Προς το περιεχόμενο

Ομαδοποίηση clip στο Ableton Live


Enoxos_Boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello!

 

Ασχολούμαι με το Ableton Live και έχω ένα πρόβληματάκι. Εξηγούμαι:

 

Είμαι στο Session view κ έχω δύο Αudio tracks με ένα audio sample στο καθένα. Θέλω όταν ενεργοποιώ το ένα sample να ενεργοποιέιται αυτόματα κ το άλλο ώστε να πάιζουν ταυτόχρονα. Ο μόνος τρόπος που βρήκα είναι να τα περνάω στο arrangement view κ να τα βάζω το ενα κάτω απο το άλλο ή να χρησιμοποιώ το ίδιο MIDI control και για τα δύο.

 

Βέβαια καμία απο τις δύο λύσεις δεν με εξυπηρετεί. Υπάρχει κάποια άλλη?

 

Thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση είναι το Scene play, που παίζει όλα clips σε καθε track . Μπορείς να κάνεις MIDI ASSIGN στο SCENE PLAY. H άλλη λύση είναι στο Launch box το follow action δες το manual για ακριβες οδηγίες. Αύτο στην ουσία κάνω αυτό που θές αλλά τα clips πρέπει να ίδιο στο ίδιο track. Εξήγησε όμως τι θες να κάνεις ακριβώς και γιατί για να σου δώσω και μια ακριβής λύση.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τελικά η απάντηση ήταν τα Scene Launch buttons τα οποία μου κρύβονταν για κάποια λόγο. Το ανακάλυψα αφού ανέβασα το thread. Τhnx πάντως, problem solved!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου