Προς το περιεχόμενο

Ελληνικο ροκ


aposperitis7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

FatalK, γιατί εκνευρίζεσαι;

Μήπως δεν έχεις καταλάβει τι λέμε και τα έχεις πάρει χωρίς λόγο;

 

Και βέβαια υπάρχει ροκ, για την ακρίβεια εγώ προσωπικά την ακούω σχεδόν σε όλη μου τη ζωή.

 

Η συζήτηση αφορά το αν υπάρχει (και πως μπορεί να οριστεί) αυτό που λέμε "ελληνικό ροκ". Άλλοι λέμε ότι δεν υπάρχει, άλλοι λέμε ότι υπάρχει, άλλοι κάνουμε και λίγο πλάκα... αλλά αυτό είναι το θέμα της συζήτησης.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 253
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ρε superfunk μη κολλάς2 στις λέξεις που είπα....2Ξέρεις πως το λένε οι άφτουροι ότι είμαι ροκάς, και yeah και θα σας φάω και δεν υπολογίζω κανεναν και δεν μου τη λεει κανενας κλπ κλπ....Αυτο εννοώ...όχι αυτό καθεαυτό ότι παίζω ροκ και τα σχετικά... ;) ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@heretic

 

Νομιζω οτι εχεις υπερμυθοποιησει την ολη κατασταση...δηλαδη το ρεγγε σαν κινημα εχει κατι λιγοτερο απο αυτα που προσδιδεις στο ροκ?...μηπως το bebop? .....εχεις δηλαδη την εντυπωση οτι οσοι ακουνε ροκ δεν πιστευουν στο θεο ? (κατι αναλογο δεν λενε και για τους κουμουνιστες?)....καλο και χρυσο ειναι το ροκ αλλα δεν ειναι μονο αυτο καρντασι, υπαρχουν κι αλλα πραγματα εξισου αξιολογα κι επαναστατικα και ποιοτικα οπως υπαρχουν και χειροτερα.

 

@superfunk

 

Προσπαθεις να μου πεις δηλαδη οτι εχουν swing feel οι beatles? ,......Και δεν εχει ο Σιδηροπουλος?...εγω ,μπορω να σου παραθεσω αρκετα τραγουδια ελληνοφωνων συγκροτηματων που "ΚΑΡΑσουινγκαρουν" , μπορεις εσυ να μου παραθεσεις αγγλικα british pop ή grange συγκροτηματα που να το κανουν αυτο??

 

....Κι ελεος ρε αδερφε γουσταρω τρελα και τους Helloween και τους Manowar (παιδικα καταλοιπα, τι να κανω?) αλλα οχι και swing feel το future world και το fighting the world (Σοβαρα τωρα , ακου λιγο την εισαγωγη του που εχει μονο τυμπανα, ειναι ακριβως ο ορισμος του τονισμου 1-3).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτο το ποστ του Bloody sunday το εκλαμβανω εκ του πονηρου η εστω κακο χιουμορ. Τελικα φιλε μου τι θελεις να πεις? Οτι δεν υπαρχει ροκ και καποιες ιδεες πισω απο αυτο? Τι ειναι δηλαδη το ροκ , οτι του καπνισει του καθενα? Μου βαλες και Ζουγανελη μεσα...τι να πω... Δηλαδη αμφιβαλλεις πως η ροκ μουσικη εχει σα βαση την αμφισβητηση στο κατεστημενο? Αλλα εσυ κανεις και κατι αλλο. Απομονωνεις εκφρασεις και δε βλεπεις το συνολο, δε σημαινει δηλαδη οτι οποιος παει κοντρα στο ρευμα η οτι οποιος ειναι αθεος ειναι και ροκ. Δες τα σε παρακαλω σα συνολο και μη διαστρεβλωνεις οσα λεω...

 

Πονηρό δεν ήταν το ποστ μου, χιούμορ δεν έκανα, σχολίασα κάτι που είδα και μου έκανε εντύπωση. Λογοκριτής δεν είμαι για να απομονώσω καμία φράση, όλο το ποστ σου είναι δημοσιευμένο & διαθέσιμο στον οποιονδήποτε. Ροκ υπάρχει και παραΰπάρχει, ιδέες πίσω από αυτό οπωσδήποτε, αλλά όποιος προσπαθεί να το αιχμαλωτίσει σε στυλ, ιδεολογίες, έννοιες κλπ. και να το καπηλευτεί προς δικό του όφελος (όχι εσύ, μην παρεξηγηθούμε) έχει χάσει εντελώς το παιχνίδι και δεν θα με πείσει ποτέ.

 

Ο Ζουγανέλης μπορεί κι αυτός να τρελαίνεται με την ταμπέλα ροκάς, δεν το γνωρίζω. Αυτό που λέω εγώ όμως στο παραπάνω ποστ (και που δεν κατάλαβες) είναι ότι αυτοί που έφτιαξαν την παραπάνω αφίσα και που συνεχίζουν να κολλάνε μικροαστικές ρετσινιές στο ροκ θα έπρεπε να δολοφονηθούν με μεσαιωνικά βασανιστήρια. Και ναι, αμφισβητώ ότι το ροκ έχει σαν βάση την αμφισβήτηση στο κατεστημένο: το ροκ εμπνέεται και μιλάει για ένα σωρό συναισθήματα - εμπειρίες -καταστάσεις. Μην προσπαθείς να το παρουσιάσεις σαν στρατευμένη τέχνη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη το ρεγγε σαν κινημα εχει κατι λιγοτερο απο αυτα που προσδιδεις στο ροκ?

 

Εμ, το είπα εγώ ότι όπου να' ναι θα έριχνες και ατάκα για τον Μπομπ Μάρλεϋ :) :) :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως στις συναυλίες τα παλαμάκια τα βαράω στις άρσεις, είμαι ροκάς τελικά; ;D ;D ;D

Μόνο εμένα μου αρέσει να βαράω τρίηχα;  ;D ;D ;D Εντωμεταξύ έχετε ποτέ δοκιμάσει να χτυπάτε τρίηχα στο χειροκρότημα;;; Πέραν του ότι ακούγεται απίστευτα γελοίο, έχει τρελλό γέλιο γιατί οι δίπλα μπλέκονται άγρια και κοιτάνε σε φάση "μα τι κάνει αυτός ο μαλάκας;;;" ;D ;D ;D

 

Στο ρεφρεν πχ του fear of the dark θα τονισω στο fear , εκει θα χτυπησω παλαμακια και οχι στο of...

 

??? ??? ??? ??? Πλάκα κάνεις! Μα στο of και στο dark πάει το beat!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την παρτιτουρα του fear of the dark 4/4 ειναι και ο Dickinson τονιζει το Fear kai ΟΧΙ το Of...κουφος δεν ειμαι.

Διευκρινηστε παντως τι ενοειτε. Μποτα ταμπουρο η γενικοτερα μουσικη? Η μουσικη τονιζεται στο 1 και στο 3 , το ταμπουρο οντως στο 2 και 4 αλλα αυτο το κανουν κατα κορον οι Ελληνες ειναι ο πιο δημοφιλης ρυθμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζήτηση αφορά το αν υπάρχει (και πως μπορεί να οριστεί) αυτό που λέμε "ελληνικό ροκ"

 

Από τη στιγμή που γίνεται συζήτηση γι 'αυτό και αναφέρεται επί 10 σελίδες σίγουρα υπάρχει, έστω και σαν μη-πραγματική/υποθετική έννοια, έστω και σαν κατασκεύασμα της νόησης (ή ανοησίας) μας  ;D

 

Το να βρεθεί κοινά αποδεκτός ορισμός στο παρόν thread είναι από τους ορισμούς της 0% πιθανότητας αλλά δε τρέχει και τίποτα, κουβέντα να γίνεται...

Εγώ πάντως και έμαθα και διασκέδασα από τα γραφόμενα, οπότε keep rocking (αλα ελληνικά πάντα) !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου