Προς το περιεχόμενο

Περί κάρμα (-τος; )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να επιστρέψω λίγο στο θέμα...

Μια ιδέα είναι να μπορούν να δώσουν οι χρήστες karma σε κάποιον αλλα αφαιρώντας απο το δικό τους.

 

Δηλαδή...

 

Αν έχω κάρμα 57 και ο τάδε έκανε κάτι που πραγματικά με εντυπωσίασε ή μου άρεσε ή θεωρώ αξιοσέβαστο να του δίνω ένα κάρμα απο το δικό μου. Ετσι θα έχω 56 εγώ και +1 αυτός.

Έτσι δε θα μπορούν άτομα μεταξύ τους να ανεβάζουν ο ένας του άλλου το κάρμα γιατί ουσιαστικά απλά θα το ανταλλάσουν μεταξύ τους. Επίσης κανείς δε θα δίνει θετικό κάρμα σε κάποιον για ψίλου sex αλλα μόνο αν πραγματικά το αξίζει.

 

Αυτά είπε το χλωμό πρόσωπο και τράβηξε κατα το δάσος...

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 575
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι, αλλά πες ότι ξεκινάμε όλοι από το μηδέν, αυτοί που θα δώσουν πρώτοι δεν θα πάνε μείον? Αυτοχαντάκωμα δηλαδή. :)

 

Για αυτό θα μπορούσαμε να αφήσουμε τις "βραβεύσεις" και να επικεντρωθούμε στην ανταλλαγή απόψεων.Άντε να κάνουμε και τίποτα καλλιστεία που και που για να ικανοποιούμε και τον εγωϊσμό μας. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλο το θάρρος ενός αναγνώστη περισσότερο, παρά συμμετέχοντος και χωρίς ίχνος μομφής ή κριτικής προς τον συντάκτη του θέματος και τους διάφορους modulators, moderators, addicts etc… etc…

Τι είναι το κάρμα?

Άλλη μια άχρηστη μα διασκεδαστική εφεύρεση των διαδικτυακών μικρόκοσμων στους οποίους αναλίσκουμε κάποιες ώρες της καθημερινότητάς μας…

 

Οι απαντήσεις πάντως κάποιων (harilatron, elavd και άλλων) είναι όντως απείρως εφευρετικότερες και διασκεδαστικότερες της αρχικής ιδέας (κάρμα)

 

Για να δώσω τροφή στην συζήτηση (και στις ξεκαρδιστικές απαντήσεις) θα ήθελα να προτείνω σε συμπλήρωση της αρχικής ιδέας των moderators, να υπάρξει και αξιολόγηση του Τσι (Chi,Ch'i ή Qi) (βλέπε http://www.skepdic.gr/entries/Tau/tsi.htm)κάθε μέλους του forum με σκοπό μια πιο ισορροπημένη και αντικειμενική εικόνα της προσφοράς του καθενός, εξετάζοντας κάθε φορά την αλληλεπίδραση αυτών των δύο παραμέτρων....."κακό κάρμα" vs "καλό Chi" και αντίστροφα... ;D

 

 

Dual Soliloquy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι λίγο περίπλοκο όλο αυτό ρε παιδιά; Ο Νικολακόπουλος λείπει για να σφυγμομετρήσει το κοινό...

 

Για φανταστείτε:

 

"Ποιά θεωρείτε καταλληλότερη για επόμενη κιθάρα του elavd?"

 

Ψηφοφόροι Noiz:

 

SG: 39%

Les Paul: 33%

B.C.Rich: 28%

 

Ψηφοφόροι Elavd:

 

SG: 42%

Θα πάρει κι άλλο σκάφος: 35% ;D

Θα πάρει κι άλλη Strat: 23% ;D

 

Ή κάτι πιό, ας πούμε, επώδυνο:

 

"Θεωρείτε ότι είχε άδικο o Harilatron να βρίσει τον Earendil?"

 

Όχι βέβαια: 47%

Ναι: 36%

O Harilatron είναι ο Chuck Norris. Δεν παίρνω θέση, θα τις αρπάξω: 17%

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Earendil: Ώρες ώρες μου 'ρχεται να πάρω μια SG ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ από γινάτι και να τη θυσιάσω, ενώ στο background σε video wall θα παίζει αυτό:

 

Strat~Pack.jpg

 

 

saltz6-12-1.jpg

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαριλατρόνιο και evris πείτε μου ότι φτιάξατε και μοντέλο με neural networks στο Μatlab για την πρόβλεψη του κάρμα σε συνάρτηση με τα σχόλια ανά ημέρα πανσελήνου και ανά Τσαγκαροδευτέρας, τίποτα άλλο δεν θέλω από σας. Τέλλλλλος.

 

(αν και αδύνατον γιατί το μοντέλο θα πρέπει να το εκπαιδεύσετε με μεγάλη database και τέτοια δεν υπάρχει μέχρι στιγμής, αλλά από εσάς όλα τα περιμένω - και πάλι τέλλλλος)

 

Ρητα Οχι MATLAB. Για νευρωνικα, ΜΟΝΟ SNNS. Αλλα τιποτα δεν θα βγαλει, ετσι απλα... Δεν εχουμε καλα training και testing sets... Να δοκιμαζαμε με αλλες heuristic μεθοδους?  (πχ να τροποποιησουμε λιγο τον κωδικα του spam assasin που ταξινομει αυτοματα τα mails σε SPAM και μη και να το τρεχαμε πανω στα comments μας ... :-)

 

 

Επισης θελω να εισαγω εδω την ιδεα των φενγκ-σουι comments. Μπορει να μην εχουν να πουν πολλα, να αυξανουν την εντροπια του site, να μην προσφερουν πολυ πληροφορια ΑΛΛΑ το στησιμο τους, η διαταξη των γραμματων τους, το μεγεθος των γραμματοσειρων, το avatar τους να δημιουργει καλυτερη "αισθητικη αυρα" στη σελιδα.

 

Δεν αποκλειω ας πουμε να εχει καποιος καλο φενγκ σουι ranking αλλα ασχημο καρμα. Αυτα βεβαια ειναι Ιαπωνεζικα κολπα και πρεπει κανεις να ειναι ιδιαιτερα προσεκτικος στο χειρισμο τους. Only trained proffessionals can do it.

 

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Evris, σε μισώ! >:(

Μόλις με έκανες να αισθάνομαι σαν κάτι μεταξύ κουμπότρυπας και κώνωπα... :(

Ααααααχχχχχ, έχω πολλά προγραμματιστικά καρβέλια να φάω ακόμα για να αρχίσω να ξαναλέω ότι προγραμματίζω...

 

Κατά τα άλλα, είστε (και είμαστε) όλοι μουρλοί. Έχω σαπίσει στο γέλιο εδώ και μερικά posts. Είμαστε απάλευτοι, γι' αυτό αγαπιόμαστε τόσο. ΤΕΛΛΛΛΛΟΣΣΣ!!! ;D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δώσω τροφή στην συζήτηση (και στις ξεκαρδιστικές απαντήσεις) θα ήθελα να προτείνω σε συμπλήρωση της αρχικής ιδέας των moderators, να υπάρξει και αξιολόγηση του Τσι (Chi,Ch'i ή Qi) (βλέπε http://www.skepdic.gr/entries/Tau/tsi.htm)κάθε μέλους του forum με σκοπό μια πιο ισορροπημένη και αντικειμενική εικόνα της προσφοράς του καθενός, εξετάζοντας κάθε φορά την αλληλεπίδραση αυτών των δύο παραμέτρων....."κακό κάρμα" vs "καλό Chi" και αντίστροφα... ;D

 

Έχει ενδιαφέρον (και φαίνεται αρκετά "καρμικό") το ότι καταλήγουμε να συζητάμε για αυτή τη λέξη σε ένα μουσικό φόρουμ, όταν μία από τις κύριες πύλες εισόδου του ινδουϊσμού στο δυτικό κόσμο ήταν ακριβώς οι ροκ μουσικοί της δεκαετίας του 60, με πρώτους και καλύτερους τους Beatles βέβαια...

 

Λοιποί ασιατικής προέλευσης όροι δεν έχουν καταφέρει (προς το παρόν) να γίνουν εξίσου διάσημοι. Αν πέρναγε πάντως από το χέρι μου, θα άλλαζα το συγκεκριμένο δείκτη αξιοσύνης με ένα δείκτη "κουνγκ-φου" π.χ., με τον οποίο αισθάνομαι πιο κοντά λόγω τηλεοπτικού παρελθόντος.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πέρναγε πάντως από το χέρι μου, θα άλλαζα το συγκεκριμένο δείκτη αξιοσύνης με ένα δείκτη "κουνγκ-φου" π.χ., με τον οποίο αισθάνομαι πιο κοντά λόγω τηλεοπτικού παρελθόντος.

 

Το πιάσατε το υπονοούμενο, έτσι;

 

chuck.jpg

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου