Προς το περιεχόμενο

Αναλογικό συνθ ναι. Αλλά τι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To μόνο που ακούγεται από το Radias είναι η rhythm section (ντραμ σετ και μπασογραμμή σε sequencer), η οποία είναι καλή αλλά τίποτα το κοσμοϊστορικό. Το πρώτο lead έρχεται από το Trinity και είναι πριμαριστό, "άδειο" και γενικά κατά τη γνώμη μου κακό από πλευράς προγραμματισμού (γιατί δεν αμφιβάλλω ότι με σωστό προγραμματισμό θα πετάει). Το δεύτερο lead έρχεται από το Moog και είναι υπέροχο.

 

Βεβαίως, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης του Radias με το Moog όπως λες γιατί απλούστατα δεν παίζουν τίποτα το όμοιο για να συγκριθούν. Τα προηγούμενα βίντεο με τα κομμάτια του Ζαρ στο M3 όμως ήταν πραγματικά απίστευτα, και μπράβο σου που τα παρέθεσες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Oρίστε ένα δείγμα παραπάνω.

 

http://www.korg.com/downloads/mp3/RADIAS/Inner_Cascade.mp3

 

Πάντως αξίζεις να αναφερθεί ότι στο τελευταίο album του Tea and Teo ο JMJ χρησιμοποίησε το RADIAS μαζί με Voyager , Andromeda . Άρα αμα το εγκρίνει ο Jarre ,τα λόγια περιτεύουν. Μάντεψε πιο απο τα 3 χρησιμοποίησε περισσότερο. ;D

 

όχι πως τα άλλα δυο δεν μαμάνε.

 

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το έχω ξαναστείλει αλλά όποτε το ακούω απλά ανατριχιάζω... Είναι moogάκι, κι όμοιo πράγμα σαν αυτό δε νομίζω να υπάρχει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ, λάθος έκανα! Akiss σε σένα πήγαινε το μπράβο... σταμάτα τα greeklish όμως βρε παιδί μου! Ωραία, αφού δεν έχει ελληνικά το pod (ποιο pod??!?!), μην γράφεις από κει - το φόρουμ έχει ορισμένους κανόνες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

--πολλα Modelling syths δεν διαφερουν απο τα καλα. vst's..αυτα που ξεχωριζουν ειναι τα virus,ion-micron k supernova 2...to virus  ειναι γενικα ενα καταπληκτικο οργανο με ογκο κ χαρακτηρα..το ion  ειναι το πιο ογκωδες..δεν ειναι τυχαιο π ο διαμαντοπουλος ενω πουλαει την alesis den  τολμαει να φερει ενα ion  εστω κ για δειγμα και να το βαλει διπλα στα nord...k μιλαμε για οργανο στο 1/3 της τιμης του Nord κ με πολυ καλυτερο ηχο....τα λεω αυτα γιατι το εχω ψαξει αρκετα κ ειδα τι αντιμετωπιση ειχα οταν ζητησα να ακουσω ενα ion...κατι μου βρωμαγε..τελικα το ακουσα αλλου...κ θεωρω οτι τα nord εχουν πολυ ψευτικο κ πλαστικο ηχο..ακουστε το ion κ θα καταλαβετε..

1 o διαμαντοπουλος ειχε ion διπλα απο το nord lead 2x !!!

2 Πλακα με κανεις ???????????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ, λάθος έκανα! Akiss σε σένα πήγαινε το μπράβο... σταμάτα τα greeklish όμως βρε παιδί μου! Ωραία, αφού δεν έχει ελληνικά το pod (ποιο pod??!?!), μην γράφεις από κει - το φόρουμ έχει ορισμένους κανόνες.

Τους ξερω τους κανονες αλλα λογο δουλειας ειμαι μακρια απο το desktop. Το Ipod touch ειναι μικρος υπολογιστης τσεπης και απλα δεν εχει ελληνικα, και ουτε καν εγκαθιστανται, εκτος αν ο κατασκευαστης το αποφασισει καποια στιγμη (apple), και το χρησιμοποιω οταν ειμαι εκτος αθηνων για να παρακολουθω δουλειες και Φορρουμς. Απο αυριο και μεχρι κυριακη βραδυ θα ειμαι παλι εκτος Αθηνων . ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λυπαμε αν σε ξενερωσω αλλα δεν ειναι αναλογικο..

ειναι analog modeling οπως και το 99.9% των καινουργιων μηχανηματων..

ok τοτε, ποιο analog modeling δε γινεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[/color]

1 o διαμαντοπουλος ειχε ion διπλα απο το nord lead 2x !!!

2 Πλακα με κανεις ???????????

 

 

 

πριν ποσο καιρο το ειδες??γιατι τους τελευταιους μηνες...δεν το εχει...ικ πηγα αρκετες φορες..το ζητησα κ μ ειπαν οτι δεν θα το εχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε είναι μέσα στην μίξη είτε είναι εκτός μίξης, οι αναλογικοί ταλαντωτές στην συντριπτική τους πλειοψηφία ρολάρουν τις συχνότητες από τα 2KHz και μετά. Στην μίξη, που κατά πάσα πιθανότητα υπάρχει άπλετο EQ, είναι παράκινδυνευμένο να πούμε με σιγουριά ότι κάτι μπορεί να είναι αναλογικό ορμώμενοι από την συχνοτική του απόκριση σε αυτές τις συχνότητες.

 

Αυτό είναι πολύ υποκειμενικό.

 

Αυτό πως το γνωρίζεις; Μίλησες με τον Διαμαντόπουλο και σου είπε ότι φοβάται να φέρει το Ion που έχει 1/3 της τιμής των Nord Lead, γιατί έχει *καλύτερο* ήχο;

 

Η μήπως παίζει ρόλο ότι το Ion έχει proprietary chips της Alesis τα οποία παράγονται με πάρα πολύ αργούς ρυθμούς (κυρίως λόγω πολιτικής της Numark?). Από τα chips αυτά, το Ion έχει 2-3 και το Andromeda καμμιά 20αριά, το οποίο προφανώς εξηγεί μερικώς και την έλλειψη του Andromeda.

 

Ας πούμε το Memorymoog χωρίς την Lintronics προσθήκη είναι σταθερό και αξιόπιστο; Είσαι στο studio, με σταθερή θερμοκρασία, και παίζεις σε C. Ξαφνικά έρχεται κάποιος, μπαίνει ένα κρύο ρεύμα αέρα, και από C βρίσκεσαι σε B flat, B, D, οτιδήποτε. Το ίδιο ισχύει και για πάρα πολλά άλλα αναλογικά είτε λόγω έλλειψης temperature compensation κυκλωμάτων, είτε για δεκάδες άλλους λόγους.

 

Ο όγκος, όπως και διάφοροι άλλοι χαρακτηρισμοί, πολλές φορές μπορούν να προγραμματιστούν. Απλά σε κάποια synthesizers είναι σχεδόν έτοιμα.  :)

 

 

 

ourdarkness ας ξεκινησουμε απο τον ογκο...ειναι σαν να μου λες οτι ενα φιλτρο του moog εχει τον ιδιο ΟΓΚΟ με ενα φιλτρο ενος τελευταιου vst...συμφωνω mazi soy oti kati mporoyme na to kanoyme na fanei pio ''megalo'' αλλα δεν ειναι το ιδιο πραγμα αν ειναι απο την μανα του μεγαλο...υπαρχουν οργανα που τα βαζεις σε μια μιξη  κ σκεπαζουν οτι αλλο υπαρχει και αλλα που χανεται...κ ας εχουν ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις σε φιλτρα ,ταλαντωτες κ.τ.λ...λες να ειναι τρελλοι ολοι αυτοι που προτιμανε κ ψαχνουν πολυ συγκεκριμενα αναλογικα οργανα??κ μιλαμε για πολυ ψαγμενα ατομα κ με πραγματικη εμπειρια κ γνωση..μην με ρωτησεις να σου πω ονοματα..ψαξε το.

 

 

 

υπαρχουν λοιπον κ οργανα αναλογικα πολυ πιο σταθερα κ αξιοπιστα απο αλλα...αυτα που ανεφερα(pulse-mks-microwave_) ειναι καποια απο αυτα...ψαξε το λιγο κ αυτο..

 

 

οταν ανεφερα τα 3 modelling που θεωρω καλυτερα,αυτο ειναι σιγουρα κατι υποκειμενικο...αν ομως βαλεις ολα αυτα διπλα διπλα και δεις ποσο καλα γραφουν σε μια μιξη,ισως να καταληξεις κ εσυ στο ιδιο συμπερασμα...

 

 

Σχετικα με το θεμα του ion,ναι  μιλησα κ πηγα απο τον Διαμαντοπουλου κ αντιμετωπισα μια κατασταση....αυτο που αναφερεις  με τα chip της alesis....το σκεφτηκες πολυ???λες μια εταιρεια να μην θελει να βγαζει κ να πουλαει οργανα?? και για να σου φυγει καθε υποψια απλα σου αναφερω οτι το οργανο υπηρχε στην αποθηκη της εταιρειας που τα εισαγει(lights & effects νομιζω...)...και μαλιστα αρκετα κομματια...υπηρχε κ το ion.Το τελευταιο λεει πολλα..Ειναι καλο λοιπον να μιλαμε βαση αποδειξεων και καταστασεων που εχουμε βιωσει και αντιμετωπισει κ ...οχι υποθετικα.

 

 

 

...και τελος ,σχετικα με την συχνοτικη αποκριση των αναλογικων στα πριμα γραφεις: ''Στην μίξη, που κατά πάσα πιθανότητα υπάρχει άπλετο EQ, είναι παράκινδυνευμένο να πούμε με σιγουριά ότι κάτι μπορεί να είναι αναλογικό ορμώμενοι από την συχνοτική του απόκριση σε αυτές τις συχνότητες.''

 

 

 

Εχεις ακουσει και δουλεψει ταυτοχρονα με αναλογικα k modelling???εχεις δοκιμασει πχ να βαλεις κ στα δυο εναν ηχο μονο me mia sawtooth κ τιποτα αλλο,χωρις καν φιλτρο???δεν εχεις παρατηρησει τιποτα???καμια διαφορα???Υπαρχει ,τουλαχιστον στα δικα μου αυτια οπως και πολυ κοσμου,αισθητη διαφορα  στα πριμα κ στο κατα ποσο ενας ηχος κανει καλα ''την δουλεια ''' του σε μια μιξη,αν λασπωνει την μιξη η οχι..τα πριμα ειναι πιο ''αληθινα'' ,πιο αιθερια

,πιο λαμπερα ,πιο...δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω..

 

 

ολα αυτα δεν τα γραφω ουτε για να κοντραριστω μαζι σου ,ουτε για να στην πω... :)απλα ισως στο συγκεκριμενο θεμα να πρεπει να την ψαξεις λιγο περισσοτερο...και πιστεψε με δεν τα γραφω αυτα ετσι....εχω πολλα μηχανηματα κ εχω δουλεψει με πολλα περισσοτερα.Αν θες εξελαβε αυτα που εγραψα με φιλικη κ οχι ανταγωνιστικη διαθεση...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου