Προς το περιεχόμενο

Distortion pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεθάβω το θεματάκι για να μην ανοίγω καινούριο...

 

Ψάχνω Distortion με τον εξής προσανατολισμό: Να μου δώσει το εξτρα ποζέρικο gain που ο Lonestar Special δεν έχει (από vintage hi gain Vox style k mid προς high gain Marshall style είμαι ΥΠΕΡΚΑΛΥΜΕΝΟΣ, δεν ενδιαφέρομαι  ;D ) για να σας δώσω μια ιδέα κιαλάρω αυτά τα τρία:

 

1. Sansamp GT2

2. Electro Harmonix English Muff'n (είναι και true bypass  ;) )

3. TC Electronics Classic Booster + Distortion (δε μου πολυάρεσε)

 

Ιδέες;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...άφθονες. Το Sansamp δεν το χωνεύω προσωπικά, αν και άλλοι πίνουν νερό στο όνομά του.

 

Τo English Muff'n σου δίνει μια διασταύρωση Vox με Marshall ήχους, με προσανατολισμό περισσότερο προς αυτό που γράφεις "vintage hi gain Vox style" (αν και δεν έχω ιδέα γιατί γράφεις ότι είναι high gain...). Toυ TC κάπως του λείπει ο χαρακτήρας.

 

Αν θες ποζέρικο gain όπως γράφεις, θα μπορέσεις να το βγάλεις κάλλιστα από την ΕΝΙΣΧΥΤΑΡΑ σου με κατάλληλο delay και κατάλληλη κιθάρα... (τα ποζέρικα είναι και Marshall style που λες ότι είσαι υπερκαλυμμένος)...

 

...αλλά αν επιμένεις, ένα που μου έρχεται στο μυαλό είναι αυτό: http://www.crazytubecircuits.com/black_magic.htm (θαυμάσιο αλλά εμένα δεν μου άρεσε το στυλ του ήχου του - απολύτως προσωπική άποψη βέβαια, από αυτά που λες όμως πιστεύω ότι θα σου έρθει γάντι). Ή το Mi Audio Tube Zone, ή με ένα ακριβό λαμπάτο high gain πετάλι για να πετύχεις στυλ Rectifier κλπ.

 

Aν θες, άνοιξε ένα καινούργιο θρεντ, κοίτα λίγο τα παλιότερα θέματα στο Guitars & Bass και αν σου γυαλίσει κάποιο πεταλάκι, πες μας να σου πούμε καμιά γνώμη... (εκτός κι αν πάρεις Του Λου αλλά ποιος θυσιάζει αυτό το αντικείμενο του πόθου με το οποίο παίζεις;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λέει ο Bloody.

Και συμπληρώνω:

Το GT2 δεν συνεργάζεται σωστά με ενισχυτές σχεδίασης Lonestar. Θα ακούγεται σαν εξαιρετικά ενοχλητικό έντομο ! To ΕΗ θέλει να κάνει άλλα πράγματα στη ζωή του, δεν βλέπω το ποζεροκ να είναι μέσα σε αυτά.

To TC είναι αργούτσικο στο attack του και μια που και ο Lonestar είναι επίσης "αργός" δεν βλέπω το γάμο να στεριώνει.

Bottom line: Μάθε τον ενισχυτή σου καλύτερα ! Οι ήχοι που ψάχνεις είναι κάπου εκεί μέσα.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το έχετε ακούσει? εμενα μου φάνηκε πολύ δυνατό πετάλι

(ο τύπος και ο σκηνοθέτης είναι λίγο γελοιοι αλλα το πετάλι μου φαίνεται οτι τα σπάει)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά!

Να σας εξηγήσω τι εννούσα πριν: Ναι, ο Lonestar έχει όντως ΠΟΛΥ gain!! Eίναι όμως (και τον αγόρασα εν γνώσει μου) πολύ "ζεστός" και γλυκός ο ήχος του (λόγω class A φαντάζομαι) ακόμα και όταν τσιτώσεις τα gain τέρμα (πράγμα που κάθε άλλο παρά αθέμιτο είναι βέβαια!!!). Δηλαδή βγάζει άνετα ήχους όπως Hammer to Fall (αυτό εννούσα με το hi gain Vox) και ήχους συναφείς σχετικά με αυτούς ενος Marshall αλλά όχι με το full gain τους (που πάει μέχρι έναν "light" metal-ποζέρικο ήχο, και ναι ξέρω για το delay, το έχω παίξει το σύστημα άλλωστε  ;D ;D !!). Αυτό το μικρό κενό θέλω να καλύψω μόνο (από καθαρά, Santanικά σολο κλπ δεν πιάνεται τέλος! αλλά αυτά θα τα πούμε όταν κάνω το review  ;) ) και τελικά από αυτά που έψαξα παρήγγειλα το EHX English muff'n. (Τα άλλα 2 όντως δε μου γέμισαν το μάτι σχεδόν για τους ίδιους λόγους που αναφέρατε) Το πολύ πολύ άμα δε μου κάνει το πουλάμε βρε αδερφέ!! Δε θα πεθάνουμε κιόλας!

 

Για το πάνω βίντεο: είπαμε!! ποζερικο αλλά μην το γ@^%ουμε τελείως!!  ;D ;D Για μεταλλάδες πολύ καλό φαίνεται πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας εξηγήσω τι εννούσα πριν: Ναι, ο Lonestar έχει όντως ΠΟΛΥ gain!! Eίναι όμως (και τον αγόρασα εν γνώσει μου) πολύ "ζεστός" και γλυκός ο ήχος του (λόγω class A φαντάζομαι)

 

Mια παρατήρηση. O Lonestar Special ΔΕΝ είναι τάξης Α, παρά μόνο στην διαμόρφωση single ended. Άσε τον Randall Smith να υποστηρίζει το αντίθετο, παιχνιδάκια του marketing...  ;)

 

Επίσης ο ζεστός και γλυκός ήχος, δεν είναι απαραίτητα αποτέλεσμα της "τάξης Α" ούτε και οι (λίγοι) τέτοιοι ενισχυτές χαρακτηρίζονται απαραίτητα από ανάλογο ηχητικό προφίλ.

 

Επί του ερωτήματός σου τώρα, δοκίμασες μήπως κάποιο Rat?  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια παρατήρηση. O Lonestar Special ΔΕΝ είναι τάξης Α, παρά μόνο στην διαμόρφωση single ended. Άσε τον Randall Smith να υποστηρίζει το αντίθετο, παιχνιδάκια του marketing...  ;)

 

<offtopic>

Αυτό το λες επειδή το έχεις ψάξει και διαπίστωσες ότι ισχύει για το συγκεκριμένο ενισχυτή ή επειδή απλώς ακολουθείς το αξίωμα "ό,τι δεν είναι single-ended, δεν είναι τάξη Α"; Εγώ απ'ότι έχω καταλάβει έχει να κάνει και με το πως ορίζεις την τάξη Α, και αν την ορίζεις με βάση τη συνεχή λειτουργία (εννοώ τη συνεχή διέλευση ρεύματος) των λυχνιών τότε νομίζω ότι δεν έχεις δίκιο, διοτι απλά επι του συγκεκριμένου ο Σμιθ δε μπορεί να λέει ψέμματα... δεν έχει και νόημα... Δεν προλαβαίνω να κοιτάξω κ τους ακριβείς ορισμούς αυτή τη στιγμή.. Ξέρω ότι το θέμα έχει συζητηθεί κ παλιότερα στο φόρουμ. Αν την ορίζεις single ended ντε και καλά τότε πόσοι ενισχυτές τέτοιοι υπάρχουν, μόνο με μια λυχνία; Πράγματι ελάχιστοι...

 

(το ποστ μου δεν έχει καμια εριστικη διάθεση)

</offtopic>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<offtopic>

Αυτό το λες επειδή το έχεις ψάξει και διαπίστωσες ότι ισχύει για το συγκεκριμένο ενισχυτή ή επειδή απλώς ακολουθείς το αξίωμα "ό,τι δεν είναι single-ended, δεν είναι τάξη Α"; Εγώ απ'ότι έχω καταλάβει έχει να κάνει και με το πως ορίζεις την τάξη Α, και αν την ορίζεις με βάση τη συνεχή λειτουργία (εννοώ τη συνεχή διέλευση ρεύματος) των λυχνιών τότε νομίζω ότι δεν έχεις δίκιο, διοτι απλά επι του συγκεκριμένου ο Σμιθ δε μπορεί να λέει ψέμματα... δεν έχει και νόημα... Δεν προλαβαίνω να κοιτάξω κ τους ακριβείς ορισμούς αυτή τη στιγμή.. Ξέρω ότι το θέμα έχει συζητηθεί κ παλιότερα στο φόρουμ. Αν την ορίζεις single ended ντε και καλά τότε πόσοι ενισχυτές τέτοιοι υπάρχουν, μόνο με μια λυχνία; Πράγματι ελάχιστοι...

 

(το ποστ μου δεν έχει καμια εριστικη διάθεση)

</offtopic>

 

Παρακαλώ, καμμία παρεξήγηση.  ;)

 

4 ΕL84 σε τάξη Α (σε παράλληλη συνδεδμολογία) αποκλείεται να αποδίδουν πάνω από 20 watts. Όταν δουλεύουν οι 2, αντίστοιχα έχουμε γύρω στα 10.

 

30 και 15 (ή 18, όπως ο κλασσικός Marshall), είναι Τάξη ΑΒ. Οι λυχνίες λειτουργούν σε διάταξη push/pull.

 

Πράγματι το θέμα έχει συζητηθεί σε πολλά fora και η παραφιλολογία πάει σύννεφο. Ο ορισμός της Τάξης Α είναι δεδομένος, όπως δεδομένο είναι ότι, ας πούμε, ο Vox AC30, θεωρείται από πολλούς ότι λειτουργεί σε Τάξη Α. Πράγμα που δεν ισχύει.

 

Γιατί αμφιβάλλεις ότι ο Smith λέει ψέμματα? Εντάξει, ας πούμε "ψεμματάκια"?  ;D

 

Πέραν των τεχνικών, που κατά τη γνώμη μου, ελάχιστα θα έπρεπε να μας ενδιαφέρουν, εκτός αν κάποιος τα χρησιμοποιεί για να μας "δουλέψει"  ;) σημασία έχει για μένα να σου αρέσει ο ήχος του ενισχυτή σου. Σου αρέσει? Τελείωσε!  ;)

 

Α, ενισχυτές single ended υπάρχουν αρκετοί, πλέον και αρκετοί φτηνοί. Έχει γίνει και λίγο της μόδας το θέμα.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όοοοοοοοοχου, πάααλι με τους πιουρίστες της τάξης Α που ακούν διαβάζοντας προδιαγραφές κι όχι με τα αυτιά τους... η τάξη Α ζει και βασιλεύει ηχητικά, ακόμη και με τα πολύ υψηλά bias και χωρίς να έχουμε single ended ενισχυτές. Κι έχουμε ξαναπεί (όχι εγώ, εγώ είμαι ημιμαθής σε αυτά τα θέματα και δεν ντρέπομαι να το ομολογήσω) ότι Class A δεν είναι 100% μόνο τα single ended μηχανήματα. Ανατρέξτε.

 

4 EL84 έχει ο Studiotone XL και βγάζει 40W σε Class A. 2 EL84 έχει ο πιο μικρός και βγάζει 20, και από ότι μαθαίνω αν γίνουν οι μετρησούλες (για να ικανοποιηθούν και οι ολίγον τι "ψείρες") δείχνουν ότι η Class A υπάρχει σε τεράστιο βαθμό. Τώρα αν κάποιος μπορεί να καταφέρει κάτι καλύτερο από τον κ. Smith της Mesa στην επιχειρηματολογία του και στα μηχανήματα που φτιάχνει εδώ και δεκαετίες, be my guest...  ;D

 

Αλλά όντως, τα τεχνικά δεν με ενδιαφέρουν ούτε εμένα - απλά το αυτί μου αρέσκεται στις αρμονικές, στα πληθωρικά κι εξαιρετικά μουσικά υψηλά και στις αποκρίσεις τους, κι αν βρίσκονται εκεί είμαι ο τελευταίος άνθρωπος στον κόσμο που θα τον ανοίξει και θα κοιτά με αγωνία τα ψηφία στις μετρήσεις. Over and out στο οφτόπικ που ήταν εντελώς αχρείαστο - όποιος θέλει ας πάει στα ανάλογα θρεντ κι ας συνεχίσει εκεί, παρακαλώ!  :-*

 

 

Κοrax η επιλογή είναι καλή, απλά δεν νομίζω ότι ήταν η πρώτη που θα μπορούσες να κάνεις. Μπορείς να πειραματιστείς και με ένα πεταλάκι equaliser κάνοντας ένα scoop στα μεσαία... Αυτό της Seymour Duncan το έχω δοκιμάσει και δεν μου άρεσε καθόλου... Αλήθεια, όταν λες "ποζεράδικο" ήχο τι εννοείς; Σε τι στυλ;

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όμως (και τον αγόρασα εν γνώσει μου) πολύ "ζεστός" και γλυκός ο ήχος του (λόγω class A φαντάζομαι)

 

ΚΑΜΜΙΑ σχεση.Υπαρχουν ενισχυτες ΑΒ με πολυ πιο "γλυκο" ηχο απο πολλους ενισχυτες σε ταξη Α (βεβαια ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ενισχυτες που ισχυριζονται οτι τρεχουν σε ταξη Α το κανουν πραγματικα αυτο...) .

Μαλιστα θα ελεγα οτι ο "γλυκος" ηχος δεν ειναι και απο ΤΑ χαρακτηριστικα ενος ενισχυτη σε ταξη Α ,μαλλον πιο πολυ σε ταξη ΑΒ ταιριαζει  ;)

 

Ο ΑΚΡΙΒΗΣ ορισμος της ταξης Α υπαρχει και ΤΕΧΝΙΚΑ μονο μιλωντας ΚΑΝΕΙΣ απο τους γνωστους "βοξοϊδεις" ενισχυτες (και ο KOCH μεσα σε αυτους) ΔΕΝ πληρει 100% τις προδιαγραφες ενος class A ενισχυτη.

 

Βεβαια αυτο ΠΟΣΩΣ θα επρεπε να μας ενδιαφερει απο τη στιγμη που ακουγονται ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου