Προς το περιεχόμενο

Epiphone Les Paul Special II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή είναι η πρωτη ηλεκτρική κιθάρα που αγόρασα. Αφού εχω αγοράσει και μια καινουργια Les Paul αυτη θέλω να την πειράξω λιγάκι. Ψήνιομαι για καινούργιους μαγνήτες και τρεμολο και ετσι να πούμε. Πειτε καμμια ιδεα. Εδω είναι μια φοτο για να παρετε πρεφα τι παιζει.http://www.thomann.de/gr/epiphone_lp_special_black.htm Περιμενω ιδεες απο τους πιο εμπειρους και περπατημενους στο κολπο. ???

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω να πω και πολλά... Αφού δεν την χρησιμοποιείς, και είναι και φτηνή, ότι πειραματισμός σου έρθει στο μυαλό, κάν' τον πάνω της... ;D

 

Σου έχω ξαναπεί, ρε παιδί μου, για ελληνικό πανκ είναι διαμάντι η κιθάρα... ;D

                                                                            ...και διαμάντι θα μείνει,

                                                                                ότι και να της κάνεις...                     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου να σου πω. Ψήνομαι για τρεμολο και ΜΑΓΝΗΤΕς HIGH GAIN OUTPUT. Μόνο που δεν ξέρω αν βγαίνουν για Les Paul.

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βάλεις στην κιθάρα σου οποιουσδήποτε humbuckers (διπλούς δηλαδή) θέλεις. Δεν υπάρχει περιορισμός ώστε να λεμε ότι "βγαίνουν κάπιοι για Les Paul"... Πες τι περίπου θελεις από ήχο, τι είδος θα παίζεις κτλ, και το συζητάμε. ;)

 

Απο'κει και περα το να βάλεις τρεμολο είναι πολύ ζόρικη διαδικασία, διότι η κιθάρα δεν έχει σχεδιαστεί για κάτι τετοιο και θα χρειαστεί να γίνει σημαντική μετατροπή, που δε νομίζω ότι αξίζει. Ασε που Les Paul με τρέμολο είναι ιεροσυλία... ;D ;D (εξαιρείται το Bigsby)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούω κυρίως Blues και Blues Rock. Για αυτό το στυλ εχω μαι Les Paul Custom αρα η αλλη Les Paul μπόρω να την μετατρέψω όπως θέλω αφου έχω ήδη μια καλή κιθάρα όπως θέλω. Μαγνήτες θέλω να βλάλω κυρίως για να φτιάξω τον ήχο της και να της αλλαξω λίγο το ηχόχρωμα μαις κλασσικής Les Paul. Ακούω αρκετα Heavy Rock και Metal ( Black Sabbath, Rainbow, Dio, Whitesnake, Thin Lizzy, Judas Priest, Saxon κ.τ.λ.). Θέλω να της βάλω τρέμολο καθώς δεν εχω κιθάρα με τρέμολο. Θλέλω να της βάλω μαγνήτες που να αντέχουν περισσοτερο παραμόρφωση για να πειραματιστώ κυριώς. Επίσης έχω καποιά φράγκα στην άκρη που δεν φτάνουν για άλλη κιθάρα καλή και ή ψήνομαι να τα ρίξω στην παλιά. Ετσι και αλλιώς δεν πουλάω όργανα αρα θέλω να το κανώ custom.

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου εγώ προσωπικά θα διάλεγα κάτι από εδώ. Είναι οκ, και σε πολύ καλές τιμές.

 

http://store.guitarfetish.com/humbuckers.html

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ άσε καλύτερα το τρέμολο σε les paul. Εκτός και αν γουστάρεις να έχεις κάτι τέτοιο:

 

WARNING WARNING

Ακατάλληλο για καρδιοπαθείς.

 

 

 

 

floydonpaul.jpeg

341618.jpg

 

Σας προειδοποίησα.... ;D

 

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είσαι:

 

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_kh203bk.htm

 

Έχεις δει πόσο κάνει ένα Floyd Rose? Άσε που θέλει και τρελό σκάψιμο η κιθάρα...

 

Άμα έχεις παραπάνω παραδάκι, πηγαινε γι'αυτή:

 

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_kh603bk.htm

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου