Προς το περιεχόμενο

Maple Tαστιέρα..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oι maple ταστιέρες που έχω συναντήσει εγώ βρωμίζουν αργά αργά και καθαρίζονται πολύ εύκολα (από μένα τουλάχ.) στεγνά & χωρίς υγρά. Στις rosewood, now that's a bitch. H βρωμιά εκεί δεν φαίνεται εύκολα και όταν θυμηθείς να κοιτάξεις από κοντά, βλέπεις την... κατάντια (εννοείται και στις δυο περιπτώσεις ότι τις σκουπίζουμε, όπως και τις χορδές, μετά τη χρήση). Πάντως, μετά το καθάρισμα σημειώνω ότι το Dunlop 02 Conditioner που ενίοτε χρησιμοποιώ δεν κάνει για maple ταστιέρες, όπως λένε και οι οδηγίες χρήσεώς του (χωρίς να ξέρω το γιατί όμως). Πέραν αυτών, δεν έχω να προσθέσω τίποτα σε ένα παλιότερο πολύ καλό θρεντ για τους καθαρισμούς ταστιερών...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε μου μην κάνεις το λάθος που έκανα στη maple ταστιέρα του μπάσου μου.

Μην τολμήσεις και βάλεις lemonoil γιατί σε μένα τουλάχιστον αυτό της εταιρίας που έβαζα στην αρχή μετά από δύο χρόνια την κατάντησε να έχει μια πρασσινωπή όψη :-[ :-[.

Δεν ήξερα και δεν ρώτησα μέχρι να την πάθω.... :'(

Επομένως ποτέ lemonoil σε maple ταστιέρα μου το έχει πει και γνωστός μάστορας οργάνων στη Θεσσαλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D

 

Δεν ειπα οτι το τριβω και με μισος, απαλα και ελαχιστα βρεγμενο για να φευγουν οι βρωμιτσες. Δεν εχω παρατηρησει καποια φθορα στο λουστρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AQUA FORTE σε συνδιασμο με ΝΕΦΤΙ η ΔΙΑΛΥΤΙΚΟ η αντε ΧΛΩΡΙΝΗ (παραδοσιακη πρασινη οχι τις αλλες τις μπουρδες που μυριζουνε ραβανι!).ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...Δεν εχω παρατηρησει καποια φθορα στο λουστρο.

 

Πρεσβυωπία από 22 χρονών?  ;D

 

Πέραν της πλάκας, το maple είναι φινιρισμένο και δεν χρειάζεται ειδικό προϊόν για να το καθαρίσεις. Η -όποια- βρώμα δεν κολλάει ισχυρά πάνω του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς!!

 

Ένα απλό καθαριστικό σπρέυ (έστω αυτό που είναι για guitar bodies, π.χ Ernie Ball gutiar polish)  και ένα βαμβακερό πανί και "καθάρισες".

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου