Προς το περιεχόμενο

Ελληνικο ροκ


aposperitis7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το πιο ουσιαστικό είναι οτι αρκετοί από αυτούς μπήκαν στη διαδικασία να σκεφτούν 2 πράματα παραπάνω με συνέπεια να αλλάξουν τον τρόπο ζωής τους σε κάτι λιγότερο νερόβραστο-κοιμισμένο.Το αρνητικό στοιχείο που ενδεχομένως έχετε πιαστεί είναι οι γραφικοί που εχουν ξεμείνει και ακόμα να βάλουν το flight από την μη πορτοκαλί μεριά.Αλλά τετοιοι υπαρχουν παντού.

 

+582000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 253
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάτσε ρε Brain...

Τι σχέση έχει ο Παπαθανασίου με το ροκ;

Από πότε οι Sigmatropic χαρακτηρίζουν τη δουλειά τους σαν ροκ;

Εμείς δεν είπαμε ότι δεν υπάρχει ελληνική μουσική, ελληνικό ροκ είπαμε ότι δεν υπάρχει. Μεγάλη διαφορά.

 

Είναι ειδικό χαρακτηριστικό του "έλληνα ροκά" να βάζει τη ταμπέλα "ροκ" σε ότι του κάνει κέφι, νομίζοντας ότι βρίσκονται κοντά (και κοντά του βέβαια) πράγματα εντελώς άσχετα μεταξύ τους.

 

---

 

Boukaw, σε τόσο καιρό που γράφεις είναι η πρώτη φορά που βλέπω τέτοια στείρα άρνηση από μέρους σου. Τι σημαίνει το "Δε με νοιάζει τι λένε οι παππούδες (πλέον) τότε ροκερς". Να σε νοιάζει και να σε κόβει, διότι το κόσμο δεν θα τον ανακαλύψεις εσύ. Γιατί δε ρωτάς να μάθεις τι πίστευε ο Brain στην ηλικία σου; Μήπως πίστευε ακριβώς αυτά που πιστεύεις; Που ακριβώς τον έχει οδηγήσει αυτό; Που έχει οδηγήσει άλλους της γενιάς του που πίστευαν τα ίδια; Εν' πάσει περιπτώσει αν είχατε δίκιο ΚΑΠΟΙΟΣ στο κόσμο εκτός από έλληνες θα εκτιμούσε το Σιδηρόπουλο αλλά κάτι τέτοιο ΔΕΝ ισχύει.

 

Η ιδέα του "ελληνικού ροκ" είναι ΑΝΕΚΔΟΤΟ οπουδήποτε έξω από τα ελληνικά σύνορα, κάτι που δεν ισχύει για τους Γάλους ή τους Γερμανούς (π.χ.). Σταματήστε να αγνοείτε τα facts - σε δημόσια συζήτηση είμαστε δε μπορούμε απλά να μετατρέπουμε τα ευχολόγια σε επιχειρήματα.

 

:)

 

ρε συ Wow!.... πολύ κόλυμα με τις ταμπέλες αλλά έχεις δίκιο από τότε που κατέβηκε το "ροκ"! στην παραλιακή θα πρέπει να το ορίζουμε καλύτερα, αλλά η νέα μόδα που σκάει μύτη στην παραλιακή γίνετε και εναλακτική και ηλεκτρόνικα απ' όλα έχει ο μπαξές.

 

Τι σχέση έχει ο Παπαθανασίου με το ροκ;   καμία! μόνο ότι έστεισε το 666 από τα καλύτερα τεχνορόκ άλμπουμ!

 

Από πότε οι Sigmatropic χαρακτηρίζουν τη δουλειά τους σαν ροκ; δεν την χαρακτιρίζουν ροκ, αλλά εναλακτική και έχουν επιροές από velvet underground " αυτούς να μην τους πούμε ροκ :) θέλεις γκαράζ ή ψυχεδέλια!" αλλές επιροές τους  Robert Wyatt, Soft Machine, Talking Heads, Brian Eno.

 

Εμείς δεν είπαμε ότι δεν υπάρχει ελληνική μουσική, ελληνικό ροκ είπαμε ότι δεν υπάρχει. Μεγάλη διαφορά. δηλαδή άπειρες μπάντες που υπάρχουν σε κάθε γωνιά τις ελλάδας; μάλον για σένα είναι ανύπαρκτες ή μήπως υπάρχουν και όλη η ουσία για σένα είναι κάτω από τι ταμπέλα στεγάζονται. βλέπω έναν αφορισμό με την ελληνική "ροκ" σκηνή και πραγματικά περίμενα να αντιμετωπίζεις καλύτερα τις ελληνικές μπάντες, δηλαδή τι ήθελες να μην έχουν δικό τους υλικό και να ακούμε για αλλα 100 χρόνια διασκευές ή να μην αγγίζουν το "ροκ" και να παίζουν καραγκούνα που για μένα είναι και πολύ ωραία! λοιπόν eye θα παίζουμε ροκ έτσι για να στην σπάμε :) και για να μας αποκαλείς έντεχνα κολημένους. *ελπίζω να μην τσαντίζεσε γιατί μου εισαι και συμπαθείς ;)

 

Γιατί δε ρωτάς να μάθεις τι πίστευε ο Brain στην ηλικία σου; Μήπως πίστευε ακριβώς αυτά που πιστεύεις; Που ακριβώς τον έχει οδηγήσει αυτό; Που έχει οδηγήσει άλλους της γενιάς του που πίστευαν τα ίδια;  τι πίστευα ρε eye; και που με έχει οδηγήσει ρε φίλε; κάντα λίγο πιο λιανά ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε Superfunk τους εβαλες επιτηδες κομματια που ειναι γελοια,τι να σου λεγανε οι ανθρωποι?τους εβαλες τρυπες?ξυλινα σπαθια?τους ειπες τι λενε?Είχαν πρόβλημα με την παραγωγή ή τις βαρετες κιθάρες?Τι ακριβως τους εβαλες κ βρήκαν καλό από τα φρεσκα που λες?

 

-------

 

Κατά τα άλλα είναι κλισέ κατ' εμέ και η καραμέλα οτι δεν υπηρξε ελληνικό ροκ.Εχει να κανει με ορισμούς (τι λεγεται ροκ,τι εναλλακτικη μουσική κλπ) ενω η ουσία είναι οτι μερικές γενιές πιτσιρικάδων χτυπήθηκαν στο Ροδον ,το Αν και το Μύλο και το πιο ουσιαστικό είναι οτι αρκετοί από αυτούς μπήκαν στη διαδικασία να σκεφτούν 2 πράματα παραπάνω με συνέπεια να αλλάξουν τον τρόπο ζωής τους σε κάτι λιγότερο νερόβραστο-κοιμισμένο.Το αρνητικό στοιχείο που ενδεχομένως έχετε πιαστεί είναι οι γραφικοί που εχουν ξεμείνει και ακόμα να βάλουν το flight από την μη πορτοκαλί μεριά.Αλλά τετοιοι υπαρχουν παντού.

 

 

 

+87687698769987698769876978 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε ρωτάς να μάθεις τι πίστευε ο Brain στην ηλικία σου; Μήπως πίστευε ακριβώς αυτά που πιστεύεις; Που ακριβώς τον έχει οδηγήσει αυτό; Που έχει οδηγήσει άλλους της γενιάς του που πίστευαν τα ίδια;  τι πίστευα ρε eye; και που με έχει οδηγήσει ρε φίλε; κάντα λίγο πιο λιανά ;)

 

Πίστευες ότι σα γνήσιος εραστής της τέχνης έχεις αυτομάτως το δικαίωμα να εκφραστείς και να διεκδικήσεις ένα (τοπικό ή παγκόσμιο) ακροατήριο, ανάλογα με την αξία σου. Αυτή η πεποίθηση σήμερα έχει αντικατασταθεί από τη συναίσθηση ότι δεν μπορείς να υπερβείς τη μοίρα της φυλής σου, συνεπώς δεν μπορείς να διεκδικήσεις παγκόσμιο ακροατήριο, αλλά μη ξέροντας που πρέπει να αποδοθεί αυτό το πράγμα (στις εταιρείες, στην ελληνική πραγματικότητα, στην έλλειψη χρημάτων, στην άτιμη κοινωνία που άλλους τους ανεβάζει και άλλους τους ρίχνει στα τάρταρα, σε όλα τα παραπάνω...) αντιδράς αυτο-περιοριζόμενος σε ένα μικρό "εναλλακτικό" ακροατήριο που όμως δεν μπορεί να σε υποστηρίξει αρκετά ώστε να δώσεις όλο σου το χρόνο σε αυτό που αγαπάς.

 

Κάνω κανένα λάθος; Αν κάνω, συμπάθα με και αγνοησέ με.

Αν δεν κάνω όμως, δεν οφείλεται στο ότι έχω ειδικές γνώσεις ψυχολογίας ή μαντείας αλλά στο ότι έχω δει εκατοντάδες τέτοια παραδείγματα και (παρά λίγο) να ήμουν και εγώ μέσα σε αυτά τα παραδείγματα.

 

Λες ότι "πρέπει να το ορίζουμε καλύτερα" και αυτό ακριβώς είναι ότι προσπαθούμε να κάνουμε μέσα από αυτή τη συζήτηση. Εγώ προσωπικά δεν είχα και δεν θα έχω ποτέ σχέση με την παραλιακή και υποστήριξα με την παρουσία μου και το υστέρημά μου αυτό που εσείς λέτε "ελληνικό ροκ". Αλλά κάποια στιγμή πρέπει να δούμε την πραγματικότητα. Το σαββοπουλικό θεώρημα ότι την ιστορία την γράφουν οι παρέες δεν είναι αρκετό για να δικαιολογήσει την ανυπαρξία οποιασδήποτε ουσιαστικής προόδου (σε μουσικό επίπεδο) της ελληνικής "ροκ" σκηνής.

 

Υ.Γ. Γιατί πιστεύεις ότι μου τη σπάει να παίζετε ροκ; Το ότι δεν μπορείτε να παίξετε μου τη σπάει. Άμα παίζατε όλα θα ήταν μία χαρά. Για έλα μία μέρα να δεις τι ακούω να φρίξεις... :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άσχετο αλλά η μεταλ θεωρείται παρακλάδι της ροκ, ή θα αρχίσουμε να σταυροκοπιόμαστε; Το λέω γιατί ξέρω 2 συγκροτήματα, που ειδικά το 1 τώρα κάνει τρελή επιτυχία....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άσχετο αλλά η μεταλ θεωρείται παρακλάδι της ροκ, ή θα αρχίσουμε να σταυροκοπιόμαστε; Το λέω γιατί ξέρω 2 συγκροτήματα, που ειδικά το 1 τώρα κάνει τρελή επιτυχία....

 

Αυτή είναι πολύ ενδιαφέρουσα παρατήρηση και περίμενα εδώ και πολλά ποστ ότι κάποιος θα το πει. Ασφαλώς και είναι παρακλάδι της ροκ, αλλά ποια είναι η διαφορά; Ότι οι χεβιμεταλάδες είναι οι πρώτοι από τους έλληνες ροκάδες που αντιλήφθηκαν ότι χρειάζονται ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ από καλές προθέσεις και τίμια καλλιτεχνική συνείδηδη για να παράγεις ένα ενδιαφέρον αποτέλεσμα. Έτσι, ανέπτυξαν δεξιότητες (βιρτουοζιτέ κυρίως, αλλά και βαρύ στυλιζάρισμα) που φέρνει τη μουσική τους πιο κοντά αισθητικά στα πρότυπά τους. Δεδομένου μάλιστα ότι το συγκεκριμένο "παρακλάδι" είναι επιρρεπές στο στυλιζάρισμα (με όλα τα καλά και κακά αυτού του πράγματος) κάνει τα ελληνικά χεβιμεταλάδικα συγκροτήματα να είναι πιο ανταγωνιστικά στο διεθνή χώρο από τους διάφορους "Τρύπες" και "Ξύλινα Σπαθιά" κλπ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνει τα ελληνικά χεβιμεταλάδικα συγκροτήματα να είναι πιο ανταγωνιστικά στο διεθνή χώρο από τους διάφορους "Τρύπες" και "Ξύλινα Σπαθιά" κλπ.

 

Ξερεις κανενα ελληνικό μεταλ συγκροτημα να εχει πουλησει περισσότερους δίσκους απο του διαφορους τρύπες?Εντός κ εκτός συνόρων.Εγώ όχι...αν υπάρχει θα σου αντιπαραβάλλω ροκ συγκρότημα με αγγλόφωνο στίχο.Αν δε υπάρχει μεταλ συγκρότημα με ελληνικό στίχο που να το θεωρείς κατα οποιοδήποτε τρόπο λιγότερο γραφικό απο τη γραφική ελληνική ροκ πάω πάσο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου