Προς το περιεχόμενο

κάποιος που να έχει σχέση με...φυσαρμόνικα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα να ρωτησω  αν η διατονικες παιζουν μονο  νοτες χωρις αλλοιώσεις και οι αρμονικες  μπορουν και υφαισεις κτλ ? 

πχ θελω να παιξω ενα κομματι με κιθαρα φυσαρμονικα που ειναι  ρε μινορε  με ακορντα Dm / la +  / Bb+ /Gm  / F+   τι φυσαρμονικα πρεπει να παρω ?

πχ αυτή http://www.thomann.de/gb/lee_oskar_d_moll_natural_minor_797035.htm  πχ αυτη  , και τι δουλεια κανουν οι τρυπες αριστερα αλλα και δεξιά ας μου εξηγησει καποιος γιατι μπερδεψα ..  ::)

 

και κατι ακομη πχ εχω το κομματι του Σιδηροπουλου το καποτε θα ρθουν  απο Bm και εχει Em / F# +/G + /D+ / la+  δοκιμασα στο all-guitar-chords και θελω να ρωτησω αν μπορω να παιξω αυτο το τραγουδι εκτος απο φυσαρμονικα  B minore  πχ με  μια σολ + η ρε ματζορε φυραρμονικα (μαλλων βλακεια εχω πει τωρα αλλα  ;D)

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κάποιος που να έχει σχέση με...φυσαρμόνικα;

 

Εγω, αλλα διακοψαμε. Δε λεω καλη κοπελα αλλα με ξεμυαλισε ενα ομποε.

Παντως αν θες σου δινω το κινητο της.

(σορρυ για το οφ αλλα δεν αντεχα ;D ;D ;D)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

+τεχνική, άν πάιζεις και γουργουρίζεις απο το λαιμό δίνεις ενα απαλό distortion στον ηχο!  ;) είναι tricky

Restless mind, you steal my time.

Need to find a place to hide.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που να ξέρει πώς γίνονται τα "blues bends" με την φυσαρμόνικα?

 

τα bend γίνονται στις χαμηλές νότες σε ρούφηγμα και προς τα κάτω

 

Η φυσαρμονικά σε ΝΤΟ κάνει για blues από ΣΟΛ (το λεγόμενο cross-harp, σκέψου ΣΟΛ μιξολύδια)

στις χαμηλές τρύπες στο ρουφα έχω τις νότες

-1---2---3---4--...

ΡΕ-ΣΟΛ--ΣΙ--ΡΕ

 

και ρουφώντας λίγο "στραβά" αλλάζοντας το σχήμα του στόματος, κατεβαίνει η νότα.

Το ΣΟΛ μπορώ να το πάω στο ΦΑ, το ΣΙ στο ΣΙb-ΛΑ, το ΡΕ στο ΡΕb-ΝΤΟ, κλπ

 

 

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Εχω ανεβάσει μερικά Videos στο YouTube

http://www.youtube.com/results?search_query=stefanos604&aq=f

 

Αυτά περιλαμβάνουν TIPS για φυσαρμόνικα , Μικρόφωνα φυσαρμόνικας , Ελληνικούς Ετοιμους ρυθμούς σε mp3 , κλίιμακα Χιτζαζ με χρωματική φυσαρμόνικα και πολλά άλλα.

Η φυσαρμόνικα με βοήθησε στο αναπνευστικό (Χ.Α.Π) έμαθα πολλά από διάφορα sites και θα ήθελα να συμβάλλω και εγώ με τη σειρά μου στην εκκμάθηση αυτού του μικρού αλλά θαυματουργού ενορχηστρικού οργάνου.

Ξεκίνησα να μαθαίνω με μια φτηνή Κινέζικη Φυσαρμόνικα (των 3,5 ευρώ Golden Cup ) και τώρα έχω σχεδόν την πλήρη σειρά Διατονικών Lee Oscar και μια Χρωματική SEYDEL 10 οπών σε κλειδί του C.

 

Στη διεύθυνση:

 

http://www.harmonicaclub.com/cgi-bin/harmonicaclub/pm.cgi?action=app_modify_list&app=songs

 

'εχω ανεβάσει τους ρυθμούς ντραμς σε mp3

Χρησιμοποιώντας το software Magic Editor ή το SB (Adobe Soundbooth CS4) μπορείτε να τα κάνετε Copy και να τα κάνετε διάρκειας της επιθυμίας σας

Στέφανος

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου