Προς το περιεχόμενο

Τι συνδεση εχετε στο internet?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  .που εσυ  και καθε τυπος σαν εσενα λεει χαραμοφαη χωρις κανενα κριτηριο , γνωση και  αμφισβητεις το εργο του και το γεγονος οτι μπορει να δουλευει σε φρεατια και ταρατσες ,να εχει κινδυνεψει απο βραχυκυκλωμα πολλες φορες  ..

 

Πω... εγώ πως νόμιζα ότι ο wasted ήταν αυτός που τους υπερασπίζονταν κάθε φορά που ο sf τους έκραζε;

 

Μόνο και μόνο γιαυτό αξίζεις  -1 καρμα  ;D ;D ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχω το 6μηνο προηγουμενο πακετο forthnet.Μου στειλανε ενα ρουτερ

αλλα μου βγηκε το λαδι δεν μπορεσα να το ενεργοποιησω και το παρατησα στην ακρη.Χρησιμοποιω το παλιο μοντεμ.Εμενα δεν με ενδιαφερουν πολυ υψηλες ταχυτητες αλλα μια φτηνη συνδεση.Μου ειπανε οτι αυτοματα η συνδεση ενεργοποιηται και με χρεωνουν ανα διμηνο.Αυτο το βρηκα λιγο υποπτο, κανονικα εγω δεν πρεπει να ανανεωσω την συνδεση;Η επιλογη δεν πρεπει να ειναι του πελατη;Και συγκεκριμενα δεν ξερω πως μπορω αν θελω να ακυρωσω  την συνδεση με την συγκεκριμενη εταιρεια.Ποια μου προτεινετε σαν την πιο φτηνη;

Να κατσω σε αυτην που ειμαι;Να αναφερω βεβαια οτι μου κανει πολλα κοληματα,ισως φταιει που εχω το παλιο μοντεμ ???

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το 6μηνο προηγουμενο πακετο forthnet.Μου στειλανε ενα ρουτερ

αλλα μου βγηκε το λαδι δεν μπορεσα να το ενεργοποιησω και το παρατησα στην ακρη.Χρησιμοποιω το παλιο μοντεμ.Εμενα δεν με ενδιαφερουν πολυ υψηλες ταχυτητες αλλα μια φτηνη συνδεση.Μου ειπανε οτι αυτοματα η συνδεση ενεργοποιηται και με χρεωνουν ανα διμηνο.Αυτο το βρηκα λιγο υποπτο, κανονικα εγω δεν πρεπει να ανανεωσω την συνδεση;Η επιλογη δεν πρεπει να ειναι του πελατη;Και συγκεκριμενα δεν ξερω πως μπορω αν θελω να ακυρωσω  την συνδεση με την συγκεκριμενη εταιρεια.Ποια μου προτεινετε σαν την πιο φτηνη;

Να κατσω σε αυτην που ειμαι;Να αναφερω βεβαια οτι μου κανει πολλα κοληματα,ισως φταιει που εχω το παλιο μοντεμ ???

Μπες εδω...θα μαθεις πολλα

http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=22

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Είμαι και εγώ στο forthnet 2play και όσον αφορά το τηλέφωνο δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα. Η σύνδεση ίντερνετ φτάνει μέχρι 850-870 kb/s όταν έχει κέφια αλλά αυτό που είναι το χειρότερο είναι οι φλασιές που τρώει και μου κόβει τη σύνδεση...

 

Ξαφνικά αποσυνδέομαι, συνδέομαι ξανά στο μόντεμ και ίντερνετ δεν μου δίνει για κάποιες ώρες. Τελευταία το πρόβλημα έχει περιοριστεί σε κάποια λεπτά και το φαινόμενο παρατηρείται κάθε 5-6 μέρες.

 

Μία φορά μάλιστα που έτυχε το πρόβλημα, προσπαθούσα να κάνω σύνδεση μέσω του Gateway. Μου έλεγε ότι έχω λάθος κωδικό. (εγώ ποτέ δεν τον είχα πειράξει από την πρώτη μέρα που έκανα εγκατάσταση). Τηλεφωνώ στην εταιρεία εξηγώ τι συμβαίνει, μου λένε έχεις λάθος κωδικό. Τι να κάνω? να βάλετε τον κωδικό που σας είχαμε στείλει. Μα αυτόν βάζω. Δεν ξέρω τι βάζετε αλλά είναι λάθος. Μα δεν υπάρχει τρόπος να λυθεί το πρόβλημα? όχι, πρέπει να βάλετε τον σωστό κωδικό. Μα αυτόν βάζω κάτι μήνες τώρα! όχι είναι λάθος! Δηλαδή δεν μπορείτε να κάνετε κάτι? όχι. Δεν μπορείτε να μου δώσετε έναν άλλο κωδικό? ναι μπορούμε.

 

Και στη συνέχεια, άλλη διαδικασία για καινούριο κωδικό με το ίδιο πνεύμα βοηθείας των υπαλλήλων ... Κατα τ'άλλα εξυπηρετικότατοι!!!

 

Επίσης σχετικά με τη σύνδεση... είχα κάνει καινούρια σύνδεση στο σπίτι και δεν υπήρχε πριν κάτι. Οπότε δεν χρειάστηκε αλλαγή από οτε σε forthnet πχ. Η αλλαγή έχω ακούσει ότι μπορεί αν είσαι άτυχος να καθυστερήσει για πάντα ενώ εγώ είχα τη σύνδεση στο προβλεπόμενο χρονικό διάστημα. Επίσης αν και είναι 24Mb/s το μόντεμ ο τεχνικός όταν ήρθε μέτρησε την ταχύτητα στο σπίτι με ένα μαραφέτι και έκανε την εγκατάσταση σε 16Mb/s (δεν θυμάμαι το νούμερο, το λέω με κάθε επιφύλαξη) και μάλιστα μου είπε ότι είμαι από τους λίγους τυχερούς γιατί βρίσκομαι στο κέντρο της πόλης. Δεν ξέρω και πολλά τεχνικά να σας διαφωτίσω.

 

Τα είπα και ξεθύμανα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Λοιπόν παλιό αλλά ενδιαφέρον θέμα. Ας μιλήσω και εγώ που δουλευω σε εναλλακτικό πάροχο.

 

1) Ο ΟΤΕ οντως είναι υπεύθυνος για πολλά προβλήματα. Οχι ομως στο θέμα της τηλεφωνίας, του download και σε αυτά. Ειναι υπεύθυνος στις μαλακίες που κάνουν στο dslam και δεν συγχρονίζουν οι πελάτες, στις βλάβες που δηλώνουμε για πελάτες και λένε "κλειστό (οτι δεν βρηκαν και καλα καποιον να τους ανοιξει") και το γυρίζουν πίσω, στις βλάβες γενικότερα που είναι σε επίπεδο γραμμής και είμαστε αναγκασμένοι να του τις δηλώνουμε.

Ενδεικτικά θα σας πω κάτι, εγώ έχω πρόβλημα γραμμής λόγο VDSL (θα το αναλύσουμε κι αυτο) και επειδή δουλευω και στην εταιρεία που εχω για ιντερνετ δηλώνω τις βλάβες απευθείας. Λοιπον για να μην πολυλογούμε 3 φορες το γυρίσαν ότι δεν βρηκαν κανέναν. Μιλάμε για τρία πρωινά με άδεια που ημουν όλη μερα σπιτι. Αναγκαστήκαμε να το δώσουμε συνδιαστικό (αίσχατη λύση όταν δεν σου λύνουν την βλάβη με το έτσι θέλω) ήρθαν ως δια μαγείας!! στο θέμα των βλαβών γραμμής/μη συγχρονισμού είναι άθλιοι επιεικώς.

Αυτά πέρσι, τωρα τις προάλλες παλι τα ίδια, το ξαναέδωσα βλάβη, πάλι τα ίδια, εγω΄σπιτι με αδεια , κανεις δεν χτυπάει, κανείς δεν ερχεται, το γυρίζουν πισω οτι βρηκαν κλειστό. Να σημειωθεί ότι καθε φορά που γινεται αυτό χρεώνεται ο πάροχος άσκοπη μετάβαση έτσι; μην ξεχνιόμαστε...

 

2) VDSL. Είδα έναν φίλο παραπάνω ότι εχει vdsl και ειναι χαρουμενος. Οι γείτονές σου φίλε μου τους ρώτησες; Εχεις ιδέα τι έχει κάνει ο οτε με τις vdsl? Εχεις ιδέα τι μου είπε ο τεχνικός τους και ο υπεύθυνος του dslam για την γραμμή μου που απο τα 18 παει στα 8 και περα δωθε και αποσυνδέσεις και δεν μπορουν να κανουν κατι; Φιλε μου δεν εχουν χωρίσει/ρυθμίσει τις συχνότητες για vdsl. Οπου το βάζουν ρίχνει ότι γραμμές ειναι καλές και επηρεάζει ακόμα και γραμμές χαμηλότερες. Αποσυνδέσεις , χαμηλοί συγχρονισμοί, αστάθεια σύνδεσης και λυση μηδεν. Η απαντησή του ήταν "σε κανα δυο μηνες θα τα χουμε φτιαξει, εισαι ατυχος, εισαι το δευτερο θύμα του vdsl". Εχει περάσει ενας χρόνος για όποιον τον ενδιαφέρει και τιποτα δεν εχει αλλάξει. Φιλε μου αν εισαι κουκάκι μεριά please πες τους να σου καταργήσουν το vdsl να ησυχάσουμε. :) :P

 

3) Αλλο γενικότατο και συχνότατο φαινόμενο είναι το να "αποσυγχρονίζουνε ξαφνικά" πελάτες στο dslam μεσα!!! Εμείς κάνουμε μετρήσεις γραμμών όταν καποιος δεν συγχρονίζει και μας βγάζει συγκεκριμένα μετρα για να ξερουμε που ειναι το πρόβλημα, αν βγάλει πχ. 1.4χιλ ειναι προς τον πελάτη, αν βγάλει 50 μετρα ειναι μεσα στον οτε στα dslam στα μηχανηματα μας/του. μια στις δυο μας βγάζει 50 μετρα σημαίνει ότι μεσα στο dslam εκεί που ξεκινάνε οι γραμμές έχει ξεκουμπωθεί κάπως η γραμμή του πελάτη, πάντως γίνεται υπερβολικά συχνά... Το άλλο ωραίο ειναι και all time classic είναι ότι καθε σαββάτο πρωι θα έχεις και 2-3 που δεν συγχρονίζουν και ως δια μαγείας έχει γινει μαλακία σε κάποιο καφαο.

 

Anyway, ο ΟΤΕ φταίει με λίγα λόγια στην ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ του προς την ιδια του την δουλεια. Καλώς ή κακώς δίνει γραμμές στους παρόχους. Αν δεν την παλεύεις με την δουλεια σου παραιτήσου φίλε μου. εγω αυτό ξέρω. Μην κάνεις μαλακίες στα dslam, μην βάζεις VDSL χωρις να εχει τελειώσει η ρυθμισή του σκίζοντας άλλους δεκα συνδρομητές, μην κοροιδεύεις καθημερινά σε δεκάδες βλάβες ότι δεν βρηκαμε, ηταν κλειστό, όλα οκ (μας εχουν γυρισει υπαιτιότητα παρόχου συγχρονισμό 200Kb σε άνθρωπο απέναντι απο το dslam ενώ στην είσοδό του εμείς το μετρήσαμε τόσο που σημαίνει ότι τόσο έρχεται ως την είσοδο η γραμμή απο τον οτε... τι να πεις), γενικώς έλεος, ας κάνουμε τουλάχιστον σωστά την δουλειά μας και να αποδεχτουν οι παρόχοι τις ευθύνες τους σε κακή εξυπηρέτηση, αισχρά λογιστήρια, αποσυνδέσεις πχ. λόγο κακής ρύθμισης εξοπλισμού, χαμηλό ιντερνετ λόγο μη αρκετού bandwidth για τα dslam , και ας αποδεχτεί ο οτε τις ευθύνες του που ειναι όλα όσα ανέφερα αναλυτικά και αφορούν επι το πλείστον τα θέματα πραγματικού προβλήματος γραμμής.

 

Αυτα για να καταλαβαίνει και ο άσχετος κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είσαστε πολύ τυχεροί που μπορείτε να έχετε ίντερνετ έστω και με προβλήματα...

Εγώ είμαι απο τους πολύ άτυχυς επειδή η γραμμή μου είναι πιο παλιά και απο απλή αναλογική. Έχω φερέσυχνο PCM δηλαδή...

Δεν μπορώ να έχω ούτε αναγνώριση κλήσεων...

Φυσικά έχω κάνει αίτηση για αναβάθμιση εδώ και τρία χρόνια, έχω πάρει απίστευτες φορές στους τεχνικούς και τους τα έχω ψάλει, αλλά τίποτα...

Είναι απίστευτο το 2010 που λένε οτι αναβαθμίζουν τις γραμμές ιντερνετ κάποιοι να μην μπορούν να έχουν καν ιντερνετ...

Υ.Γ. Ένας φίλος που μένει απέναντι, έχει κανονικότατα. (επειδή φυσικά είναι άλλη γραμμή)...

Τι να πω...

 

Οh Lord...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Tugito , ειλικρινά δεν γνωρίζω γιατί έχεις όλα αυτά τα προβλήματα με την γραμμή σου. Στην περιοχή μου έχω φίλους που έχουν άλλες συνδέσεις και δεν έχουν κανένα πρόβλημα και σκέψου ότι έχουν και άλλα άτομα Vdsl. Επειδή τυχαίνει να είμαι πολύ παλιός και σταθερός χρήστης της Otenet, οφείλω να σου πω ότι μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει κανένα ουσιαστικό πρόβλημα όλα αυτά τα χρόνια. Τώρα ως αναφορά την τιμή – δεν υπάρχει- το πρόγραμμα είναι ακόμα πιλοτικό. Ένα ωραίο πρωί με πήραν από τον Ote και μου είπαν ότι θέτουμε σε εφαρμογή το πιλοτικό πρόγραμμα Vdsl και διαλέγουμε στης περιοχές που θα τεθεί σε ισχύ, τους πιο παλιούς και σταθερούς χριστές της Otenet για την δοκιμή. Οπότε θα έχετε για 1 χρόνο εντελώς δωρεάν Internet Vdsl… και γιατί όχι λέω ;D;D Αλλά πιο θα είναι το κόστος μετά τους ρώτησα; και μου είπαν ότι ακόμα δεν έχει τεθεί θέμα κόστους. Από τότε το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν ότι το VdslRouter που μου δώσανε χάλασε γιατί είναι και αυτό δοκιμαστικό, περνώντας ένα απλό τηλέφωνο το αντικατέστησαν μέσα σε τρείς μέρες. Τώρα περιμένω να λήξη το πιλοτικό πρόγραμμα για να ακούσω το μπουγιουρντί και να αποφασίσω αν με συμφέρει. Πάντως για κάποιον που κάνει upload είναι θησαυρός..

 

Τώρα το πιο φοβερό που ήμουν και εγώ διστακτικός είναι το κατά πόσο οι ταχύτητες που δίνουν θα ήταν αληθινές.

Και με μεγάλη μου έκπληξη μετά από δικά μου Download και upload είδα την απίστευτη διαφορά…

 

Mp3 file (5MB) 1 sec

Video Clip(35MB) 7 sec

Movie(800MB) 2 min

 

Τα παραπάνω είναι ενδεικτικά διότι έχω κατεβάσει και πολύ πιο γρήγορα τις μεταμεσονύχτιες ώρες.  ;D

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου