τιμή ¤80 λόγω έκπτωσης προηγούμενης αγοράς τότε μπορείς να το έχεις ¤80 και όχι ¤500. Αν το θες ¤500 τότε θα έχεις πειρατεία..

 

Αν δεν σε ενοχλεί μια σαν εταιρία, εμένα δεν με απασχολεί δέκα. 1ον δεν θα με κινηθείς δικαστικά και να σου πω γιατί, γιατι οταν θα κυκλοφορήσω κάτι θα έχω γράψει οτι η μίξη εγγραφή και mastering έγιναν στο studio τάδε το οποίο τα έχει αγοράσει και στον οποίον έχει γραφτεί η παραγωγη της δουλειάς. Και αυτός θα πάρει κάποια λεφτά εύκολα και εγω θα είμαι εντάξει....

 

Όσο δεν έχω πρόθεση να βγάλω λεφτά απο το software και πειρατικό να το έχω δεν μπορούν να με κάνουν τίποτα εφώσον δεν το διανέμω το χρησιμοποιώ για ακαδημαϊκούς σκοπούς και δεν υπάρχει εμπορική εμαιτάλλευση...

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα καλο παλι ikon 8)

1000 φορες..(κι'αν μ'αρνηθεις :D ) με SX3 στην κολαση παρα με COOL EDIT στον παραδεισο .. :wink: :twisted:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου