Προς το περιεχόμενο

Αναλογικό συνθ ναι. Αλλά τι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου φαίνεται ότι δεν κάνεις και πολύ παρέα με κιθαρίστες να δεις πόσα πράματα αλλάζουν, προσπαθώντας να πιάσουν κάποιον ήχο!!!

 

Γνωρίζω πολύ καλά τι γίνεται, αλλά και πάλι είναι λίγο, τουλάχιστον ως προς αυτά που έχω δει να γίνονται σε modular synthesizers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν θελεις συνθ να παιζεις ηχους jean michel jarre υπαρχει το eminent

http://www.youtube.com/watch?v=xVr72UcCvkk

φυσικα αμα το βρεις εγω θα κατσω γυμνος στην ομονοια για 1 ωρα

 

 

 

http://cgi.ebay.co.uk/EMINENT-310-UNIQUE-THEATRE-JEAN-MICHELLE-JARRE_W0QQitemZ230221242423QQihZ013QQcategoryZ16219QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

 

 

πολυ ακριβος βγαινεις, δε συμφερει  ;D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

εκει που εισουν ειμουν και εδω που ειμαι μπορει να ερθεις. Μετα απο παρα παρα πολυ ψαξιμο κατεληξα στο Korg Radias. Το ορυανο ειναι καταπλικτικο. Πηγαινε στο ΒΟΝ Studio και δοκιμασε το. Εγω τα δοκιμασα ολα πριν.... Τωρα δεν το αλλαζω με τιποτα στο ειδος του. Ακιςς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το radias ειναι analogue modelling kai kata  τη γνωμη μου...μαπα...εχω δουλεψει με αρκετα αναλογικα κ  με σχεδον ολα τα  modelling και εχω καταληξει στα εξης:

 

 

--τα αναλογικα με τα Modelling εχουν ουσιαστικη διαφορα στον ηχο αλλα ειναι καπως δυσκολο για καποιον αρχαριο να το καταλαβει...οι διαφορες φαινονται μεσα σε μια μιξη κ κυριως στο πως ακουγονται τα πριμα απο τα αναλογικα κ γενικοτερα ο ηχς μεσα σε μια μιηξ η...σε μια μπαντα.....

 

--πολλα Modelling syths δεν διαφερουν απο τα καλα. vst's..αυτα που ξεχωριζουν ειναι τα virus,ion-micron k supernova 2...to virus  ειναι γενικα ενα καταπληκτικο οργανο με ογκο κ χαρακτηρα..το ion  ειναι το πιο ογκωδες..δεν ειναι τυχαιο π ο διαμαντοπουλος ενω πουλαει την alesis den  τολμαει να φερει ενα ion  εστω κ για δειγμα και να το βαλει διπλα στα nord...k μιλαμε για οργανο στο 1/3 της τιμης του Nord κ με πολυ καλυτερο ηχο....τα λεω αυτα γιατι το εχω ψαξει αρκετα κ ειδα τι αντιμετωπιση ειχα οταν ζητησα να ακουσω ενα ion...κατι μου βρωμαγε..τελικα το ακουσα αλλου...κ θεωρω οτι τα nord εχουν πολυ ψευτικο κ πλαστικο ηχο..ακουστε το ion κ θα καταλαβετε..

 

 

 

--κ επειδη ξεφυγαμε απο τ οαρχικο μας θεμα,εγω θα εψαχνα για αναλογικα οργανα(οπως κ εχω καποια...) τα οποια να ειναι καπως σταθερα κ αξιοπιστα...δεν εχω να σου προτεινω κατι καλυτερο κ φτηνοτερο απο το  waldorf pulse(μονοφωνικο που...σκοτωνει...).Για πολυφωνικο κοιτα για καποιο mks-80(τερας με midi.....)

κ γιa Μicrowave 1  που εχει αναλογικο φιλτρο k χαρακτηρα κ το βρισκεις σε πολυ καλες τιμες..κοιτα επισης αν κριτιριο σου δεν ειναι ο ''ΟΓΚΟς'' KAI GIA TA OBERHEIM ΜΑΤΡΙΧ 6 R,korg polysix,korg monopoly....τα οποια φυσικα εχουν πιο πολυ ογκο απο τα Modelling...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

--τα αναλογικα με τα Modelling εχουν ουσιαστικη διαφορα στον ηχο αλλα ειναι καπως δυσκολο για καποιον αρχαριο να το καταλαβει...οι διαφορες φαινονται μεσα σε μια μιξη κ κυριως στο πως ακουγονται τα πριμα απο τα αναλογικα κ γενικοτερα ο ηχς μεσα σε μια μιηξ η...σε μια μπαντα.....

 

Είτε είναι μέσα στην μίξη είτε είναι εκτός μίξης, οι αναλογικοί ταλαντωτές στην συντριπτική τους πλειοψηφία ρολάρουν τις συχνότητες από τα 2KHz και μετά. Στην μίξη, που κατά πάσα πιθανότητα υπάρχει άπλετο EQ, είναι παράκινδυνευμένο να πούμε με σιγουριά ότι κάτι μπορεί να είναι αναλογικό ορμώμενοι από την συχνοτική του απόκριση σε αυτές τις συχνότητες.

 

πολλα Modelling syths δεν διαφερουν απο τα καλα. vst's..αυτα που ξεχωριζουν ειναι τα virus,ion-micron k supernova 2...to virus  ειναι γενικα ενα καταπληκτικο οργανο με ογκο κ χαρακτηρα..το ion  ειναι το πιο ογκωδες..

 

Αυτό είναι πολύ υποκειμενικό.

 

δεν ειναι τυχαιο π ο διαμαντοπουλος ενω πουλαει την alesis den  τολμαει να φερει ενα ion  εστω κ για δειγμα και να το βαλει διπλα στα nord...k μιλαμε για οργανο στο 1/3 της τιμης του Nord κ με πολυ καλυτερο ηχο....

 

Αυτό πως το γνωρίζεις; Μίλησες με τον Διαμαντόπουλο και σου είπε ότι φοβάται να φέρει το Ion που έχει 1/3 της τιμής των Nord Lead, γιατί έχει *καλύτερο* ήχο;

 

Η μήπως παίζει ρόλο ότι το Ion έχει proprietary chips της Alesis τα οποία παράγονται με πάρα πολύ αργούς ρυθμούς (κυρίως λόγω πολιτικής της Numark?). Από τα chips αυτά, το Ion έχει 2-3 και το Andromeda καμμιά 20αριά, το οποίο προφανώς εξηγεί μερικώς και την έλλειψη του Andromeda.

 

θα εψαχνα για αναλογικα οργανα(οπως κ εχω καποια...) τα οποια να ειναι καπως σταθερα κ αξιοπιστα...

 

Ας πούμε το Memorymoog χωρίς την Lintronics προσθήκη είναι σταθερό και αξιόπιστο; Είσαι στο studio, με σταθερή θερμοκρασία, και παίζεις σε C. Ξαφνικά έρχεται κάποιος, μπαίνει ένα κρύο ρεύμα αέρα, και από C βρίσκεσαι σε B flat, B, D, οτιδήποτε. Το ίδιο ισχύει και για πάρα πολλά άλλα αναλογικά είτε λόγω έλλειψης temperature compensation κυκλωμάτων, είτε για δεκάδες άλλους λόγους.

 

τα οποια φυσικα εχουν πιο πολυ ογκο απο τα Modelling...

 

Ο όγκος, όπως και διάφοροι άλλοι χαρακτηρισμοί, πολλές φορές μπορούν να προγραμματιστούν. Απλά σε κάποια synthesizers είναι σχεδόν έτοιμα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο όγκος, όπως και διάφοροι άλλοι χαρακτηρισμοί, πολλές φορές μπορούν να προγραμματιστούν. Απλά σε κάποια synthesizers είναι σχεδόν έτοιμα.  :)

 

Αυτό πρέπει να κορνιζωθεί στο φόρουμ του νόιζ.

 

Συμφωνώ κάθετα, διαγώνια και παράλληλα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνα βιντεάκι που αποδεικνύει το πόσο καλά τα καταφέρνει το RADIAS και ότι δεν χαρακτηρίζεται άδικα κορυφαίο. To Radias δεν είναι φυσικά αναλογικό το little phatty είναι όμως και MOOG. Απολαύστε τα.

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου