Προς το περιεχόμενο

Η γενιά των 1000 ευρώ


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως νομίζω ότι το καλύτερο που μπορεί να κάνει ο καθένας μας είναι να διαλέξει μαγαζιά και ανθρώπους που αισθάνεται ότι δεν τον εκμεταλλεύονται και να ξοδεύει τα χρήματα του με τον πιο παραγωγικό για αυτόν τρόπο.

 

Τώρα το να κάνουμε μποϋκοτάζ, να μεταναστεύσουμε όλοι στη Σουηδία και λοιπά ηρωικά, τα βλέπω λίγο λόγια του αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μέχρι να αρχίσουμε να συζητάμε για τις αιτίες, δεν πρόκειται να έρθουν καλύτερες μέρες.

 

και γιατι δεν ξεκιναμε τωρα αυτη την κουβεντα??

 

+1000

 

Ειλικρινής ερώτηση (χωρίς ίχνος ειρωνίας) κυρίως προς τους Wow! και Lost_Highway:

 

γιατί δεν ξεκινάτε ΕΣΕΙΣ πρώτοι την ανάλυση του προτείνοντας τις δικές σας λύσεις, αλλά κρίνετε απλά ένα κείμενο ως απλοϊκό και χωρίς να εμβαθύνει στο πρόβλημα;  ::)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αυτό με τους κάγκουρες με τα αυτοκίνητα και αυτούς με τις 17 κιθάρες συμφωνώ ότι είναι το ίδιο και το αυτό. Αν πιάσει κάποιος κουβέντες με τον οποιοδήποτε και από τις 2 ομάδες, τα ίδια επιχειρήματα θα ακούσει!

 

Υπάρχει όμως μία μικρή διαφορά. Το αυτοκίνητο είναι status symbol για το 90% των Ελλήνων, ενώ η κιθάρα έχει ειδικό βάρος για κάτι λίγους άρρωστους που μαζευόμαστε εδώ μέσα. Επίσης πιστεύω ότι όσοι παίρνουν πολλές κιθάρες (ή οτιδήποτε με εξειδικευμένο ενδιαφέρον) πιο πολύ το κάνουν για την κ@βλ@ τους παρά για να εντυπωσιάσουν κόσμο.

 

Δε φαντάζομαι ποτέ ότι η κυρα Κατίνα στο χωριό θα λέει στη γειτόνισσα "Ο γιος μου ο Θανάσης έγινε στέλεχος, πήρε σπίτι στη Γλυφάδα και αγόρασε ΠολΡιντΣμιθ ΜαΚάρτυ". Ούτε θα μπορέσει κανείς 50ρης να ρίξει μοντέλα με τα μισά του χρόνια λέγοντας "Έλα να σου παίξω με τους καινούριους μου DiMarzio". :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δεν ξεκινάτε ΕΣΕΙΣ πρώτοι την ανάλυση του προτείνοντας τις δικές σας λύσεις, αλλά κρίνετε απλά ένα κείμενο ως απλοϊκό και χωρίς να εμβαθύνει στο πρόβλημα;  ::)

 

Μα Ηλία μου, εδώ κοντεύουμε να τσακωθούμε ΠΡΙΝ αρχίσουμε αυτή τη κουβέντα, φαντάσου να την αρχίσουμε κιόλας... Δυστυχώς από την κοινωνία μας απουσιάζει ένα συστατικό ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για να μπορούν οι άνθρωποι να συννενοηθούν: οι κοινές αξίες. Αυτό ίσως αλλάξει στο μέλλον - η γενιά μου τα έχασε και αυγά και τα καλάθια, αλλά μέχρι τότε (όπως θα δεις φίλε μου) οι δυσκολίες θα συνεχίσουν και η ασυννενοησία επίσης..

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει όμως μία μικρή διαφορά. Το αυτοκίνητο είναι status symbol για το 90% των Ελλήνων, ενώ η κιθάρα έχει ειδικό βάρος για κάτι λίγους άρρωστους που μαζευόμαστε εδώ μέσα. Επίσης πιστεύω ότι όσοι παίρνουν πολλές κιθάρες (ή οτιδήποτε με εξειδικευμένο ενδιαφέρον) πιο πολύ το κάνουν για την κ@βλ@ τους παρά για να εντυπωσιάσουν κόσμο.

 

Αυτό δεν είναι παρά μια απλή απλούστευση. Δεν έχουν όλοι τουμπανιασμένους χάροντες και ούτε όλοι ασχολούνται με κιθάρες. Και μη νομιζεις, οι περισσότεροι με χάροντες επειδή έτσι κ@υλώνουν το κάνουν. Είδες; Στα ίδια ερχόμαστε.

 

Προς Elavd: Εγώ έχω προηγουμένως πει* (πριν πιάσω τα εκπαιδευτικά) όχι την άποψή μου), αλλά το τι κάνω εγώ με την παρέα μου. Ψάξαμε για λίγο καιρό, αλλά μόνο χαμένοι δεν βγήκαμε  ;)

*σελίδα 3

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω προηγουμένως πει* (πριν πιάσω τα εκπαιδευτικά) όχι την άποψή μου), αλλά το τι κάνω εγώ με την παρέα μου. Ψάξαμε για λίγο καιρό, αλλά μόνο χαμένοι δεν βγήκαμε  ;)

*σελίδα 3

 

Μεγάλε, πολύ καλά κάνεις κι εσύ και η παρέα σου και τα ίδια έκανα κι εγώ όταν υπήρχαν οικονομικά προβλήματα (δηλ. σχεδόν πάντα). Όμως το θέμα δεν είναι να μπαίνεις σε ολόκληρες διαδικασίες και να κάνεις έρευνες για να μη σε γ@μ@νε, είναι να διορθωθεί η κατάσταση έτσι ώστε να μη σε γ@μ@νε (τόσο πολύ) ακόμα και όταν είσαι αφελής και δεν ψάχνεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά άμα ψαχτείς και πάρουν τα 3 του καράμπελα οι απατεώνες, μόνο τότε θα φτιάξουν τα πράματα. Όσο περιμένεις πάντα κάποιο αστυνομοκρατούμενο κράτος να επιβάλλει ποινές, τότε δεν γίνεται τπτ. Αυτό ισχύει σε όλον τον ανεπτυγμένο κόσμο και ονομάζεται καταναλωτική συνείδηση. Και πόσοι να είναι οι αφελείς; Με αυτούς δεν βγάζει φράγκα η αγορά. Αλλά πολύ  σωστά κάποιος πριν είπε ότι είναι μερακλίδικο να βγάζει ο έλλην 600€ και να πληρώνει 5€ σε καφέ και 15€ σε ποτό...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω προηγουμένως πει* (πριν πιάσω τα εκπαιδευτικά) όχι την άποψή μου), αλλά το τι κάνω εγώ με την παρέα μου. Ψάξαμε για λίγο καιρό, αλλά μόνο χαμένοι δεν βγήκαμε  ;)

*σελίδα 3

 

Μεγάλε, πολύ καλά κάνεις κι εσύ και η παρέα σου και τα ίδια έκανα κι εγώ όταν υπήρχαν οικονομικά προβλήματα (δηλ. σχεδόν πάντα). Όμως το θέμα δεν είναι να μπαίνεις σε ολόκληρες διαδικασίες και να κάνεις έρευνες για να μη σε γ@μ@νε, είναι να διορθωθεί η κατάσταση έτσι ώστε να μη σε γ@μ@νε (τόσο πολύ) ακόμα και όταν είσαι αφελής και δεν ψάχνεσαι...

 

Υπερδιαστημική αυτή η άποψη.

 

Δηλαδή, εσύ πιστεύεις ότι

α) ακόμα κι αν "διορθωθεί" η κατάσταση, ο αφελής δε θα πληρώνει τον καφέ 5€;

 

β) η κατάσταση θα διορθωθεί με μαγικά, χωρίς να ζοριστεί ο κώλος σου; (και σιγά το ζόρι δηλαδή...)

 

γ) τη στάση που πρότεινε ο Boukaw7 την εφαρμόζει επειδή έχει οικονομικό πρόβλημα ή μήπως επειδή πιστεύει ότι συνεισφέρει (έστω κατά το ελάχιστο) στο να σφίξει κανένας αφεντικίσιος κώλος;

 

δ) το να μην υποστηρίζεις τις γελοιότητες των κλεφτών (όπως πρότεινε ο Boukaw7) είναι "ολόκληρη διαδικασία";

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου