Προς το περιεχόμενο

Η γενιά των 1000 ευρώ


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικα με βορεια ευρωπη επειδη εχω συγγενείς κτλ. πρεπει να σας πω

 

1) Ειμαστε αυστραλοπίθηκοι μπροστα τους...(περι τα 100 χρονια πίσω)

2) Ναι ο καπνος και το αλκοολ ειναι παν-ακριβα...((για ψαξτε ποσο κανουν τα τσιγαρα για να παθετε την πλακα σας)).....Και επισης μην βλεπετε τους μισθούς στην ελλαδα....Αν δειτε ποσα περνει ανειδικευτος πρώτο μισθό θα πάθετε πολιτισμικό σοκ....Ας μην μιλησω για την υγεία και για την πρόνοια...Η νονα μου εμενε καποια χρονια βελγιο και εκανε μια πολυ επικινδυνη εγχειρηση...και για να ευχαριστήσει τον γιατρο (καθηγητης πρεπει να ηταν) σκεφτηκε να παρι ενα καλάθι με σοκολατες κρασια και διαφορα παρομοια.....guess what....δεν το δεχτηκαν...((δεν τιθεται ουτε καν λόγος για λαδωμα....))

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμένα ο πόνος μου δεν είναι τόσο αυτά που αναφέρει όσο οι τιμές των ευρυζωνικών συνδέσεων. Τον τελευταίο καιρό βελτιώνονται. Αλλά ακόμη είναι ΠΑΑΑΑΑΡΑ πολύ πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lost, δεν κατάλαβα, δηλαδή όσους συμμετέχουμε στο θέμα μας λες γκρινιάρηδες, απλοϊκούς και γραφικούς;

 

Κοίτα, υπάρχουν πολλές διαφορετικές αφετηρίες για να συμμετέχει κανείς σε ένα τέτοιο θέμα συζήτησης.

 

α) υπάρχει αυτός που αγωνιά μπροστά στη συναίσθηση ότι δε του φτάνουν τα χρήματα και βρήκε στο πρόσωπο της συγκεκριμένης κυρίας μία "αδελφή ψυχή".

 

β) υπάρχει αυτός που αναζητά πολιτικά ερείσματα για τη στήριξη μίας θέσης στην οποία ήδη είναι ταγμένος, πριν ακόμη διαβάσει το θέμα (π.χ. υπάρχουν κάποιοι που γενικώς πιστεύουν ότι για όλα φταίει το κράτος, οπότε θα συνεχίσουν να το πιστεύουν ότι και να διαβάσουν).

 

γ) υπάρχει ο ταγμένος υπέρμαχος του ελληνικού τρόπου ζωής ο οποίος θα δικαιολογήσει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ στους έλληνες, αρκεί να μη γίνουν ποτέ κουτόφραγκοι.

 

δ) υπάρχει ο εργοδότης που χαμογελάει βλέποντας την ηλιθιότητα ορισμένων που πιστεύουν ότι είναι ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ το να πληρώνει τις εισφορές στο ΙΚΑ και που νομίζουν ότι αυτός χάνει από αυτή τη διαδικασία και όχι ο εργαζόμενος.

 

ε) υπάρχει ο χαιρέκακος που (προς το παρόν) δεν έχει πρόβλημα να πληρώνει το ποτό του, οπότε ευαρεστείται βλέποντας ότι υπάρχουν και χειρότερα στο κόσμο μας.

 

στ) υπάρχει και ο γκρινιάρης, απλοϊκός και γραφικός.

 

ζ) υπάρχει ο ταξιδεμένος που γνωρίζει πέραν πάσης αμφιβολίας ότι κάτι δε πάει καλά εδώ.

 

Εσύ σε ποια κατηγορία ανήκεις;

Όχι απαραιτήτως σε κάποια από αυτές που ανέφερα, οπότε γιατί αρπάζεσαι :) ;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να αρχίσουμε να συζητάμε για τις αιτίες, δεν πρόκειται να έρθουν καλύτερες μέρες.

 

και γιατι δεν ξεκιναμε τωρα αυτη την κουβεντα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lost, δεν κατάλαβα, δηλαδή όσους συμμετέχουμε στο θέμα μας λες γκρινιάρηδες, απλοϊκούς και γραφικούς;

 

Δεν είπα κανένα γραφικό, ούτε γκρινιάρη (μίλησα για γκρίνια), ούτε φυσικά "απλοϊκό" (για τα συμπεράσματα που βγαίνουν αναφέρθηκα έτσι).

 

Η γνώμη μου είναι ότι το να παραθέτει κάποιος αριθμούς και στατιστικά στοιχεία για να καταλήξει στο αυτονόητο, ότι δηλαδή μας πιάνουν τον κώλο καθημερινά, τσαμπουκαλοειδώς, πονηροβλαχοειδώς (για κάτι που καθημερινά νιώθουμε όλοι στο πετσί μας με τον α ή β τρόπο), είναι πλεονασμός.

 

Ωραία, λοιπόν, έστω ότι μετά από 10-20 σελίδες, συμφωνούμε όλοι ότι είμαστε η πιο ακριβή χώρα στον κόσμο.

Παρακάτω;...

(από εδώ θα είχε ενδιαφέρον να άρχιζε η κουβέντα)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lost, δεν κατάλαβα, δηλαδή όσους συμμετέχουμε στο θέμα μας λες γκρινιάρηδες, απλοϊκούς και γραφικούς;

 

Κοίτα, υπάρχουν πολλές διαφορετικές αφετηρίες για να συμμετέχει κανείς σε ένα τέτοιο θέμα συζήτησης.

 

α) υπάρχει αυτός που αγωνιά μπροστά στη συναίσθηση ότι δε του φτάνουν τα χρήματα και βρήκε στο πρόσωπο της συγκεκριμένης κυρίας μία "αδελφή ψυχή".

 

β) υπάρχει αυτός που αναζητά πολιτικά ερείσματα για τη στήριξη μίας θέσης στην οποία ήδη είναι ταγμένος, πριν ακόμη διαβάσει το θέμα (π.χ. υπάρχουν κάποιοι που γενικώς πιστεύουν ότι για όλα φταίει το κράτος, οπότε θα συνεχίσουν να το πιστεύουν ότι και να διαβάσουν).

 

γ) υπάρχει ο ταγμένος υπέρμαχος του ελληνικού τρόπου ζωής ο οποίος θα δικαιολογήσει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ στους έλληνες, αρκεί να μη γίνουν ποτέ κουτόφραγκοι.

 

δ) υπάρχει ο εργοδότης που χαμογελάει βλέποντας την ηλιθιότητα ορισμένων που πιστεύουν ότι είναι ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ το να πληρώνει τις εισφορές στο ΙΚΑ και που νομίζουν ότι αυτός χάνει από αυτή τη διαδικασία και όχι ο εργαζόμενος.

 

ε) υπάρχει ο χαιρέκακος που (προς το παρόν) δεν έχει πρόβλημα να πληρώνει το ποτό του, οπότε ευαρεστείται βλέποντας ότι υπάρχουν και χειρότερα στο κόσμο μας.

 

στ) υπάρχει και ο γκρινιάρης, απλοϊκός και γραφικός.

 

ζ) υπάρχει ο ταξιδεμένος που γνωρίζει πέραν πάσης αμφιβολίας ότι κάτι δε πάει καλά εδώ.

 

Εσύ σε ποια κατηγορία ανήκεις;

Όχι απαραιτήτως σε κάποια από αυτές που ανέφερα, οπότε γιατί αρπάζεσαι :) ;

 

Πιστεύω από τα 1300+ ποστ μου σχηματίζει κανείς μια αρκετά αντιπροσωπευτική εικόνα για μένα, γιατί πεποίθησή μου είναι ότι στο Ελλάντα έχει παραγίνει το "είμαι ό,τι δηλώνω" ανάλογα με το τι με βολεύει και τι "παίρνει" η κατάσταση και θα το αποφύγω.

 

Το ποστ σου με έκανε να ξαναδιαβάσω το ποστ του Lost αρκετές φορές και κατάλαβα τελικά τι ήθελε να πει (γι'αυτό άλλωστε και τον ρωτούσα, επειδή δεν έβγαζα νόημα).

 

@Lost, προς θεού δεν κάνω αντιπαράθεση. Άκυρη η ερώτηση, ας όψεται η θολούρα του απογεύματος της Παρασκευής  :P

 

παρτ 2

Lost όλα τα παραπάνω τα έγραψα πρωτού ποστάρεις, μόλις τώρα είδα και την απάντησή σου.

 

Καλό ΣΚ boys!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ... μάλλον θα συμφωνήσω οτι καταντήσαμε μια  π ο λ ύ  φτηνή χώρα... για να δούμε το γιατί, ίσως πρέπει να κάνουμε μια βουτιά στους εαυτούς μας? ο ψεύτης γνωρίζει τον ψεύτη, καλά είπε ο άνθρωπος  "ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω" διότι αν είσαι αναμάρτητος, πως γνωρίζεις τι είναι αμαρτία?

 

Γ.

 

edit: "άνθρωπος" αντί "τύπος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω βρει 2-3 καφετέριες με 2€ τον καφέ, 1 μαγαζάκι στέκι για τα ουζάκια μας με πολύ λογικές τιμές (κουρούμπελο γινόμαστε και ποτέ δεν πληρώσαμε πάνω από 20€ ο καθένας) και έξοδο σε μαγαζιά νορμάλ. Οπότε ούτε που με ενδιαφέρουν όλα αυτά που λέτε. Αν ψαχτούμε και τα μαγαζάκια θα βρούμε και φόλα θα φάνε οι απατεώνες πάσης φύσεως και άλλα τέτοια!

 

Αλλά ο νεοέλλην αρέσκεται στην γκρίνια. Δεν εξηγείται αλλιώς αυτό που συμβαίνει....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάλι λέω ότι είστε οι ίδιοι βλάχοι που κοροϊδεύετε πολλοί εδω μέσα γιατι με την ίδια κανγκούρικη διαθεση που κάποιος παρκάρει την κούρσα του εξω απο ενα μπαρ μας δειχνετε τις 17 σας κιθάρες, όλο χαρά και με φυσικοτητα!!! Και εγώ μαζι σας το ιδιο έκανα με την Gibson μου!!! Άρα είμαι και εγώ βλάχος εξ ορισμού!!! Τώρα, για το θέμα μας, πιστεύω ότι υπάρχει μια δόση υπέρβολης παρολαυτα υπάρχει ενα μεγάλο δικιο σε όσα έχουν ειπωθεί!! Δεν έχω να προσθέσω κτ πανω σ αυτα και γι αυτο δεν θα ποσταρα αν δεν ήθελα να σας ενήμερωσω οτι κτάγομαι απο μια περιοχή που είναι πιο ακριβή απ την Αθήνα!! Αναφέρομαι στο Λασσιθι και πραγματικα με την αφομη τουρίστας η κατάσταση γινεται ακόμη χειρότερη!!!

 

Υ.Γ. Οι Σκανδιναβοί μπορει να είναι μπροστα άλλα έχουν άλλα προβλήματα γι αυτο δεν είμαι σίγουρος ότι θα ήθελα να είμστε σαν αυτούς!!! (Τους έχω ζήσει γι αυτο το λέω)

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάλι λέω ότι είστε οι ίδιοι βλάχοι που κοροϊδεύετε πολλοί εδω μέσα γιατι με την ίδια κανγκούρικη διαθεση που κάποιος παρκάρει την κούρσα του εξω απο ενα μπαρ μας δειχνετε τις 17 σας κιθάρες, όλο χαρά και με φυσικοτητα!!!

 

Πολύ σωστός....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου