Προς το περιεχόμενο

Ελληνικο ροκ


aposperitis7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι 173 βαθμίδες, γιατί να τις χρησιμοποιήσουμε όλες ταυτόχρονα;;;; Aπλά έχουμε να διαλέξουμε από μεγάλη ποικιλία (αν και για να το κάνουμε πραγματικά αυτό θα χρειαστεί να φτάσουμε σε επίπεδο Dream Theater και Τοοl). Ωραίο το κομμάτι, πολύ καλή προσπάθεια, μου θύμισε λίγο Helloween, κατά το 2:00 νομίζω ότι είχε κάπως απότομη αλλαγή αλλά νομίζω ότι η βελτίωση θα σας έρθει αβίαστα με καλό πρόγραμμα προβών!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 253
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδια βριστε με αλλα θα ελεγα τον Γονιδη... Ο ανθρωπος ειναι μεταλας, και κανει αυτο που πρεσβευει το Ροκ: λεει τα πραγματα με τ ονομα τους!!! Τελος!!! ''Και δεν κοιμαμαι, δεν κοιμάμαι οταν αρχιζω να σε θυμαμαι, δεν κοιμαμαι και το ξερεις, υποφερω κι υποφερεις''!! ''Ελα παλι αποψε μια φορα, δεν υπαρχει στην αγαπη διαφορα, δοκιμασαμε κι αλλου και δεν μας παει, σαν και μας κανεις δε ξερει ν αγαπαει''!!! Τι εχει αδικο??? Εμενα με εκφραζει, αλλο η αγαπη και αλλο η ταξικη παλη!! Δεν εασχολησε και με τα δυο ταυτοχρονα!!! Σοβαρα: Αγαπαω Διαφανα Κρινα!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα το "προβλημα" σου ειναι οτι αντιμετωπιζεις το θεμα μονο απο μουσικης αποψης αφηνοντας εξω το υπολοιπο 50% (που ειναι οι ΣΤΙΧΟΙ) και που συνηθως (παντα δηλαδη) προκαλει το ΤΕΡΑΣΤΙΟ προβλημα (και τον γελωτα) στους ξενους...(και οχι επειδη δεν ειναι γραμματικα/συντακτικα σωστοι,που ετσι κι αλλοιως σπανια ειναι...)

 

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξέρεις κάτι superfunk....Τον γέλωτα, ευτυχώς ή δυστυχώς, προκαλούν και σε εμάς οι ίδιοι οι ξένοι με τους στίχους τους (και με τη μουσική θα έλεγα)....Η γνώμη μου:

 

Ξεχνάμε κάτι πολύ σημαντικό παιδιά.....Το αν η Αμερική έβγαλε κάποιους Green Day (και ένα σωρό άλλα γκρουπ) την ώρα που η Ελλάδα είχε τα Ξύλινα Σπαθιά, ή το αν η Αγγλία έβγαλε τους Placebo (και ένα σωρό άλλα γκρουπ) την ώρα που η Ελλάδα είχε τα Υπόγεια Ρεύματα, από θέμα αναγνώρισης, διασημότητας και πωλήσεων το χρωστάνε μόνο στα λεφτά και στην πολύ καλύτερη μουσική κίνηση των πραγμάτων εκεί (υποστήριξη συγκροτημάτων, προώθηση γκρουπ ροκ και όχι μόνο κλπ κλπ). Ή μήπως κάνω λάθος; (ΠΡΟΣΟΧΗ η σύγκριση σχημάτων που έκανα αφορά μόνο αναγνώριση, διασημότητα και πωλήσεις....ΟΧΙ ίδιο είδος μουσικής)

 

Γιατί μην μου πείτε ότι οι Green Day (προσωπικά τίποτα με το γκρουπ) έχουν καλύτερη μουσική ή στίχους από τα Υπόγεια Ρεύματα ή από τα Κρίνα.....Ούτε ότι οι Placebo (προσωπικά τίποτα με το γκρουπ) υπερτερούν μουσικά και στιχουργικά των Ξύλινων Σπαθιών (προσοχή ΔΕΝ λέω ότι είναι καλύτεροι....μιλώ για το αν υπερτερούν ή μειονεκτούν). έτσι παιδιά;

 

Έτσι λοιπόν ο καθένας στον τομέα του....όχι ότι ΞΕΝΟ=Καλύτερο από Ελλάδα, παντού και πάντα.....Μην γελιόμαστε ρε παιδιά....(Superfunk δεν λέω ότι είπες αυτό, μιλώ γενικότερα)

 

Και μην ξεχνάμε γκρουπ, όπως πολύ σωστά είπατε, σαν τους Socrates, Aphrodite's Child, Τρύπες, Διάφανα Κρίνα, Blues Wire αλλά και τους εκπροσωπους της σκληρής σκηνής μας, Rotting Christ, Septic Flesh και FRAGILE VASTNESS (Θα πρόσθετα)

 

Συγγνώμη αν σας κούρασα....

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξέρεις κάτι superfunk....Τον γέλωτα, ευτυχώς ή δυστυχώς, προκαλούν και σε εμάς οι ίδιοι οι ξένοι με τους στίχους τους (και με τη μουσική θα έλεγα)....Η γνώμη μου:

 

Ξεχνάμε κάτι πολύ σημαντικό παιδιά.....Το αν η Αμερική έβγαλε κάποιους Green Day (και ένα σωρό άλλα γκρουπ) την ώρα που η Ελλάδα είχε τα Ξύλινα Σπαθιά, ή το αν η Αγγλία έβγαλε τους Placebo (και ένα σωρό άλλα γκρουπ) την ώρα που η Ελλάδα είχε τα Υπόγεια Ρεύματα, από θέμα αναγνώρισης, διασημότητας και πωλήσεων το χρωστάνε μόνο στα λεφτά και στην πολύ καλύτερη μουσική κίνηση των πραγμάτων εκεί (υποστήριξη συγκροτημάτων, προώθηση γκρουπ ροκ και όχι μόνο κλπ κλπ). Ή μήπως κάνω λάθος; (ΠΡΟΣΟΧΗ η σύγκριση σχημάτων που έκανα αφορά μόνο αναγνώριση, διασημότητα και πωλήσεις....ΟΧΙ ίδιο είδος μουσικής)

 

Γιατί μην μου πείτε ότι οι Green Day (προσωπικά τίποτα με το γκρουπ) έχουν καλύτερη μουσική ή στίχους από τα Υπόγεια Ρεύματα ή από τα Κρίνα.....Ούτε ότι οι Placebo (προσωπικά τίποτα με το γκρουπ) υπερτερούν μουσικά και στιχουργικά των Ξύλινων Σπαθιών (προσοχή ΔΕΝ λέω ότι είναι καλύτεροι....μιλώ για το αν υπερτερούν ή μειονεκτούν). έτσι παιδιά;

 

Έτσι λοιπόν ο καθένας στον τομέα του....όχι ότι ΞΕΝΟ=Καλύτερο από Ελλάδα, παντού και πάντα.....Μην γελιόμαστε ρε παιδιά....(Superfunk δεν λέω ότι είπες αυτό, μιλώ γενικότερα)

 

Και μην ξεχνάμε γκρουπ, όπως πολύ σωστά είπατε, σαν τους Socrates, Aphrodite's Child, Τρύπες, Διάφανα Κρίνα, Blues Wire αλλά και τους εκπροσωπους της σκληρής σκηνής μας, Rotting Christ, Septic Flesh και FRAGILE VASTNESS (Θα πρόσθετα)

 

Συγγνώμη αν σας κούρασα....

Φίλε μου, έκανες μια άτοπη σύγκριση. Διαφορετικό είδος μουσικής, διαφορετική γλώσσα στους στίχους, διαφορετικές αγορές, διαφορετικά όλα! Τι να συγκρίνουμε μεταξύ συγκροτημάτων που δεν έχουν καμία συνάφεια μεταξύ τους;

 

Επίσης σου λέω ότι οι Greenday και οι Placebo δημιούργησαν (μαζί με κάποιους άλλους) ολόκληρες μουσικές σκηνές και διαμόρφωσαν μουσικά μια γενιά σε παγκόσμιο επίπεδο. Αυτή η επίδραση δεν είναι τυχαία, ούτε μπορεί να συγκριθεί με τη σχετικά σύντομη επιτυχία που είχαν τα ελληνικά συγκροτήματα από τα μέσα της δεκαετίας του '90 και μέχρι τις αρχές του millenium όπου και σταματήσαμε να τα ακούμε/βλέπουμε ιδιαίτερα. Και εγώ που στα λέω αυτά κάποια περίοδο άκουγα Ξύλινα Σπαθιά κάθε μέρα και έχω ΟΛΑ τα albums από Υπόγεια Ρεύματα άρα δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα εν λόγω συγκροτήματα και τη σκηνή που εκπροσωπούσαν. Απλά πρέπει να καταλαβαίνουμε και να παραδεχόμαστε κάποια πράγματα που είναι πέραν αμφισβήτησης χωρίς να προσπαθούμε να χρυσώσουμε το χάπι...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FatalK,ούτε ο πρώτος είσαι ούτε ο τελευταίος που νομίζει ότι το ροκ εξαντλείται σε αισθητική ήχων και ύφος. Δικαίωμά σου.

 

Αλλά όταν κοιτάς έναν αγρό που ποτίζεται, συνήθως τσεκάρεις να δεις που είναι η πηγή. Και η πηγή δεν ήταν ποτέ στα βαλκάνια ή την χώρα μας ειδικότερα.

 

Ακόμη και η τεράστια λίστα που παρέθεσε ο Brain (παρότι είναι άκυρη - αυτό μας έλλειπε να θεωρούμε ροκ τον παλαμίδα ή τον πιτσιλαδή, μόνο ο τσίκ νακασιάν λείπει...) δείχνει ξεκάθαρα ότι όλοι τους ακολουθούσαν μουσικά και ιδεολογικά ρεύματα του εξωτερικού.

 

Αυτά...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά αν και προειδοποίησα για το τι ήθελα να πω και να εξηγήσω, παρόλαυτά δεν έγινα κατανοητός...συμφωνώ και με σένα eye αλλά και με σένα alchemist.....για αυτό έκανα και την παράθεση από επάνω σε αυτό που είπε ο superfunk....μιλούσα για τους στίχους όπως και για τη μουσική....Νομίζω ότι συμφωνείτε και οι δύο ότι μουσικά (μα και στιχουργικά) οι Green Day 'η οι Placebo δεν είναι και κάτι σπουδαίο....

 

Το αν επηρέασαν μια μουσική σκηνή είναι άλλο πράγμα...(εννοείται πως έτσι είναι). Μα, εγώ μιλούσα για τη μουσική κατάρτιση αυτή καθ'ευατή όπως και για το στίχο...

Για αυτά δηλ που είχα κάνει τη παράθεση στα λόγια του superfunk....Μόνο για αυτά μιλούσα....Μα, με τα συγκεκριμένα γκρουπ δεν έχω τίποτα και σέβομαι αυτό που κάνουν...

 

Eye Ουδέποτε είπα ότι το ροκ εξαντλείται σε ύφος ή αισθητική....Πραγματικά είμαι πολέμιος της δειλο/άποψης (γιατί περί δειλών πρόκειται) ότι το ροκ έχει πεθάνει και βλακείες.....αυτά ούτε αυτοί που τα λένε δεν τα πιστεύουν...

 

Έτσι λοιπόν, ούτε κανένα χάπι προσπαθώ να χρυσώσω (τρόπος του λέγειν) αλλά και ούτε και να επιβάλλω κάτι λάθος....(έτσι δεν είναι;)

 

Τι έχετε να πείτε; Ευχαριστώ για τις γνώμες σας....

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης σου λέω ότι οι Greenday και οι Placebo δημιούργησαν (μαζί με κάποιους άλλους) ολόκληρες μουσικές σκηνές και διαμόρφωσαν μουσικά μια γενιά σε παγκόσμιο επίπεδο

 

Κερμιτάκο διαφωνώ 100%! Οι Greenday μονάχα σαν εύπεπτοι κι εθιστικοί ποπ κλώνοι των Ramones ορθοπόδησαν, και οι Placebo απλά πάτησαν στην brit pop σκηνή που προϋπήρχε πολύ πριν από αυτούς (μερικοί θα έλεγαν από Mπητλοστόουνς, Jam και Wire, εγώ θα έλεγα περισσότερο Stone Roses). Τεσπα πηγαίνω οφτόπικ αλλά δεν πιστεύω ότι μιλάμε για διαφορετικά είδη μουσικής όταν συγκρίνουμε ροκ μπάντες με διαφορετικό ύφος.

 

Παλιά είχα κρατήσει κι ένα αφιέρωμα στο δυσοίωνο μέλλον της ελληνικής ροκ με γνώμες από Μηλάτο, Κατσούρη της Hitch Hyke κι απ΄τον άλλο της Wipe Out που ξεχνάω το όνομά του, από ακροατές - μέλη συγκροτημάτων κλπ. αλλά τώρα είναι κάπου χαμένο... Φαίνεται ότι έχουμε πολύ μεγαλύτερες ελπίδες αν ποντάρουμε στην "World Music": http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=13864&m=C10&aa=1

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην συγκρίνεται ανόμοια μεγέθη. Από τον ελληνικό αχταρμά που λέγεται ελληνική κοινωνία μπορεί να βγούν 1000 γκρουπ ροκ ενώ από Αμερική και Αγγλία 1000000000000+. Οπότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης-θα ήταν άδικο για την όποια ελληνική σκηνή. Επιπλέον τα ελληνικά γκροπ που ξεκινούν συνήθως από μικρή ηλικία διαλύονται τάχιστα και λίγα αντέχουν στον χρόνο ώστε να βγάλουν κάτι ποιοτικό και καλοπαιγμένο, υπό το βάρος των πρέπει-σπουδές,στρατός,οικογένεια,δουλεία κτλ-. Στην Αμερική για κάθε μεγάλο συγκροτήμα υπάρχουν αναρίθμητα άλλα που βρίσκονται στο δρόμο με ένα βανάκι και παίζουν συστηματικά κυνηγώντας το ΟΝΕΙΡΟ! Εδώ δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο, άσε που η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της....

Είναι πολλά τα λεφτά,οι στερήσεις και ο κόπος που έχουν επενδύσει τα συγκροτήματα είτε λέγονται Διαφανα Κρίνα είτε Placebo για να φτάσουν εκεί που είναι, πόσοι στο Ελλαδισταν είναι διατεθημένοι να κάνουν το ίδιο γνωρίζοντας ότι μπορεί να μην καταφέρουν τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου