Προς το περιεχόμενο

Ελληνικο ροκ


aposperitis7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και άμα πίνεις ούζο , είσαι μεταλλάς?Ξεκολλάτε λαι επικεντρωθείται σε πιο εποσιώδη πράγματα. Έχει κανείς bootleg από πανηγύρια?Έχω καμιά 30+ και θέλω να την εμπλουτίσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 253
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ροκ εχει να κανει με τη νοοτροπια με βασικο αξονα να διαφερεις απο την πλατεια μαζα, να ζεις ελευθερος απο θρησκειες, απο εξουσιες και στερεοτυπα. Και αυτο ακριβως το πνευμα το εχει χτισει γυρω απο ενα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μουσικο πλαισιο που ακολουθει καποιους κανονες

 

Διαφέρω από την πλατιά μάζα; Έτσι νομίζω. Ζω ελεύθερος από θρησκείες; Διαλέγω την δικιά μου και μου αρέσει, thank you very much. Zω ελεύθερος από εξουσίες; Όχι βέβαια (όπως όλοι στον πλανήτη). Ζω ελεύθερος από στερεότυπα; Eπιλέγω τα δικά μου. Είμαι ροκάς; Aν σημαίνει να είμαι ένα μοδάτο μέρος του λόγου όπως το "σκληρό ροκ" του ΠΑΣΟΚ, ένα νέο τρεντ στις ανοιξιάτικες κολεξιόν, κι αν σημαίνει ότι θα ταυτιστώ με αυτούς...

 

38f932ca47.jpg

 

...να μου λείπει!! (καλοί - κακοί δεν θα το σχολιάσω, μερικούς τους ακούω κιόλας πού και πού αλλά να σας εξομολογηθώ ότι το θρεντ έχει αρχίσει να μου δημιουργεί πολλά σπυράκια στο άκουσμα της λέξης "ροκάς")

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα σιχαινόμουν αυτήν την λέξη, και είχα μια έμφυτη απέχθεια προς τα άτομα που την χρησιμοποιούν. Καλύτερα να με πουν μ@λ@κ@ παρά "ροκά". Μπλιαχ. Πάω να κάνω γαργάρες με ακουαφόρτε.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εγώ λέω να καταργήσουμε και τη λέξη ΡΟΚ....Είστε; Μπορούμε να γραφούμε στην ιστορία ρεεεεεε....

 

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιδες λοιπον τι αποτελεσμα δημιουργειται με τετοιες συζυτησεις? Να σιχαθουν τα ατομα την εννοια ροκ. Ωραιο συμπερασμα βγηκε απο την κουβεντα και αυτο με λυπει αφανταστα. Καλα αυτο το ποστ του Bloody sunday το εκλαμβανω εκ του πονηρου η εστω κακο χιουμορ. Τελικα φιλε μου τι θελεις να πεις? Οτι δεν υπαρχει ροκ και καποιες ιδεες πισω απο αυτο? Τι ειναι δηλαδη το ροκ , οτι του καπνισει του καθενα? Μου βαλες και Ζουγανελη μεσα...τι να πω... Δηλαδη αμφιβαλλεις πως η ροκ μουσικη εχει σα βαση την αμφισβητηση στο κατεστημενο? Αλλα εσυ κανεις και κατι αλλο. Απομονωνεις εκφρασεις και δε βλεπεις το συνολο, δε σημαινει δηλαδη οτι οποιος παει κοντρα στο ρευμα η οτι οποιος ειναι αθεος ειναι και ροκ. Δες τα σε παρακαλω σα συνολο και μη διαστρεβλωνεις οσα λεω...

Οσον αφορα τα μετρα 2 και 4 κλπ κλπ. 1) Τι σχεση εχει η ροκ με τη jazz ,τη fusion funk κλπ κλπ....2) Εχω ακουσει σχεδον τα παντα απο maiden, helloween κλπ ...πειτε μου πχ...το fear of the dark h to I want out η οποιο κομματι θελετε που ακριβως τονιζεται στην αρση για να καταλαβω και εγω. Στο ρεφρεν πχ του fear of the dark θα τονισω στο fear , εκει θα χτυπησω παλαμακια και οχι στο of....3) Moυσικολογικως λοιπον εφοσον η κλασικη μουσικη ειναι η μητερα ολων των μουσικων και αιωνες πριν αρα εκει εχει τις ριζες το 1 και το 3, αρα γιατι να μη πω οτι οι Ελληνες εχουν σχεση με την κλασικη και οχι με τα τσιφτετελια και τα ζειμπεκικα. Εγω παντως στο Ωδειο κλασικη σπουδασα και οχι ζειμπεκικο. 4) Ακομα και ΑΝ ισχυει αυτο με τα μετρα, δε μπορω να καταλαβω κατα ποσο ενα μετρικο συστημα των τυμπανων που στο κατω κατω ειναι ρυθμος καθοριζει τη μουσικη. Η μουσικη πανω απο ολα ειναι νοτες, ο ρυθμος ειναι μεν σημαντικο στοιχειο αλλα οχι να καταργησουμε τη μουσικη προς χαρην μιας -αμφιλεγομενης- θεωριας ρυθμου.

Τελος καλο θα ηταν οταν μιλαμε για ροκ να μιλαμε για ροκ και οχι για jazz, funk, fusion, rnb, hip hop και δε ξερω και εγω τι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι ακομα...νομιζω οτι οι ρυθμοι στα drums ειναι πανω κατω στανταρ και τους χρησιμοποιουνε κατα κορον ολοι οι ντραμερ, πρωτα μποτα και μετα ταμπουρο. Ολα τα γκρουπ που ξερω αυτο κανουν αρα αν θελεις να πεις αυτο λεγοντας 2 και 4 πιστευω πως τα ελληνικα μεταλ τουλαχιστον γκρουπ το κανουν κατα κορον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχεση εχει η ροκ με τη jazz ,τη fusion funk κλπ κλπ...

 

ΤΕΡΑΣΤΙΑ  ,In fact προερχεται απο τη Jazz...(η οποια βεβαια προερχεται απο παμπαλαιες ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΕΣ μουσικες οι οποιες ΕΙΝΑΙ σχεδον παντα 2-4)

 

 

 

Moυσικολογικως λοιπον εφοσον η κλασικη μουσικη ειναι η μητερα ολων των μουσικων

 

αυτο το λες ΕΣΥ.

Ευτυχως ΠΡΙΝ απο την κλασσικη μουσικη η οποια δεν ειναι ουτε 300 ετων προ-υπηρχαν ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολλες μουσικες....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νάτοοοοοοςς....έλα λοιπόν και ένας επιτέλους.....(heretic για σένα μιλώ)

φίλε μου της ίδιας άποψης είμαι και εγώ....Ειδες που μπορούμε να φτάσουμε; Μπορεί εγώ να κάνω πλάκα αλλά ειλικρινά σιχάθηκα στο post αυτό να την ''μπαίνουν'' στο ροκ είτε στο κάθε τι που αφορά...

 

Αλλά δυστυχώς αυτά βλέπουν οι άφτουροι-κάγκουρες (εμάς που είμαστε της ίδιας μουσικής και τρωγόμαστε μεταξύ μας) και απαξιούν και για το ροκ και για την ποιοτική μουσική......μάγκες εκτός του ότι το post έχει ξεφύγει από το αρχικό του θέμα, παρακαλούνται όσοι θέλουν να πουν τις εξυπναδες τους να ανοίξουν κανα post: ''Ο Βενιζέλος πιο ροκ από τον Μπουλά''....και εκεί βέβαια θα γίνει του ΚΚΕ......

 

Αι συγχτηρια πια....Αντί να μιλάμε για το ότι είμαστε μάγκες που ακούμε ροκ ή και οτιδήποτε ποιοτική μουσική (άντε το λέω εγώ), φτάσαμε να τα βάλουμε με το Ζουγανέλη, το Μπουλά και τον Μιτζέλο (το ΘΕΟ)......Λες και είπαν ποτέ αυτοί οι άνθρωποι ότι είμαστε ροκάδες, ότι γ@μούμε και όλα τα σχετικά που ακούγονται....για να συμαζευόμαστε λέω εγώ....

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες και είπαν ποτέ αυτοί οι άνθρωποι ότι είμαστε ροκάδες,

 

κατσε ρε μεγαλε το ποστερ ΤΙ γραφει κατω απο τις φωτο?γιατι θα τρελλαθουμε τελειως...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου