Προς το περιεχόμενο

Αν έχετε γεννηθεί πριν από το 1980...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνησω με τον delta66, συμπληρωνοντας οτι τοτε μπορει να μην λιωναμε στο playstation, αλλα στον amstrad εφαγα απειρες εργατοωρες παιζοντας ikari warriors, pirates, thanatos, ricky dangerous κλπ κλπ κλπ. Και δεν ημουν ο μονος...

 

Και παιζουν και αλλες υπερβολες αλλα βαριεμαι να τις αναφερω.

 

Δεν ξερω, πολυ ρομαντικο κατα την γνωμη μου το κειμενακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατι τωρα που λιωνεις?

Οτι χασαμε (απο τεχνολογια) το λιωνουμε τωρα.

Οι πιτσιρικαδες τι να πουνε που δεν μπορουν να ζησουν τη "χαμενη αθωοτητα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω γεννηθηκα πριν το 80 και δεν εκανα αυτα

τα φοβερα πραγματα που λετε.

 

Ας πρόσεχες!!!  :)

 

 

Προσεχα

 

 

 

XL175S είναι αυτό στη φωτό; Και ποιά από τις 3 αφάνες είναι η δικιά σου;;;  ;D

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με τον delta66, συμπληρωνοντας οτι τοτε μπορει να μην λιωναμε στο playstation, αλλα στον amstrad εφαγα απειρες εργατοωρες παιζοντας ikari warriors, pirates, thanatos, ricky dangerous κλπ κλπ κλπ. Και δεν ημουν ο μονος...

 

Και παιζουν και αλλες υπερβολες αλλα βαριεμαι να τις αναφερω.

 

Δεν ξερω, πολυ ρομαντικο κατα την γνωμη μου το κειμενακι.

 

Σίγουρα δεν ήσουν ο μόνος. Απλά συγκινήθηκα και ήθελα να προσθέσω το karnov, το zynaps, το renegade και άλλα πολλά.

Πάντως πιστεύω ότι η γενιά αυτή είναι στο όριο του παραπάνω κειμένου.

Πιο πολύ αυτό το κείμενο αναφέρετε στη γενιά του πατέρα μου.

Όχι ότι κι εγώ δεν θυμάμαι ατέλειωτα παιχνίδια στους δρόμους και πολλά από αυτά που αναφέρονται. Αλλά νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

XL175S είναι αυτό στη φωτό; Και ποιά από τις 3 αφάνες είναι η δικιά σου;;;  ;D

 

Η δικη μου αφανα ειναι πισω απο τη φωτογραφικη μηχανη πανω σε μια GPZ550

οι αφανες που βλεπεις ειναι:  οδηγος Στελιος Keyboards, δεξια Νικος Μπασο, αριστερα Βασιλης Τυμπανα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αναφέρεται κυρίως σε όσους ζούσαν στην επαρχία.

Δυσκολεύομαι να πιστέψω πως κάποιος θα μπορούσε να παίξει πετροπόλεμο στην πλατεία Ομονοιας ή στο Σύνταγμα για παράδειγμα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αναφέρεται κυρίως σε όσους ζούσαν στην επαρχία.

Δυσκολεύομαι να πιστέψω πως κάποιος θα μπορούσε να παίξει πετροπόλεμο στην πλατεία Ομονοιας ή στο Σύνταγμα για παράδειγμα.

 

ΛΑΘΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αναφέρεται κυρίως σε όσους ζούσαν στην επαρχία.

Δυσκολεύομαι να πιστέψω πως κάποιος θα μπορούσε να παίξει πετροπόλεμο στην πλατεία Ομονοιας ή στο Σύνταγμα για παράδειγμα.

 

ΛΑΘΟΣ

 

ΧΑΧΑΧΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να δεις πως περνουσαμε εμεις που γεννηθηκαμε πριν τη... Χουντα (επειδη καποιοι μπορει να μην ξερουν καν τι ειναι η Χουντα ,ηταν ενα προξικοπηματικο καθεστως που επεβληθει στη χωρα μας την 21η Απριλιου του 1967... :))...:

 

 

Οι δρομοι δεν ειχαν ασφαλτο αλλα πατημενο χωμα και οταν περνουσε αυτοκινητο (3 υπηρχαν ολα κι ολα στην Αθηνα) γινομασταν σαν...κουραμπιεδες.... :) :)

 

Τρεχουμενο νερο στη γειτονια ειχαμε μονο εμεις (ειμασταν οι πλουσιοι της γειτονιας μιας και ο μπαμπας μου ηταν ο μοναδικος που δεν δουλευε στα γιαπια που ειχε στησει παντου η χουντα για μια δραχμη την ημερα ,ειχε δικο του μπακαλικο και βιομηχανια κονσερβοποιϊας σαρδελλας...) και καθε μερα οι βρωμιλοι γειτονες κανανε ουρα στην..... αυλη για να τους αφησουμε να πλυθουν με το λαστιχο που ειχαμε για να ποτιζει η μαμα μου τις αζαλεες.... :) μετα το ...μπανιο απο φιλανθρωπια προσφεραμε και ενα σακουλακι ΦΘΗΡΕΞ για να ξεψωριασει τα μουλικα του ο...απλος λαος... :))

 

ΦΑΪ δεν υπηρχε (εμεις να φανταστεις τρωγαμε μονο τις σαρδελλες του....μπαμπα και καθε Πασχα απο ενα σουβλακι,ηθελες 4 μηνιατικα για να αγορασεις ενα σουβλακι,βεβαια τωρα θες 6 αλλα αυτο ειναι αλλου παππα ευαγγελιο..... ;D)

 

ο κοσμος ηταν ΑΓΝΟΣ και δεν ειχε ΠΟΝΗΡΙΑ......μια φορα βγηκα βολτα με τη...νταντα μου και ενα φυσιμα του ..αγερα σηκωσε τον ποδογυρο της ...1,34 εκατοστα και η γειτονια αυτοικανοποιουνταν για 7 μηνες με τη φαντασιωση αυτη....

 

TV,multiplex & nintendo και αλλες τετοιες αηδιες δεν ειχαμε,στηναμε ενα πανι στο φουρνο της γειτονιας και παιζαμε ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ.....

 

Internet δεν ειχαμε,οταν θελαμε να δουμε ΤΣΟΝΤΑ (για αυτο αλλωστε δεν ειναι το ντερνετ?? :) ) μπουκαραμε τζαμπατζιδες στο Ροζικλαιρ στην Ομονοια...

 

Διακοπες καναμε με το ετσι θελω μια και οι γονεις μας ηταν ανεργα ρεμαλια και τα καλοκαιρια τη βγαζανε στρωματσαδα σε αντισκηνα στη Τζια....

 

Αυτοκινητο δεν ειχαμε ειχαμε ομως εναν υπερηλικα γαϊδαρο που καθε Κυριακη τον στολιζαμε με μια επιγραφη που εγραφε "ΦΕΡΑΡΙ" & καναμε κοντρες με το μουλαρι του αλλου πλουσιου της γειτονιας (ενος Αρμενη δοσιλογου συνεργατη των Γερμανων που ανταλλασε σπιτια με τενεκεδες πυρηνελαιου στη κατοχη...) του οποιου το σαμαρι εγραφε "ΠΟΡΣ" (ο καραβλαχος ειχε ξεχασει να γραψει το "Ε")

 

Εμεις ειχαμε ΦΙΛΟΥΣ και ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ & περνουσαμε ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙΚΑ  (στα...ονειρα μας  στον ξυπνιο μας τα πραγματα ηταν κομματακι δυσκολοτερα.....)

 

Στο σχολειο μια φορα καναμε "καταληψη" (δηλ. αργησαμε να μπουμε στη ταξη εν α λεπτο γιατι θελαμε να παιξουμε λιγο ακομα μπαλα στο διαλλειμα) και ηρθε ο στρατος μας βουτηξε και μας ειχαν 4 εβδομαδες κλεισμενους στο ΕΑΤ ΕΣΑ οπου μας κανανε φαλαγγα και βαζανε βραστα αυγα κατω απο τις μασχαλες μας μεχρι να πουμε "συγγνωμη" (πως να το πουμε ομως αφου μας ειχαν ΚΟΨΕΙ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ με το κουζινομαχαιρο της γυναικας του διοικητη??)

 

Αυτα και αλλα ωραια... :) :)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν είπα ότι είναι αδύνατο, απλά τεχνικά ανέφικτο να γίνεται σε καθημερινή βάση.

Μιλάμε για αθώο πετροπόλεμο φυσικά, και όχι για εμπόριο αλβανικών όπλων/ναρκωτικών/λευκής σαρκός που γίνεται τώρα στην πλατεία Τιρρανων...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου