Προς το περιεχόμενο

Μετρήστε τις δυνατότητες του DAW σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Αν θέλετε να δοκιμάσετε τις δυνατότητες το συστήματος σας, το τεστ αυτό απο το dawbench.com αν και απο το 2017, δοκιμάζει το χαμηλό Latency, μέγιστο αριθμό Track και Extreme φόρτιση DSP. Εξαρτάται σχεδόν απόλυτα από το CPU, μνήμη RAM και την αποδοτικότητα του driver της κάρτας ήχου που χρησιμοποιείτε.

 

Φορτώνει στο DAW

  • 4 x Stereo Tracks Audio
  • 1 x Stereo Track - Sine Monitor
  • 40 x Stereo Tracks με Sine Waves
  • 320 x Insert Plugins - 8 ανα Sine Wave track, απενεργοποιημένα - για να ενεργοποιηθούν ενα-ενα μέχρι να κλατάρει το σύστημα.

 

Ως Plugins χρησιμοποιούνται δύο Freeware και συμπεριλαμβάνονται στο πακέτο, που πρέπει να εγκατασταθούν πριν τη διαδικασία:

  • ReaFX ReaXComp 
  • SGA 1566

Στο συνημμένο πακέτο δίνονται έτοιμα projects για Cubase ή Reaper σε PC ή Mac.

 

Θα τα ανοίξετε ένα - ενα μεχρι να αρχίσει να σπάει ο ήχος. Τότε απενεργοποιήσετε 2-3 ή όσα χρειάζονται για να ακούγεται ο ήχος χωρίς πρόβλημα. Οι οδηγίες συμπεριλαμβάνονται.

 

Δοκιμάστε και ανεβάστε μετά τα αποτελέσματα σας να συγκρίνουμε παλαιότερα συστήματα με νεότερα.

Υπάρχει επίσης παλαιότερο πακέτο για Protools, Studio One, εδω http://www.dawbench.com/benchmarks-old.htm

dawbench-dsp-2017.zip

  • Like 5

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Μετρήστε τις δυνατότητες του DAW σας

Ενδιαφέρον, όμως για να έχουμε συγκρίσιμα αποτελέσματα πρέπει να έχουμε και ένα σημείο αναφοράς. Δηλαδή αν κανω benchmark εγω στο reason δεν θα είναι συγκρίσιμο το αποτέλεσμα με το sonar του cos_dr γιατι το pc μου είναι προπολεμικό. Θα πρέπει να κάνω το ίδιο σε διαφορετικά daws στο ίδιο pc πχ reason sonar cubase στον core2duo , και να γίνει σύγκριση με το ίδιο τεστ (ίδια daws) απο άλλα pc . Για παράδειγμα , μπορεί στο pc μου το sonar να διαχειρίζεται καλύτερα τους πόρους του συστήματός μου ενώ το reason να διαχειρίζεται καλύτερα τους πόρους σε ένα μοντέρνο pc με setup A ,και το cubase να διαχειρίζεται καλύτερα σε ένα επίσης μοντέρνο pc με setup B, και να γίνει έτσι μία "κατάταξη" των daws ανα pc , τι λέτε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον, θα το δοκιμάσω αν προλάβω μέσα στο ΣΚ και θα επανέλθω με αποτελέσματα.

Ίσως το "σύγκριση" δε ταιριάζει και τόσο όπως σωστά ανέφερε ο @Στάθης1540724939 περί σημείου αναφοράς.
Απ'την άλλη δε χρειάζεται ντε και καλά να συγκρίνουμε τις αποδόσεις των συστημάτων μας μεταξύ τους αλλά παραμέτρους που πιθανά ενδιαφέρουν τον καθένα ξεχωριστά (just saying).
Σίγουρα σαν πυρήνας συζήτησης θα λειτουργήσουν ωραία τα αποτελέσματα.

  • Like 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω μια τέτοια "έρευνα" θα ήταν καλή μόνο αν γινόταν ακριβώς στο ίδιο μηχάνημα, με ακριβώς το ίδιο λειτουργικό, και μόνο για λόγους προσωπικού συσχετισμού και όχι απολυτότητας.

 

Λόγω της φύσης των υπολογιστών, είτε μιλάμε για laptop, είτε για desktop, τα χαρακτηριστικά είναι τόσο διαφορετικά που δεν έχει κανένα νόημα η σύγκρηση μεταξύ διαφορετικών χρηστών. Πέραν αυτού, ακόμα και ακριβώς ίδια να ήταν, ένας χρήστης μπορεί να έχει διαφορετικές ρυθμίσεις στο σύστημά του - όπως ένα μικρό setting στο bios, overclocking, cooling, power settings. Για να γίνει ακόμα χειρότερο, υπάρχουν και όλα αυτά που τρέχουν στο background, από ένα μικροπρόγραμμα ανανέωσης οδηγών, μέχρι ένα σωρό bloatware, antivirus και άλλα προγράμματα που σίγουρα θα επιρρεάσουν τα αποτελέσματα. Ένας κακός driver μπορεί να φέρει τρανταχτές διαφορές.

 

Αυτός που κάνει benchmarks πρέπει για μένα να είναι επαγγελματίας, ή έστω πολύ καλός γνώστης του αντικειμένου, και της τεχνολογίας που το περιβάλλει. Όλα τα τεστ θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πανομοιότυπα γίνεται, αλλιώς δεν έχει πραγματικά κανένα νόημα. Θα υπάρχουν συμπεράσματα που δεν έχουν καμία συνέπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα συστήματα μας αφορά το τεστ.

Δεν συγκρίνουμε DAW. Ισως το ίδιο DAW σε Mac και Pc.

π.χ. το συγκεκριμένο PC μου (X επεξεργαστή και X RAM) με την SPL κάρτα ήχου και το δικό της ASIO driver.

Ισως να το σύγκρινα και με ένα generic driver ASIO4ALL να δω τη διαφορά.

Το αποτέλεσμα θα είναι π.χ. 125 audio tracks + 326 VST και θα μάθω τις extreme δυνατότητες του συστήματος ή των συστημάτων μου.

 

Και είναι και μια ευκαιρία να συγκρίνει επιτελους το καρατούμπανο Ryzen του ο cos_dr με τα "καθημερινά" δικά μας.😀

  • Like 1
  • Χαχα 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάζει περισσότερο νόημα έτσι. Διαβάζοντας "DAW benchmark" προφανώς το μυαλό πάει στη μετρηση δύναμης κάθε DAW, όχι κάθε hardware για χρήση σε DAW.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Επίσης μετράει και τις δυνατότητες των καρτών, που ίσως έχει και γενικότερο ενδιαφέρον.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yameth είπε

Τα συστήματα μας αφορά το τεστ.

Δεν συγκρίνουμε DAW. Ισως το ίδιο DAW σε Mac και Pc.

π.χ. το συγκεκριμένο PC μου (X επεξεργαστή και X RAM) με την SPL κάρτα ήχου και το δικό της ASIO driver.

Ισως να το σύγκρινα και με ένα generic driver ASIO4ALL να δω τη διαφορά.

Το αποτέλεσμα θα είναι π.χ. 125 audio tracks + 326 VST και θα μάθω τις extreme δυνατότητες του συστήματος ή των συστημάτων μου.

 

Και είναι και μια ευκαιρία να συγκρίνει επιτελους το καρατούμπανο Ryzen του ο cos_dr με τα "καθημερινά" δικά μας.😀

Σκέφτομαι να πάρω τον 5950x

RYZEN. Θα ανοίξω όλα αυτά του πακέτου του 17 για αναπαραγωγή και θα τα ακούω παίζοντας warzone. 😀

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου