Προς το περιεχόμενο

Αναλογικό συνθ ναι. Αλλά τι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γεια σε ολους

 

με χαρα μου βλεπω οτι ο κοσμος εχει διαθεση για επικοινωνια  :D...

 

παιδια εγω σκεφτομαι για πολυ polyevolver rack καθως ασχολουμαι με dance μουσικη και απο καπια samples το ιντερνετ που ακουσα εχει πιο γευστικο ηχο για το γουστο μου.φανταζομαι οτι με τον editor που εχει και το midi keyboard μου θα μπορω να το χειριστω σχετικα ευκολα.

 

μηπως ξερει κανεις που μπορω να το ακουσω στην Αθηνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκ πείρας πάντως, έχοντας στην κατοχή μου και Moog (MG1) και Prophet (600), αν έπρεπε να διαλέξω θα διάλεγα το Moogάκι για εφετζίδικες καταστάσεις και 'σκηνική παρουσία' και το Prophet για πιο 'σπιτικές' και πιο ιντελεκτουέλ δημιουργίες. Αυτό φυσικά αν θέλεις να μπλέξεις με vintage αναλογικά... Αλλιώς υπάρχουν και οι αντίστοιχες σύγχρονες και πιο οικονομικές λύσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τετοιο synth που να κανει ολα αυτα δεν υπαρχει. το καθε αναλογικο εχει το δικο του χαρακτηρα. για το ειδος της μοθσικης που σε ενδιαφερει το synth ειναι το EMS VCS3 OR EMS AKS. η τιμη, αστο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελεις συνθ να παιζεις ηχους jean michel jarre υπαρχει το eminent

http://www.youtube.com/watch?v=xVr72UcCvkk

φυσικα αμα το βρεις εγω θα κατσω γυμνος στην ομονοια για 1 ωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα EMS φτιάχνονται μέχρι και τώρα. Υπάρχουν διάφορα customizations, από osc synchronization μέχρι και αλλαγή του  CV tracking ανά οκτάβα, μέχρι MIDI μέχρι ότι θες... Κάποια ηλεκτρονικά που χρησιμοποιούνται δεν είναι ίδια με αυτά που χρησιμοποιήθηκαν για την κατασκευή τους πριν 40 χρόνια βέβαια και αυτό μπορεί να έχει κάποιο αντίκτυπο στον ήχο. Κάποιοι προτιμούν ένα refurbished παλιό VCS3 παρά ένα καινούριο για διάφορους λόγους. Να και κάποια σχετικά site:

 

http://www.ems-synthi.demon.co.uk

http://www.emsrehberg.de

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta ems δεν φτιαχνονται πια. ο robin wood της ems λεει οτι μπορει να φτιαξει αλλα υπαρχει

μεγαλο waiting list. ενα synthi a που ειχα το ειχε κανει ο robin wood to 97 alla apo tote δεν εχω ακοθσει να εχει παρει αλλος. ο rehberg τον οποιο γνωριζω εχει κατα καιρους καποια αλλα οι τιμες τοθ ειναι τσουχτερες , στο site μου, www.synthorama.com στα πιο παλια posts μπορει οποιος θελει να δει ενα ems synthi 100 που ειδα στο studio  του rehberg και με αφησε να το ανεβασω στο youtube. οσο για το eminent 310, υπαρχουν δυο για αγορα που ξερω αυτη τη στιγμη. αφου κατεβασει ο φιλος το σωβρακο του στην ομονοια και δοθμε το post sto noiz θα σασ πω που ειναι τα eminent 310. το ενα μαλλον θα το παρω το αλλο ειναι διαθεσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta ems δεν φτιαχνονται πια. ο robin wood της ems λεει οτι μπορει να φτιαξει αλλα υπαρχει

μεγαλο waiting list. ενα synthi a που ειχα το ειχε κανει ο robin wood to 97 alla apo tote δεν εχω ακοθσει να εχει παρει αλλος. ο rehberg τον οποιο γνωριζω εχει κατα καιρους καποια αλλα οι τιμες τοθ ειναι τσουχτερες ,

 

Δεν ξέρω πότε μίλησες με τον Rehberg τελευταία φορά, γιατί εμένα μου είπε ο ίδιος σε email ότι τα φτιάχνει ακόμη (όπως και κάτι customizations που ζήτησα). Για το waiting list ούτε λόγος, προφανώς και είναι πολύ μεγάλο. Για τις τιμές, συμφωνώ ότι είναι υπέρ του δέοντος τσουχτερές αλλά η διάθεση αυτού του ποσού είναι προσωπικό θέμα του καθενός.

 

το θελω

 

Υποθέτω ότι τώρα πρέπει να τα έχεις καλά με τον ems, εε;;  ;) :D Αν δεν θες όμως Eminent 310 και βολεύεσαι με διάφορα άλλα αναλογικά όπως π.χ. Moog Polymoog, Κorg PS-3200 modular, Roland Jupiter 8, Moog Minimoog, Oberheim Matrix 12, Elka Synthex, Yamaha CS80,  Moog System 55 modular, ARP 2600, Sequential Circuits Prophet 5, Sequential Circuits Prophet T8, PPG 2.3, Oberheim OBX, Roland System 700 modular πες μου να σου στείλω ένα site αφού προηγουμένως μείνεις γυμνός στην Ομόνοια... άντε για μισή ώρα.  ;D ;D Ιδέες για καινούριο thread: Ως που θα φτάνατε για ένα παλιό αναλογικό synth;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως που θα φτάνατε για ένα παλιό αναλογικό synth;

 

Υπάρχει μόνο μία περίπτωση να θέλει κάποιος ένα παλιό αναλογικό συνθ: να μην είχε ποτέ του κανένα. Διότι αν είχε έστω και ένα, τότε ξέρει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου