Προς το περιεχόμενο

Αναλογικό συνθ ναι. Αλλά τι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το Korg MS 2000...

Επειδή μένω εκτός Αθηνών-Θεσσαλονίκης, δεν είχα την δυνατότητα να το δοκιμάσω ο ίδιος και να καταλήξω...

Έτσι άκουσα απο το Site της Korg κάποια demo songs -ειδικότερα του MicroKorg, και αυτό που άκουσα μου άρεσε πολύ....και αγόρασα το MS λόγω παραπάνω δυνατοτήτων.

Θέλω να πώ, ότι στην ουσία και εγώ απο το διαδίκτυο ψώνισα...

Το αποτέλεσμα ήταν οτι δεν έπεσα τελικά πολύ έξω στις προσδοκίες μου, βέβαια τα Demo's που ακούς στο διαδίκτυο απο το όργανο έχουν ανώτερη ποιότητα απο ότι θα ακούσεις με ένα ζευγάρι ακουστικά...

Άρα λοιπόν το συμπέρασμα για μένα είναι ότι πράγματι απο το internet μπορείς να πάρεις μια ιδέα, αλλά μόνο αυτή...για να αγοράσεις, πρέπει να το ακούσεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ζωντανά...

 

Τώρα για την διαφορά Moog Voyager - Prophet 08...

Προσωπικά με προβληματίζει το ότι το Prophet έχει 500 δυνατότητες, είναι πολυφωνικό κλπ., και κάνει 2000 Ευρώ. Το Moog είναι μονοφωνικό και κάνει 3000... Γιατί;; Μήπως το Prophet είναι κατώτερο ηχητικά;

 

Τώρα σε σχέση με την συζήτηση στο αν ένα παλιό Synth αξίζει τον κόπο σήμερα, συνοπτικά εγώ λέω ΌΧΙ!

Δουλεύοντας τόσο καιρό το MS, δεν είναι η μέρα απο την νύχτα απο ένα αναλογικό... Δεν θα έδινα ΠΟΤΕ 15000 Ευρώ να πάρω ένα CS-80 σήμερα...

Θα έπαιρνα κάτι σύχρονο, ένα Voyager ή Prophet 08, ή  το Moog Voyager old School, που για κάποιους φανατικούς, έχει διαφορές στον ήχο απο τα "ψηφιακά" Performer-Little Phatty...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τώρα για την διαφορά Moog Voyager - Prophet 08...

Προσωπικά με προβληματίζει το ότι το Prophet έχει 500 δυνατότητες, είναι πολυφωνικό κλπ., και κάνει 2000 Ευρώ. Το Moog είναι μονοφωνικό και κάνει 3000... Γιατί;; Μήπως το Prophet είναι κατώτερο ηχητικά;

 

Το Voyager κοστίζει πέριξ τις 3000 ευρώ για πολλούς και διάφορους λόγους, κυριότερος από τους οποίους είναι ότι είναι Moog (με οτιδήποτε συνεπάγεται αυτό).

 

Αν νομίζεις ότι το Prophet 08 έχει 500 δυνατότητες τότε το Voyager έχει 50.000 και ας μην του φαίνεται.

 

Το γεγονός ότι είναι μονοφωνικό ποτέ δεν αποτέλεσε πρόβλημα γιατί και τα σαξόφωνα π.χ. μονοφωνικά είναι.

 

Δεν είναι ανώτερο ή κατώτερο ηχητικά από το Prophet 08 - απλά είναι διαφορετικά. Υπάρχουν κάποιοι ήχοι που γίνονται ευκολότερα/καλύτερα/γρηγορότερα στο ένα και όχι στο άλλο.

 

Δουλεύοντας τόσο καιρό το MS, δεν είναι η μέρα απο την νύχτα απο ένα αναλογικό...

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένα απολύτως νόημα να συγκρίνουμε ένα MS2000 με ένα Serge Modular π.χ. Ούτε καν με ένα SCI Pro-One...

 

Δεν θα έδινα ΠΟΤΕ 15000 Ευρώ να πάρω ένα CS-80 σήμερα...

 

Ενα CS-80 δεν κοστίζει τόσο ΟΥΤΕ μετά από πλήρες service και σε άγοψη κοσμητική κατάσταση.

 

Θα έπαιρνα κάτι σύχρονο, ένα Voyager ή Prophet 08, ή  το Moog Voyager old School, που για κάποιους φανατικούς, έχει διαφορές στον ήχο απο τα "ψηφιακά" Performer-Little Phatty...

 

Καμμία έκοδση του Voyager δεν έχει ηχητικές διαφορές με το Old School. Επίσης ούτε το Performer ούτε το Little Phatty είναι "ψηφιακά". Είναι αναλογικά.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα CS-80 δεν κοστίζει τόσο ΟΥΤΕ μετά από πλήρες service και σε άγοψη κοσμητική κατάσταση.

 

Δίκιο έχεις, αλλά μην είσαι και τόσο σίγουρος...Μακάρι να είχα τον σύνδεσμο του Ebay...

 

Επίσης ούτε το Performer ούτε το Little Phatty είναι "ψηφιακά". Είναι αναλογικά.

 

Εντάξει, εννοείται... το "ψηφιακά" είναι σε εισαγωγικά...

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

...παντως αν και ξερω καλα τον ηχο του  minimoog,δεν μπορω να αιτιολογησω τα 3000 e. που κανει...με αυτα τα χρηματα θα προτιμουσα να επαιρνα 3 θηρια αναλογικα ,σταθερα με midi και presets απο τα παλια ''καλα''....πχ waldorf pulse(monoφωνικο..),roland mks80(8φωνες) kai  oberheim xpander(6 φωνες..)..

ετσι θα ειχα 3 διαφορετικα οργανα με διαφορετικο χαρακτηρα,ολα τους θηρια και σιγουρα με  δυναατοτητα κατασκευης ηχων (ακομα και πολυφωνικων) που το  minimoog δεν θα μπορουσε ποτε να παραγει....και δεν θα εδινα πανω απο 2700 ευρω.. ;) ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Tο συνθ που λεω να χτυπήσω για ηλεκτρονικη μουσική είναι το Voyager RME, το rack του Minimoog Voyager.

Tι έχουν να με συμβουλέψουν οι γνώστες;

Ρωτάω ως αρχάριος στα hardware synths, μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα vsti's...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το καλυτερο μοντελο μιας απο τις καλυτερες εταιρείες, δεν εχουμε να σου πουμε και πολλά :P Δυσκολα θα το μετανοιωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι το καλυτερο μοντελο μιας απο τις καλυτερες εταιρείες, δεν εχουμε να σου πουμε και πολλά :P Δυσκολα θα το μετανοιωσεις.

Σε πρώτη φάση συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, προτείνω όμως και να τσεκάρει και κάτι πιο φτηνό και all-around ο φίλος. Το Voyager είναι μονοφωνικό, αναλογικό*, πανάκριβο και γενικά μάλλον όχι ιδανική επιλογή σαν πρώτο synth! ;)

 

Να προτείνω λοιπόν και Clavia Nord Lead και Korg Radias που είναι αμφότερα πολύ ωραία synths, πιο απλά και φτηνά για ένα ξεκίνημα. Αν πάλι η αγορά του Voyager είναι στανταρισμένη, με την ευχή μου! Άλλωστε το μηχάνημα σκοτώνει. :)

 

 

*Δεν το λέω σαν αρνητικό, απλώς ένα αναλογικό μηχάνημα έχει συγκεκριμένο χαρακτήρα και ηχόχρωμα. Καλό αν σου αρέσει πραγματικά το ηχόχρωμα αυτό, όχι και τόσο καλό αν ακόμα ψάχνεται κανείς.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ψαχνομαι στον ηχο, πχ εχω δουλέψει τα plugins Arturia και ξέρω τι ήχους χρησιμοποιώ και θέλω να φτιάχνω.

Το μονοφωνικό επίσης δεν είναι μειονέκτημα για το είδος μου, δε μου αρέσουν πχ οι trance ήχοι (πολυφωνικές μακρόσυρτες μελωδίες) αλλά οι techno, electro (καθαρά ηλεκτρονικοί ήχοι).

Όσο για το ότι είναι ακριβό που λες, προτιμώ να πάρω αυτό κατευθείαν παρά να δώσω για το Nord  και μετά να τα ξανασκάσω για να πάρω αυτό που όντως χρειάζομαι και θέλω. Αυτό κατά την άποψή μου το κάνεις με τις μηχανές που σου αρέσει η CBR1000 και δε ξέρεις μηχανή και αγοράζεις πρώτα τη CBR125 για να μη σκοτωθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ όμορφα τότε, εφόσον έχεις κατασταλάξει ότι αυτό σου χρειάζεται πραγματικά και έχεις τη δυνατότητα να το αποκτήσεις, go for it! Απλά μην αμελήσεις να αφιερώσεις και 2-3 ωρίτσες για να το ακούσεις από κοντά πριν το αγοράσεις. ;)

 

Καλορίζικο λοιπόν...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ερώτηση μου όμως εξακολουθεί να είναι η εξής:

Σε αυτό το είδος που ασχολούμαι (δε με εμποδίζει η μονοφωνία πχ αλλά θέλω όγκο και δυνατότητεσ στον ήχο) και εφόσον με ικανοποιεί το Voyager RME (rack) υπάρχει κάτι καλύτερο που μου διαφεύγει ή σωστά έχω αυτό υπόψιν; πχ κάποιοι λένε για κάποια "θρυλικά" Korg...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου