Προς το περιεχόμενο

Μετρήστε τις δυνατότητες του DAW σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

51 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Σκέφτομαι να πάρω τον 5950x

Λιγο off topic: για τους ryzen εχω διαβασει πως εχουν τοσο καλο bandwith που τα chipset των mobos δεν το αξιοποιουν, με αποτελεσμα να πηγαινει στραφι . Δεν ξερω αν ισχυει , παντως αν καποιος γνωριζει κατι  , καλο θα ηταν να ανοιξει ενα ενημερωτικο thread και ταυτοχρονα με προσανατολισμο στο στησιμο ενος pc για χρηση audio .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Στάθης1540724939 είπε

 

Λιγο off topic: για τους ryzen εχω διαβασει πως εχουν τοσο καλο bandwith που τα chipset των mobos δεν το αξιοποιουν, με αποτελεσμα να πηγαινει στραφι . Δεν ξερω αν ισχυει , παντως αν καποιος γνωριζει κατι  , καλο θα ηταν να ανοιξει ενα ενημερωτικο thread και ταυτοχρονα με προσανατολισμο στο στησιμο ενος pc για χρηση audio .

συνέχεια του off topic.

Μετά από 6 μήνες με ryzen + nvidia + cubase αυτό που έχω να πω είναι ότι έχω προβλήματα που δεν τα είχα με intel+onboard graphics (κυρίως κρασαρίσματα στο μπες βγες) αλλά η ταχύτητα είναι αστρονομική.

Δυστυχώς δεν υπάρχει για την ώρα τρόπος να εξετάσω το θέμα nvidia σε βάθος, καθώς πολλοί το αποδίδουν εκεί, λόγων των εξωπραγματικών τιμών των καρτών που δεν σηκώνουν απλά δοκιμές.

Τη δουλειά μου την κάνω, απλά ζω με ορισμένα σπαστικά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Στάθης1540724939 είπε

 

Λιγο off topic: για τους ryzen εχω διαβασει πως εχουν τοσο καλο bandwith που τα chipset των mobos δεν το αξιοποιουν, με αποτελεσμα να πηγαινει στραφι . Δεν ξερω αν ισχυει , παντως αν καποιος γνωριζει κατι  , καλο θα ηταν να ανοιξει ενα ενημερωτικο thread και ταυτοχρονα με προσανατολισμο στο στησιμο ενος pc για χρηση audio .

Kαλύτερα να πάρεις intel. Εκτός από κάποια σενάρια encoding, οι αντίστοιχοι intel για εμένα θα πρέπει να προτιμούνται γιατί έχουν ανώτερη έστω και οριακή απόδοση στα μουσικά μας και κυρίως σε αυτό που αναφορά στην ταυτόχρονη πληθώρα αναπαραγωγής εφφε σε πραγματικό χρόνο πάνω στις ηχογραφήσεις μας ή στα virtual οργανά μας.

 

 Εγώ δεν πήρα RYZEN γιατί τον θεωρούσα καλύτερο από τους αντίστοιχους intel για μουσική και παιχνίδια.

 

 Πήρα RYZEN και τα παρελκόμενα γιατί είμαι ψυχάκιας και με τράβηξε το όνομα.

 

 Ο RYZEN.

 Όταν το άκουσα μου έκατσε κάπως.

 Ένα όνομα δεσποτικής φιγούρας, σαν ΤΟΝ ΔΙΑΟΛΟ, ΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ.

 Και το μάρκετινγκ

Εμφανίστηκε ο AMD Ryzen 7 4700G με 8 πυρήνες και 16 threads για PC

 Αυτά έβλεπα και λέω αυτό θα πάρω

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  • Like 1
  • Χαχα 5

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cos_dr είπε

 

 Ο RYZEN.

 Όταν το άκουσα μου έκατσε κάπως.

 Ένα όνομα δεσποτικής φιγούρας, σαν ΤΟΝ ΔΙΑΟΛΟ, ΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ.

 

 

 

Ανάποδα σου έκατσε, δεν είναι ο διάολος.

 

51zr0-JNx-QFL.jpg

  • Χαχα 1
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Ανάποδα σου έκατσε, δεν είναι ο διάολος.

 

51zr0-JNx-QFL.jpg

 

 

βαρυακούει ο κος....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

 

 

βαρυακούει ο κος....

δεν ασχολούμαι αυτόν τον καιρό παιδιά με τα μουσικά.

 Κάνω άλλα πράγματα και κυρίως ξανάπιασα το μπάσκετ για να παίζω με τον γιό μου. χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  • Like 3

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dimsonic είπε

συνέχεια του off topic.

Μετά από 6 μήνες με ryzen + nvidia + cubase αυτό που έχω να πω είναι ότι έχω προβλήματα που δεν τα είχα με intel+onboard graphics (κυρίως κρασαρίσματα στο μπες βγες) αλλά η ταχύτητα είναι αστρονομική.

Δυστυχώς δεν υπάρχει για την ώρα τρόπος να εξετάσω το θέμα nvidia σε βάθος, καθώς πολλοί το αποδίδουν εκεί, λόγων των εξωπραγματικών τιμών των καρτών που δεν σηκώνουν απλά δοκιμές.

Τη δουλειά μου την κάνω, απλά ζω με ορισμένα σπαστικά.

εχω δει πολλα με nvidia μερικα στη τυχη https://forums.steinberg.net/t/nvidia-error-in-cubase-with-waves-crashes-cubase/40834

https://forums.steinberg.net/t/cubase-crash-after-install-new-gpu/673195

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/forums/geforce-graphics-cards/5/335391/cubase-95-crashing/?topicPage=4

https://www.fabfilter.com/forum/5998/pro-q3-crashes-cubase-10050-latest-release-before-their-105?replies=47

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Άμα έχεις Core 2duo στα 3 Ghz και 3GB μνήμη, Windows xp και τρέχεις Audition με plugins απο τα '00s στην onboard/noname κάρτα ήχου, δε νομίζω οτι χρειάζεται να κάνεις benchmark test.. (χεχεχε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου