Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες των πλήκτρων μας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κονσολα δεν ειναι ακριβως (μονο) κονσολα. Ειναι το Tascam DP-32SD multitrack recorder.

 

tas.png

 

http://tascam.com/product/dp-32sd/overview

 

Γραφει 8 καναλια ταυτοχρονα ενω παιζει playback αλλα 32 την ιδια στιγμη. Εξαιρετικο μηχανημα και μια All-In-One λυση για οσους κουραστηκαν με τα DAW και ολα τα προβληματα που κουβαλανε. Εγγραφη σε SD καρτες στα 24bit/48kHz, mixing & mastering στο ιδιο μηχανημα.

Εχει εφφε για ολα αυτα, EQ κλπ. Πολυ καλη εγχρωμη οθονη επισης. Βuild like a tank και πανευκολο στη χρηση. Ξεχνας latency, drivers και αλλα τετοια "ωραια".

 

Φυσικα οποιος θελει περισσοτερο editing στα tracks του μπορει παντα να τα μεταφερει σε ενα DAW, αλλα αυτο συνηθως δεν χρειαζεται. Πανω του ειναι συνδεδεμενα απευθειας τα synths, δηλαδη τα MOXF6/SY77/Ultranova/Blofeld, συν το Venom που περναει απο τα εφφε του MOXF και βγαινει απο τις εξοδους του. Simplicity. 8)

 

Το backlight του SY77 ειναι ακομα μια χαρα, οπως και ολο το οργανο συνολικα. Για τα χρονακια του (26) ειναι αψογο. Ο τυπος που το ειχε πρεπει να το προσεχε υπερβολικα, χλωμο το κοβω να το εβγαζε για live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 699
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τα νέα μας  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

mystudiosy77.thumb.jpg.69849044a39ac766909805d44d267627.jpg

mystudiosy.thumb.jpg.3e25f4e7b1d44ba04d8e400a240e8946.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Welcome to the club! okay.gif

Μεγεια. Για πες καμια λεπτομερεια για το SY, απο που το πηρες, ποσο, σε τι κατασταση ειναι κλπ.

 

Ευχαριστώ :)

Το πήρα από κάποιον :o  ;D ;D

Εμφανισιακά είναι σε σχεδόν άψογη κατάσταση, το μόνο θέμα που έχει είναι ότι τα κουμπιά κάτω από την οθόνη, τα 2 βελάκια και το enter, έχουν ξεβάψει οι χαρακτήρες από πάνω τους και η οθόνη έχει αρκετή σκόνη εσωτερικά. Αλλά κατά τα άλλα σαν καινούριο εμφανισιακά.

Λειτουργικά έχει κάποιο θέμα. Βασικά η δισκέτα...δουλεύει κανονικά!!! Το θέμα δεν είναι στη δισκέτα αλλά στα εξής 3 πραγματάκια. 1ον) ο φωτισμός της οθόνης δεν λειτουργεί όμως στο φώς της ημέρας φαίνεται μια χαρά η οθόνη και ουσιαστικά δεν είναι πρόβλημα, 2ον) περίπου 20 κουμπιά κολλάνε και χρειάζονται αλλαγή, αλλά σύντομα θα τα αλλάξω τα κουμπιά και θα βάλω καινούρια, άρα πρόβλημα δεν το λέω, το λέω απλώς προσωρινή ενόχληση, 3ον) το data entry fader δεν φαίνεται να δουλεύει, βέβαια δεν ξέρω μήπως χρειάζεται σε συγκεκριμένα μενού να δουλέψει και όχι παντού, πάντως και αυτό μια αλλαγή και τέλος.

Αυτό που με απασχολεί όμως είναι κάτι παράξενο. Με το που ανοίξω το όργανο, από τη μεριά του τροφοδοτικού του ακούγεται όχι δυνατά, ένας συνεχόμενος ήχος σαν sine κυματομορφή θυμίζει, δεν επηρεάζει καθόλου το μηχάνημα, όσες ώρες το είχα ανοιχτό τουλάχιστον, απλώς ακούγεται. Καμμιά ιδέα τί μπορεί να είναι;

Τώρα ψάχνω ΄να κατεβάσω patches για αυτό για να ψάξω μερικούς να δώ τί υπάρχει εκεί έξω. Αν μπορείς και εσύ ή κάποιος άλλος να πείτε κάποια σελίδα που να έχει δωρεάν συλλογές ήχων, θα είμαι ευγνώμων. 8)

Έχω κατεβάσει κάποια ζιπάκια με υποτίθεται ήχους, αλλά είναι σε φορμάτ j01 κ.λ.π. και t01 κ.λ.π. Αυτά μπορώ να τα μετατρέψω σε sysex αρχεία για να τα στείλω στο όργανο μέσω Midi; Ο υπολογιστής μου δεν παίρνει δισκέτα. :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθονη εχει ενα θεμα σ'αυτα τα οργανα, κι αυτο λογω ηλικιας. Υπαρχουν νεες οθονες αν θες ποτε να την αλλαξεις, πολλες απο αυτες ειναι σε μπλε χρωμα/φωτισμο και του δινει ενα διαφορετικο look. Προς το παρον μπορεις να του εχεις απο πανω ενα μικρο φωτισμο για να βλεπεις την οθονη. Για τα κουμπια δεν ξερω, μακαρι να φτιαχνονται μονο με μια αντικατασταση.

 

Το data entry fader επρεπε να δουλευει, οτι τιμη αλλαζει με τα κουμπια -1/No & +1/Yes καθως και με το A-Dial πρεπει να αλλαζει και με το data fader. Ο σιγανος ηχος που λες οτι ακουγεται υπαρχει και σε μενα, δεν τρεχει κατι. Για μεταφορα ηχων απο το pc στο synth λογικα θα πρεπει να γινεται με ενα απλο καλωδιο USB to MIDI. Ριξε για αρχη ενα ματι στο παρακατω λινκ.

 

Και καλο "καψιμο", ;D να ξερεις οτι η συνθεση ηχου σ'αυτο το τερατακι δεν ειναι ευκολη υποθεση. Να διαβασεις καλα το manual, αν δεν το εχεις στειλε μου ενα pm να σου το στειλω στο email σου. 8)

 

http://synthzone.com/midi/yamaha/sy77/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος ο αχταρμας... ;) Καλοριζικο το συνθ σου. Τελικα ολα τα sy πρεπει να βρισκονται σε παρομοια κατασταση,σκυλια καθως ειναι... Ο θορυβος που κανει ειναι απο το τροφοδοτικο κ οντως δν υπαρχει θεμα,απλα το συνηθιζεις.Οσο για τα patches κ γω ψαχνω κ δν βρισκω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος ο αχταρμας... ;) Καλοριζικο το συνθ σου. Τελικα ολα τα sy πρεπει να βρισκονται σε παρομοια κατασταση,σκυλια καθως ειναι... Ο θορυβος που κανει ειναι απο το τροφοδοτικο κ οντως δν υπαρχει θεμα,απλα το συνηθιζεις.Οσο για τα patches κ γω ψαχνω κ δν βρισκω :P

 

Ευχαριστώ :) Είναι πραγματικά φτιαγμένα σαν τανκ. Πρίν το δώ από κοντά δεν φανταζόμουν ότι θα ήταν τόσο μα τόσο επιβλητικό. Τρομερή κατασκευή. Εγώ βρήκα patches αλλά στη μορφή που έχουν δεν ξέρω πώς να τα χρησιμοποιήσω. Αν βρώ τουλάχιστον σε μορφή .mid ή .sysex δεν υπάρχει πρόβλημα. Και μιά που το λέω αυτό μόλις βρηκα κάποια τα οποία λέει είναι σε μορφή .mid εδώ -> http://web.archive.org/web/20001015235851/www.yamahasynth.com/classic/index.htm

 

Η οθονη εχει ενα θεμα σ'αυτα τα οργανα, κι αυτο λογω ηλικιας. Υπαρχουν νεες οθονες αν θες ποτε να την αλλαξεις, πολλες απο αυτες ειναι σε μπλε χρωμα/φωτισμο και του δινει ενα διαφορετικο look. Προς το παρον μπορεις να του εχεις απο πανω ενα μικρο φωτισμο για να βλεπεις την οθονη. Για τα κουμπια δεν ξερω, μακαρι να φτιαχνονται μονο με μια αντικατασταση.

 

Το data entry fader επρεπε να δουλευει, οτι τιμη αλλαζει με τα κουμπια -1/No & +1/Yes καθως και με το A-Dial πρεπει να αλλαζει και με το data fader. Ο σιγανος ηχος που λες οτι ακουγεται υπαρχει και σε μενα, δεν τρεχει κατι. Για μεταφορα ηχων απο το pc στο synth λογικα θα πρεπει να γινεται με ενα απλο καλωδιο USB to MIDI. Ριξε για αρχη ενα ματι στο παρακατω λινκ.

 

Και καλο "καψιμο", ;D να ξερεις οτι η συνθεση ηχου σ'αυτο το τερατακι δεν ειναι ευκολη υποθεση. Να διαβασεις καλα το manual, αν δεν το εχεις στειλε μου ενα pm να σου το στειλω στο email σου. 8)

 

http://synthzone.com/midi/yamaha/sy77/

 

Στο τέλος θα αλλάξω σίγουρα και την οθόνη και θα βάλω αυτή τη μπλέ που λές και εσύ αλλά δεν με καίει αυτό, με ένα φωτισμό από πάνω τα βράδυα και καλό ξενύχτι. 8) Ά, ξέχασα να απαντήσω στο πόσο το πήρα. 190 ευρώ το πήρα, καλά είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος ο αχταρμας... ;) Καλοριζικο το συνθ σου. Τελικα ολα τα sy πρεπει να βρισκονται σε παρομοια κατασταση....

Το δικο μου ειναι σε καλυτερη. 8) Ο φωτισμος της οθονης υπαρχει ακομα, αλλα οχι τοσο φωτεινος οσο οταν ηταν καινουργιο. Τα κουμπια επισης λειτουργουν ολα μια χαρα. Φτου να μη το ματιασω. ;D

Ριξε ενα ματι Σταθη στο παραπανω λινκ, εχει διαφορα προγραμματα μεσα για το SY77, και ηχους. Δεν τους εχω δοκιμασει ακομα. Κοιτα και το SY Manager εκει.

 

@Αχταρμας, προσοχη τη μεση σου, ζυγιζει 17 κιλα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

190€? ??? Τσαμπα. :-X Πιο φτηνα και απο το δικο μου που το ειχα βρει στα 286€. Oταν ειχε βγει το 1989 κοστιζε 900.000+ δρχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καλα ειναι εσυ εσπασες ρεκορ ,εγω το πηρα 200 κ το θεωρησα no brainer sale για την (τελεια)κατασταση που ειναι.Το σιγουρο ειναι οτι αν ξοδεψεις τα λιγα λεφτα που χρειαζονται για να το κανεις στην κυριολεξια καινουριο,παλι best deal θα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου