Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζει να είναι το πιο άκυρο θέμα από καταβολής noiz.

 

Η ορθογραφία του καθενός είναι αυστηρά προσωπικό θέμα, με αρκετά βαθιά αίτια, και σε ένα μουσικοτεχνολογικό φόρουμ είναι παντελώς άσχετο.

 

Απ΄όσο γνωρίζω, στην κατηγορία "About Noiz" - όπου ήταν αρχικά το θέμα - δεν συζητούνται μουσικοτεχνολογικά θέματα. Το ίδιο και για την κατηγορία "Περι ανέμων και υδάτων" - όπου το θέμα είναι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μόρφωση είναι τα βιβλία κατα τη γνώμη σου? Όπως επίσης και νοημοσύνη?

Δεν είπα τίποτε για μόρφωση ή νοημοσύνη. Για ορθογραφία μιλάμε.

 

Σε ένα ενημερωτική εκπομπή που έκανε ο Καφετζόπουλος (στυλ ντοκυμαντερ) για τη νοημοσύνη, ανέφερε ότι η νοημοσύνη έχει 8 κατηγορίες.

 

Εγώ εκείνη την ώρα έβλεπα μία άλλη εκπομπή με τον Χάρυ Κλύνν... προς θεού ρε λεβεντιά, τον Καφετζόπουλο ενστερνίζεσαι για αυτά τα θέματα...;

 

Και το "μια έρευνα" σε "μια εφημερίδα" δεν μου λέει τίποτα.

 

Το ίδιο είπε και ο πρόεδρος της ομοσπονδίας καθηγητών. Λίγο πριν καλέσει σε πανστρατιά σε επερχόμενη απεργία (τον άκουσα με τα αυτιά μου).

 

Τέτοιες έρευνες γίνονται εκατοντάδες καθημερινα και βγάζουν ό,τι αποτελέσματα γουστάρουν για να έχουν θέμα να γεμίσουν μια στήλη εφημερίδας. Και αυτό το ξέρουν όλοι.

 

Κάνεις μεγάλο λάθος όσον αφορά το ποιοι την έκαναν. Αλλά έχεις δίκιο στο ότι το ξέρουν όλοι - με το όλοι, εννοούμε όλο το κόσμο.

 

Που ακριβώς φαίνεται ότι δεν έχω διαβάσει βιβλία? Και γιατί νιώθεις την ανάγκη να μου απαντήσεις σε αυτό?

 

Νιώθω την ανάγκη να σου απαντήσω διότι εσύ πρώτος νιώθεις την ανάγκη να υπερασπιστείς μία άκυρη (αλλά πολύ νεοελληνική) επιλογή ζωής.

 

Γνώση και σοφία δεν υπάρχει μόνο στα βιβλία. Και πλέον δεν είναι καν η περισσότερη στα βιβλία.

 

Τότε γιατί διαβάζεις noiz; Και αυτό ένα βιβλίο είναι, το οποίο γράφεται σε πραγματικό χρόνο. Πες μας που είναι η γνώση, αφού δεν είναι εδώ, να πάμε να τη βρούμε και εμείς.

 

Φιλικά

 

Το χαζά ελληνόπουλα τί αφορα? Την ορθογραφια?

 

Προφανώς και δεν τα έβγαλε απο το μυαλό του ο καφετζόπουλος... Την εκπομπή παρουσίαζε... Αλίμονο αν το εννοείς αυτο που είπες.

 

Νεοέλληνας ΕΙΜΑΙ. 19 ετών. Πρέπει να συμβιβαστώ και να προσαρμοστώ.

 

Το νοιζ δεν είναι βιβλιο. Είναι φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μεταφέρθηκε στο "Περί ανέμων και υδάτων".

 

@wasted

Διαφωνώ κάθετα με το ότι το θέμα είναι άκυρο. Άκυρη καταλήγει να είναι οποιαδήποτε συζήτηση (με οποιοδήποτε θέμα) όταν οι συμμετέχοντες αρνούνται να παραδεχτούν αυτά που υπαγορεύει η κοινή λογική.

 

Συγκεκριμένα, είναι προτιμότερο να γράφεις σωστά από το να μην γράφεις σωστά.

 

Τώρα, αν κάποιος (ή κάποιοι) προτιμούν την εξυπνακίστικη προσέγγιση της διαρκούς αμφισβήτησης της κοινής λογικής, έχεις το κοινότερο πρόβλημα αυτού του φόρουμ: την ακύρωση των συζητήσεων, όχι λόγο αδόκιμου θέματος, αλλά αδόκιμου περιεχομένου.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαζά ελληνόπουλα τί αφορα? Την ορθογραφια?

 

Δεν είπα "χαζά". Είπα "βλαμμένα", ήτοι "έχοντα υποστεί βλάβη" από ανεφάρμοστες και ατελέσφορες πρακτικές για το θέμα της μόρφωσής τους. Ή αλλιώς "προετοιμαζόμενα να είναι γκαρσόνια εκεί που θα γαμούν οι γερμανοί".

Κατάλαβες.

 

Προφανώς και δεν τα έβγαλε απο το μυαλό του ο καφετζόπουλος... Την εκπομπή παρουσίαζε... Αλίμονο αν το εννοείς αυτο που είπες.

 

Βεβαίως και το εννοώ. Η εκπομπή θα ήταν εγκυρότερη αν την παρουσίαζε η Μενεγάκη.

 

Νεοέλληνας ΕΙΜΑΙ. 19 ετών. Πρέπει να συμβιβαστώ και να προσαρμοστώ.

 

Περαστικά. (βλέπε την πρώτη παράγραφο της απάντησής μου)

 

Το νοιζ δεν είναι βιβλιο. Είναι φορουμ.

 

Είναι φόρουμ για τα 300 μέλη που συμμετέχουν ενεργά. Είναι βιβλίο για τις υπόλοιπες χιλλιάδες που το διαβάζουν.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε! Με όλη την εκτίμηση, επιμένω ότι είναι άκυρο, όταν μπαίνει ως κριτική για τον τρόπο γραφής των μελών στα posts τους.

 

Με αυτόν τον τρόπο μειώνουμε όλα τα μέλη τα οποία για διάφορους λόγους δεν είναι καλοί στην ορθογραφία, κάτι για το οποίο μόνο αυτοί δε φταίνε.

 

Η ορθογραφία για πάνω από εκατό χρόνια είναι μέσο ιδεολογικής διαφοροποίησης και κοινωνικού διαχωρισμού στην ελληνική εκπαίδευση.

 

Ας μην αναπαράγουμε αυτόν τον αντιδραστικό διαχωρισμό και εδώ.

 

Όσο λίγη γραμματική και αν έμαθε ο καθένας μας, η γνώμη του είναι πάντα καλοδεχούμενη τουλάχιστον από μέρους μου.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή αλλιώς "προετοιμαζόμενα να είναι γκαρσόνια εκεί που θα γαμούν οι γερμανοί".

 

Μήπως αναφέρεσαι στους Έλληνες πωλητές μουσικών οργάνων;  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ορθογραφία για πάνω από εκατό χρόνια είναι μέσο ιδεολογικής διαφοροποίησης και κοινωνικού διαχωρισμού στην ελληνική εκπαίδευση.

 

Ας μην αναπαράγουμε αυτόν τον αντιδραστικό διαχωρισμό και εδώ.

 

Ok, δεκτό το επιχείρημα. Αποσύρω οποιαδήποτε κριτική διάθεση για το περιεχόμενο των ποστ των ανορθόγραφων μελών. Επιμένω όμως, στην προτροπή μου να αρχίσουν να διαβάζουν βιβλία, ειδικά οι.. μονοψήφιοι (4) όπως ο λάμπρος.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι είναι σωστό που δεν διαβάζω βιβλία. Προσωπικά δεν με ευχαριστεί. Ό,τι χρειάζομαι το ξέρω και ότι μου χρειαστεί ξέρω που μπορώ να το ψάξω.

 

Όπως και να χει ο αριθμός βιβλίων δεν είναι σε καμμία περίπτωση κριτήριο για τον άνθρωπο. Υπάρχουν άτομα (κυρίως μοναχικές γυναίκες) που διαβάζουν βιβλία συνεχώς και όμως παραμένουν ζώα.

 

και μην κρίνεις το χαμηλό επίπεδο έτσι σκέτο. Το τι επιδόσεις θα πάρεις, εξαρτάται από τί θα δώσεις. Με την παιδεία που έχουμε ελλάδα, einstein είναι τα ελληνόπουλα που βγήκαν 38οι.

 

Ένα γκαρσόνι δεν μπορεί να είναι εφυιής άνθρωπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι είναι σωστό που δεν διαβάζω βιβλία. Προσωπικά δεν με ευχαριστεί. Ό,τι χρειάζομαι το ξέρω και ότι μου χρειαστεί ξέρω που μπορώ να το ψάξω.

 

Λάμπρε, τώρα πας γυρεύοντας. Τα βιβλία δεν είναι κατάλογοι για να βρεις αυτό που θες (εκτός από το Χρυσό οδηγό), αλλά συμβάλλουν στην καλλιέργεια του πνευματικού επιπέδου με άλλο τρόπο.

 

Όπως και να χει ο αριθμός βιβλίων δεν είναι σε καμμία περίπτωση κριτήριο για τον άνθρωπο. Υπάρχουν άτομα (κυρίως μοναχικές γυναίκες) που διαβάζουν βιβλία συνεχώς και όμως παραμένουν ζώα.

 

Γιατί ειδικά οι μοναχικές;  ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι είναι σωστό που δεν διαβάζω βιβλία. Προσωπικά δεν με ευχαριστεί. Ό,τι χρειάζομαι το ξέρω και ότι μου χρειαστεί ξέρω που μπορώ να το ψάξω.

 

Λάμπρε, τώρα πας γυρεύοντας. Τα βιβλία δεν είναι κατάλογοι για να βρεις αυτό που θες (εκτός από το Χρυσό οδηγό), αλλά συμβάλλουν στην καλλιέργεια του πνευματικού επιπέδου με άλλο τρόπο.

 

Όπως και να χει ο αριθμός βιβλίων δεν είναι σε καμμία περίπτωση κριτήριο για τον άνθρωπο. Υπάρχουν άτομα (κυρίως μοναχικές γυναίκες) που διαβάζουν βιβλία συνεχώς και όμως παραμένουν ζώα.

 

Γιατί ειδικά οι μοναχικές;  ??? ???

 

Εννοώ τα βιβλία με γνώσεις. Όχι τα λογοτεχνικα...

 

Γιατι οι μή μοναχικές συχνάζουν στα μπουζούκια για να ψωνίσουν άντρα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου