Προς το περιεχόμενο

Ελληνικο ροκ


aposperitis7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά χθες πήγα Σταυρό του Νότου και είδα Παύλο Παυλίδη!

 

Αυτό που είδα χθες ήταν ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΡΟΚ.

 

 

 

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 253
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ελληνικό Ροκ - εξαρτάται από το τι ορίζεις ροκ και τι Ελλάδα :)  δηλαδή για να κάνεις ροκ πρέπει να είσαι αμερικανάκι :) ή ευρωπαίος :)

το ότι στην ελλάδα το ροκ δεν υποστήριχτηκε καθόλου από τις δισκογραφικές δεν σημαίνει ότι δεν υπήρξε και δεν υπάρχει, υπάρχουν αρκετές γενιές που έχουν μεγαλώσει ακούγοντας "παγκόσμιο ροκ"  και το έχουν βάλει για τα καλά στο πετσί τους και έχουν επιρεαστεί από αυτό και έχουν παίξει καλό ροκ! απλά είναι άτυχοι γιατί ζούνε στο ελλάντα

όσο για τις ανατολίτικες καταβολές μας δεν πρέπει να ντρεπόμαστε! μεγάλες μπάντες όπως οι Pink Floyd kai Led Zeppelin φλέρταραν με το ανατολίτικο στοιχείο, που οι ελληνικες μπάντες το έχουν!

 

Το underground που δεν είναι εμπορική μουσική στην Αμερική και Ευρώπη έχει αξιόλογες πωλήσεις, στην Ελλάδα την πιο αξιόλογη ροκ μπάντα αμερικάνικη ή ευρωπαϊκή να έφερνες και είχε ελληνικό στίχο θα πούλαγε ένα που$#%, γιατί;

νομίζω ότι το γιατί το ξέρουμε όλοι καλά, οι περισότεροι έλληνες παραγωγοί είναι για τον $#%$# όπως και οι εταιρίες και από την άλλη έχουμε και πολυ μικρή αγορά.

 

Αν ο Dylan ήταν έλληνας αυτή την στιγμή αυτοί που κάνουν τις συγκρίσεις θα τον αντιμετώπιζαν σαν ένα γραφικό τύπο....

 

 

κάτι ακόμα για περι ελληνικού ροκ και ελληνικής μιζέριας, ονόματα όπως ο Βαγγέλης Παπαθανασίου και Ντέμης Ρούσος με παγκόσμια καριέρα και αποδοχή, αν δεν είχαν κάνει την υπέρβαση να φύγουν από τους σκατομίζερους έλληνες παραγωγούς και δισκογραφικές, μαύρο φίδι θα τους είχε φάει, σήμερα στο ελλαντα μερικοί θα τους έβγαζαν γραφικούς και μίζερους.

 

όσο για τον Παύλο Σιδηρόπουλο  αν ζούσε Αμερική θα ήταν σίγουρα μια μορφή σαν τον Ντύλαν, και δεν τον έφαγε η πρέζα αλλά η ελληνική πραγματικότητα.

 

και μην ξεχνάμε το ελληνικό ροκ δεν βρίσκεται στην παραλιακή και στα σκυλαδικα.

 

α! άλλο ένα παράδειγμα τις ελληνικής πραγματικότητας! είναι οι SIGMATROPIC που έβγαλαν τις "δεκαεξη χαϊκού ιστορίες" με ελληνικό στίχο βασισμένα σε ποίηση Γιώργου Σεφέρη, πολύ αξιόλογη δουλειά που στην Ελλάδα αντιμετωπιστηκε σαν να μην κυκλοφόρησε ποτέ,

η ίδια δουλειά βγήκε και σε αγγλική version και συνεργάστηκαν με ονόματα όπως ROBERT WYATT, STEVE WYNN, CARLA TORGERSON, JOHN GRANT, etc..... αλλά στο ελλάντα ούτε που ασχολήθηκε κανείς μαζί τους! μετά από αυτή την κυκλοφορία και ενώ είχε υπάρξει η συνεργασία ROBERT WYATT me SIGMATROPIC έλληνας δημοσιογράφος! αφού πήρε συνέντευξη στον ROBERT WYATT ούτε που ρώτησε για αυτή την συνεργασία! αρε! κόμπλεξ που υπάρχει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

φιλικότατα!

brain

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε Brain, είσαι ο μόνος που κατάλαβε ίσως τι εννοούσα με αυτό το

Ας μην λεγόταν Παύλος αλλά πολ, και να μην καταγόταν από την Ελλάδα, αλλά από αμερικα ή από ιγκλαντ και να τα έλεγε και στα εγγλέζικα και θα έβλεπα τότε πως θα τον αντιμετωπίζατε....

 

Και κάτι τελευταίο. Η ροκ κουλτούρα είναι υπεράνω πλέον και των καλλιτεχνων. Δε με νοιάζει τι λένε οι παππούδες (πλέον) τότε ροκερς. Για μένα περισσότερο ροκ είναι οι Χοκικο από τους οποιοσδήποτε αρπάζουν 1 κιθάρα, την γκαζώνουν, πετούν 1-2 μπούρδες και αυτό ήταν...

 

Και ναι έχει πολλά να πει ακόμη αυτή η κουλτούρα σε όλα τα μείζονα θέματα. Απλά πλέον έχει ξεφύγει από το κλασικό 1-2 κιθάρες, 1 τύμπανο, 1 μπάσο και 1 επιμελώς ατειμέλητο μαλιά να τραγουδεί! Αυτή είναι η ροκ κουλτούρα, η οποία πλέον έχει σπάσει τα όποια κλισέ και στεγανά και που ποτέ δεν πρόκειται να προβληθεί από τον καθένα αρμόδιο μεγαλογραβατάκια!

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν μου άρεσε το λεγόμενο ελληνικό ροκ με ελληνικό στίχο, διότι πάντα μου έφερνε κάτι σε ψευτοκουλτουρέ/εντεχνό/οτινάναι. Άσε που όλοι αυτοί είναι τρελοποζέρια και σκοτώνονται μεταξύ τους σαν δημόσιοι υπάλληλοι για την καρέκλα, τρομάρα τους.

Προτιμώ Septic Flesh και Socrates. End of the story.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ποιος είπε ότι οι Σοκρατες δεν είναι ροκ;

 

Πάντως με κάτι τέτοιες θεωρήσεις επί της μουσικής τώρα κατάλαβα γιατί όταν ο Φενριζ τάχθηκε υπέρ της μουσικής πειρατείας, προτρέποντας τους οπαδούς του να κατεβάζουν τα κομμάτια του, γιατί όλοι οι άλλοι τον κοίταζαν με γουρλωμένα μάτια!!! **

 

** Α για να μην παραξενευτώ για το είδος του μίλαγε πάντα και δεν είναι και κανάς πιτσιρίκος  που έχει ανάγκη την προβολή!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε Brain...

Τι σχέση έχει ο Παπαθανασίου με το ροκ;

Από πότε οι Sigmatropic χαρακτηρίζουν τη δουλειά τους σαν ροκ;

Εμείς δεν είπαμε ότι δεν υπάρχει ελληνική μουσική, ελληνικό ροκ είπαμε ότι δεν υπάρχει. Μεγάλη διαφορά.

 

Είναι ειδικό χαρακτηριστικό του "έλληνα ροκά" να βάζει τη ταμπέλα "ροκ" σε ότι του κάνει κέφι, νομίζοντας ότι βρίσκονται κοντά (και κοντά του βέβαια) πράγματα εντελώς άσχετα μεταξύ τους.

 

---

 

Boukaw, σε τόσο καιρό που γράφεις είναι η πρώτη φορά που βλέπω τέτοια στείρα άρνηση από μέρους σου. Τι σημαίνει το "Δε με νοιάζει τι λένε οι παππούδες (πλέον) τότε ροκερς". Να σε νοιάζει και να σε κόβει, διότι το κόσμο δεν θα τον ανακαλύψεις εσύ. Γιατί δε ρωτάς να μάθεις τι πίστευε ο Brain στην ηλικία σου; Μήπως πίστευε ακριβώς αυτά που πιστεύεις; Που ακριβώς τον έχει οδηγήσει αυτό; Που έχει οδηγήσει άλλους της γενιάς του που πίστευαν τα ίδια; Εν' πάσει περιπτώσει αν είχατε δίκιο ΚΑΠΟΙΟΣ στο κόσμο εκτός από έλληνες θα εκτιμούσε το Σιδηρόπουλο αλλά κάτι τέτοιο ΔΕΝ ισχύει.

 

Η ιδέα του "ελληνικού ροκ" είναι ΑΝΕΚΔΟΤΟ οπουδήποτε έξω από τα ελληνικά σύνορα, κάτι που δεν ισχύει για τους Γάλους ή τους Γερμανούς (π.χ.). Σταματήστε να αγνοείτε τα facts - σε δημόσια συζήτηση είμαστε δε μπορούμε απλά να μετατρέπουμε τα ευχολόγια σε επιχειρήματα.

 

:)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα γινω ακομα πιο σκληρος αναφεροντας οτι η γνωμη ΟΛΩΝ των ξενων παραγωγων/μουσικων κτλ  που ειχα την τυχη να γνωρισω (μερικοι απο τους οποιους ειναι εξαιρετικα γνωστοι αλλα και σημαντικοι) τοσο στο εξωτερικο οσο και εδω για το 90% αυτων των "ροκ" καλλιτεχνων που προσκυναμε στο Greece ηταν ΕΠΙΕΙΚΩΣ ......αρνητικη (τι επιεικως οι περισσοτεροι σκασανε στα γελια και νομιζαν οτι τους εκανα πλακα οταν ακουσαν το "ειδικο compilation "greek rock" cd " που εχω παντα στις αποσκευες μου  ,παντα βεβαια με καποιες εξαιρεσεις....)

 

οποτε ας μη βαυκαλιζομαστε...ΟΥΔΕΙΣ "ξενος" δεν υπαρχει περιπτωση να ασχοληθει με αυτο που ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ θεωρουμε "ροκ"....μη τρελλαθουμε κι ολας.....

 

(αντιθετα τους βρηκα εξαιρετικα θετικους σε πιο ''ελληνικα" ακουσματα η τουλαχιστον σε πιο "φρεσκα" πραγματα της προσφατης παραγωγης...)

 

και χωρις πλακα ρε παιδια,εξηγηστε μου επιτελους, επειδη προσωπικα δεν αντεχω ουτε 0,5 λεπτο απο τη μουσικη του "Παυλου" τι στο καλο θεωρειτε τοσο ''εκπληκτικο" ΜΟΥΣΙΚΑ σε αυτη?(δεν θα αναφερθω καν στο "ιδεολογικο" μερος αυτης το οποιο με βρισκει καθετα αντιθετο ετσι κι αλλοιως)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα Wow! σε αγαπώ σε εκτιμώ αλλά αρμέγω τώρα (που είπε και 1 φίλος μου στο χωριό στην κοπελιά του). Συμφωνώ με 1 σορό άλλα πράματα που λες, αλλά σε αυτό το συγκεκριμένο διαφωνώ κάθετα (μόνο στα αν η Ελλάδα έβγαλε ροκ).

 

Και όχι δε με νοιάζει ούτε με κόφτει τι θα μου πει ο καθένας, για το τι έλεγαν στην ηλικία μου και τι λένε τώρα. Δεν είναι όλοι ίδιοι και ούτε ισχυρίστηκα ότι ανακάλυψα κανέναν κόσμο ποτές. Άλλωστε υπάρχουν και άλλοι πέραν από τους όποιους ροκ σταρς πλέον (τα τότε παιδιά της αντίρρησης), που το έχουν κάνει τρόπο ζωής τους αυτό το πράμα. Άσε που τα "μπαρμπάδια" αυτά μου θυμίζουν τους δικούς μας "αγωνιστές" του 70, που με το που είδαν καρέκλα κάθισαν και δεν αφήνουν να κάτσει και κανένας άλλος....

 

Τες πα άκρη δεν βγαίνει, οπότε θα ακολουθήσω το βηματισμό μου και στην κουβέντα με τα μακ και δεν θα ξανασχοληθώ με αυτό το θρεν, γιατί απλά κουράζει τραγικά η όλη αυτή κατάσταση

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ σφ έβαλες σπυριδούλα και δεν τους άρεσε; Έβαλες πανούση; Ποια συγκροτήματα έβαλες, αυτό πες μου μόνο τέλος...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως The fool monty (ολη δηλ. την 80s και μετα "παραγωγη" του κυκλωματος αυτου...)

 

Ο Πανουσης ειναι αλλου παππα Ευαγγελιο και θεος και ΣΙΓΟΥΡΑ οχι "ροκ"

 

Για να καταλαβεις τι μουσικη τους εβαλα ,τους εβαλα αυτο που εγω ονομαζω "12μετρα ελληνικα βλαχομλπουζ.... " :) :) τιγκα στη "μαγκια,ροκια και αποστημα" ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου