Προς το περιεχόμενο

Ελληνικο ροκ


aposperitis7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 253
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακόμη και η τεράστια λίστα που παρέθεσε ο Brain (παρότι είναι άκυρη - αυτό μας έλλειπε να θεωρούμε ροκ τον παλαμίδα ή τον πιτσιλαδή, μόνο ο τσίκ νακασιάν λείπει...) δείχνει ξεκάθαρα ότι όλοι τους ακολουθούσαν μουσικά και ιδεολογικά ρεύματα του εξωτερικού.

 

Αυτά...

 

 

Με την ευρύτερη έννοια "ελληνικό ροκ"   αν το πρόσεξες eye, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί ασχολείσαι με κάτι που δεν υπάρχει για σένα, όπως ο ίδιος δήλωσες δεν υπάρχει ελληνικό ροκ, δεν είπε κανείς ότι έγινε καμιά παρθενογέννεση του ροκ στην ελλάδα  :) να στείλουμε μια επιστολή και στον κύριο Ντίνο Δηματάτη για το άκυρο τίτλο του "25 χρόνια ελληνικού ροκ" και να του πούμε να το κάνει "25 χρόνια συγκροτήματα και καλλιτέχνες με μουσικά και ιδεολογικά ρεύματα του εξωτερικού."  :)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευρύτερη έννοια "ελληνικό ροκ"   αν το πρόσεξες eye

 

Και ποια  είναι ρε παιδιά αυτή η "ευρύτερη έννοια"; Πόσο ευρύτερη δηλαδή; Μήπως αν την κάνουμε ακόμη πιο ευρεία συμπεριλάβουμε και το δόλιο το Φοίβο που λοιδωρείται σε άλλο thread αυτές τις ημέρες; Τέλος πάντων, πέραν της πλάκας, είμαι αρκετά ηλικιωμένος για να μη χρειάζομαι "γραπτές μαρτυρίες" για αυτά τα πράγματα - γνωρίζω με απόλυτη ακρίβεια τι έχει συμβεί στην ελληνική μουσική σκηνή τα τελευταία 25 περίπου χρόνια. Τώρα, το τι γράφει ο καθένας για να τέρψει/κολακέψει το αναγνωστικό κοινό του... άστο καλύτερα, αν θέλουμε σάλτσες υπάρχουν πάντα και τα παλιά τεύχη του περιοδικού Ήχος (και HiFi). :):)

 

αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί ασχολείσαι με κάτι που δεν υπάρχει για σένα

 

Ε, καλά τώρα μη φανταστείς ότι ασχολούμαι και πάάάάρα πολύ. Στα πλαίσια της κουβεντούλας που κάνουμε, λέω και εγώ αυτά που γνωρίζω. Από την άποψη των νέων παιδιών βέβαια, το να καταλάβουν που ζούνε και ποια ακριβώς είναι η μουσική παράδοση που θα μπορούσαν να υπηρετήσουν, μπορεί κάλλιστα να κάνει τη διαφορά ανάμεσα στο να έχουν καλλιτεχνικό αύριο και στο να μην έχουν. Αυτός είναι ο λόγος που προτιμώ τη διατύπωση και την ορολογία που προτείνει ο Superfunk περί σύγχρονης ηλεκτρικής λαϊκής μουσικής παρά το "ελληνικό ροκ" - είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα, κατά τη γνώμη μου.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μιλήσεις για ροκ, πρέπει να έχεις υπάρξει ροκάς!!!  ::) :P ;D ;D  ;)

 

 

Μπουχα χα, κακιούλα, μην το πάρετε σοβαρά!!!  ::) :P :D ;D ;D

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μιλήσεις για ροκ, πρέπει να έχεις υπάρξει ροκάς!!!  ::) :P ;D ;D  ;)

 

Πάντως ο Δηματάτης το έχει κάνει επάγγελμα βλέπω... (κακιούλα επίσης). Μου θυμίζει τον άλλο, τον... Νταλούκα που έβγαζε το ψωμί του (και ίσως τις γκόμενές του) σχολιάζοντας τους στίχους του Μόρισον... (μεγάλη κακιούλα... :) :) :)).

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μιλήσεις για ροκ, πρέπει να έχεις υπάρξει ροκάς!!!  ::) :P ;D ;D  ;)

 

εγω παλι πιστευω οτι για να μιλησεις για rock πρεπει απλα να σου αρεσουν τα στερεοτυπα. τετοιες ταμπελες χρησιμοποιουσε ο κοσμος το 80 οπου αυτο σημαινε οτι παει σε αλλο μαγαζι απ τον καρεκλα :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Wow!

 

Καμιά δουλειά δεν είν΄ντροπή!!!  ;D

 

@mechmg93

Μόλις μηδένισες μια ολόκληρη εποχή με μια σου φράση.

 

Τα 80ς  ο κόσμος άκουγε ντουράν ντουράν και αχά. (αξιόλογοι και οι δυο) Και ναι, τα 80ς ήταν η εποχή των στερεότυπων, αλλά και η εποχή που αυτά παράκμασαν και καταρρίφθηκαν. Το αρχικό μου σχόλιο παραμένει...  ;)

 

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι ο λόγος που προτιμώ τη διατύπωση και την ορολογία που προτείνει ο Superfunk περί σύγχρονης ηλεκτρικής λαϊκής μουσικής παρά το "ελληνικό ροκ" - είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα, κατά τη γνώμη μου.

 

Θα συνεχισω την ...αναλυση μου και θα ΞΑΝΑπω γιατι ΜΟΥΣΙΚΟΛΟΓΙΚΑ ("παιχτiκα" δηλαδη) η μουσικη που εμεις λεμε "ελληνικο ροκ" ΔΕΝ ειναι ροκ ,προσεξτε: ΜΟΥ-ΣΙ-ΚΟ-ΛΟ-ΓΙ-ΚΑ..

 

Οι "ξενοι" απλα εντυπωσιαζονται τρομερα με τους ελληνες μουσικους (ντραμμερ,τραγουδιστες κτλ) που παιζουν ροκ και παρολα αυτα ΤΟΝΙΖΟΥΝ το "1" και το "3"  (αυτο συμβαινει σε ΟΛΑ τα "παραδοσιακα" ροκ ελληνικα γκρουπ απο Τρυπες μεχρι...Πυξ Λαξ με ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ εξαιρεσεις..ΑΦΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟ ΖΕΪΜΠΕΚΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ :) )

 

Μουσικη που τονιζει το "1" και το "3" απλα ΔΕΝ ειναι ροκ....(ΟΛΑ τα δυτικα γκρουπ γκρουβαρουν στο "2" και στο "4")

 

σκεφτειτε ενα οποιοδηποτε γνωστο ροκ κομματι (απο το Smoke on the water μεχρι το London Calling τονισμενο στο 1 & 3 για να καταλαβετε ποσο περιεργο ακουγεται..)

 

end of story...

 

Ειναι ,αρκετες φορες, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ μουσικη αυτο που παιζουν τα ελληνικα γκρουπ ΡΟΚ ομως (μουσικολογικα) ΔΕΝ ειναι..   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mechmg93

Μόλις μηδένισες μια ολόκληρη εποχή με μια σου φράση.

 

 

 

βεβαιως και τη μηδενισα.μηπως μηδενισα μια εποχη που το "ροκ ηταν τροπος ζωης" ;D ;D?? συγνωμμη αλλα αρνουμαι να κατανοησω και κυριως να χρησιμοποιησω τετοια ορολογια. οσο και αν ακουω το τελευταιο αλμπουμ της pj harvey, τα 3 αλμπουμ των portishead, την δισκογραφια του Nick Cave, τους joy division τους clash και τους stones, ουτε μπορω να τα κατηγοριοποιησω ουτε να βρω αμεσα κοινο τοπο μεταξυ τους..Δεν με νοιαζει τι παιζουν,μονο αν μ αρεσουν η οχι με νοιαζει. ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ.

 

no offence.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mechmg93

Μόλις μηδένισες μια ολόκληρη εποχή με μια σου φράση.

 

 

 

βεβαιως και τη μηδενισα.μηπως μηδενισα μια εποχη που το "ροκ ηταν τροπος ζωης" ;D ;D?? συγνωμμη αλλα αρνουμαι να κατανοησω και κυριως να χρησιμοποιησω τετοια ορολογια. οσο και αν ακουω το τελευταιο αλμπουμ της pj harvey, τα 3 αλμπουμ των portishead, την δισκογραφια του Nick Cave, τους joy division τους clash και τους stones, ουτε μπορω να τα κατηγοριοποιησω ουτε να βρω αμεσα κοινο τοπο μεταξυ τους..Δεν με νοιαζει τι παιζουν,μονο αν μ αρεσουν η οχι με νοιαζει. ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ.

 

no offence.

 

No offence taken, for sure, αλλά και πάλι το ότι εσύ αρνείσαι ή αδυνατείς να κατανοήσεις κάτι δεν ακυρώνει και την ύπαρξή του. Η οποία παρεμπιπτόντως βρίσκεται τελείως αλλού από εκεί που την έχεις τοποθετήσει...

Εν πάσει περιπτώσει, προσωπικά δεν έχω καμιά απαίτηση ούτε από σένα ούτε από κανένα άλλο φίλο να κάνει κάτι τέτοιο.Απλά, ακόμα και αν ήταν στερεότυπο, κάποιοι το ζούσαν και αυτό φτάνει...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου