Προς το περιεχόμενο

Τι συνδεση εχετε στο internet?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειστε ευχαριστημενοι απο τον παροχο σας?Εγω ειμαι στο 2play της Forthnet...και βλαστημαω την ωρα και την στιγμη,που εφυγα απο τον ΟΤΕ.. :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω ειμαι στο 2play forthnet ---έως 24mbps

Σε γενικά πλαίσια ειμαι ευχαριστημενος....Απλά τρώει κατα καιρούς σκαλώματα και μου σπαει τα νεύρα....

 

Downloading απο ftp >>> 1mB/s

Uploading δεν εχω κανει σωστές μετρήσεις αλλα ενα 400 up το πιανω...

 

Τωρα σχετικά με την τηλεφωνια...Ειναι εν μερη αθλια...Αλλά προσφέρει πολλά και γενικά συμφερει αν ξεχασεις την ποιοτητα στον ήχο...((καλα μην περιμένετε τπτ το τραγικό αλλα οκ...))

 

 

Αυτάααα...

 

Παντως εχω ακούσει και κατι τραγελαφικά σκηνικά απο forthnet 2 play....και κατεληξα στο οτι ειμαι κωλοφαρδος.... ;D ;D

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, τι γινεται πια με αυτήν τη φορθνετ... Και σε ένα αλλο φορουμ που παρακολουθώ άνοιξε προχθες ίδιο θρεντ και όλοι τα χώνουμε στην εν λόγω εταιρία.

Εγώ έκανα σύνδεση ιντερνετ μονο στο ιδιόκτητο και καλα δίκτυο της και όλο προβλήματα έχω εδώ και δύο εβδομάδες που ενεργοποιήθηκε... Και αν προσπαθήσεις να πάρεις τηλ στην τεχνική υποστήριξη ή θα μιλάει, ή θα σε βάλει στην αναμονή για πάντα. Απαράδεκτοι.

Περιμένω να περάσει το εξάμηνο (τοσο κρατάει το συμβόλαιο) και θα το κόψω να πάω στον οτε. Μπορεί να είναι λίγο ακριβότερος και να μην υπόσχεται τόσο υψηλές ταχύτητες (που έτσι κι αλλιώς ούτε η φορθνετ που τις υπόσχεται τις πιανει) αλλά τουλάχιστον να ξέρω ότι θα δουλεύει σταθερα...

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειστε ευχαριστημενοι απο τον παροχο σας?Εγω ειμαι στο 2play της Forthnet...και βλαστημαω την ωρα και την στιγμη,που εφυγα απο τον ΟΤΕ.. :'(

 

Για δώσε παραπάνω πληροφορίες για να ξέρω τι θα μου σκάσει στο κεφάλι...

 

Εχω κάνει αίτηση (στα γραφεία τους) από τις.............................................

 

19 ΙΟΥΝΙΟΥ (!!!)

 

και ακόμη τίποτα!

 

Και εννοείται ότι είμαι σε περιοχή (Παγκράτι) που έχει ιδιόκτητο δίκτυο η εταιρεία...

 

Το πιο κουφό βέβαια είναι ότι μου έχουν στείλει τον εξοπλισμό από 1 Οκτωβρίου και έλαβα και ένα μήνυμα ότι η υπηρεσία θα ενεργοποιηθεί στις 15 Οκτωβρίου. Αλλά όπως καταλαβαίνετε, δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη καμιά υπρεσία και έχω ακόμη τον ΟΤΕ.

 

Η επιστήμη σηκώνει ψηλά τα χέρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω βάλει τη φόρθνετ. Είπα να φύγω από τον ΟΤΕ και έβαλα στην αρχή Τελάς. Εκεί να δείτε σούργελα!!! ΑΝ ποτέ σηκώνανε το τηλέφωνο θα ήταν μετά από τουλάχιστον 30 λεπτά. Έτσι και την διέκοψα... Πήγα λοιπόν στη φόρθνετ. Θεωρώ ότι είμαι ο ΠΙΟ ΚΩΛΟΦΑΡΔΟΣ φορθνετάς στον πλανήτη, καθώς η σύνδεση έγινε μέσα σε 20 μέρες, όσες μου είχαν πει κι αυτοί τηλεφωνικά!!! Την ίδια περίοδο φίλος μου έκανε αίτηση (τέλη Ιουλίου) και ακόμα δεν έχει γίνει η σύνδεση....

Βέβαια είναι γνωστό ότι τα 24 είναι ουτοπικά, κι εκεί που μένω πιάνω 6.5. Γενικότερα είναι όλοι τους χάλια γιατί δεν χτυπάνε εκεί που πονάει τον ΟΤΕ. Στην εξυπηρέτηση πελατών!

Το χειρότερο όλων είναι ότι οι ίδιοι οι "εναλλακτικοί" με την συμπεριφορά τους σε στέλνουν συστημένο πίσω στον ΟΤΕ, να αναπολείς τις μέρες που ίσουν ΟΤΕάκιας και ευτυχισμένος...

Και όντως, η ποιότητα τηλεφώνου είναι ψιλοχάλια. Γενικότερα δεν το περίμενα αυτό από την φόρθνετ, νόμιζα ότι θα έμπαινε στο παιχνίδι και θα τα τελείωνε όλα...Αλλά...

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι όπως έχει διαμορφωθεί η αγορά τώρα όλοι τους είναι λαμόγια, γι αυτό είναι καλύτερο να είσαι με το μέγα λαμόγιο (ΟΤΕ φυσικά) για να έχεις το κεφάλι σου ίσυχο! Και την εξυπηρέτιση τους έχουν βελτιώσει (έχουν μπει σε πολλά quality control προγράμματα και ελέγχονται κανονικότατα) και την σύνδεση σου την έχεις έτοιμη σε 2 μερούλες. Και φυσικά γλιτώνεις την μέγα καραμέλα όλων των άλλων εταιριών "Ά εμείς δεν φταίμε, φταίει ο ΟΤΕ, εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι) και φυσικά έχεις άμεση τεχνική εξυπηρέτιση σε προβλήματα μιας και δεν πρέπει να περάσεις από 1000 γραφεία σε 2-3 διαφορετικές εταιρίες!

 

Πάντως εγώ (και δεν πιστεύω τον εαυτό μου που το λέω αυτό πλέον) είμαι ευχαριστημένος ΟΤΕντζής και μάλιστα με συνδέσεις σε δυο διαφορετικές πόλεις έχω πάντα σταθερές ταχύτητες χωρίς προβλήματα.

 

 

P.s. Πριν διακόψω την σύνδεση στην forthnet μπήκα στον πειρασμό να τσεκάρω το forthnet double play και πέρασα μια βόλτα από τα γραφεία της forthnet στη Θεσσ/νικη και βρήκα μια ουρά 15 άτομα όλοι ήταν εκεί για να κάνουν παράπονα ή/και για να ακυρώσουν συνδέσεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το θεμα ειναι ότι ειναι αρχή ακομα για double play κολπα...Και ειναι προφανες σε οσους πηραν απο την forthnet double play οτι το ΜΕΧΡΙ 24 mbps ειναι δυσκολο να πιαστει....

 

Εγω πάντως ευχαριστημενος απο forthnet ειμαι...αν φανταστειτε ότι με τα ιδια χρηματα ειχα στον οτε 1mbps συνδεση....

 

Αρχη ειναι ακομα...

Ακουσα κατι κουλές μετρησεις στο κεντρο αθηνα....Forthnet double play 3mΒ/s απο σοβαρούς servers και επαθα.... :o

Παντως το πραγμα βελτιωνεται ταχιστα....και πιστευω οτι σε ενα χρονο max το double play απο ολες τις εταιρείες θα ειναι σοβαρότατο...

 

Πιστεύω πως στον χώρο του broadband παμε πολύ καλά....και σε ευρωπαικά επιπεδα ακομα....

 

Ενδιαφερον ειναι να ακουστούν και αποψεις απο HOL,Οn,Τellas,Vodafone κτλ...

 

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειστε ευχαριστημενοι απο τον παροχο σας?Εγω ειμαι στο 2play της Forthnet...και βλαστημαω την ωρα και την στιγμη,που εφυγα απο τον ΟΤΕ.. :'(

 

Για δώσε παραπάνω πληροφορίες για να ξέρω τι θα μου σκάσει στο κεφάλι...

 

Εχω κάνει αίτηση (στα γραφεία τους) από τις.............................................

 

19 ΙΟΥΝΙΟΥ (!!!)

 

και ακόμη τίποτα!

 

Και εννοείται ότι είμαι σε περιοχή (Παγκράτι) που έχει ιδιόκτητο δίκτυο η εταιρεία...

 

Το πιο κουφό βέβαια είναι ότι μου έχουν στείλει τον εξοπλισμό από 1 Οκτωβρίου και έλαβα και ένα μήνυμα ότι η υπηρεσία θα ενεργοποιηθεί στις 15 Οκτωβρίου. Αλλά όπως καταλαβαίνετε, δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμη καμιά υπρεσία και έχω ακόμη τον ΟΤΕ.

 

Η επιστήμη σηκώνει ψηλά τα χέρια...

Καλε μου φιλε,για το καλο σου,ακυρωσε το συντομοτερο την αιτηση και μεινε εκει που εισαι!Συνδεθηκα τελος Μαιου,με μολις 3 εβδομαδες αναμονη κι ολα ηταν καλα...κατεβαζα με 950ΚΒ/sec και χωρις κανενα προβλημα στο τηλεφωνο...απο εκει και περα τα πραγματα,αργα αλλα σταθερα,πηραν την κατω βολτα...πλεον,κατεβαζω με 150ΚΒ/ς και στις 'καλες μερες και ωρες',μπορει να πιασω 300...το τηλ. λειτουργει κατα βουληση(της φορθνετ),η δε αναγνωριση κλησεων σπανια...η εξυπηρετηση πελατων,αθλια(αδυνατον πια,να βγαλεις γραμμη... και,ενταξει,λες εκανα λαθος,βιαστηκα,να φυγω να γλυτωσω!Δυστυχως,τα πραγματα δεν ειναι και τοσο απλα...πρεπει πρωτα να κανεις αιτηση διακοπης στον παροχο,να περιμενεις ποτε θα δεησουν να σε απενεργοποιησουν(ΟΧΙ,δεν το κανουν αμεσα) και στην συνεχεια να κανεις υπομονη 15 μερες,χωρις ιντερνετ και τηλεφωνο,μεχρι να σε ξαναπαρει πισω ο ΟΤΕ...συν το πεναλτυ(70Ε)προωρης διακοπης ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι απο τους πιό καμμένους στο θέμα μιας και εμπλεξα με την teledome.

 

το τι μου έκαναν είναι απίστευτο.

 

Τους κυνήγησα μέχρι εκεί που δεν εφτασε . εμεινα σχεδόν 1,5 μηνα χωρίς τίποτα και αναγκάστηκαν στο τέλος να μου δώσουν ως αποζημίωση οταν κατάλαβαν οτι θα προχωρήσει νομικά το θέμα, και μετά απο συζήτηση με μεγάλο στέλεχός τους μου έδωσαν εδώ και 4 μήνες 8mbps/1mbps , σε κόστος του 1 μαζί με το τηλέφωνο ως αποζημίωση για την ταλαιπωρία

 

τωρα δεν ξέρω τι θα κάνω αν λήξει το συμβόλαιο μου σε λίγους μήνες, γιατι πραγματικά η κατάσταση είναι τραγική στα ανεξάρτητα δίκτυα και ο ote είναι κατα γενική ομολογία πιο σταθερός αλλά ακριβός.

 

παντως φτανω απα σταθερούς servers τα 800- 830 kbps.

 

Επίσης το προβλημα ιδιαίτερα με τους ανελέητους gamerς όπως θεωρούμαι εγώ, είναι στα ping , που διαφέρουν απο εταιρία σε εταιρία, και στην teledome π.χ. σε κάποιους σερβερς είναι επιεικώς απαράδεκτα

 

Επίσης παίζει ρόλο και η ποιότητα του τηλεφώνου που σου δίνουν τα ανεξάρτητα δίκτυα

 

Ακόμα φοβάμαι την φάση (και εκεί είναι όλο το κόλπο της απάτης) που σε καθυστερούνε στις αποσυνδέσεις και νέες συνδέσεις, για να σε εκβιάζουν

 

πιστεύω οτι είναι  η φάση μια απο τις μεγαλύτερες απάτες και εκμεταλλεύσεις που εχουν υποστει οι Έλληνες καταναλωτές το θέμα της Ευρυζωνικότητας,

 

Δεν φτάνει που μας ξεζουμίζουν, μας ταλαιπωρούν σε σημείο φρενίτιδας.

 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παινέψω λίγο το σπίτι μου...

Λοιπόν, είμαι στο telefonet 1024 της Vivodi, εδώ και 9 μήνες, ενώ πριν είχα για ένα χρόνο το DLSCube 1024. Απ' ότι ακούω ήμουν (και μάλλον συνεχίζω να είμαι) από τους τυχερούς που όλα πήγαν κατ' ευχήν και σύμφωνα με το πρόγραμμα.

Σε άλλες δύο περιπτώσεις που γνωρίζω, καθυστέρησαν μεν υπερβολικά να ολοκληρώσουν την σύνδεση, αλλά από την στιγμή που έγινε δεν έχουν παρουσιαστεί προβλήματα.

Προσωπικά δεν μου έχει τύχει μέχρι σήμερα να έχω κάποιο πρόβλημα (που να ευθύνεται η Vivodi) και όσες φορές χρειάστηκα τεχνική υποστήριξη, αν εξαιρέσω τους πρώτους μήνες που έτυχε να περιμένω και μισή ώρα, η ανταπόκριση είναι άμεση.

Κατεβάζω συνήθως με 100-110 kbps, ενώ στις τηλεφωνικές γραμμές έχω αρκετά καλή ποιότητα (δεν καταλαβαίνω διαφορά με τον OTE να σας πω την αλήθεια).

Ικανοποιημένος πολύ και από το κόστος που έχει πέσει στο 1/3 σε σχέση με τον ΟΤΕ και δεν το έχω μετανιώσει ούτε γι αστείο που έφυγα από το δίκτυο του.

Νομίζω αρκετά είπα, σε λίγο θ' αρχίσω ν' ακούγομαι σαν βαλτός.

Constant Shallowness Leads To Evil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου