Προς το περιεχόμενο

Αναλογικό συνθ ναι. Αλλά τι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

neeq ....+++++++100000000000000000000000000000 :P :P :P

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

kilon, εντελως φιλικα σου αναφερω οτι δεν μπορεις να κρινεις ενα οργανο απο τα demo στα ιντερνετ κ μονο....αυτο θα μπορουσε να γινει μονο αν ειχες να επιλεξεις πχ μεταξυ 2 οργανων κ κατεβαζες απειρα demo gia to καθενα αλλα και παλι...δευσκολο να αποφασισεις...αυτο γιατι παρεμβαλλονται πολλοι παραμετροι κ παραγοντες απο το output του οργανου μεχρι το αρχειο ηχου που θα κατεβασεις κ θα ακουσεις στο Pc σου...εδω ενα καλωδιο αλλαζεις σε ενα συστημα κ βλεπεις διαφορα με ολα τα υπολοιπα μερη της αλυσιδας κοινα...

Κατσε λοιπον κ σκεψου οτι σε καθε αρχειο ηχου που ακους υπαρχουν διαφορετικα καλωδια,καρτες ηχου,αλγοριθμοι μετατροπης ισως σε Mp3,ισως καποιοι μαγκες να περνανε φτηνα μηχανηματα απο λαμπατες προενισχυσεις κ compressors πολλων χιλιαδων,η τεχνογνωσια που μπορει να εχει καποιος για να ηχογραφησει γενικοτερα μια πηγη σωστα,οτι μπορει να χρησιμοποιειται κ αλλος ενδιαμεσος εξοπλισμος απο καπου κ.τλ. κ.τ.λ. .....πολλα μπορω να σου αναφερω ακομα...

 

Δεν μπορεις λοιπον να κρινεις με σιγουρια μονο με τα demos...μπορει βεβαια να ψυλιαστεις καποια πραγματα αλλα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ακουσεις τα οργανα που σε ενδιαφερουν σε καποιο κοινο συστημα...και ο καλυτερος τροπος που εχω βρει ειναι με το ιδιο καλο ζευγαρι ακουστικων να ακουσεις οσα εργανα σε ενδιαφερουν...ουτε καν με τα διαφορετικα ακουστικα που μπορει να εχει το εκαστοτε καταστημα...φαντασου τι γινεται οταν πας σε ενα καταστημα να ακουσεις ενα οργανο που σε ενδιαφερει σε μαπα ηχιακια κ στο επομενο που θα πας να ακουσεις το δευτερ οργανο που σε ενδιαφερει σε καποια πολλα καλα μονιτορς με sub... ;) ;) ;)

 

 

 

... κ πως μπορεις κ λες οτι ''χωρις αμφισβητηση'' οτι ta συγκεκριμενα synths που ανεφερες ειναι...τα καλυτερα....συνελθεεεεεε......

 

μπλα μπλα μπλα .... ::) τα ιδια μπαγιάτικα επιχειρήματα

 

θα σου απαντούσα αλλά με πήρε ο ύπνος διαβάζοντας το ποστ σου και ξέχασα τι ήθελα να απαντήσω.

 

http://www.youtube.com/watch?v=sRwZ7goLj2Y&feature=related

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kilon εκτος οτι εχεις επανειλλημενα αποδειξει οτι εισαι ανιδεος,εισαι κ ειρων με ανθρωπους που προσπαθουν με ομορφο τροπο να σου ανοιξουν λιγο τα ματια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κίλον, με όλο το σεβασμό πρέπει να επισημάνω ότι (1) πετάς ένα "μαργαριτάρι", (2) σε ρωτάνε κάποιοι ξαφνιασμένοι τι εννοείς, (3) απαντάς με κάτι άσχετο το οποίο είναι και αυτό μαργαριτάρι, (4), σε ξαναρωτούν, (5) απαντάς άσχετα πάλι και με μαργαριτάρι κοκ.

 

 

Πήγαινε και άκουσε ο ΙΔΙΟΣ το όργανο που θες. Τίποτα δεν αλλάζει την εμπειρία του να το αγγίξεις, να το περιεργαστείς, να εργαστείς με το layout του, να το ακούσεις ο ίδιος, να το νιώσεις. Είναι τόσο ευκόλως εννοούμενο που απορώ πώς το υπογραμμίζω σε κάποιον που ήμουν σίγουρος ότι θα το καταλάβαινε.

 

Όπως θα καταλάβαινε ότι το ίντερνετ είναι το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ σημείο που μπορεί να σχηματίσει "ολοκληρωμένη" άποψη για ένα μουσικό όργανο, ειδικά μέσω της άθλιας ποιότητας ηχογράφησης, με εντελώς άγνωστα μηχανηματα και με παντελή άγνοια της ηχητικής αλλοίωσης που υπέστη το δείγμα.

 

 

Και κάτι τελευταίο: κι εγώ είχα σχηματίσει μια άποψη για το Prophet 08 που λες, και έπαιξα μαζί του, το περιεργάστηκα, το άκουσα, το ένιωσα. Η άποψη μετά από αυτό ήταν αρκετά διαφορετική, και εντόπισα τα ισχυρά του σημεία αλλά και τα αδύνατά του. Αυτό εννοείται ότι ΔΕΝ θα μπορούσε να είχε γίνει ΠΟΤΕ μέσω... internet.  ::) Και άλλα παρόμοια παραδείγματα άπειρα...

 

Άλλο παράδειγμα: προχτές είχα τηλεφωνήσει σε ένα μαγαζί να μου κρατήσουν ένα Moog phaser από τη σειρά των πεταλιών Moogerfoogers (και τους έκανα μάλιστα και παζάρι από τηλεφώνου). Μετά από την τεράστια έρευνα που είχα κάνει για αυτό, ήμουν πεπεισμένος ότι είναι ο βασιλιάς των phasers. Πήγα, το άκουσα, ψιλοαπαογοητεύτηκα και τελικά αγόρασα ένα άλλο πετάλι 250 ευρώ φτηνότερα το οποίο δεν περίμενα καν ότι θα με κερδίσει.

 

Άλλο παράδειγμα: πολλά, πολλά χρόνια πριν που αγόρασα το φλάουτό μου βρισκόμουν σε ένα μαγαζί που είχαμε κλείσει ραντεβού για τη δοκιμή. Είχα καταλήξει στη μάρκα και στο μοντέλο, εκ των οποίων στο στοκ πρέπει να είχε 4-5. Κατέληξα να δοκιμάσω και τα 5 επί 4 ώρες χωρίς κόσμο γύρω μου (το μαγαζί είχε κλείσει) μέχρι να καταλήξω στο ένα και μοναδικό που αγόρασα. Γιατί; Γιατί είχαν διαφορές που εννοείται ότι δεν θα μπορούσα να τις είχα εντοπίσει με κανέναν άλλο τρόπο.

 

Ελπίζω να υπογράμμισα κάπως τα αυτονόητα...  :-\  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti να πώ , μάλλον έχω καλό αυτί?

 

Διάβασα το ποστ σου αλλά πραγματικά δεν με άγγιξε. Μερικά δεκάδες downloads μου είναι αρκετά για να βγάλω γνώμη. ΚΑι όπως είπα δεν με ενδιαφέρει το πώς σολάρει ένα μηχάνημα. Αρα μου είναι άχρηστο να το ακουσω απο κοντά, αν και σίγουρα θα το απολαύσω.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα τι ΣΧΕΣΗ μπορεί να έχει το πώς... σολάρει (??? ?!!?) με την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ σου εμπειρία από τον ήχο του, την αίσθησή του, το πόσο άνετο είναι, το πόσο αξιόπιστο και καλοφτιαγμένο ή μη, το αν θα αντέξει σε κακομεταχείριση, στα συνθς τα καλά/άσχημα μενού, αν είναι ευδιάκριτη η οθόνη κλπ κλπ κλπ.; Πάλι τα στοιχειωδώς αυτονόητα επαναλαμβάνω! Στο βρόντο γράφω...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί ότι σε επίπεδο μίξης, είναι τέτοια η πρόοδος που δε νομίζω να υπάρχουν αρκετοί που θα ξεχωρίσουν στη μίξη το αν έπαιξε reaktor ή nord, virus ή zebra.

Παρόλα αυτά από κοντά τα πράματα είναι εντελώς αλλιώς για καμπόσους λόγους (interface, κονβερτορες, από που τα ακούς, προδιάθεση, πραγματικές διαφορές που στη μίξη ψιλοχάνονται/πνίγονται, κτλ κτλ)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kilon δεν αναφερε κανεις τιποτα για ....solos... ??? ??? ??? :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X   ....και δεν   σου εγραψε καποιο ποιημα αφιερωμενο σε εσενα ο bloody sunday για να σε αγγιξει...κ οσο για το αυτι σου....ενα εχεις??μαλλον ετσι εξηγουνται ολα...

 

 

Νομιζω οτι δεν υπαρχει λογος να ασχοληθουμε αλλο με την ξεροκεφαλια κ τις παραξενιες  του kilon...αφου δεν εχει διαθεση να καταλαβει κ δεν μπορει να καταλαβει ολα αυτα που του ειπαμε....τσαμπα τρωμε τον χρονο μας...παυει να ειναι δημιουργικη η κουβεντα...κ στο κατω κατω εχουμε ξεφυγει απο το αρχικο ερωτημα περι αναλογικων...οσοι διαβασαν αυτα που γραψαμε...καταλαβαν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και οσο για το αν ειναι αισθητη η διαφορα μεσα σε μια μιξη ,αν βαλουμε στο παιχνιδι κ τα αναλογικα που για αυτα ηταν το αρχικο ερωτημα,ναι υπαρχει διαφορα...κ δεν μιλαμε τωρα για μια μιξη που ολα ειναι vst's κ modelling...μιλαμε για μια μιξη με poly kala samplew,δυναμικη περιοχη κ.τ.λ.....για βαλτε ενα vst σε μια μιξη με drums,kithares,bass που εχουν ηχογραφηθει με πολυ καλα μικροφωνα μεσω μιας neve k με πολυ καλους convertors κ βαλτε κ ενα αναλογικο μηχανημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου