Προς το περιεχόμενο

Σταματάει η αναπαραγωγή του cubase SX 3.


theonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι έχω το εξής (σοβαρό) πρόβλημα με το cubase. Όταν πχ έχω ένα .cpr αρχείο ανοικτό και έχω πατήσει το πλήκτρο της αναπαραγωγής τότε αν ανοίξω οποιοδήποτε άλλο παράθυρο (πχ τα έγγραφά μου, κάποιο document και γενικά οτιδήποτε) τότε η αναπαραγωγή σταματάει και με το που κλείσω το παράθυρο που άνοιξα (πχ το document αρχείο που είχα μπροστά μου) τότε ξαναξεκινά η αναπαραγωγή!

 

Αυτό μου είχε συμβεί κανά δυο φορές με την παλιά μου κάρτα ήχου (m-audio 410) αλλά ούτε που θυμάμαι πως το είχα ξεπεράσει. Τώρα έχω την emu 1212m σε καθαρά ψηφιακή συνδεσμολογία (δίνει σήμα σε S/PDIF και αντίστοιχα δέχεται σήμα πάλι σε S/PDIF) και μου κάνει αυτό το πρόβλημα.

 

Σημειώνω ότι έχω απεγκαταστήσει και εγκαταστήσει το ίδιο το cubase οπότε βλέπει κανονικά την νέα κάρτα.

 

Μήπως είναι καμιά ρύθμιση του cubase που δεν έχω βρει ακόμα? Σας ευχαριστώ πολύ για τις τυχόν απαντήσεις σας.

Το χρειάζομαι πάρα πολύ αυτόν το μήνα (λόγω κάποιας προγραμματισμένης ηχογράφησης) οπότε θα μου λύνατε

το ...προτελευταίο πρόβλημα του μικρού μου home studio....

 

Το άλλο είναι το ότι περιμένω από την omicroncontrol εδώ και 25 μέρες το Audio Technica 4047 και ακόμα να

μου το φέρουν. >:( >:(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι μια απλή ρύθμιση!

 

Θα πας στ devices-device setup

 

στο παράθυρο που θα ανοίξει θα πας στο VST audiobay Και θα αποεπιλέξεις το release asio driver in backround.

 

Είναι η defaut ρύθμιση αν θυμάμαι καλά. Αν θές να έχεις ήχο στ windows με την ίδια κάρτα που έχεις στ cubase πρέπει να το επιλέξεις έτσι ώστε να την απελευθερώσεις. Έτσι σταματάει η αναπαραγωγή του cubase Με το minimize και μπορείς να χρησιμοποιείς στ windows.

 

Συνίσταται πάντως να χρησιμοποιείς διαφορετική κάρτα ήχου για τους ήχους των windows (την on board πχ) και άλλη για το cubase.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι μια απλή ρύθμιση!

 

Θα πας στ devices-device setup

 

στο παράθυρο που θα ανοίξει θα πας στο VST audiobay Και θα αποεπιλέξεις το release asio driver in backround.

 

Είναι η defaut ρύθμιση αν θυμάμαι καλά. Αν θές να έχεις ήχο στ windows με την ίδια κάρτα που έχεις στ cubase πρέπει να το επιλέξεις έτσι ώστε να την απελευθερώσεις. Έτσι σταματάει η αναπαραγωγή του cubase Με το minimize και μπορείς να χρησιμοποιείς στ windows.

 

Συνίσταται πάντως να χρησιμοποιείς διαφορετική κάρτα ήχου για τους ήχους των windows (την on board πχ) και άλλη για το cubase.

 

Είσαι θεός!!!

 

Και εγώ είμαι απλά θνητός!!! :P :P :P

 

Σε ευχαριστώ πααάρα πολύ!!!

 

Συνίσταται πάντως να χρησιμοποιείς διαφορετική κάρτα ήχου για τους ήχους των windows (την on board πχ) και άλλη για το cubase.

 

Την τελευταία σου σύσταση θα την σκεφτώ και αναλόγως θα πράξω. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην το σκεφτείς καθόλου. Εϊναι θανατηφόρο για την κάρτα και το σύστημα όταν ηχογραφεις οι ήχοι των windows να είναι στην κάρτα που ηχογραφείς. Σκέψου ότι για κάθε κλικ είναι σαν να έχεις ένα παραπάνω κανάλι στο cubase.

 

Βάλε για τα windows την on board κάρτα ήχου (έχεις κατα 99%) και επέλεξε και το προφίλ "χωρίς ήχους" απο

 

πίνακας ελέγχου-ήχοι και συσκευές αναπαραγωγής-καρτέλα "ήχοι"

 

Έτσι το σύστημα δεν θα αναπαράγει κάν ήχους και δεν θα απασχολείται η cpu και το υποσύστημα ήχου απο αυτούς.

 

;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

 

ΑΑΑΑ!

 

Τι όργανο είναι αυτό το ουτο-πολιτικο-λαουτοειδές στο avatar σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω για την χρήση 2ης κάρτας για τους wave ήχους.Αυτό συνήθως δημιουργεί περισσότερα προβλήματα.Η συγκεκριμένη κάρτα πάντως (1212Μ) έχει ειδικό κανάλι wave στο mixer της και μπορεί να παίζει παράλληλα με το asio χωρίς κανένα πρόβλημα.Δεν κάνει conflicts με τίποτα.Απλά ο theoniki είχε πατήσει κατά λάθος τo "release driver in the background" όπως του είπες που όμως από default είναι απενεργοποιημένο (μάλλον δηλ. το είχε πατήσει η καθαρίστρια την ώρα που καθάριζε το πληκτρολόγιο ;D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να πώ με σιγουριά, πάντως δεν φαίνεται λογικό. Γενικώς πάντως πρέπει να είναι απενεργοποιημένοι οι ήχοι των windows.

 

Ιδού μερικές τροποποιήσεις που συστήνονται για pc ηχογραφήσεων.

http://www.jakeludington.com/ask_jake/20050225_optimize_your_pc_for_audio_and_video.html

 

Μπορεί να φαίνονται λεπτομέριες, αλλα φασούλι το φασούλι... ΕΙδικα αν δεν έχεις και το super pc καλό ειναι να μαζεύεις απ όπου μπορείς!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Γενικώς πάντως πρέπει να είναι απενεργοποιημένοι οι ήχοι των windows...

 

Σύμφωνοι,με αυτή την ρύθμιση γίνονται όλα οκ, αλλά δεν χρειάζεται να ενεργοποιείς την on board.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Γενικώς πάντως πρέπει να είναι απενεργοποιημένοι οι ήχοι των windows...

 

Σύμφωνοι,με αυτή την ρύθμιση γίνονται όλα οκ, αλλά δεν χρειάζεται να ενεργοποιείς την on board.

 

Ίσως να έχεις δίκιο, αλλα με μια εξωτερική asio που είχα (Behringer FCA-202) είχα παρατηρήσει ότι το nuendo έτρωγε τρελά κολλήματα και crashaρίσματα ο asio driver όταν τον είχα και για τα win. Και απο τότε το κάνω έτσι.

Δεν ξέρω πώς αντιδρά με άλλες κάρτες (όπως λές για την 1212Μ) αλλα απο την πείρα μου έπαθα και έμαθα αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΑΑΑ!

 

Τι όργανο είναι αυτό το ουτο-πολιτικο-λαουτοειδές στο avatar σου?

 

Είναι απλά ο τζουράς μου. Χειροποίητος από τον "μάγο" Καφετζόπουλο..! Δες τον στο συννημένο αρχείο

σε πλήρη διάταξη.

 

Πάντως, επί του θέματος, χωρίς να έχω κάποιο super PC (AMD Sempron 3600+ και 1GB RAM@533MHz)

δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα με κρασαρίσματα λόγω των ηχών των windows (ούτε με την m-audio

fw 410 παλιά ούτε με την μόλις 3 ημερών emu 1212m). 'Έχω κάνει κιόλας disable την onboard κάρτα μέσα

από το bios. Αν ποτέ δω προβλήματα θα το πράξω. Μέχρι στιγμής όλα είναι μια χαρά.

 

Σας ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σας και τις ταχύτατες απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΑΑ τζουράς είναι. Η φώτο ξεγελάει επειδή δεν πιάνει όλο το όργανο και φαίνεται σαν να έχει μεγάλο σκάφος.

 

Ό,τι και να είπαμε σημασία έχει ότι έλυσες το προβλημά σου και μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου