Προς το περιεχόμενο

Αναλογικό συνθ ναι. Αλλά τι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

προφανώς στην ζωή σου δεν έχει δουλέψει massive, zebra 2 , predator, thor με λίγα λόγια την τελευταια γενιά VST με υπέροχο όγκο. Η εποχή των αναλογικών φτάνει προς το τέλος της, στο τέλος θα απομείνει απλώς μια ρομαντική εμμονή.

 

Είναι θέμα μηνών....

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η εποχή των αναλογικών φτάνει προς το τέλος της, στο τέλος θα απομείνει απλώς μια ρομαντική εμμονή.

 

Είναι θέμα μηνών....

Έχουμε κάποιο χειροπιαστό στοιχείο που να τεκμηριώνει την παραπάνω πρόταση μήπως ή πολλά ζητάω; ::)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ourdarkness ας ξεκινησουμε απο τον ογκο...ειναι σαν να μου λες οτι ενα φιλτρο του moog εχει τον ιδιο ΟΓΚΟ με ενα φιλτρο ενος τελευταιου vst...συμφωνω mazi soy oti kati mporoyme na to kanoyme na fanei pio ''megalo'' αλλα δεν ειναι το ιδιο πραγμα αν ειναι απο την μανα του μεγαλο...υπαρχουν οργανα που τα βαζεις σε μια μιξη  κ σκεπαζουν οτι αλλο υπαρχει και αλλα που χανεται...κ ας εχουν ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις σε φιλτρα ,ταλαντωτες κ.τ.λ...λες να ειναι τρελλοι ολοι αυτοι που προτιμανε κ ψαχνουν πολυ συγκεκριμενα αναλογικα οργανα??κ μιλαμε για πολυ ψαγμενα ατομα κ με πραγματικη εμπειρια κ γνωση..μην με ρωτησεις να σου πω ονοματα..ψαξε το.

 

Οκ,

 

κατ' αρχάς το έχω ψάξει σε επίπεδο μεταπτυχιακού στο Minimoog. Έχουν γίνει αρκετές προσπάθειες εξομοίωσης διαφόρων αναλογικών φίλτρων και φυσικά του transistor ladder που έφτιαξε ο Moog περίπου το 1966. Καμμία από αυτές τις προσπάθειες δεν πέτυχε και αυτό αποδεικνύεται με papers πανεπιστημίων και όχι προσωπικές γνώμες των απανταχού κατόχων Minimoog.

 

Παρ' όλα αυτά η γνώση της συμπεριφοράς του Moog VCF δεν είναι τελείως άγνωστη με αποτέλεσμα πολλά από τα χαρακτηριστικά του να μπορούν να εξομοιωθούν με αρκετή επιτυχία με ψηφιακό τρόπο. Αν θες μπορώ να αναφέρω περισσότερα στοιχεία αλλά ίσως να μπούμε σε αρκετά τεχνικές περιγραφές και κάποια μέλη του forum να μην μπορούν να παρακολουθήσουν.

 

Για το γεγονός ότι κάποια synthesizers κάθονται στην μίξη καλύτερα και άλλα όχι, αυτό οφείλεται κατα κυριο λόγο στην μίξη αυτή καθ' αυτή. Πολύ συνοπτικά θα αναφέρω ξανά ότι η συχνοτική απόκριση ενός Minimoog (καθώς και πολλών άλλων αναλογικών οργάνων) πλησιάζει περισσότερο στην συχνοτική απόκριση ακουστικών οργάνων και αυτός είναι ένας από τους λόγους για τους οποίους μας είναι πιο ευχάριστα. Μπορώ να αναφέρω δεκάδες λόγους για τους οποίους ένα Minimoog ακούγεται όπως ακούγεται, αλλά το επιχείρημα ή μάλλον η αναφορά στο αν ένα όργανο ευσταθεί σε μία μίξη χωρίς EQ, είναι λίγο άκυρο γιατί απλά αυτά τα όργανα έχουν ΗΔΗ EQ και ανάλογα με την τοποθέτησή τους, ακούγονται καλύτερα ή και χειρότερα.

 

οταν ανεφερα τα 3 modelling που θεωρω καλυτερα,αυτο ειναι σιγουρα κατι υποκειμενικο...αν ομως βαλεις ολα αυτα διπλα διπλα και δεις ποσο καλα γραφουν σε μια μιξη,ισως να καταληξεις κ εσυ στο ιδιο συμπερασμα...

 

Επ' αυτού έχω απαντήσει παραπάνω. Δύο ήχοι μπορούν να κονταροχτυπιούνται για μία συγκεκριμένη περιοχή φάσματος είτε προέρχονται από αναλογικά synthesizers είτε είναι ψηφιακά είτε είναι συνδυασμός.

 

Σχετικα με το θεμα του ion,ναι  μιλησα κ πηγα απο τον Διαμαντοπουλου κ αντιμετωπισα μια κατασταση....αυτο που αναφερεις  με τα chip της alesis....το σκεφτηκες πολυ???λες μια εταιρεια να μην θελει να βγαζει κ να πουλαει οργανα??

 

Περί των chip της Alesis, των ευρύτερα γνωστών ως ASIC, ουδείς λόγος. Δεν τίθεται θέμα αν το σκέφτηκα πολύ. Δεν ξύπνησα μία ωραία πρωϊα για να μπω στο noiz και να πω την προσωπική μου άποψη για το τι chips έχει το Andromeda και τι chips έχει το Ion. Δεν χωράει προσωπική άποψη στο γεγονός ότι από τα custom-chips που ανέπτυξε η Alesis για το Andromeda, και τα οποία όπως προανέφερα χρησιμοποιούνται και στα δύο όργανα, το Andromeda έχει 20+ και το Ion 2-3. Η παραγωγή αυτών των chip είναι proprietary. Proprietary σημαίνει ότι είναι ιδιοκτησία και παραγωγή της Alesis, δεν είναι Curtis SSM/CEM τα οποία αγόραζε η Sequential Circuits, η Oberheim κ.λ.π. με το κιλό από την Curtis Electronics για να τα βάλει σε διάφορα synthesizers. Για να συνεχίσουν να παράγονται αυτά τα chips χρειάζονται χρήματα, και όταν λέω χρήματα εννοώ ΧΡΗΜΑΤΑ. Η παραγωγή του Andromeda τώρα που η Alesis είναι θυγατρική της Numark γίνεται με βάση την πραγματική ζήτηση από καταστήματα και όχι το τι θα ήθελε η Alesis να πουλήσει όταν είχε η ίδια τον έλεγχο της εταιρείας της. Είναι θέμα πολιτικής της εταιρείας και δεν έχει σχέση με το αν η Numark θέλει να πουλήσει η όχι. Προφανώς και θέλει - αλλά δεν τρελαίνεται κιόλας από την στιγμή που ήδη πουλάει μια χαρά.

 

Εχεις ακουσει και δουλεψει ταυτοχρονα με αναλογικα k modelling???εχεις δοκιμασει πχ να βαλεις κ στα δυο εναν ηχο μονο me mia sawtooth κ τιποτα αλλο,χωρις καν φιλτρο???δεν εχεις παρατηρησει τιποτα???καμια διαφορα???Υπαρχει ,τουλαχιστον στα δικα μου αυτια οπως και πολυ κοσμου,αισθητη διαφορα  στα πριμα κ στο κατα ποσο ενας ηχος κανει καλα ''την δουλεια ''' του σε μια μιξη,αν λασπωνει την μιξη η οχι..τα πριμα ειναι πιο ''αληθινα'' ,πιο αιθερια

,πιο λαμπερα ,πιο...δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω..

 

Έχω δουλέψει με αναλογικά synthesizers και έχω αναλογικά synthesizers, αλλά αυτό που λες παραπάνω πως σχετίζεται με αυτό που έγραψα εγώ; Προφανώς και υπάρχουν διαφορές αλλά πως ξέρεις αν η λαμπερότητα σε μία μίξη είναι προίόν του αναλογικού synthesizer ή ενός EQ που μπήκε σε κάποιο ψηφιακό ή με κάποιον άλλο τρόπο; Αναφέρθηκα στην ύπαρξη ενός ήχου μέσα στην μίξη και όχι μεμονωμένα. Έπειτα τι σημαίνει "κάνει καλά την δουλειά του"; Ένα Minimoog κάνει καλά την δουλειά του; Κι όμως, υπάρχουν άτομα που δεν τα χρησιμοποιούν επειδή δεν τους αρέσει το ηχόχρωμά τους, ή το γεγονός ότι είναι TOO fat.

 

ολα αυτα δεν τα γραφω ουτε για να κοντραριστω μαζι σου ,ουτε για να στην πω... :)απλα ισως στο συγκεκριμενο θεμα να πρεπει να την ψαξεις λιγο περισσοτερο...και πιστεψε με δεν τα γραφω αυτα ετσι....εχω πολλα μηχανηματα κ εχω δουλεψει με πολλα περισσοτερα.Αν θες εξελαβε αυτα που εγραψα με φιλικη κ οχι ανταγωνιστικη διαθεση...

 

Το έχω ψάξει, το ψάχνω και θα το ψάχνω  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε κάποιο χειροπιαστό στοιχείο που να τεκμηριώνει την παραπάνω πρόταση μήπως ή πολλά ζητάω; ::)

 

τί έγινε ρε παιδία τα πόστ μου είναι αόρατα?  ::)

 

massive, zebra 2 , predator, thor

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εποχή των αναλογικών φτάνει προς το τέλος της, στο τέλος θα απομείνει απλώς μια ρομαντική εμμονή.

 

Είναι θέμα μηνών....

Έχουμε κάποιο χειροπιαστό στοιχείο που να τεκμηριώνει την παραπάνω πρόταση μήπως ή πολλά ζητάω; ::)

 

τί έγινε ρε παιδία τα πόστ μου είναι αόρατα?  ::)

 

massive, zebra 2 , predator, thor

 

Κilon, το γεγονός ότι το εκτιμάς εσύ δεν αποδεικνύει τίποτα, φοβούμαι. Η ερωτηση του Αlchemist ήταν ρητορική γιατί απλούστατα είναι σαν να ζητάς ένα θεώρημα που να αποδεικνύει πχ. την μελλοντική έκλειψη ενός σπάνιου πτηνού ή ενός λαϊκού παραδοσιακού εθίμου - απλά δεν υφίσταται.

 

Τα αναλογικά έχουν γόνιμη αγορά με μεγάλα έσοδα, είτε ως ολοκαίνουργιες παραγωγές (σαν πχ. το Prophet 08 που ζαχαρώνεις ας πούμε - εμένα μου έφυγε κάπως ο έρωτας με αυτό αλλά αυτή είναι άλλη ιστορία).

 

Παραμένουν & θα παραμείνουν, αν μη τι άλλο γιατί έχουν ψυχή, προσωπικότητα, mojo, και ο τρόπος που απρόβλεπτα εισάγουν γοητευτικές ατέλειες σε μια καλλιτεχνική, ιδιαίτερα προσωπική και πηγαία διαδικασία που υποσυνείδητα πιστεύουμε ότι γίνεται με ρομποτική απρόσωπη ψυχολογία, θα τα διαφοροποιεί για πάντα από τα αντίστοιχα αντίπαλα ψηφιακά τους δέη. Οι υποστηρικτές και κατασκευαστές των αναλογικών συνθς το έχουν αντιληφθεί, και έχουν βρει την καταλληλότερη θέση στην αγορά ακριβώς σύμφωνα με αυτό.

 

 

Σχετικα με το θεμα του ion,ναι  μιλησα κ πηγα απο τον Διαμαντοπουλου κ αντιμετωπισα μια κατασταση....

 

και για να σου φυγει καθε υποψια απλα σου αναφερω οτι το οργανο υπηρχε στην αποθηκη της εταιρειας που τα εισαγει(lights & effects νομιζω...)...και μαλιστα αρκετα κομματια...υπηρχε κ το ion.Το τελευταιο λεει πολλα..Ειναι καλο λοιπον να μιλαμε βαση αποδειξεων και καταστασεων που εχουμε βιωσει και αντιμετωπισει κ ...οχι υποθετικα.

 

Απόδειξη δεν βλέπω καμία στα γραφόμενά σου, Musictech. Το να λες ότι υπήρχαν Ion στην αποθήκη του εισαγωγέα (??!??!?!) είναι εντελώς άσχετο, εκτός αν ο ίδιος ο τύπος στου Διαμαντόπουλου σου παραδέχθηκε ευθέως "ναι, δεν το βάζω δίπλα δίπλα γιατί θα φάει λάχανο τα Nord, δεν θα τα αγοράζει κανείς και δεν θα μου είναι χρήσιμα ούτε καν για ανταλλακτικά".  ::) Ακόμη κι αν ισχυριζόσουν κάτι τέτοιο, πρέπει να παραδεχθείς ότι έχει μια ισχυρή δόση φαιδρότητας & ότι θα δυσκολευόσουν πολύ να γίνεις πιστευτός.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ 10 gia to ION teleio k prosopika mou aresei poli poli perisotero apo to virus gia nord den ksero giati den exo dokimasei  :).

Otan eixa parei to ION mou eixan pei oti ipirxe provlima kathos h Alesis evgaze liga kommatia kai oti tha to stamatage. telika ksana evgalan alla liga kommatia.To idio mou eixan pei apo thn Alesis otan epikinonisa mazi tous.Oso afora ta vsti kathena exei ths dikes tou xares alla gia mena kanena den exei xtipisei sta isia to ION.

 

 

sorry gia ta greeklish  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κilon, το γεγονός ότι το εκτιμάς εσύ δεν αποδεικνύει τίποτα, φοβούμαι.

 

 

Δεν μιλούσα με υποκειμενικά κριτήρια, φοβάμαι.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε με τι μιλούσες; Mε αντικειμενικά; Ένα εκατομμύριο φορές έχουμε πει ότι στη μουσική αυτά δεν υπάρχουν καθόλου...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε με τι μιλούσες; Mε αντικειμενικά; Ένα εκατομμύριο φορές έχουμε πει ότι στη μουσική αυτά δεν υπάρχουν καθόλου...

 

Εγώ είμαι τις σχολής του βαγγέλη παπαθανασίου που πιστεύει οτι η μουσική ειναι επιστήμη. Εσυ λογικά θα είσαι απο άλλη σχολη για αυτό.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody sunday αποδειξη ειναι η συγκεκριμενη εμπειρια μου.οποιος θελει την ακουει κ την καταλαβαινει κ οποιος θελει οχι.....δεν εχω κανενα συμφερον απο αυτο που ειπα ουτε δουλευω σε καποια εταιρεια η καποιον μουσικο οικο....και για το συγκεκριμενο θεμα μην περιμενεις να σου εμφανισω καπια γραπτη αποδειξη .... :P :P :P θα επιβαρυνθω  κ το φπα...  :P :P :P

Παντως το οτι το οργανο υπηρχε και δεν ηταν σε ελλειψη εμενα μου ειπε πολλα...δεν υποτιμω τα nord αλλα σκεψου μια καθαρα κερδοσκοπικη εταιρεια που εχει 2 προιοντα....ενα πολυ ακριβο κ ενα στο 1/3 της τιμης του ακριβου και οτι αποδεικνυοταν οτι το φτηνοτερο ειχε καλυτερο ηχο απο το ακριβο.......θα τα εβαζε λες διπλα-διπλα???δοκιμασαν καποια περιοδο να το κανουν,το ειχαν απο οτι ακουω σαν demo κ αυτο και βγαζω το συμπερασμα  οτι καταλαβαν πως θα εχαναν πωλησεις απο τα nord ,επομενως  κ κερδη  κ  αυτος υποθετω ειναι ο λογος που δεν το ξαναεφεραν για demo....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου