Προς το περιεχόμενο

Αν έχετε γεννηθεί πριν από το 1980...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά δεν είπα ότι είναι αδύνατο, απλά τεχνικά ανέφικτο να γίνεται σε καθημερινή βάση.

ΠΑΛΙ ΛΑΘΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

του οποιου το σαμαρι εγραφε "ΠΟΡΣ" (ο καραβλαχος ειχε ξεχασει να γραψει το "Ε")

 

Φιλε SF καλά το ειχε γραψει ο "καραβαλαχος", ετσι προφερεται στα αγγλικα

:D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αναφέρεται κυρίως σε όσους ζούσαν στην επαρχία.

Δυσκολεύομαι να πιστέψω πως κάποιος θα μπορούσε να παίξει πετροπόλεμο στην πλατεία Ομονοιας ή στο Σύνταγμα για παράδειγμα.

 

Στου Ζωγράφου ήταν απολύτως εφικτό πίστεψέ με.

 

Μιλάμε για μια εποχή που ο τόπος ήταν γεμάτος αλάνες, και τα πάντα χτίζονταν. Υπήρχε πλεόνασμα πολεμοφοδίων δηλαδή...  ;)

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν είπα ότι είναι αδύνατο, απλά τεχνικά ανέφικτο να γίνεται σε καθημερινή βάση.

ΠΑΛΙ ΛΑΘΟΣ

 

ΟΚ ΑΡΧΗΓΕ ΟΤΙ ΠΕΙΣ.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως εγώ γεννήθηκα το 70 (γι αυτό έχω μεγάλο headstock- φοράω καπέλο νούμερο 61) και μεγάλωσα στην Αθήνα. Ρομαντικό το κείμενο, αλλά δεν μπορώ να πω ότι ήταν και τόσο αθώα η εποχή. ΟΚ, παίζαμε μπάλα σε προαύλια εκκλησιών, αλλά όταν σκοτείνιαζε -εγώ τουλάχιστον- μαζευόμουν στο σπίτι. Και αργότερα, γυμνάσιο - λύκειο....κανένα σινεμά και Σαββατοκύριακα μερικές φορές μεσημέρια πηγαίναμε σε καφετέριες. Κάτι σχετικό με την τεχνολογία .... όσο κι αν γκρίνιαξα, δεν μου πήραν υπολογιστή. Μάλλον καλύτερα. Μπορεί να είχα γίνει κομπιουτεράς ή κάτι σχετικό. Δεν νομίζω να έπαθα τίποτα κακό που κάθησα μπροστά σε πληκτρολόγιο -πρωτη φορά- 17.5 χρονών σαν πρωτοετής.... :)

 

Η μόνη ριζική διαφορά που βλέπω στο πως μεγάλωσα εγώ με το πως μεγαλώνουν τα παιδιά τώρα, είναι οι ατέλειωτες ώρες που ονειροπολούσα. Και η εμβάθυνση -με άνεση χρόνου- σε ότι μου κινούσε την περιέργεια. 

Τώρα τα παιδιά ζουν και μεγαλώνουν σε ρυθμούς τηλεοπτικού σποτ. Τα υπόλοιπα νομίζω είναι λεπτομέρειες.

 

 


@superfunk.  :D :D :D

Αυτά που πέρασες εσύ δεν ήταν τίποτα. Εγώ περπατούσα 3 ώρες με παλιά παπούτσια για να πάω κάθε μέρα στο σχολείο. Με αυτόν το τρόπο, γλύτωνα το εισιτήριο του λεωφορείου που ήταν ένας κόκκος ρύζι.  Κάθε Χριστούγεννα, πουλούσα ένα πιάτο πιλάφι και αγόραζα μία σοκολάτα. Την έβαζα κάτω από το μαξιλάρι μου και την έτρωγα των Φώτων ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σοβαρολογησουμε και λιγο η ΑΘΗΝΑ των 80s ηταν ενα ΤΡΑΓΙΚΟ μερος για να ζει καποιος (για αυτο και πηρα τα μπογαλακια μου & την εκανα) οχι βεβαια πως και σημερα ειναι καλυτερη αλλα τουλαχιστον σημερα εχουμε την πληροφορηση του τι συμβαινει "εξω".....   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτο και πηρα τα μπογαλακια μου & την εκανα

 

κατα που την εκανες αν επιτρεπεται?

μην απαντας καθολου αν δεν θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ γεννήθηκα το '77 και την παιδική μου ηλικία την πέρασα μέσα σε πολύ πράσινο απέναντι από την φοιτητική εστία στην Ισσού (ξεχάστηκα, Ούλωφ Πάλμε), στα Ιλίσια, στον Άγιο Χαράλαμπο και στου Ζωγράφου. Ξύλο, πετροπόλεμοι, ποδόσφαιρο στο δάσος, μπάσκετ, κρυφτό, μήλα, παιχνίδια με μπίλιες, ωδεία, κατηχητικά, κολυμβητήρια, όλα μέσα στο πρόγραμμα.  Ήταν πολύ όμορφα. Τι κρίμα που τα πιτσιρίκια του σήμερα (κι όχι μόνο αυτά) είναι κολλημένα σαν ναρκομανείς μπροστά σε μια οθόνη με Lineage, World Of Warcraft, Playstation κλπ...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου